Φόλες σε όλη την Ελλάδα


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.122
10.076
Athens
ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ διαβάζω κι εγώ τώρα:
Προσοχή στη περιοχή του νέου ηρακλειου στο ύψος της αγίας τριαδος κ στα γύρω στενά...εχουν βάλει εισπνεομενες φολες

Κια βλέπω σχόλιο από κάτω
"Είναι άσπρη σκονη..φαινεται σαν βρεγμένη κ μπλεδιζει λιγακι"
:unsure:
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
@I.Kyveli Ειχα ρωτησει τον κτηνιατρο μου (γιατι επιφυλασσομουν κ γω) κ μου ειχε πει,ναι,δυστυχως,υπαρχουν αυτες οι εισπνεομενες...(για τις υγρες,τωρα πρωτη φορα το διαβαζω απο σενα) τωρα τι ειναι που τα βρισκουν...ο Θεος κ η ψυχη τους.
Οταν ειχα κατεβει Αθηνα ειχα δει σκονη στην Νικαια...ομολογουμενως δεν μου ειχε ξανατυχει...θειαφι μου θύμισε..
Η Ηρα ειναι συνηθισμένη απο δω που χρησιμοποιουμε γενικώς σκόνες (για τα φυτα για τα εντομα κλπ) κ δεν πλησιαζει γιατι ξερει πανω κατω τι ειναι.
Αλλα ενα σκυλι που δεν ξερει,εκει που εχει την μουτσουνα κατω κ μυριζει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Υγρή υπάρχει, αλλά δεν φτάνει να την μυρίσει πρέπει να την φάει. Δεν θα γράψω τι ουσία είναι. Επίσης σε pm αν μπορείς να μου πεις @Μαρια&Ηρα τι φάρμακο είναι η εισπνεόμενη γιατί εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον στις καταγραφές που διαβάζω δεν τ οέχω δει ποτέ. Κι ελπίζω και να μην υπάρχει φυσικά γιατί αν είναι η πρόσβαση εύκολη όπως στα άλλα φάρμακα την βάψαμε..
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ήδη στο παρόν νήμα, στο ποστ με νούμερο #201, παλαιότερο μέλος γράφει ότι έχασε το σκύλο του από φόλα. Όχι κάτι που έφαγε, αλλά κάτι που μύρισε ή έγλειψε...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δυστυχώς υπάρχει παιδια...στο τσακ την γλυτώσαμε πριν κανενα διμηνο...κ πραγματικά δεν ειχε φαει τπτ απο κατω, στο λογο μου...βαζω χερι στη φωτια δεν ειχα παρει τα ματια μου απο πανω της κ φυσικα ηταν στο λουρι σε ολη τη βολτα. Κ η δικια μας γιατρός μας ειχε πει οτι ειναι νεο κολπο το ψεκασμενο δηλητηριο...
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Δεν ξερω πραγματικά τι σκ@τα χρησιμοποιουν,ουτε ο κτηνιατρος μου,γιαυτο κ το γραφω δημοσια...μακαρι να ήξερα!
Παντως αποσα εχω δει εδω περα (αγροτικη περιοχή) τα χρονια που ειμαι σημειωστε οτι υπαρχουν απειρα που τα παιρνεις χαλαρα κ ελευθερα απτον γεωπονο της περιοχης ...ακομη κ ραουνταπ βρισκεις παρολο που ειναι καρκινος σκετος κ εχει απαγορευτει.
Εμεις όταν ψεκαζουμε βαζουμε την Ηρα μεσα κ για δυο μερες τουλαχιστον βγαινει μονο υπο την παρουσια μου για να ελεγχω που παει κ τι κανει..."καθονται" δλδ στο φυτο
 


Giwrgosm

Well-Known Member
15 Φεβρουαρίου 2017
137
155
34
Παιδιά να προσέχετε και όσοι τα βγάζετε βόλτα στην περιοχή της παγώνας και κυρίως στην πλατεία (Πάτρα). Μου το είπε φίλη κτηνίατρος αλλα και κάποια άτομα που γνωρίζω.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


marian8h

Active Member
11 Φεβρουαρίου 2013
28
11
Thessaloniki
Εισπνεόμενες φόλες και στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή γύρω από το Μακεδονία Παλλάς! Προσοχή! Μας το είπε ο κτηνίατρός μας
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Εισπνεόμενες φόλες και στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή γύρω από το Μακεδονία Παλλάς! Προσοχή! Μας το είπε ο κτηνίατρός μας
Σου είπε σίγουρα ότι υπάρχει εισπνεόμενη; Η δικιά μου είπε δεν υπάρχει κάτι τέτοιο έως τώρα.
Τι σου είπε ότι είναι;
Εγώ πάντως λέω δεν υπάρχει γιατί θα ήταν άκρως επικίνδυνη και για παιδιά πχ
 




Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Το βρήκα και έχει φώσφορο μέσα άρα μιλάμε για άκρως επικίνδυνο και για τον άνθρωπο. Απαγορεύονται όλες οι ουσίες που έχει σε Ελλάδα αλλά και γενικά σε όλη την Ε.Ε

Σημαντικό επίσης να ξέρουμε ότι όσο ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες την ευνοεί

Γιατί αρχίζει να πηγαίνει το νου μου στους δήμους σιγά σιγά....
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Ο εκπαιδευτής μου είπε ότι υπάρχει εισπνεόμενη, εξατμίζεται με τη ζέστη και δεν υπάρχει και σωτηρία, σε ένα τέταρτο επέρχεται ο θάνατος χωρίς καμία θεραπεία...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δυστυχως υπάρχει...και σαφως ειναι επικινδυνη και για μας και τα σκυλια.... Εμεις τη γλυτωσαμε είτε απο τύχη, ειτε απο ταχύτητα, ειτε απο μικρη δοση, κανεις δεν ξερει... το να είσαι απλα προσεκτικος δεν αρκει....μπορουμε να έχουμε τα ματια μας 14, δεν μπορουμε να βλεπουμε το αορατο δυστυχως...
Προσοχη στα σκυλια και στα παιδια σας....

θα αποκοπει τελειως η επαφη μας με τη φυση στο τελος...ποσο λυπηρο...
 
  • Like
Reactions: archodea


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Ρε παιδιά μισό λεπτό. Η εισπνεόμενη είναι πολύ επικίνδυνη για ανθρώπους και κυρίως για παιδιά. Δεν μπορουμε όλοι μας να γράψουμε μια ωραιότατη επιστολή και να την απευθύνουμε στο υπουργείο επισημαίνοντας τους κινδύνους; Ποιός γνωρίζει λεπτομέρειες για αυτό το φάρμακο; Και αν απαγορεύεται που την βρίσκουν;

http://www.mediafree.gr/ispneomeni-...otosi-ena-skyli-pos-prepi-na-antimetopisoume/
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme






Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Σαν κινηση ειναι καλη ως ιδεα και διαμαρτυρία κ ενημερωση σε αυτούς που ίσως να μη γνωρίζουν....

Ομως πρακτικα δυστυχώς οσες επιστολες κ αν σταλουν αυτος που θελει να κανει το κακο θα το κανει...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Δεν έχει νόημα, μετά είδα ότι κυκλοφορούν παράνομα οι ουσίες αυτές.
Ωστόσο επειδή τα άρθρα που διάβασα λένε ότι είναι εξαιρετικά σπάνιο να συντρέξουν οι συνθήκες όπου ένα υγρό δηλητήριο να εξατμιστεί και να είναι και σε τέτοια ποσότητα ώστε να δηλητηριάσει ένα σκύλο επιμένω και πιστεύω ότι όλος ο αυτός ο χαμός που έχει γίνει και όλοι αυτοί που ισχυρίζονται ότι ο σκύλος τους δηλητηριάστηκε από εισπνεόμενο δηλητήριο έχουν παρανοήσει κάτι. Άποψη μου και συγνώμη δεν θέλω να θίξω κανέναν.
 
Last edited: