Τι ράτσες έχουν αναμειχθεί σε αυτό το ημίαιμο;


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Ενημέρωση..
Το κουταβακι βρίσκεται στο αλιβέρι και τελικα θα χρειαστεί να παω απο εκει για να το δω και να το παρω αν είναι όλα καλά. Αλλα θελω να ρωτήσω κάτι. Μου έχουν πει πως το κουταβακι είναι 4 μηνών και 10 κιλά. Και οτι πιστεύουν ότι θα γίνει κάπου στα 20-25 κιλά. Λίγα δεν 10 κιλα για γκολντεν/λαμπ (ακόμα και ημιαιμο) σε αυτή την ηλικια; και γενικα 25 κιλά δεν είναι λίγα για τέτοια ράτσα; επίσης υπάρχει τρόπος να υπολογίσουμε το ύψος του σκύλου;
 




aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
η μαμα του σου αρεσει?
σαν θυληκο πολυ πιθανο να μοιαζει στη μαμα του που ειναι περιπου σε αυτα τα κιλα
Η μαμά του ναι, μου αρέσει. Στην φωτογραφια φαίνεται για αρκετά μεγάλο και ψηλο σκυλο αμα κρινω και απο τα ποδια. Για αυτο λεω , πως αμα κρινω απο την μανα του 20 με 25 κιλα μου ακουγεται καπως μικρός αριθμός. Ένας φίλος έχει ένα πιτμπουλ θηλυκο το οποίο ειναι 27 κιλα και ειναι αρκετα μικρο σκυλι, σε σχέση με λαμπραντόρ/γκόλντεν που ψάχνω πάντα. Προφανώς σας πιτμπουλ εχει μυες οπότε είναι πιο βαρύ απο ότι φαίνεται. Το θέμα μου απλά είναι επειδή ξέρω πως τα γκολνεν/λαμπ γίνοντε κάπου στα 30-35 κιλά και ότι σε ηλικια 4ων μηνών είναι κάπου στα 15-17 κιλά ενώ το κουταβάκι αυτό (Δαλιδά λέγεται τελικά) είναι περίπου 10 απο ότι μου λένε. Στο θέμα ανάπτυξης του σκύλου παίζει ρόλο και η τροφή; Μπορεί δηλαδή σε περίπτωση που μπεί σε σπίτι και όχι σε κάποιο κέντρο φιλοξενίας και ακολουθήσει καλη διατροφή να πάρει καλύτερα όγκο όσο είναι ακόμα στην ανάπτυξη;
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Έξτρα μήνυμα προς αποφυγήν τυχών παρεξηγήσεων.
Προφάνως δεν λέω πως στα φιλοζωικά σωματεία δεν προσέχουν ή δεν ταιζουν τα σκυλάκια. Απλά επειδη θα έχουν τόσα αδέσποτα και υπάρχει και η οικονομική κρίση δεν ξέρω τι διατροφή κάνουν ή πόσο άσκηση κάνουν τα σκυλιά.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αν θέλεις μια κουτάβα μοναδική σε ομορφιά, απρόβλεπτης εξέλιξης εμφανισιακά όμως, που σου έκανε κλικ και δεν χορταίνεις να την βλέπεις, το κάνεις το ταξίδι μέχρι το Αλιβέρι. Δεν είναι και τόσο μακριά από Αθήνα, άλλωστε.

Αν σε συγκινεί περισσότερο η μάνα, που έχεις δηλώσει ήδη ότι είναι ιδιαίτερη, πήγαινε για την μάνα. Είναι στα κιλά που θέλεις, ξέρεις ήδη ότι σου αρέσει και δεν εχει τίποτα το απρόβλεπτο. What you see is what you get.

Αν ψάχνεις χαρακτηριστικά γκολντεν και πορεύεσαι βάσει αυτού, και βάζεις τον εαυτό σου να συγκρίνει συνέχεια χαρακτηριστικά ένα προς ένα με εκείνα ενός γκολντεν και συνέχεια σκέφτεσαι ένα γκολντεν δεν είναι θα γινοταν έτσι ή δεν θα είχε αυτό ή δεν θα έκανε εκείνο, τότε: μην πάρεις καμία από τις δυο. Τους αξίζει ένα σπίτι, σίγουρα. Αλλά περισσότερο ακόμα τους αξίζει ένα σπίτι που θα τις εκτιμούν γι'αυτό που είναι και όχι κάποια απογοήτευση ή και συμβιβασμός που δεν κατάφεραν να καλύψουν προσδοκίες για κάτι που οι ίδιες ΔΕΝ είναι...
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν ειναι γκολντεν...δεν θα γινει γκολντεν...εχει κατι απο γκολντεν μην τα μπερδεύεις..
Το πρότυπο μιας φυλής στα ημιαιμα ειναι τελειως ασχετο...φυσικα δεν θα ακολουθήσει την ιδια γραμμη ανάπτυξης...μπορει να ειναι γκολντεν με Αγίου Βερνάρδου ή γκολντεν με τσιουαουα...ιδια κιλα θα βγουν αυτες οι δυο διασταυρωσεις;;;
Στα κιλα δεν παιζει ρολο το υψος μονο αλλα κ η μυικη μαζα...αρα μην συγκρινεις διαφορετικά κορμια...αλλο το ενα αλλο το αλλο...

Θα σώσεις μια ψυχούλα που βρεθηκε στο δρόμο σου γτ έψαχνες για γκολντεν κ επεσε μπροστα σου...εχει το χρωμα, τη τσαχπινια...κατά τα αλλα ειναι μοναδικο....δεν θα ακολουθησει γραμμές κ κανόνες...
Να το ξερεις για να μην το μετανιώσεις μετα...με δυσάρεστες συνέπειες...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Οριακά είμαι, να ξαναπώ κι εγώ την "γνώμη" μου!
Ελπίζω να μην χρειαστεί τελικά :love:
 
  • Like
Reactions: Orilis




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ενημέρωση..
Το κουταβακι βρίσκεται στο αλιβέρι και τελικα θα χρειαστεί να παω απο εκει για να το δω και να το παρω αν είναι όλα καλά. Αλλα θελω να ρωτήσω κάτι. Μου έχουν πει πως το κουταβακι είναι 4 μηνών και 10 κιλά. Και οτι πιστεύουν ότι θα γίνει κάπου στα 20-25 κιλά. Λίγα δεν 10 κιλα για γκολντεν/λαμπ (ακόμα και ημιαιμο) σε αυτή την ηλικια; και γενικα 25 κιλά δεν είναι λίγα για τέτοια ράτσα; επίσης υπάρχει τρόπος να υπολογίσουμε το ύψος του σκύλου;
Το σκυλάκι δεν είναι ούτε γκόλντεν ουτε λαμπ, ουτε η μαμά του είναι. Το ότι έχει και ένα πρόγονο γκόλτεν δε σε βοηθά να υπολογίσεις τελικό μέγεθος. Σίγουρα δε θα ειναι 5κιλο ως ενήλικο ούτε 60κιλο, αλλά από εκεί και πέρα... Αν τα κιλά και η εμφάνιση είναι σημαντικά για οποιοδήποτε λόγο, γιατί δεν κοιτάς για ενήλικο;
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Αρχικά επειδή διακρίνω μια επιθετικότητα στα τελευταία μηνύματα να πω τα εξης:

Το ταξίδι στο Αλιβέρι θα γινει. Δεν είπε κανείς πως δεν θα παω εκει. Το σκυλάκι το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες, και την μάνα την έχω λατρέψει ετσι οπως την βλέπω στην φωτογραφία. Μπορεί να πάω εκεί και να μην είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου. Δεν είναι παράλλογο αυτο! Μπορεί εκεί που σίγουρα θα έχουν και άλλα σκυλιά να δω κάποιο που θα μου αρέσει πιο πολύ. Οι ίδιοι απο το Αλιβέρι μου το είπαν αυτό.
Ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι. Αν τελικά καταλήξω και υιοθετήσω το συγκεκριμένο κουταβάκι, τέλος. Δεν θα με ενδιαφέρει είτε μείνει 10 κιλά είτε γίνει μεγάλος δανός. Για αυτό σχόλια του τύπου να μην το μετανιώσω και έχουμε "δυσάρεστες συνέπειες" τα θεωρώ λίγο προσβλητικά. Διάβαζω συχνά αυτό το φόρουμ, πριν ακόμα γίνω μέλος, και όλοι λέτε πρίν πάρουμε σκύλο πρέπει να ενημερωνομαστε και να διαβάζουμε. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία αδέσποτου.

Επίσης θέλω να ακούσω την γνώμη της/του mareco που είναι οριακά να την πει :Ρ
 
  • Like
Reactions: sandraDee


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί τα λαμβάνεις ως επιθετικά, τα τελευταία σχόλια, κι όχι ως συμβουλευτικά ή ενημερωτικά;
Δεν σε ξέρουμε κι από κάπου αλλού, να έχουμε προηγούμενα! Ευτυχισμένα σκυλιά με ευτυχισμένους ανθρώπους θέλουμε
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αρχικά επειδή διακρίνω μια επιθετικότητα στα τελευταία μηνύματα να πω τα εξης:

Το ταξίδι στο Αλιβέρι θα γινει. Δεν είπε κανείς πως δεν θα παω εκει. Το σκυλάκι το έχω δει μόνο σε φωτογραφίες, και την μάνα την έχω λατρέψει ετσι οπως την βλέπω στην φωτογραφία. Μπορεί να πάω εκεί και να μην είναι αυτό που είχα στο μυαλό μου. Δεν είναι παράλλογο αυτο! Μπορεί εκεί που σίγουρα θα έχουν και άλλα σκυλιά να δω κάποιο που θα μου αρέσει πιο πολύ. Οι ίδιοι απο το Αλιβέρι μου το είπαν αυτό.
Ο σκύλος δεν είναι παιχνίδι. Αν τελικά καταλήξω και υιοθετήσω το συγκεκριμένο κουταβάκι, τέλος. Δεν θα με ενδιαφέρει είτε μείνει 10 κιλά είτε γίνει μεγάλος δανός. Για αυτό σχόλια του τύπου να μην το μετανιώσω και έχουμε "δυσάρεστες συνέπειες" τα θεωρώ λίγο προσβλητικά. Διάβαζω συχνά αυτό το φόρουμ, πριν ακόμα γίνω μέλος, και όλοι λέτε πρίν πάρουμε σκύλο πρέπει να ενημερωνομαστε και να διαβάζουμε. Το ίδιο πρέπει να ισχύει και σε υιοθεσία αδέσποτου.

Επίσης θέλω να ακούσω την γνώμη της/του mareco που είναι οριακά να την πει :Ρ

Δεν νομίζω ότι υπάρχει η πρόθεση από κανένα να γίνει επιθετικός. Αυτό που προσπαθούν όλοι να σου πουν είναι ότι αν έχεις στο μυαλό σου κάτι που οπωσδήποτε θα μοιάζει με μία συγκεκριμένη ράτσα, και για λόγους ομορφιάς και μόνο, δεν πρόκειται να το καταλάβεις απο κουτάβι.
Και για το μέγεθος το ίδιο, και καμιά φορά έχουμε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μας: δεν μπορούμε να κουμαντάρουμε ένα τεράστιο σκυλί π.χ. ή θέλουμε να έχει μέχρι κάποιο βάρος για να ταξιδεύει με αεροπλάνο ή να ειναι ακετά μεγαλόσωμο γιατί θέλουμε να μας δίνει μια αίσθηση ασφάλειας κλπ κλπ Αν θές να είσαι σίγουρος για το τι παίρνεις, υιοθέτησε ένα ενήλικο, το ημίαιμο κουτάβθ έχει πάντα και τον παράγοντα έκπληξη. Γιατί σε προσβάλει αυτό;
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Δεν νομίζω ότι υπάρχει η πρόθεση από κανένα να γίνει επιθετικός. Αυτό που προσπαθούν όλοι να σου πουν είναι ότι αν έχεις στο μυαλό σου κάτι που οπωσδήποτε θα μοιάζει με μία συγκεκριμένη ράτσα, και για λόγους ομορφιάς και μόνο, δεν πρόκειται να το καταλάβεις απο κουτάβι.
Και για το μέγεθος το ίδιο, και καμιά φορά έχουμε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μας: δεν μπορούμε να κουμαντάρουμε ένα τεράστιο σκυλί π.χ. ή θέλουμε να έχει μέχρι κάποιο βάρος για να ταξιδεύει με αεροπλάνο ή να ειναι ακετά μεγαλόσωμο γιατί θέλουμε να μας δίνει μια αίσθηση ασφάλειας κλπ κλπ Αν θές να είσαι σίγουρος για το τι παίρνεις, υιοθέτησε ένα ενήλικο, το ημίαιμο κουτάβθ έχει πάντα και τον παράγοντα έκπληξη. Γιατί σε προσβάλει αυτό;
Αυτό που με ενόχλησε λίγο ήταν ένα σχόλιο που έλεγε να μην το μετανιώσω και υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες. Δεν ξέρω, το μυαλό μου πήγε σαν να ήταν υπονοούμενο οτι μπορεί να παρατήσω το σκυλάκι για χ-ψ λόγους.Συγγνώμη αν το πήρα στραβά και κατάλαβα άλλα. Το ξέρω πως όλοι θέλουμε ευτυχισμένα σκυλάκια εδώ μέσα.
 


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Πήγαινε, δες, άφησε τον εαυτό σου να αισθανθεί, μίλα με τους εθελοντές της φιλοζωϊκής για τον χαρακτήρα των διαθέσιμων σκυλιών, τον δικό σου, τα ωράριά σου, τα θέλω σου, τις ανάγκες σου, τις αντοχές σου, τις επιθυμίες σου σχετικά με το πώς θες να είσαι με τον σκύλο, κτλ.
Αν έχω καταλάβει καλά, μάλλον είσαι πρωτάρης - και είναι προς τιμήν σου που το σκέφτεσαι και το ψάχνεις και θα απευθυνθείς σε φιλοζωική - οπότε θα σου δώσω τη δική μου φιλική, και καθαρά προσωπική συμβουλή: αν σου αρέσει από κοντά η μαμά και νιώσεις καλά, πάρε εκείνη. Είναι απείρως καλύτερη περίπτωση ένα ενήλικο θηλυκό σκυλί εάν δεν έχεις πρότερη εμπειρία, παρά ένα κουτάβι, όσο γουστόζικο και όμορφο και παιχνιδιάρικο και αν είναι -- θέλει ΠΟΛΛΗ δουλειά, υπομονή και... γερά νεύρα.
Ελπίζω να μάθουμε νέα σου :love:
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αυτό που με ενόχλησε λίγο ήταν ένα σχόλιο που έλεγε να μην το μετανιώσω και υπάρχουν δυσάρεστες συνέπειες. Δεν ξέρω, το μυαλό μου πήγε σαν να ήταν υπονοούμενο οτι μπορεί να παρατήσω το σκυλάκι για χ-ψ λόγους.Συγγνώμη αν το πήρα στραβά και κατάλαβα άλλα. Το ξέρω πως όλοι θέλουμε ευτυχισμένα σκυλάκια εδώ μέσα.
Επειδή εγω το ειπα αυτο, δεν είχα προσβλητική προθεση...κ το να μην γινει αυτο που περιμένεις, για αρκετούς δυσάρεστη συνέπεια ειναι...κ επειδη συγκρινες διαφορετικούς σωματοτυπους κ δεν μπορώ να ξερω τι κ ποσο γνωριζεις για την αναπτυξη ενος σκυλου, ειπα να κανω ενα heads up οτι μπορει να γίνουν διαφορετικα απο οτι φαινονται τα πραγματα.. αυτο μονο.
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Πήγαινε, δες, άφησε τον εαυτό σου να αισθανθεί, μίλα με τους εθελοντές της φιλοζωϊκής για τον χαρακτήρα των διαθέσιμων σκυλιών, τον δικό σου, τα ωράριά σου, τα θέλω σου, τις ανάγκες σου, τις αντοχές σου, τις επιθυμίες σου σχετικά με το πώς θες να είσαι με τον σκύλο, κτλ.
Αν έχω καταλάβει καλά, μάλλον είσαι πρωτάρης - και είναι προς τιμήν σου που το σκέφτεσαι και το ψάχνεις και θα απευθυνθείς σε φιλοζωική - οπότε θα σου δώσω τη δική μου φιλική, και καθαρά προσωπική συμβουλή: αν σου αρέσει από κοντά η μαμά και νιώσεις καλά, πάρε εκείνη. Είναι απείρως καλύτερη περίπτωση ένα ενήλικο θηλυκό σκυλί εάν δεν έχεις πρότερη εμπειρία, παρά ένα κουτάβι, όσο γουστόζικο και όμορφο και παιχνιδιάρικο και αν είναι -- θέλει ΠΟΛΛΗ δουλειά, υπομονή και... γερά νεύρα.
Ελπίζω να μάθουμε νέα σου :love:
Δεν είχα ποτέ σκύλο η αλήθεια είναι αυτή. Ο πατέρας μου είχε ένα αρσενικό μίξη Γερμανικού ποιμενικού με Κόλει.. Ένα πανέμορφο γουρούνι τεραστίων διαστάσεων και με ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολύ τρίχα. Σκύλο ήθελα δεν ξέρω και εγώ πόσα χρόνια, αλλά επειδή ήμουν μικρός όλο το άφηνα το θέμα γιατί δεν θα μπορούσα να το φροντίζω. Δεν θα είχα την οριμότητα να αναλάβω τις υποχρεώσεις που έχει ένας σκύλος. Πλέον είμαι 23 χρονών, θα πάρω σε λίγο και το πτυχίο μου. Αυτή η περίοδος είναι για μένα η καλύτερη στιγμή για κουτάβι επειδή δεν λείπω σχεδόν καθόλου απο το σπίτι. Και κατέληξα σε υιοθεσία γιατί οικονικά δεν γίνεται να αποκτήσω σκύλο απο εκτροφείο. Και επειδή όπως είπα μεγάλωσα και δεν ενθουσιάζομαι όταν βλέπω σκυλάκια 200 300 ευρώ γιατι ξέρω τι παίζει απο πίσω.
Τέλος πάντων. Μπορεί να είναι καλύτερο και εύκολοτερο να υιοθετούσα την μάνα που είναι ενήλικη, αλλά θα προτιμούσα ένα κουταβάκι να το μεγαλώσω. Έτσι κ αλλιώς η αγγελία αλλά και η υπευθύνη του σωματίου δεν μου είπα κάτι για την μάνα αν είναι διαθέσιμη. (Είναι μια κούκλα :D )
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Επειδή εγω το ειπα αυτο, δεν είχα προσβλητική προθεση...κ το να μην γινει αυτο που περιμένεις, για αρκετούς δυσάρεστη συνέπεια ειναι...κ επειδη συγκρινες διαφορετικούς σωματοτυπους κ δεν μπορώ να ξερω τι κ ποσο γνωριζεις για την αναπτυξη ενος σκυλου, ειπα να κανω ενα heads up οτι μπορει να γίνουν διαφορετικα απο οτι φαινονται τα πραγματα.. αυτο μονο.
Ναι, συγνώμη γιατί και εγώ κατάλαβα το χειρότερο με το καλημέρα. Δεν είχα κοιμηθεί καθόλου επειδή έκανα την πτυχιακή μου και μετά απο δυο ώρες ύπνο με το που ξύπνησα και είδα το μήνυμα το πήρα στραβά. Και πάλι συγνώμη!:notworthy:
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Πριν μια ώρα μπήκαμε σπίτι. Το ταξίδι ήταν λίγο τρομακτικό για εκεινη. Με ακολουθεί όπου παω και γυρνάει ανάσκελα να την χαιδεψω αλλά φαίνεται ακόμα φοβισμένη και εκτός κλίματος. Πριν λίγο ξεραθηκε στον ύπνο. Ορίστε και η πρώτη της φωτογραφία. Σύντομα με δικό της θέμα! Προς το παρόν πρότεινετε ονόματα. Το μόνο που έχω σκεφτεί μέχρι στιγμής είναι το Layla. (θα την κάνω ροκού) ❤
 

Attachments







Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.794
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π