Κτηνίατρος της προκοπής στο κέντρο της Αθήνας;


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
υπάρχει και φορητός υπέρηχος
Αν μιλάμε για τον ίδιο γιατρό είναι και πολύ άνετος με γαμόσκυλα (που λέει και μια γνωστή), μεθοδικότατος και εξετάζει τα πάντα.
 




Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
υπάρχει και φορητός υπέρηχος
Εμένα μου είπε η κτηνίατρος ότι θα φέρει μια άλλη κτηνίατρο στο ιατρείο για να κάνει τον υπέρηχο που ειδικεύεται σε αυτό. Άρα ίσως να φέρνει και το μηχάνημα.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Μικρό update. Κάναμε το εμβόλιο αλλά σύμφωνα με την κτηνίατρο ο σκυλάκος ανέπτυξε αλλεργία στο εξαπλό εμβόλιο. :confused:

Φύγαμε κανονικά απ' το ιατρείο, μετά από λίγα μέτρα τον πιάνει διάρροια. Λέω θα είναι από την ταλαιπωρία. Μετά μου λέει ο αδερφός μου ότι έχει μια δυσκολία στο περπάτημα. Ωραία λέω, μην τύχει και δεν πάει κάτι στραβά. Καλούμε ένα ταξί αν και ήμασταν κοντά. Μέχρι να έρθει κάνει εμετό το μεσημεριανό φαγητό του και αρχίζει να ξύνεται στα πλάγια.

Φτάνουμε σπίτι και και ξυνόταν σαν τρελός, γύρναγε και δάγκωνε τους όρχεις του. Κοιτάω και είχαν γίνει κατακόκκινοι ενώ είχε και πολλές κοκκινίλες στην κοιλιά. Τον σταματάω, ξάπλωσε κάτω και έκλαιγε.

Να μην πολυλογώ, τον έπλυνα στην περιοχή με ibitan, του έβαλα αλοιφή propiogenta, και του έβαλα και μια αμπούλα frontline καλού - κακού (αν και είχα βάλει πριν 20 μέρες και φοράει και scalibor). Αυτός συνέχισε να είναι ανήσυχος και να κλαίει, έκανε άλλον ένα εμετό. Μετά ευτυχώς ηρέμησε και του έδωσα σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού δύο atarax με το φαγητό του.

Τώρα είναι ήσυχος, αλλά γυρνάει κάποιες στιγμές και τρώει πότε το σημείο που του έγινε το εμβόλιο, και πότε το αριστερό του πόδι. Όχι υπερβολικά έντονα όμως.

Atarax θα ξαναπάρει αύριο.

Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση; Σκύλος που 12 χρόνια δεν είχε παρουσιάσει την παραμικρή αλλεργία στα εμβόλια, να την αναπτύξει στα 12; Γιατί όλα συμβαίνουν σε μένα; (Ρητορικό το τελευταίο ερώτημα).
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μικρό update. Κάναμε το εμβόλιο αλλά σύμφωνα με την κτηνίατρο ο σκυλάκος ανέπτυξε αλλεργία στο εξαπλό εμβόλιο. :confused:

Φύγαμε κανονικά απ' το ιατρείο, μετά από λίγα μέτρα τον πιάνει διάρροια. Λέω θα είναι από την ταλαιπωρία. Μετά μου λέει ο αδερφός μου ότι έχει μια δυσκολία στο περπάτημα. Ωραία λέω, μην τύχει και δεν πάει κάτι στραβά. Καλούμε ένα ταξί αν και ήμασταν κοντά. Μέχρι να έρθει κάνει εμετό το μεσημεριανό φαγητό του και αρχίζει να ξύνεται στα πλάγια.

Φτάνουμε σπίτι και και ξυνόταν σαν τρελός, γύρναγε και δάγκωνε τους όρχεις του. Κοιτάω και είχαν γίνει κατακόκκινοι ενώ είχε και πολλές κοκκινίλες στην κοιλιά. Τον σταματάω, ξάπλωσε κάτω και έκλαιγε.

Να μην πολυλογώ, τον έπλυνα στην περιοχή με ibitan, του έβαλα αλοιφή propiogenta, και του έβαλα και μια αμπούλα frontline καλού - κακού (αν και είχα βάλει πριν 20 μέρες και φοράει και scalibor). Αυτός συνέχισε να είναι ανήσυχος και να κλαίει, έκανε άλλον ένα εμετό. Μετά ευτυχώς ηρέμησε και του έδωσα σύμφωνα με τις οδηγίες της γιατρού δύο atarax με το φαγητό του.

Τώρα είναι ήσυχος, αλλά γυρνάει κάποιες στιγμές και τρώει πότε το σημείο που του έγινε το εμβόλιο, και πότε το αριστερό του πόδι. Όχι υπερβολικά έντονα όμως.

Atarax θα ξαναπάρει αύριο.

Έχετε ακούσει παρόμοια περίπτωση; Σκύλος που 12 χρόνια δεν είχε παρουσιάσει την παραμικρή αλλεργία στα εμβόλια, να την αναπτύξει στα 12; Γιατί όλα συμβαίνουν σε μένα; (Ρητορικό το τελευταίο ερώτημα).
Aλλεργια μπορεί να αναπτύξει οποιοσδήποτε, άνθρωπος ή σκύλος, σε οτιδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή. Αν ο γιατρός λεει ότι φταίει το εμβόλιο, δεν το ξανακάνεις και συνεννοείστε για το πώς θα προχωρήσετε. Για μένα δεν έπρεπε να μπει τώρα αμπούλα, ούτε καμία τοπική κρέμα. Το atarax που σου είπε η γιατρός, και να είσαι σε επιφυλακή, μήπως χρειαστεί και τίποτε άλλο. Λογικά, σε ένα 24 ωρο θα είσαι πιο ήσυχος.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
ο σκυλάκος ανέπτυξε αλλεργία στο εξαπλό εμβόλιο. ..........
τον έπλυνα στην περιοχή με ibitan, του έβαλα αλοιφή propiogenta, και του έβαλα και μια αμπούλα frontline καλού - κακού (αν και είχα βάλει πριν 20 μέρες και φοράει και scalibor). Μετά του έδωσα δύο atarax με το φαγητό του.
Εγώ αν δεν είχα αλλεργία, θα πάθαινα με τέτοια επίθεση....
 
  • Like
Reactions: TARA and st3li0s


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Όσο αφορά τ γλείψιμο που αναφέρεις απλά ν έχεις υπόψη σου ότι υπάρχει περίπτωση ν είναι στο μυαλό του μανία, άγχος, στρες. Σταμάτα τον όποτε τ κάνει κ μίλα μ τν γιατρό σου επίσης
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Και σκάλιμπορ και αμπούλα σε 20 μερες Τούρμπο τον εκανες.
Βγάλε το σκαλιμπορ και κάντο μπάνιο μηπως και ηρεμήσει.
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Αγαπητοί φίλοι ο σκύλος πάει καλύτερα, έχει ηρεμήσει. Δεν τον επηρέασε αρνητικά η αμπούλα. Την κορτιζονούχο κρέμα και το atarax τα χορήγησα κατόπιν οδηγιών γιατρού. Λογικά δε θα επιδεινωθεί ξαφνικά, να χτυπήσω ξύλο!

Μου έκανε εντύπωση που η αλλεργία στο εμβόλιο εκδηλώθηκε στην περιοχή της κοιλιάς και τον όρχεων. Παίζει να είναι καμιά αλλεργία απ' το γρασίδι;
 


Lemonidas

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
100
47
Αν ο γιατρός λεει ότι φταίει το εμβόλιο, δεν το ξανακάνεις και συνεννοείστε για το πώς θα προχωρήσετε.
Μου είπε ότι την επόμενη φορά που θα πάμε για εμβόλια θα του κάνει πριν αντιισταμινική ένεση.
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Έχω ένα σκυλάκι 12 ετών που ζυγίζει 13 κιλά και έχει κάποια προβλήματα υγείας (εμφύσημα κ.α.).

Δυστυχώς από μικρός αγχώνεται πολύ στον κτηνίατρο με αποτέλεσμα να πρέπει να φοράει φίμωτρο.

Τα τελευταία 3 χρόνια τον πάω σε μία κτηνίατρο που δε θέλει να συμμετέχει καθόλου στη συγκράτηση ούτε αυτή ούτε η βοηθός της. Όταν καταφέρνω να το συγκρατήσω μόνος μου γίνεται δουλειά, όταν δεν τα καταφέρνω δεν γίνεται.

Και εδώ είναι το πρόβλημα γιατί κάποιες φορές χρειάζεται και η βοήθεια του κτηνιάτρου. Έχω κατανόηση, αλλά θεωρώ υπερβολικό το φόβο για ένα μικρόσωμο σκυλί όταν φοράει φίμωτρο.

Σήμερα εξ αιτίας κάποιων προβλημάτων που προέκυψαν πάλι, έμεινε το σκυλί χωρίς εμβόλια.

Γι' αυτό το λόγο και για μερικούς ακόμα αποφάσισα να ψάξω για κάποιον καλύτερο κτηνίατρο. Δυστυχώς λόγω έλλειψης μεταφορικού μέσου δε νομίζω ότι μπορώ να πηγαίνω σε κτηνίατρο εκτός κέντρου Αθηνών που διαμένω. Αν γνωρίζετε κάποιον που θα μπορούσα να εμπιστευθώ παρακαλώ γράψτε τα στοιχεία του εδώ ή στείλτε μου πμ.

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα είμαι πολύ καινούρια στη παρέα και χαίρομαι για το εξαιρετικό Forum που έχετε δημιουργήσει γιατί με έχει βοηθήσει σε πολλά ερωτήματα που είχα κατά καιρούς. Εργάζομαι σε κτηνιατρείο και θα ήθελα πολύ να βοηθήσω με τις ερωτήσεις.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχω να πω ότι σίγουρα ο κάθε κτηνίατρος και βοηθός είναι υπεύθυνοι για την συγκράτηση του ζώου αρκεί να υπάρχει και μια βασική υπακοή απο τον ιδιοκτητη. Για δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει η λύση να περνατε συχνα σε μια βόλτα σας από το κτηνιατρείο χωρίς να κάνετε κάτι έτσι ώστε ο σκύλος να νιώθει άνετα σιγά σιγά με την έντονη μυρωδιά ζώων που επικρατεί σε ένα τέτοιο χωρο και να το δέχεται πιο εύκολα όταν είναι ανάγκη!Μπορείτε επίσης πριν την επίσκεψη(εκτός εκτάκτου) να κάνετε μια αρκετά καλή βόλτα έτσι ώστε ο σκύλος να έχει λιγότερη διάθεση και αντοχή για νευρα και δαγκώματα στον κτηνίατρο και τέλος καλό θα ήταν σε τέτοια δύσκολα ζωάκια να ζητάτε λίγο χρόνο παραπάνω για το ραντεβού σας και ώρες οπου δε θα έχει πολύ κόσμο στο κτηνιατρείο έτσι ώστε να μπορέσει ο σκύλος να πάρει το χρόνο του και να ηρεμισει. Σημαντικη όμως είναι και η προσέγγιση του κτηνιάτρου για σωστή συνεργασια με το κατοικίδιο μας.
Ελπιζω να βοηθησα :)
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Κρίμα... Τέλος πάντων, από Δευτέρα θα ξαναδοκιμάσουμε το εμβόλιο στην ίδια και για τις υπόλοιπες εξετάσεις βλέπουμε.
Να ξεχωρισεις κτηνιατρους δεν ειναι ευκολο αλλα καλο ειναι να γνωριζουμε οτι πλεον ο καθε κτηνιατρος ειδικευεται περισσοτερο και υπαρχει αδεια σε μικρα ζωα γατα σκυλο κουνελι.Καλο θα ηταν να ψαξετε για τετοιους κτηνιατρους και σιγουρα μια κλινικη θα μπορεσει να αντιμετωπισει πιο εξοπλισμενα το καρδιακο προβλημα.Καλυτερα να μεταφερθει εκει το ζωο διοτι κατοικον δε μπορεις να χειριστεις τετοιου ειδους προβλημαμα.Επισης μια ακτινογραφια θωρακος του σκυλου θα ηταν καλη εικονα για αρχη.Ενας καλος κτηνιατρος θα εκανε μια μεγαλη σειρα ερωτησεων ιστορικου και θα ηθελε μια εικονα(ακτινογραφια/υπερηχος) για να δωσει μια θεραπεια για τη καρδια του σκυλου.
Σιγουρα θελει ψαξιμο για εναν καλο κτηνιατρο!
 
  • Like
Reactions: archodea


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μου είπε ότι την επόμενη φορά που θα πάμε για εμβόλια θα του κάνει πριν αντιισταμινική ένεση.
Εγώ σε αυτό το γιατρό δεν θα ξαναπήγαινα με την καμία! Υπάρχουν και άλλοι πιο δημιουργικοί τρόποι για να βγάλει ο γιατρουδάκος λεφτά, από το να φλομώνει 12χρονο σκύλο στα εμβόλια μέχρι να τον σκοτώσει - έλεος! Και θα του δώσει λέει αντισταμινικά και θα του χώσει και μερικές κορτιζόνες για να τον στείλει μια ώρα αρχύτερα προκειμένου να κάνει το εμβόλιο... :mad:Δώδεκα ετών σκύλος και δει αστικός, δεν χρειάζεται πια να κάνει εμβόλια. Στη θέση σου θα έπαιρνα καμια γνώμη και από άλλο κτηνίατρο για το θέμα εμβόλια σε τέτοια ηλικία.

Ο σκύλος "πυροβολήθηκε" από εμβόλιο, αμπούλα - όλα αυτά είναι δηλητήρια και δεν τα κάνουμε όλα μαζί, ειδικά σε σκύλο μεγάλης ηλικίας που αν έχω καταλάβει καλά από τα συμφραζόμενά σου έχει μάλιστα και βεβαρυμένο ιατρικό ιστορικό.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ρε συ @vrmode τι είναι αυτά που λες;
Τι σημασία έχει η ηλικία του σκύλου, όταν ο Νόμος υπαγορεύει ρητά, τον υποχρεωτικό εμβολιασμό; Πως μπορεί ο κάθε γιατρός, να σου προτείνει να παρανομήσεις; Ελεος ρε συ. Τους έχουμε βγάλει όλους, εγκληματίες και λαμόγια.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δηλαδή τρελή υποχρέωση!Ο γιατρός σου βάζει το πιστόλι στον κρόταφο!
Με το που κλείσει χρόνο το καρφώνεις το εμβόλιο!

Μόνο εγώ ζω στα άκρα...?
Δεν βαριέσαι, της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες...:D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Στέλιο, δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς λες. Αν χρειάζεσαι κάποια απάντηση, από εμένα τουλάχιστον, ξαναδιατύπωσε το σχόλιο/ερώτηση please.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τι έχεις πάθει εσύ?:ROFLMAO:

Λέω απλά ότι εφόσον έβλεπα ότι ο σκύλος μου έχει θεματάκια με την υγεία του δεν θα του έκανα κανένα εμβόλιο...
 
  • Like
Reactions: vrmode


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Δεν είμαι του αντι-εμβολιαστικού κινήματος.
Αντιθέτως, τους θεωρώ επικίνδυνους και ψεκασμένους.
Όμως...
Ξέρω (ή νομίζω ότι ξέρω) ότι μόνο το εμβόλιο της λύσσας είναι υποχρεωτικό.
Σε ένα 12χρονο σκυλί (που θα το είχα από κουτάβι) δεν θα έκανα κανένα εμβόλιο πλέον

Η κτηνίατρος της σκύλας μου συμφωνεί με αυτό απόλυτα
 
Last edited:


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Titer test κι ανάλογα τα αποτελέσματα απόφαση, λέω εγώ. Άντε κι αν δεν θέλει κάποιος τόση διαδικασία, σε αυτήν την ηλικία, μόνο το υποχρεωτικό από το νόμο, της λύσσας δηλαδή... Βαριά βαριά και λεπτοσπείρωσης, αν η περιοχή έχει σοβαρό θέμα με ποντίκια.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Ο Νόμος, αναφέρει παντού, "ενημερωμένο βιβλιάρειο". Αυτό, ποιός το κρίνει; Ο γιατρός; Με δική του πρωτοβουλία; Στο χέρι του είναι;

Το τι κάνει ο καθένας μας με το σκυλί του, απόρεια της εμπειρίας ή/και της σχέσης που έχει αναπτύξει με τον γιατρό του, δεν πρέπει να είναι [στο δικό μου μυαλό] ο γνώμονας, για να συμβουλεύουμε και τον άλλο, τι πρέπει να κάνει.

Λέω απλά ότι εφόσον έβλεπα ότι ο σκύλος μου έχει θεματάκια με την υγεία του δεν θα του έκανα κανένα εμβόλιο...
Και πως θα κρίνεις "εσύ", αν ο σκύλος πρέπει ή δεν πρέπει να κάνει εμβόλιο; Ποιές οι ιατρικές γνώσεις και το επιστημονικό υπόβαθρο που έχεις;

Τι έχεις πάθει εσύ?:ROFLMAO:

Δεν έχω πάθει τίποτα μάνα μου. Οντως, δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, καιρό τώρα :rolleyes: Πολύ συνθηματικά τα λες. Κι αν δεν σε πιάνω εγώ, που ξέρω τόσα χρόνια και...τι κουμάσι είσαι :p πόσο μάλλον, κάποιος νέος στο φόρουμ :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3