Θεμα με τη γειτονισσα


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Παίδες μην είστε και τόσο απόλυτοι με τα θέματα και τις ώρες κοινής ησυχίας.....δλδ αν εγώ η δύστυχη δουλεύω νύχτα και σχολάω 7 το πρωί .....δλδ πάω 8 σπίτι......και θέλω να ρίξω κάναν ύπνο..... και οι διπλανοί μου στα διαμερίσματα το ξέρουν αυτό ....αλλά με γράφουν κανονικά ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
ή αν το μπάσο της μουσικής δονεί τους τοίχους και ξυπνάει το μωρό μου σε ώρα μη κοινής ησυχίας ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
Λίγη κατανόηση και διακριτικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
Τώρα το πορτοκάλι με το ξυραφάκι μέσα....τι να πω...θα το είχα καταγγείλει στην αστυνομία ....αυτά ξεφεύγουν του συνηθισμένου.
Eχω περάσει φάσεις να έχω ξενυχτήσει με μωρό, ασθένειες κλπ κλπ και να έχω τις τσιρίδες των διπλανών παιδιών, το χόμπυ του γείτονα που περιλαμβάνει κατασκευές με τρυπάνια, σφυριά και άλλα ευχάριστα, την εξάσκηση στα ντραμς του αλλουνού και καταλαβαίνω τι λες. Αλλά πέρα του να μιλήσεις και να ελπίζεις ότι ο άλλος θα δείξει κατανόηση και θα θελήσει να διατηρήσει μία σχέση καλής γειτονίας, πρακτικά τι να κάνεις; Αν ο άλλος θέλει να χαλάει τον κόσμο στις 10 το πρωί και δεν τον νοιάζει που τον βρίζει όλη η γειτονιά, πώς να το απαγορεύσεις;
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Θεωρώ ότι πι ισορροπίες σ ότι αφορά θέματα αμοιβαίας κατανόησης είναι δύσκολες. Ως λύση σ τέτοιες περιπτώσεις είναι επικοινωνία, αναζήτησή κοινής λύσης κ ν μη φτάνουμε στα άκρα των καταστάσεων
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.751
Παίδες μην είστε και τόσο απόλυτοι με τα θέματα και τις ώρες κοινής ησυχίας.....δλδ αν εγώ η δύστυχη δουλεύω νύχτα και σχολάω 7 το πρωί .....δλδ πάω 8 σπίτι......και θέλω να ρίξω κάναν ύπνο..... και οι διπλανοί μου στα διαμερίσματα το ξέρουν αυτό ....αλλά με γράφουν κανονικά ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
ή αν το μπάσο της μουσικής δονεί τους τοίχους και ξυπνάει το μωρό μου σε ώρα μη κοινής ησυχίας ...να το θεωρήσω καλό αυτό ;
Λίγη κατανόηση και διακριτικότητα ποτέ δεν έβλαψε κανέναν.
Τώρα το πορτοκάλι με το ξυραφάκι μέσα....τι να πω...θα το είχα καταγγείλει στην αστυνομία ....αυτά ξεφεύγουν του συνηθισμένου.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό. Π.χ. παιδάκια παίζουν στον κήπο κι ακούγεται μια φασαρία γενική...αποδεκτό, αν κάποιο παιδάκι τσιρίζει ακατάπαυστα όμως και προκαλεί εκνευρισμό δεν έχει καμία σημασία αν είναι ώρα κοινής ησυχίας ή όχι...Είναι ενοχλητικό. Το ίδιο και ένας σκύλος που γαυγίζει συνεχόμενα σε ώρες μη κοινής ησυχίας. Εμένα με εκνευρίζει..Και νομίζω και όλους. Λίγος σεβασμός δεν βλάπτει.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Μην συζητάμε τα αυτονόητα σαφώς κ σεβόμαστε τον πλησίον...
Εαν όμως αυτός ο πλησίον πετάξει πορτοκάλι με ξυράφι στο ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ και στο σκυλι μου...θα τον παρει καπάκι η αστυνομία σε ενα ωραιότατο μπλεμωβ χρωμα κ με ηχεια κολλημένα στα αυτιά να βαραει πριόνια στη διαπασων...

Θα σεβαστω το γείτονα οτι ωρα Κ αν ειναι...τον εν δυναμει εγκληματία οχι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.792
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf