σχετικά με υγρή τροφή- κονσέρβα


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
Καλησπέρα σε όλους..
Έχω έναν γερμανικό ποιμενικό 4 ετών και μέχρι τώρα του έχω δώσει μόνο ξηρά τροφή...Σκέφτομαι να του δώσω να δοκιμάσει και υγρή τροφή-κονσέρβα της Simpsons , η οποία έχει πολλούς κωδικούς με διάφορα κρέατα και συμφέρει ( 3 ευρώ 6 κονσέρβες )
Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αντικαταστήσω τελείως την υγρή με την ξηρά στην διατροφή του ή πρέπει να την δίνω προσθετικά ή ανάμικτα ...Μπορεί να τραφεί μόνο με κονσέρβα και πόσο περίπου πρέπει να βάζω την μέρα;;;Πρέπει να δίνω τον ίδιο κωδικό κρέατος συνέχεια ή μπορώ να αλλάζω ;;;
 


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
τελικά μάλλον δεν συμφέρει για να δίνεις συνέχεια...3 ευρώ έχει η μία κονσέρβα τα 400 γραμμ.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Όλα εξαρτώνται από τα συστατικά. Συνήθως οι κονσέρβες που "συμφέρουν" δεν έχουν κανένα ιδιαίτερο ποσοστό περιεκτικότητας σε κρέας. Και οι κονσέρβες που είναι οκ από συστατικά, συνήθως είναι τόσο ακριβές που συμφέρει καλύτερα να αγοράζεις φιλέτα από τον χασάπη και ξά του τα δίνεις, μα ωμά, μα μαγειρευτά. Είχαμε πάρει, μια φορά κι έναν καιρό, μια κονσέρβα που ήταν, χωρίς πλάκα, λαχταριστή για να την φάω κι εγώ ή ίδια. Κανονικό κομμάτι κοτόπουλο, έβλεπες το κομμάτι, τις ίνες του, κανονικότατα, μέσα σε τζελ. Δεν θυμάμαι μάρκα, καθώς πάνε σχεδόν εφτά χρόνια από τότε, αλλά θυμάμαι ότι αν και πιο άνετη εποχή οικονομικά, μου είχε φανεί τσουχτερή. Την υπόλοιπη γαστρεντερίτιδα την πέρασε με κοτόπουλο βρασμένο, ξεπετσιασμένο και ξεκοκκαλισμένο από τα δυο μου τα χεράκια.
 
  • Like
Reactions: Lavernne


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Εσείς θα τρεφόσασταν καθημερινά με κονσερβοποιημένα φαγητά; Ρωτήστε έναν ανθρωπογιατρό (για το αν συνδέεται με εμφάνιση καρκίνου πχ ).
Διαβασα πριν λίγο την review για άλλη υγρή τροφή στην αρχική του φόρουμ και ήθελα να ριξω χειροκρότημα που τόνισαν οτι τουλάχιστον εχει χάρτινη συσκευασία(y)(y)(y)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: LaCat


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Καλησπέρα σε όλους..
Έχω έναν γερμανικό ποιμενικό 4 ετών και μέχρι τώρα του έχω δώσει μόνο ξηρά τροφή...Σκέφτομαι να του δώσω να δοκιμάσει και υγρή τροφή-κονσέρβα της Simpsons , η οποία έχει πολλούς κωδικούς με διάφορα κρέατα και συμφέρει ( 3 ευρώ 6 κονσέρβες )
Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αντικαταστήσω τελείως την υγρή με την ξηρά στην διατροφή του ή πρέπει να την δίνω προσθετικά ή ανάμικτα ...Μπορεί να τραφεί μόνο με κονσέρβα και πόσο περίπου πρέπει να βάζω την μέρα;;;Πρέπει να δίνω τον ίδιο κωδικό κρέατος συνέχεια ή μπορώ να αλλάζω ;;;
Καλησπερα Γιωργο, τι εννοεις "3 ευρω 6 κονσερβες"??? Οι 6 κονσερβες κανουν 3 ευρω? δηλαδη μισο ευρω η κονσερβα? Πολυ λιγα μου φαινονται. Δε θα ηταν καλο να δινεις μονο κονσερβα. Δοκιμασε να της δωσεις ωμο κρεας λεγοντας barf. Αλλιως αν δεν θες μπορεις να της δινεις ξηρα τροφη και που και που καμια κονσερβα. Την ποσοτητα κονσερβας που πρεπει να δινεις την γραφει πανω η συσκευασια, αναλογα με τα κιλα του σκυλου και τα συστατικα που εχει η κονσερβα. Αυτα αναγραφονται πανω στη συσκευασια. Με την χ κονσερβα πρεπει να τρωει που λεει ο λογος 400γρ με τν ψ κονσερβα πρεπει να τρωει που λεει ο λογος 600γρ. Επισης μπορεις να αλλαζεις τον κωδικο κρεατος για να παιρνει κι αλλα θρεπτικα και αλλες γευσεις και για να μην την βαρεθει την συγκεκριμενη γευση. Ο δικος μου σκυλος βαριεται ευκολα τις τροφες. Οποτε συνεχως αλλαζουμε γευσεις. Ποια ξηρα τροφη δινεις μεχρι τωρα? Ποσα κιλα ειναι ο σκυλος?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Γιατί να αλλάξεις την ξηρά του σκύλου και να πας σε κονσέρβα ;
Η ποιότητα είναι πάντα αμφισβητήσιμη, περιέχει περισσότερη υγρασία πράγμα που δεν κάθεται καλά σε όλα τα υγιή σκυλιά, συνήθως θα σου βγαίνει ακριβότερη από την ξηρά (με αυτά τα λεφτά που λες αντιλαμβάνεσαι τι θα χει μέσα :cautious: ). Αν μείνεις στην ξηρά θα κάνει και καλό στα δόντια και μπορείς να αφήσεις σαν εναλλακτική λύση την κονσέρβα αν πχ κάποια στιγμή θες να δώσεις κάνα φάρμακο.
 
  • Like
Reactions: tryphon13


giorgos76

Well-Known Member
27 Φεβρουαρίου 2011
91
7
Καλησπερα Γιωργο, τι εννοεις "3 ευρω 6 κονσερβες"??? Οι 6 κονσερβες κανουν 3 ευρω? δηλαδη μισο ευρω η κονσερβα? Πολυ λιγα μου φαινονται. Δε θα ηταν καλο να δινεις μονο κονσερβα. Δοκιμασε να της δωσεις ωμο κρεας λεγοντας barf. Αλλιως αν δεν θες μπορεις να της δινεις ξηρα τροφη και που και που καμια κονσερβα. Την ποσοτητα κονσερβας που πρεπει να δινεις την γραφει πανω η συσκευασια, αναλογα με τα κιλα του σκυλου και τα συστατικα που εχει η κονσερβα. Αυτα αναγραφονται πανω στη συσκευασια. Με την χ κονσερβα πρεπει να τρωει που λεει ο λογος 400γρ με τν ψ κονσερβα πρεπει να τρωει που λεει ο λογος 600γρ. Επισης μπορεις να αλλαζεις τον κωδικο κρεατος για να παιρνει κι αλλα θρεπτικα και αλλες γευσεις και για να μην την βαρεθει την συγκεκριμενη γευση. Ο δικος μου σκυλος βαριεται ευκολα τις τροφες. Οποτε συνεχως αλλαζουμε γευσεις. Ποια ξηρα τροφη δινεις μεχρι τωρα? Ποσα κιλα ειναι ο σκυλος?
το επεσήμανα ..λάθος δικό μου...3 ευρώ η 1 η κονσέρβα ...Ελάφι είναι αυτό, αλίμονο :)
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
το επεσήμανα ..λάθος δικό μου...3 ευρώ η 1 η κονσέρβα ...Ελάφι είναι αυτό, αλίμονο :)
Α ενταξει τοτε. λεω και γω :p παντως γνωμη μου ειναι να μην το γυρισεις μονο σε κονσερβα. συνεχισε μη την ξηρα αν δεν θες να δοκιμασεις κατι αλλο απο τροφη και που και που βαζε και κονσερβα! :)
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Καλησπέρα σε όλους..
Έχω έναν γερμανικό ποιμενικό 4 ετών και μέχρι τώρα του έχω δώσει μόνο ξηρά τροφή...Σκέφτομαι να του δώσω να δοκιμάσει και υγρή τροφή-κονσέρβα της Simpsons , η οποία έχει πολλούς κωδικούς με διάφορα κρέατα και συμφέρει ( 3 ευρώ 6 κονσέρβες )
Το ερώτημα μου είναι αν μπορώ να αντικαταστήσω τελείως την υγρή με την ξηρά στην διατροφή του ή πρέπει να την δίνω προσθετικά ή ανάμικτα ...Μπορεί να τραφεί μόνο με κονσέρβα και πόσο περίπου πρέπει να βάζω την μέρα;;;Πρέπει να δίνω τον ίδιο κωδικό κρέατος συνέχεια ή μπορώ να αλλάζω ;;;
κονσέρβα αποτελείται απο 70-80% υγρασία δηλαδή νερό....

Επίσης θα του πεσουν τα δόντια
 
  • Like
Reactions: Tania3515


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3