Αδύναμα πίσω πόδια σε κουτάβι κάνε κόρσο


moure

New Member
8 Ιουνίου 2016
4
1
44
Εχω ένα κουτάβι κάνε κόρσο 4.5 μηνών και τα πίσω πόδια του είναι αδύναμα και σχετικά ασταθή .
Όταν ανεβαίνει σκάλες υπάρχουν φορές που ζορίζεται και γενικά δεν είναι πολυ δραστήριος,δεν πηδάει και δεν τρέχει πολυ.
Ο σκύλος έχει παρθεί απο εκτροφείο και τον πήρα όταν ήταν 3 μηνών .
Ο εκτροφέας μου θεωρεί ότι είναι μια χαρά και ότι είναι απλά ένα ατσούμπαλο κουτάβι αλλά εγώ είμαι στην πρίζα με αυτό το θέμα.
Ολα αυτά με είχαν προβληματίσει για την ύπαρξη δυσπλασίας οποτε και τον πήγα για έλεγχο σε γνωστό ορθοπαιδικό την Αθήνας .Αυτος εξέτασε ισχύο,λεκάνη,γόνατα,αγκώνες και τον βρήκε μια χαρά .
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αλλά μέλη έμπειρα στις μεγαλοσωμες φυλές αν είχαν ποτέ κουτάβι με παρόμοιο θέμα και αν αυτό έστρωσε όταν μεγάλωσε και ανέπτυξε μυική μάζα .
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Η δυσπλασια ισχίου ειναι μια διαγνωση η οποια φαινεται σχετικα στην ηληκια που ειστε αλλα κανενας δε μπορει να ξερει σιγουρα ακομη.Για τη δυσπλασια θα επρπεπε να σε ειχε ενημερωσει ο εκτροφεας διοτι ειναι κληρονομικη ασθενεια. Για αρχη θα πρεπει να σιγουρευτεις οτι το ζωο τρωει σωστη κροκετα αναπτυξης και δεν πασχει απο καποια αλλη νοσο του καλοκαιροιου.Η εξεταση της δυσπλασιας ισχίου γινεται μεχρι και εξι μηνων και πρεπει να γινει ακτινογραφια με γενικη αναισθησια για πληρη ακινητοποιηση του σκυλου. Σε περιπτωση διαγνωσης θα πρεπει να γινει χειρουργειο.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Άλλο η ατσουμπαλοσύνη ενός κουταβιού και άλλο η νωχελικότητα-δυσκολία στο βάδισμα!
Μην απαιτείς από το κουτάβι να ανεβαίνει σωστά τα σκαλοπάτια την στιγμή που ακόμη δεν έχει συγχρονίσει τα άκρα του στο πως να περπατά στο ισιάδι! :)

Ένα έμπειρο μάτι μπορεί να καταλάβει την διαφορά!

Εφόσον έκανε και ένα πρώτο check ένας ορθοπεδικός γιατρός στο ζώο απέδωσε το στο γεγονός της ατσουμπαλοσύνης! Όπως πάντα παρακολουθείς το ζώο και το τροφοδοτείς όσο μπορείς με σωστή καταπόνηση στην άσκηση! Νορμάλ πράγματα! :)

Επίσης έχε κατά νου και τα αναπτυξιακά άλγη που λόγω ρυθμού ανάπτυξης φυλής μπορεί να τα μπερδεύεις με δυσπλασίες κτλ!
 
  • Like
Reactions: Orilis and GRDANE


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Μην απαιτείς από το κουτάβι να ανεβαίνει σωστά τα σκαλοπάτια
Εγω θα προτεινα (αν μπορεις να το κανεις) να μην ανεβαινει καν τα σκαλοπατια απο τοσο μικρη ηλικια,τουλαχιστον οχι με μεγαλη συχνοτητα.Kαι προβλημα να μην υπαρχει τωρα,μπορει να δημιουργηθει.
 
Last edited:




moure

New Member
8 Ιουνίου 2016
4
1
44
Ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν .
Στέλιο το θέμα μου δεν είναι ότι είναι ατσουμπαλος (είναι απόλυτα φυσικό) αλλά η μειωμένη όρεξη του για τρέξιμο,πήδημα και γενικά μια έλλειψη στην εκρηκτικότητα του.Εγω δεν τον καταπονώ στην άσκηση αλλά βλέπω ότι δεν τρέχει με ένταση ακόμα και στην αρχή.
Ακόμα και στην βόλτα δεν τραβάει και είναι πάντα δίπλα μου.
Δεν ξέρω μήπως είναι και θέμα ιδιοσυγκρασίας πια μιας και είναι γενικώς τα ζώα μου αργά!
Ο σκύλος γενικά δεν μου δείχνει ότι πονάει αλλά εχω την αίσθηση ότι μυϊκά τα πίσω του πόδια δεν είναι όπως πρέπει και τον προδίδουν σε διαφορες στιγμές.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
E Cane Corso πήρες, δεν πήρες καμιά σφεντόνα! :D:ROFLMAO:

Δώσε του χρόνο! Αν δεν είσαι έμπειρος σε αυτά ξεγελιέσαι και σε τρώνε οι αμφιβολίες! :)

Εφόσον ο σκύλος είναι εκτροφικός και έχει εξεταστεί από γιατρό που γνωρίζει η επόμενη λύση είναι οι ακτίνες! Για μένα λίγο τραβηγμένο σε αυτή την φάση και με αυτά τα δεδομένα που έχεις!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εσυ εχεις εικονα, εμεις μονο την περιγραφη σου......

Εαν το κουταβι δεν ειναι σε γυαλα κ κινειται/γυμναζεται στοιχειωδως, θα πρεπει αυτο που βλεπεις με τον καιρο να φτιαχνει.

Τελος να ξερεις οτι εξεταση κανεις περι δυσπλασιας, για να ειναι σωστη, θα πρεπει να γινει μετα τον ενα χρονο με ακτινογραφιες κλπ.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η δυσπλασία δεν είναι μόνο κληρονομική είναι σε ένα μεγάλο βαθμό κι επίκτητη
γι αυτό σε φυλές βαριες απαγορεύονται η εντονη ασκηση τα σκαλοπατια τα γλυστερα πατωματα κλπ...
φυσικά όχι υπερβολές ούτε στην εκγύμναση αλλά ούτε και στην "προστασία"...
σε αυτή την ηλικια υπάρχει η εξέταση penhip που δίνει καλή πρόβλεψη προδιάθεσης δυσπλασίας
το ότι είναι δίπλα σου και δεν τραβάει να το θεωρείς προτέρημα και να το εκμεταλλευτεις αναλόγως...
σκυλιά αναλόγως φυλής μυικά χτίζουν κι αντέχουν μετά τους 7-9 μήνες συνήθως γι αυτό κι αποφεύγεται η γρήγορη και υπερβολική αναπτυξη σε αυτές τις ηλικίες... έτσι ώστε να μην υπερφορτώνονται οι αρθρώσεις...
αυτα λιγο γρηγορα γρηγορα μια και ειμαι σε χωρο εργασιας...
 


moure

New Member
8 Ιουνίου 2016
4
1
44
Μιας και με τους κτηνιάτρους υπάρχει θέμα αφού ελάχιστοι το κατεχουν να πω τι μου ανέφεραν δυο καλοί ορθοπαιδικοι(Βλαχοπουλος,Φλαρακος).
Ο ένας απο τους δυο εξέτασε και το δικό μου.
Και οι δυο ήταν κάθετοι στο ότι σκύλοι απο φυλές που έχουν προδιάθεση για δυσπλασία θα πρέπει να εξετάζονται στην ηλικία των 4 μηνών.Αυτο το επιθυμούν γιατί αν διαπιστωθεί κάτι σε αυτήν την ηλικία μπορεί να διορθωθεί με μια επέμβαση (ηβικη συμφυσιοδεση) που είναι οικονομική,έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας και το κυριότερο δεν ταλαιπωρείται το ζώο.Αν μάθεις ότι ο σκύλος έχει δυσπλασία και είναι 15 μηνών πας για βαρβάτα χειρουργεία που λίγοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα κάνουν.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
Εγώ πάλι έχω ακούσει από κτηνίατρο (και για δικά του ακόμη σκυλιά) ότι τέτοιες περιπτώσεις τις παλεύει πρώτα με σκεύασμα (αυτός ορκίζεται στο Canhydrox) και κατάλληλη εκγύμναση (περπάτημα σε άμμο ή γκαζόν, περπάτημα μέσα σε νερό και κολύμπι) και εάν δεν απόδώσει τότε σε μεγαλύτερη ηλικία θα πάει σε επέμβαση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ακριβώς, αυτή την οδό θα ακολουθούσα και 'γω!

Ακόμα και που παίζουμε με τις πιθανότητες θα το έπαιρνα το ρίσκο!
 


Αγγελος 13

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2013
757
748
Απο 6 μηνων κ μετα μπορεις να κανεις ακτινες για τα ισχυα για να εχεις μια εικονα στο που βαδιζετε(κ παλι τα ισχυα δεν εχουν αναπτυχθει, αλλα εικονα θα παρεις)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Μιας και με τους κτηνιάτρους υπάρχει θέμα αφού ελάχιστοι το κατεχουν να πω τι μου ανέφεραν δυο καλοί ορθοπαιδικοι(Βλαχοπουλος,Φλαρακος).
Ο ένας απο τους δυο εξέτασε και το δικό μου.
Και οι δυο ήταν κάθετοι στο ότι σκύλοι απο φυλές που έχουν προδιάθεση για δυσπλασία θα πρέπει να εξετάζονται στην ηλικία των 4 μηνών.Αυτο το επιθυμούν γιατί αν διαπιστωθεί κάτι σε αυτήν την ηλικία μπορεί να διορθωθεί με μια επέμβαση (ηβικη συμφυσιοδεση) που είναι οικονομική,έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας και το κυριότερο δεν ταλαιπωρείται το ζώο.Αν μάθεις ότι ο σκύλος έχει δυσπλασία και είναι 15 μηνών πας για βαρβάτα χειρουργεία που λίγοι έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα κάνουν.
φιλε μου θα συμνφωνήσω με την άποψη των κτηνιάτρων σου...
απλά παρά ότι σε καθυσηχασε ο γιατρός σου μπήκες εδώ και ρώτησες..
εμείς τι θα σου πούμε... μόνο μια εξέταση θα μπορουσε να σε καθησυχάσει..
με αυτό το σκεπτικό σου πρότεινα μια εξέταση που θεωρώ αχρηστη για έναν ιδιώτη..
ισως να βοηθούσε εναν εκτροφέα για μια σωστότερη επιλογή και μόνο...
εσυ προς το παρον δεν χρειαζεται να σκεφτεσαι τπτ απο αυτα
να προσεχεις μονο μην του δημιουργησεις δυσπλασια με την εμμονη σου για τα σκαλοπατια..
και μετα σκεφτεσαι οτι εφταιγε ο εκτροφεας...
 


kellusam

Member
1 Οκτωβρίου 2016
9
6
31
Εχω ένα κουτάβι κάνε κόρσο 4.5 μηνών και τα πίσω πόδια του είναι αδύναμα και σχετικά ασταθή .
Όταν ανεβαίνει σκάλες υπάρχουν φορές που ζορίζεται και γενικά δεν είναι πολυ δραστήριος,δεν πηδάει και δεν τρέχει πολυ.
Ο σκύλος έχει παρθεί απο εκτροφείο και τον πήρα όταν ήταν 3 μηνών .
Ο εκτροφέας μου θεωρεί ότι είναι μια χαρά και ότι είναι απλά ένα ατσούμπαλο κουτάβι αλλά εγώ είμαι στην πρίζα με αυτό το θέμα.
Ολα αυτά με είχαν προβληματίσει για την ύπαρξη δυσπλασίας οποτε και τον πήγα για έλεγχο σε γνωστό ορθοπαιδικό την Αθήνας .Αυτος εξέτασε ισχύο,λεκάνη,γόνατα,αγκώνες και τον βρήκε μια χαρά .
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αλλά μέλη έμπειρα στις μεγαλοσωμες φυλές αν είχαν ποτέ κουτάβι με παρόμοιο θέμα και αν αυτό έστρωσε όταν μεγάλωσε και ανέπτυξε μυική μάζα .[/QUO
Ενα πολυ καλο αρθρο για τη δυσπλασια ισχιου υπαρχει στο vet-medical.gr και ειναι πολυ διευκρινιστικο.