Πως φέρνω σε επαφή δυο ενήλικα αρσενικά με σκοπό τη συμβίωση;


to_gini

Member
20 Οκτωβρίου 2016
10
53
34
  • Σκύλος no.1: Labrador, 2,5 χρονων, όχι στειρωμένος κ αρκετά κοινωνικοποιημένος. Ζει σε διαμέρισμα στην πόλη και οι γνώσεις του υπερπληρουν τη βασικη υπακοή.

  • Σκύλος no.2: Γερμανικος ποιμενικος , 3 χρονων, όχι στειρωμένος. Ειχε κανει τη βασική υπακοή λόγω ομως του οτι ζει σε μεγααλο κηπο μαζι με τους γονεις του και δεν ερχεται στην πολη δεν εχει γινει συντηρηση. Δεν ειναι επιθετικος.
Τι λετε?? Εχουμε ελπίδες?
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
  • Σκύλος no.1: Labrador, 2,5 χρονων, όχι στειρωμένος κ αρκετά κοινωνικοποιημένος. Ζει σε διαμέρισμα στην πόλη και οι γνώσεις του υπερπληρουν τη βασικη υπακοή.
  • Σκύλος no.2: Γερμανικος ποιμενικος , 3 χρονων, όχι στειρωμένος. Ειχε κανει τη βασική υπακοή λόγω ομως του οτι ζει σε μεγααλο κηπο μαζι με τους γονεις του και δεν ερχεται στην πολη δεν εχει γινει συντηρηση. Δεν ειναι επιθετικος.
Τι λετε?? Εχουμε ελπίδες?
Αν έχετε ελπίδες για συμβίωση ή συνάντηση; Δεν κατάλαβα
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Πολύ ριψοκίνδυνες καταστάσεις. Αν είναι απαραίτητο στη πρώτη συνάντηση ν υπάρχει η δυνατότητα σ στραβή ν απομακρυνθούν. Ο Γερμανικός είναι κ απρόβλεπτος χαρακτήρας
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


to_gini

Member
20 Οκτωβρίου 2016
10
53
34
@Miniature Schnauzer Η συναντηση θα γινει σημερα σε ουδετερο εδαφος! Για τη συμβιωση λεω!

@archodea Το φανταζομαι! Ελεγα για πρωτη φορα να τα κρατησουμε και τα δυο δεμενα, κοντα μεταξυ τους αλλα οχι να μπορουν να ερθουν σε επαφη . Και να ασχολουμαστε και οι δυο και με τα δυο το ιδιο. Αν δουμε οτι μας παιρνει μειωνουμε την αποσταση, αλλιως και δευτερη συναντηση ετσι κ βλεπουμε.. Εγω εχω το λαμπ που ειναι εξοικειωμενο και με το φιλο μου, για το γερμανικο ειναι η πρωτη συναντηση και μαζι μου o_O
 






GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ετσι να κανεις
μην τα αφησεις να συναντηθουν προσωπο με προσωπο ... περπατηστε παραλληλα και σε απεναντι πεζοδρομια για πολυ ωρα... σιγα σιγα μειωστε την μεταξυ σας αποσταση...
αυτο αρκει για πρωτη μερα μην ενθιυσιάζεστε και πιέζετε καταστάσεις...
να είστε σιγουροι ότι τιο καθεέαν έχει δεχτεί γι ααρχηγό της αγέλης τον ιδιοκτητη του... βασικα εσας αν ειναι να συγκατοικησετε...
αν εχετε επιτυχεις βολτες στο ιδιο πεζοδρομιο χωρις να προσπαθουν τα σκυλια να "συναντήσουν " το ένα το άλλο, τοτε αφηστε να μυριστουν εναλλαξ και ν απλησιασουν... μεχρι να ειστε σιγουροι... μην αφηνετε ανεξέλεγκτα να ανέβει το επίπεδο της έντασης...
 


to_gini

Member
20 Οκτωβρίου 2016
10
53
34
@GRDANE Χμμ, ευχαριστω! Βεβαια, ο δικος μου (το λαμπ) ξερει το φιλο μου, μολις λοιπον τον παρει χαμπαρι θα θελει να παει για επιθεση αγαπης! Χαχαχα οπως και να εχει θα δοκιμασουμε το βραδακι και ελπιζω να γινει ενα πρωτο βημα
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οπως λεει ο κ @GRDANE το περπατημα (συνεχες χωρις στασεις μυρισματα κλπ) γενικα μειωνει την ενταση μεταξυ τους.

Καλο ειναι να ειναι ουδετερο το εδαφος κ να μην τους δωσετε λογο να ερθουν σε αντιπαραθεση. Ουτε χαιδευοντας ο ενας το σκυλο του αλλου, ουτε βγαζοντας παιχνιδια λιχουδιες κλπ.

Μια χαλαρη βολτα στα λουρια κ ο καθενας σπιτι του.
Αν συμπεριφερονται κοσμια δεν σημαινει οτι πρεπει να δοκιμασετε κ αλλα κολπα στην πρωτη επαφη......
 


to_gini

Member
20 Οκτωβρίου 2016
10
53
34
Ακουγεται λογικό και με το παραπανω! Ευχαριστω πολυ και θα σας ενημερωσω περαιτερω αν ενδιαφερεστε! :ROFLMAO:
 
  • Like
Reactions: GRDANE




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Kι εγώ ποντάρω στις βόλτες μαζί στο λουρί εννοείται. Στη θέση σας θα έκανα αρκετές καλές βόλτες μαζί (τουλάχιστο καμιά δεκαριά) μήπως και δουλέψει η ιδέα "με αυτούς/αυτόν εγώ όταν βγαίνω περνάω καλά".

(καλέ μην πάτε και βρίσκετε γκόμενους/γκόμενες με σκύλο κι έχετε τέτοια προβλήματα - τουλάχιστο διαλέξτε τον/την να έχει αντίθετου φύλου :ROFLMAO:)
 




Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ο Γερμανικός είναι κ απρόβλεπτος χαρακτήρας
@epial από φίλους που έχουν Ποιμενικούς.
βγαινουμε εκτος topic, αλλα θελω να ρωτησω:
(αν το παρουμε σε επιπεδο φυλων και οχι μεμονωμενων σκυλων)
αν ειναι ο γ.π. απροβλεπτος χαρακτηρας, τοτε τι ειναι οι υπολοιπες φυλες;o_Oo_Oo_O
Επισης αλλο Γερμανικος Ποιμενικος και άλλο "Ποιμενικούς" γενικα...υπαρχουν διαφορες αναμεσα στις ποιμενικες φυλες.
Τέλος, το δειγμα που εχεις απο τους φιλους σου ειναι καθαροαιμα Γ.Π., αντιπροσωπευτικα δειγματα της φυλης, ή μιλαμε για "λυκοσκυλα";
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf