Θα ταιριάξω με ενα cane corso ?


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αν το γουσταρεις να εισαι με το σκυλο, δεν ειναι θυσια ουτε υποχρεωση. Ειναι επιλογη σου. Δε θα στο φορτωσει καποιος. Προφανως καποιες φορες θα βαριεσαι ή δε θα χεις κουραγιο αλλα γενικα θα πρεπει να σε ευχαριστει ... πολυ ... η ενασχοληση με το σκυλο αλλιως ποιο το νοημα; ;)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
east... νομίζω πως ναι ναιιιιι Ναιιιιιιι ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ !! :)

betty... η διαπίστωση αναφερόταν κυρίως σε άτομα που στο μέλλον θα βρεθούν στην ίδια θέση με μένα (αλλά και για μένα φυσικά) και το έγραψα επειδή κάποιοι συγχέουν τι σημαίνει να αφιερώνεις χρόνο στο σκύλο σου.
Το να είσαι στον ίδιο χώρο με το σκύλο σου και απλά να μιλάς στο τηλέφωνο, ή να είσαι στο pc ή να κάνεις τις δουλειές του σπιτιού δεν μετράει ως χρόνος με τον σκύλο.
Το να τον εκπαιδεύεις, να τον κοινωνικοποιείς με τη βόλτα, ή να αθλείστε μαζί κλπ είναι χρόνος με τον σκύλο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Αφού έχουμε εξαντλήσει, τις υποχρεώσεις που συνοδεύουν, την απόκτηση ενός σκύλου, να συμπληρώσω ότι, όταν λείπεις όλη μέρα από το σπίτι, και όταν γυρνάς σέρνεσαι, και πολλές φορές δεν έχεις κανένα κουράγιο, να ασχοληθείς ούτε με τον εαυτό σου, ακόμη και οι ώρες που κοιμάσαι και κοιμάται δίπλα σου, είναι "χρόνος με τον σκύλο σου". Αυτό βέβαια, ισχύει περισσότερο, όταν δεν έχεις επιλέξει ακριβώς, να τον βάλεις στην ζωή σου. Απλά...επειδή το ανέφερες :)
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Mareco μπερδεύτηκα.
Εννοείς πως : μερικές δύσκολες ημέρες που δεν υπάρχει κουράγιο για να ασχοληθεί κάποιος με το σκυλί ακόμα και να συνευρίσκεσαι μαζί του στον ίδιο χώρο για το σκυλί μετράει?
Αν ναι συμφωνώ, αλλά στη συγκεκριμένη ράτσα δεν υπάρχουν περιθώρια να γίνεται πάνω απο 1 ημέρα την εβδομάδα.

Πάντως εγώ θυμάμαι πως οσο δύσκολη και να ταν η μέρα μου όταν γύρναγα σπίτι και το ζωντανό πέταγε στον αέρα απο τη χαρά του δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάτσω μαζί του.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Mareco μπερδεύτηκα.
Εννοείς πως : μερικές δύσκολες ημέρες που δεν υπάρχει κουράγιο για να ασχοληθεί κάποιος με το σκυλί ακόμα και να συνευρίσκεσαι μαζί του στον ίδιο χώρο για το σκυλί μετράει?
Αν ναι συμφωνώ, αλλά στη συγκεκριμένη ράτσα δεν υπάρχουν περιθώρια να γίνεται πάνω απο 1 ημέρα την εβδομάδα.

Πάντως εγώ θυμάμαι πως οσο δύσκολη και να ταν η μέρα μου όταν γύρναγα σπίτι και το ζωντανό πέταγε στον αέρα απο τη χαρά του δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάτσω μαζί του.
Πρόσφατα ένα γνωστό ζευγάρι απέκτησε μωρό. Δε μιλάμε για απροετοίμαστο έφηβο ζευγάρι αλλά για άτομα σχεδόν 40 χρονών, ώριμα, και για συνειδητή απόφαση και όχι ατύχημα, που το σχεδίαζαν καιρό. Κάποιες βδομάδες μετά, η εικόνα είναι μία μάνα που τη μισή μέρα κλαίει από την ένταση και έναν πατέρα που σέρνεται. Δεν είχαν ιδέα πώς θα άλλαζε η ζωή τους.
Προφανώς αυτό δε σημαίνει ότι δε θα βρουν σύντομα την ισορροπία τους, ή ότι μετανιωσαν ή δε θα αγαπήσουν το μωρό. Αλλα καμιά φορά, για κάποια πράγματα, όση "θεωρητική" προετοιμασία και να έχεις κάνει, ιδέα δεν έχεις πώς θα είσαι εσύ όταν αποκτήσεις οικογένεια.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με ένα σκύλο φυσικά, και απόδειξη τα πόσα σκυλιά μετά τον πρώτο ενθουσιασμο προκαλούν κρίσεις πανικου και καταλήγουν να αναζητούν νέα οικογένεια. Έχω δει φίλη να κλαίει με αναφιλητά σε φάση που το κουτάβι της την ξενυχτούσε λογω ασθένειας και δεν είχε το κουράγιο να οδηγήσει το πρωί μέχρι τη δουλειά.
Δεν λέω τα παραπάνω για να σε αποτρέψω από το να πάρεις σκύλο, προς Θεού, απλά αφήστε χρόνο ανάμεσα στον πρώτο σκύλο που θα αποκτήσετε ως ζευγάρι (άλλη η δυναμική του ζευγαριού, άλλο οτι εσύ είχες και παλιά σκύλο) και στο να κάνετε οικογένεια. Μην πάρετε ένα κουτάβι την εποχή που υπολογίζετε να προσπαθήστε για μωρό, πόσο μάλλον μίας απαιτητικής φυλής, και μην προγραμματίσετε εν μέσω εγκυμοσύνης την απόκτηση σκύλου. Το να βγουν τα πράγματα πολύ διαφορετικά από οσο υπολογίζατε και να κλατάρετε από το συνδυασμό, είναι πολύ πιθανό. Ένα ένα τα πράγματα.
Όσο για τις "δύσκολες" μέρες, με ένα πρώτο παιδί, δε θα είναι μία μέρα τη βδομάδα. Και θα είναι άλλο επίπεδο δυσκολίας από ότι θεωρούσατε δύσκολο ως τώρα, εκτός αν συγκατοικείτε μα γαιγιάδες και παππούδες που θα κάνουν τα μισά. Μην κοιτάς παραδείγματα ανθρώπων που μιλάνε για δεύτερο ή τρίτο μωρό, ούτε για ανθρώπους που ποτέ δε σταμάτησαν να έχουν σκυλί, ούτε για οικογένειες με ήρεμα μικρούλικα σκυλάκια εξοντωμένα με βόλτα 2 φορές το τετράγωνο. Αυτά τα "δεν υπάρχει περίπτωση", όλοι οι γονείς τα είπαν προν να γίνουν γονείς, και μάλλον και όλοι οι σκυλογονείς, και μετά ανακαλύψαμε ότι άλλο ο σχεδιασμός και άλλο η πραγματικότητα ;) Μην βάλετε τον πήχη υπερβολικά ψηλά.
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
Το οικογενειακό πλάνο λέει οτι το καλοκαίρι θα αποκτήσουμε σκύλο. Για μωρό δεν λέει τίποτα... (χαχαχαχα) ωστόσο αν έρθει καλώς να ορίσει, όλοι οι καλοί χωράμε :)

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τους κινδύνους που παρουσιάζεις και το τοποθετείς πολύ σωστά.
 




Elohim

Member
19 Ιουνίου 2014
5
2
38
Καλησπέρα σε όλους,

αρχικά να δώσω συγχαρητήρια για την εκπληκτική προσπάθειά που κάνετε.
Παρακολουθουσα το forum πολύ καιρό σαν guest προσπαθώντας να ενημερωθώ γενικότερα για φυλές, συμπεριφορές, εκτροφείς κτλ.

Απαντώ στο συγκεκριμένο topic γιατί σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα καλύπτει τις περισσότερες απορίες μου σχετικά με αυτή τη φυλή.Παρόλα αυτά η ενημέρωση δεν σταματάει ποτέ.

αρχικά όπως έχετε καταλάβει ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη φυλή.έχω συναναστραφει ελάχιστα με cane corso και ότι γνωρίζω είναι μέσα από το φόρουμ και αναζήτηση.

Να σας πω ότι κατέληξα σε αυτή για τους εξής λόγους:
  1. φυλαξη (ναι είναι βασικος λόγος για μενα)
  2. φιλικο προς την οικογενεια - παιδια ( δεν υπάρχουν ακομα)
  3. η κοντη τριχα δεν αποτελει πλεονεκτημα μιας και ειναι σα βελονα και καρφωνεται παντου.
Η όποια μας επιλογή θα είναι από εκτροφεα καθώς κατι διαφορετικο δεν αποτελει λυση.

Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:
  1. Σάλια. Τι γίνεται με αυτό το κομμάτι. οι απόψεις είναι 50/50. Εγώ προσωπικα εχω δει σκυλο που να στάζει και άλλο που να είναι κατακαλοκαιρο σε σχεδον μηδενικο επιπεδο.
  2. Έχω δει cane corso και πίστεψα ότι είναι boxer. Το έχει αναφέρει και ο κος east( δεν ξέρω πως να τον κανω tag). Προς θεού να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω θέμα με τα boxer.
  3. κοινωνικοποιηση. εδω θελω να πω το εξής. Καθότι είμαστε "τυχεροί" και μένουμε σε σπίτι με κήπο ο σκύλος όταν θα μένει μόνος του( λογω δουλειας) θα κυκλοφορει εκει. ειτε σε kennel. ο χωρος αυτός λοιπόν είναι κοινόχρηστος από τα πεθερικα κτλ. ρωτω λοιπον τι κανουμε εδω? (ολοι μαζι βολτιτσα κτλ). το λεω αυτο γιατι το σκλυλι θα τρωει και θα περιποιειται μονο απο το χερι το δικο μου και της γυναικας μου.
  4. τέλος πρόθεση και διάθεση υπάρχει. αλλας ένας αρχάριος θα τα καταφέρει με ένα αρσενικό corso πάντα βεβαία με την επίβλεψη εκπαιδευτή.?
Σας ευχαριστώ πολύ.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Καλησπέρα σε όλους,

αρχικά να δώσω συγχαρητήρια για την εκπληκτική προσπάθειά που κάνετε.
Παρακολουθουσα το forum πολύ καιρό σαν guest προσπαθώντας να ενημερωθώ γενικότερα για φυλές, συμπεριφορές, εκτροφείς κτλ.

Απαντώ στο συγκεκριμένο topic γιατί σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα καλύπτει τις περισσότερες απορίες μου σχετικά με αυτή τη φυλή.Παρόλα αυτά η ενημέρωση δεν σταματάει ποτέ.

αρχικά όπως έχετε καταλάβει ενδιαφέρομαι για τη συγκεκριμένη φυλή.έχω συναναστραφει ελάχιστα με cane corso και ότι γνωρίζω είναι μέσα από το φόρουμ και αναζήτηση.

Να σας πω ότι κατέληξα σε αυτή για τους εξής λόγους:
  1. φυλαξη (ναι είναι βασικος λόγος για μενα)
  2. φιλικο προς την οικογενεια - παιδια ( δεν υπάρχουν ακομα)
  3. η κοντη τριχα δεν αποτελει πλεονεκτημα μιας και ειναι σα βελονα και καρφωνεται παντου.
Η όποια μας επιλογή θα είναι από εκτροφεα καθώς κατι διαφορετικο δεν αποτελει λυση.

Οι απορίες μου λοιπόν είναι οι εξής:
  1. Σάλια. Τι γίνεται με αυτό το κομμάτι. οι απόψεις είναι 50/50. Εγώ προσωπικα εχω δει σκυλο που να στάζει και άλλο που να είναι κατακαλοκαιρο σε σχεδον μηδενικο επιπεδο.
  2. Έχω δει cane corso και πίστεψα ότι είναι boxer. Το έχει αναφέρει και ο κος east( δεν ξέρω πως να τον κανω tag). Προς θεού να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω θέμα με τα boxer.
  3. κοινωνικοποιηση. εδω θελω να πω το εξής. Καθότι είμαστε "τυχεροί" και μένουμε σε σπίτι με κήπο ο σκύλος όταν θα μένει μόνος του( λογω δουλειας) θα κυκλοφορει εκει. ειτε σε kennel. ο χωρος αυτός λοιπόν είναι κοινόχρηστος από τα πεθερικα κτλ. ρωτω λοιπον τι κανουμε εδω? (ολοι μαζι βολτιτσα κτλ). το λεω αυτο γιατι το σκλυλι θα τρωει και θα περιποιειται μονο απο το χερι το δικο μου και της γυναικας μου.
  4. τέλος πρόθεση και διάθεση υπάρχει. αλλας ένας αρχάριος θα τα καταφέρει με ένα αρσενικό corso πάντα βεβαία με την επίβλεψη εκπαιδευτή.?
Σας ευχαριστώ πολύ.
Μπορείς να κοιτάξεις και τα giant schnauzer που καλύπτουν όλα όσα θες. Στα περισσότερα σκυλιά που θα δείς να ξέρεις ότι θα χρειάζεσαι και Β.Υ.

Υ.Γ Μπράβο σου που είσε ενειμερομένος-η σχετικά με τα pet shops και τους byb!
 
  • Like
Reactions: cygor


Elohim

Member
19 Ιουνίου 2014
5
2
38
Μπορείς να κοιτάξεις και τα giant schnauzer που καλύπτουν όλα όσα θες. Στα περισσότερα σκυλιά που θα δείς να ξέρεις ότι θα χρειάζεσαι και Β.Υ.

Υ.Γ Μπράβο σου που είσε ενειμερομένος-η σχετικά με τα pet shops και τους byb!
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα για τη φυλή που μου αναφέρεις.
Θεωρώ όμως οτι ε΄χω παρει την αποφαση.
απλα θελω να ξεκαθαρίσω καποια πραγματακια ακομη στο μυαλο μου. (όπως αυτα που ήδη ανεφερα)
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα για τη φυλή που μου αναφέρεις.
Θεωρώ όμως οτι ε΄χω παρει την αποφαση.
απλα θελω να ξεκαθαρίσω καποια πραγματακια ακομη στο μυαλο μου. (όπως αυτα που ήδη ανεφερα)
Για αυτό σου είπα κάποια ίσως καλύτερη επιλογή. Ψάξτο λίγο;)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Για αυτό σου είπα κάποια ίσως καλύτερη επιλογή. Ψάξτο λίγο;)
Εχει ήδη γράψει, ότι έχει ήδη, ψαχτεί πολύ. Οχι λίγο.
Και έχει καταλήξει. Και απλώς, θέλει δυό διευκρινήσεις παραπάνω.
Γιατί πρέπει, να προσανατολιστεί αλλού;
Και γιατί είναι "καλύτερο" αυτό που του προτείνεις εσύ;
 


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
38
1 - 2.
Απ ότι έχω διαβάσει παλιά τα corso είχαν σφιχτά μάγουλα στο πίσω μέρος και έτσι τα σάλια δεν έσταζαν. Πιθανός λόγος που γίνεται : Η ''εμποροποίηση" της ράτσας ήθελε τον σκύλο να έχει ποιο έντονο στοπ στην μουσούδα, ως επακόλουθο αυτού τα μάγουλα στο πίσω μέρος είναι πιο χαλαρά και στάζει. Εν κατακλείδι.. άλλα στάζουν και άλλα δεν στάζουν.. τυχερά είναι αυτά (ανεξάρτητα με το μήκος της μουσούδας).

3.
Μπορεί να υπάρχει θέμα με τα πεθερικά... μπορεί και να μην υπάρχει. Απο την στιγμή που δεν κοιμάστε όλοι κάτω απο την ίδια στέγη ο σκύλος τους εκλαμβάνει ως ¨άλλους¨. Χωρίς την παρουσία μου δεν θα άφηνα ελεύθερο το σκύλο με κάποιον μη μέλος της οικογένειας.
Αλλά αφήνω στην άκρη το κάπως ακραίο (αλλά οχι απίθανο) σενάριο που έχει τον σκύλο να επιτίθεται στα πεθερικά είτε επειδή μπήκαν σπίτι σας για οποιαδήποτε λόγο ή παρεξήγησε κάποια τους κίνηση.

Σκέψου το εξής σενάριο : λείπετε για δουλειά, ο σκύλος είναι στην αυλή λέφθερος, τα πεθερικά περιμένουν επισκέπτες, χτυπάει το κουδούνι, πες μου πως θα συγκρατήσουν εναν σκύλο 50+ κιλών ?!
Και αν προσπαθήσουν να τον ηρεμήσουν ή να τον κρατήσουν... πως θα το εκλάβει ο σκύλος οταν νοιώσει οτι κάποιος που οκ τον ξέρω (αλλά δεν είναι το αφεντικό μου) μου λέει να μην γαβγίζω σε αυτόν τον ξένο ο οποίος θέλει να μπεί στον χώρο μου. Μηπως αυτός που με κρατάει με παρενοχλεί απο τα καθήκοντά μου? Μήπως να του δείξω και αυτού λίγο δόντι ή να ρίξω μια ψιλή δαγκωνιά για να κάνει πιο πέρα και να απωθήσω τον άγνωστο..?
Elohim, είναι ρίσκο και δεν πρέπει να το πάρεις αψήφιστα.
Μια ιδέα που μου ρχεται είναι να περιφράξεις έναν χώρο μες την αυλή και να είναι περιορισμένος εκεί.

4.
Είχα κ γω τον ίδιο προβληματισμό. Κατέληξα σε θηλυκό (αν σε βοηθάει αυτό)
 
  • Like
Reactions: east49 and Elohim


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Εχει ήδη γράψει, ότι έχει ήδη, ψαχτεί πολύ. Οχι λίγο.
Και έχει καταλήξει. Και απλώς, θέλει δυό διευκρινήσεις παραπάνω.
Γιατί πρέπει, να προσανατολιστεί αλλού;
Και γιατί είναι "καλύτερο" αυτό που του προτείνεις εσύ;
Γιατί τα σνάουζερ βγάζουν λιγότερα σάλια. Το πολύ του κάθε ανθρώπου είναι διαφορετικό. Εγώ όταν θα έπερνα την Joy πριν το αποφασίσω έκανα έρευνα 2 χρόνων. Για εμένα π.χ. το πού είναι 1 χρονος+
 


Elohim

Member
19 Ιουνίου 2014
5
2
38
Να διευκρινίσω επίσης οτι με τον όρο φυλαξη αναφερομια
1 - 2.
Απ ότι έχω διαβάσει παλιά τα corso είχαν σφιχτά μάγουλα στο πίσω μέρος και έτσι τα σάλια δεν έσταζαν. Πιθανός λόγος που γίνεται : Η ''εμποροποίηση" της ράτσας ήθελε τον σκύλο να έχει ποιο έντονο στοπ στην μουσούδα, ως επακόλουθο αυτού τα μάγουλα στο πίσω μέρος είναι πιο χαλαρά και στάζει. Εν κατακλείδι.. άλλα στάζουν και άλλα δεν στάζουν.. τυχερά είναι αυτά (ανεξάρτητα με το μήκος της μουσούδας).

3.
Μπορεί να υπάρχει θέμα με τα πεθερικά... μπορεί και να μην υπάρχει. Απο την στιγμή που δεν κοιμάστε όλοι κάτω απο την ίδια στέγη ο σκύλος τους εκλαμβάνει ως ¨άλλους¨. Χωρίς την παρουσία μου δεν θα άφηνα ελεύθερο το σκύλο με κάποιον μη μέλος της οικογένειας.
Αλλά αφήνω στην άκρη το κάπως ακραίο (αλλά οχι απίθανο) σενάριο που έχει τον σκύλο να επιτίθεται στα πεθερικά είτε επειδή μπήκαν σπίτι σας για οποιαδήποτε λόγο ή παρεξήγησε κάποια τους κίνηση.

Σκέψου το εξής σενάριο : λείπετε για δουλειά, ο σκύλος είναι στην αυλή λέφθερος, τα πεθερικά περιμένουν επισκέπτες, χτυπάει το κουδούνι, πες μου πως θα συγκρατήσουν εναν σκύλο 50+ κιλών ?!
Και αν προσπαθήσουν να τον ηρεμήσουν ή να τον κρατήσουν... πως θα το εκλάβει ο σκύλος οταν νοιώσει οτι κάποιος που οκ τον ξέρω (αλλά δεν είναι το αφεντικό μου) μου λέει να μην γαβγίζω σε αυτόν τον ξένο ο οποίος θέλει να μπεί στον χώρο μου. Μηπως αυτός που με κρατάει με παρενοχλεί απο τα καθήκοντά μου? Μήπως να του δείξω και αυτού λίγο δόντι ή να ρίξω μια ψιλή δαγκωνιά για να κάνει πιο πέρα και να απωθήσω τον άγνωστο..?
Elohim, είναι ρίσκο και δεν πρέπει να το πάρεις αψήφιστα.
Μια ιδέα που μου ρχεται είναι να περιφράξεις έναν χώρο μες την αυλή και να είναι περιορισμένος εκεί.

4.
Είχα κ γω τον ίδιο προβληματισμό. Κατέληξα σε θηλυκό (αν σε βοηθάει αυτό)

@Pepev50 μπορώ να πω πως με βοήθησες πολύ. όσο αναφορά για το 1 - 2 αυτή την εντύπωση είχα και εγώ. (ότι καθώς αυξήθηκε η ζήτηση πιθανόν να προέκυψαν και τα προβλήματα.)μπορει τελικα να ειναι και λαχείο

Η λύση του περιορισμού τελικά είναι αναπόφευκτη. ( το σενάριο έπαιζε στο μυαλό μου άλλα πίστευα πως η επαφή μαζί τους ίσως άλλαζε λίγο την κατάσταση.)

Τέλος αντιλαμβανομαι πως η συμβίωση με ένα θηλυκό θα είναι πιο ομαλή καθώς ωριμάζουν πιο γρήγορα αλλά εκει παιζουν και νεα σεναρια που δεν εχω ψαξει καθολου οιστρος καθαριοτητα, κτλ
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Elohim
Καλησπερα.
Ναι το θεμα σαλια ειναι πολυπλοκο.
Γενικα παντως αν το εχεις σαν κριτηριο μπορεις να βρεις σκυλι που εχει λογικη ποσοτητα σαλιου (οταν τρωει η παιζει κ λαχανιαζει ας πουμε) αν σου κατσει το τζοκερ εχεις ενα σκυλο που δεν εχει καθολου σαλια, οπως ο μικρος που πηρα κ αν η τυχη σου κανει πλακα ρωτα τον @cygor :p

Τωρα στα αλλα που ρωτας, γενικα ο σκυλος θα συνηθοσει ως οικογενεια του οποιον συμβιωνει μαζι του. Θα τον δεχεται κ θα τον προστατευει. Αν με τα πεθερικα εχει καθημερινη συναναστροφη, θα τους δεχτει ως οικογενεια.
Εντολες ομως δεχεται απο το αφεντικο, συνηθως εναν η οσους ασχοληθουν συστηματικα να τον φροντιζουν κ να τον εκπαιδευουν.
Σιγουρα δεν ειναι safe να ειναι χυμα λυτος κ να παει καποιος που απλα ξερει να υποδεχτει κοσμο στον χωρο του σκυλου.......

Αν υπαρχει κηπος ενα μεγαλο ασφαλες kennel ειναι παντα η καλυτερη λυση, κ με προτιμηση να χρησιμοποιειται πριν καν υπαρξει το ερεθισμα η γινει αντιληπτο απο τον σκυλο.......

Αρσενικο η θυλικο δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια.....
Για φυλαξη προτεινονται τα θυλικα ως ποιο απερισπαστα στο καθηκον.
Καλη τυχη στην αναζητηση εκτροφεα.......
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
@Elohim
Καλησπερα.
Ναι το θεμα σαλια ειναι πολυπλοκο.
Γενικα παντως αν το εχεις σαν κριτηριο μπορεις να βρεις σκυλι που εχει λογικη ποσοτητα σαλιου (οταν τρωει η παιζει κ λαχανιαζει ας πουμε) αν σου κατσει το τζοκερ εχεις ενα σκυλο που δεν εχει καθολου σαλια, οπως ο μικρος που πηρα κ αν η τυχη σου κανει πλακα ρωτα τον @cygor :p

Τωρα στα αλλα που ρωτας, γενικα ο σκυλος θα συνηθοσει ως οικογενεια του οποιον συμβιωνει μαζι του. Θα τον δεχεται κ θα τον προστατευει. Αν με τα πεθερικα εχει καθημερινη συναναστροφη, θα τους δεχτει ως οικογενεια.
Εντολες ομως δεχεται απο το αφεντικο, συνηθως εναν η οσους ασχοληθουν συστηματικα να τον φροντιζουν κ να τον εκπαιδευουν.
Σιγουρα δεν ειναι safe να ειναι χυμα λυτος κ να παει καποιος που απλα ξερει να υποδεχτει κοσμο στον χωρο του σκυλου.......

Αν υπαρχει κηπος ενα μεγαλο ασφαλες kennel ειναι παντα η καλυτερη λυση, κ με προτιμηση να χρησιμοποιειται πριν καν υπαρξει το ερεθισμα η γινει αντιληπτο απο τον σκυλο.......

Αρσενικο η θυλικο δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια.....
Για φυλαξη προτεινονται τα θυλικα ως ποιο απερισπαστα στο καθηκον.
Καλη τυχη στην αναζητηση εκτροφεα.......
βασικα ετσι οπως εχω μελετησει το θεμα του σαλιου στο κορσο μου εχω καταληξει οτι υπαρχουν 3 φασεις τις οποιες και θα αναφερω..
Φαση πρωτη...Αρχιζουν και πεφτουν οι πρωτες σταγονες τα επονομαζομενα πρωτοβροχια αν κινηθεις γρηγορα μπορεις να οδηγησεις το σκυλι σε ουδετερο εδαφος που μπορει να περασει στη φαση 2 η να τερματισει τη λειτουργια

Φαση δευτερη...ο σκυλος δεν μπορει να διαχειριστει τη χαρα του, την λυγουρα του, τον ενθουσιασμο του, την ενταση του κ.λ.π. και τα πρωτοβροχια γινονται μπορα,αλλα οταν λεμε μπορα εννοουμε χειμαρος, μιλαμε για συνεχομενη ροη, μικρες λιμνες αρχιζουν να σχηματιζονται στα πλακακια τα ποδια του ειναι πλεον μουσκεμα εκει πρεπει να επεμβεις να τον αποσπασεις γιατι ειναι θεμα χρονου να μπει στη φαση τρια...

Φαση τριτη...αφου εχει χασει κανα λιτρο σαλιο οι σιελογονοι αδενες αρχιζουν και κλεινουν τις στροφιγγες η πρωτεινη που περιεχεται μεσα στο σαλιο και το οξυγονο μαζι με τις παλινδρομικες κινησεις των μαγουλων μετατρεπουν το σαλιο σε μια ωραιοτατη και σφιχτη μαρεγγα που θα ζηλευε το σφριγος της και ο Παρλιαρος...πλεον εχουμε μπει στην τελικη φαση πριν τοποθετηθει με συνοπτικες διαδικασιες σε μια κουρτινα η στα μπρατσα του καναπε...

με την πρωτη ευκαιρια θα παραθεσω και πλουσιο φωτογραφικο υλικο
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Και σε ολα αυτα φιλαρακι @cygor εγω τον εχω ακομα να μου κανει παρεα στην κουζινα οσο του ετοιμαζω το φαγητο κ δεν τον εχω δει μεχρι σημερα να σταζει ουτε πριν (κατα την αναμονη) ουτε την ωρα που τρωει........
Χαλασμενο θα ειναι.....
 
  • Like
Reactions: arrigo_corso


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Και σε ολα αυτα φιλαρακι @cygor εγω τον εχω ακομα να μου κανει παρεα στην κουζινα οσο του ετοιμαζω το φαγητο κ δεν τον εχω δει μεχρι σημερα να σταζει ουτε πριν (κατα την αναμονη) ουτε την ωρα που τρωει........
Χαλασμενο θα ειναι.....
χαχαχαχα πρεπει να δεις το γιλεκο που φοραω στην εκπαιδευση, εχουμε πατενταρει βιολογικο λουστρο για ρουχα, πλεον ειναι τοσες πολλες οι στρωσεις που εχει δημιουργηθει αδιαβροχοποιηση
 


Elohim

Member
19 Ιουνίου 2014
5
2
38
καλημέρα.

Αγαπητέ @cygor τελικά εσύ είσαι ο "παθών". Η αληθεια είναι οτι εγώ δεν έχω καποιο ιδιαίτερο προβλημα αλλα το κοριτσι - γυναικα μου. @east49 νομιζω έχω καταλαβει και το εκτροφειο των σκύλων σου.για τον @cygor δεν το θυμαμαι. η αληθεια ειναι πως οι επισκεψεις στα εκτροφεια θα λυσουν πολλες απορίες.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf