"Αφέλειες"


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Το σκυλάκι μας είναι ένα "γκριφονοειδές", και έχει αρκετά μακρύ τρίχωμα στο πρόσωπο. Αν και αυτό τον κάνει αξιολάτρευτο, βλέπω ότι αρκετά συχνά κάποιες τούφες μπαίνουν μπροστά στα ματια του. Μέχρι στιγμής, υποθέτοντας ότι αυτό δεν μπορεί παρά να τον ενοχλεί , του τις ψαλιδίζω ελαφρώς, ίσα ίσα να μην μπαίνουν στα μάτια. Ιδέα δεν έχω γιατί μου μπήκε η ιδέα σήμερα, αλλά μπορεί αυτό να τον κάνει πιο επιρρεπή σε μολύνσεις και κάπου να χρησίμευε αυτό το μαλλί μέσα στο μάτι; Αν και δόξα τω Θεώ, δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι τώρα.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εγώ για τον ίδιο λόγο του τα ψαλιδίζω (και για να μη μοιάζει σαν αποτυχημένος χίπης που τον κοροϊδεύει η αδερφή μου..) και, πριν το κάνω, ρώτησα τους κτηνίατρους. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα και μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει καμιά ιδιαίτερη ευαισθησία στα μάτια.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.641
7.750
Το σκυλάκι μας είναι ένα "γκριφονοειδές", και έχει αρκετά μακρύ τρίχωμα στο πρόσωπο. Αν και αυτό τον κάνει αξιολάτρευτο, βλέπω ότι αρκετά συχνά κάποιες τούφες μπαίνουν μπροστά στα ματια του. Μέχρι στιγμής, υποθέτοντας ότι αυτό δεν μπορεί παρά να τον ενοχλεί , του τις ψαλιδίζω ελαφρώς, ίσα ίσα να μην μπαίνουν στα μάτια. Ιδέα δεν έχω γιατί μου μπήκε η ιδέα σήμερα, αλλά μπορεί αυτό να τον κάνει πιο επιρρεπή σε μολύνσεις και κάπου να χρησίμευε αυτό το μαλλί μέσα στο μάτι; Αν και δόξα τω Θεώ, δεν έχει πάθει τίποτα μέχρι τώρα.
Mπα μην ανησυχείς νομίζω ότι καλά κάνεις και βλέπει το σκυλάκι σου. Εναλλακτικά μπορείς να τα πιάνεις με κοκκαλάκι αλλά αυτό μπορεί να είναι ενοχλητικό, να τραβιούνται οι τρίχες, κλπ
 


Iraki maria

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
368
791
37
Thessaloniki
Και εμεις μια απο τα ιδια,ημαστε κοριτσια με φραντζακια,τις τα κοβω λιγο και για να βλεπει και να μην ειναι σαν τον μπουφο!Λαστιχακι,φιογκακι μοιαζει σεναριο επιστημονικης φαντασιας για μας:(