Εμβόλιο


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Πριν λιγες ημερες πηγα τον σκυλο στον κτηνιατρο για να κανει το επαναληπτικο εμβολιο.Του εκανε 2 ενεσεις,μαλλον ηταν 2πλο.Μου ειπε οτι πρεπει να τον φερω παλι σε 20 ημερες για τη επομενη δοση και σημειωσε στο βιβλιαριο οτι πρεπει να γινει στις 20/06.Επειδη ειχα καποια τρεχαματα δεν τον πηγα ακομη.Τον ρωτησα απο το τηλ αν θα υπαρχει προβλημα αν ο σκυλος κανει την επομενη δοση 2-3 ημερες μετα και ειπε οτι δεν εχει προβλημα ακομα και αν περασουν 5 η και 10 ημερες.Πιστευω να τον παω αυριο.αλλα θα εχουν περασει ηδη 7 ημερες.Σας εχει τυχει ποτε να καθυστερησετε στην ημερομηνια για το εμβολιο?Εχετε ρωτησει καποιον κτηνιατρο σχετικα με αυτο?
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
και εγω ακριβώς το ίδιο έχω πάθει ! και θα ήθελα να μάθω ... επίσης μπορώ να το αγοράσω να το κάνω μόνη μου ?
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εμένα μου έχει τύχει να τα πάω και νωρίτερα και λίγο αργότερα....
Απ'ότι μου έχει πει ο κτηνίατρος δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...αρκεί βέβαια να μη γίνεται αυτό συνέχεια...(ειδικά για το αργότερα...)

Και μόνη μου δεν θα το επιχειρούσα....(με την καμία όμως....)
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
Εμένα μου έχει τύχει να τα πάω και νωρίτερα και λίγο αργότερα....
Απ'ότι μου έχει πει ο κτηνίατρος δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...αρκεί βέβαια να μη γίνεται αυτό συνέχεια...(ειδικά για το αργότερα...)

Και μόνη μου δεν θα το επιχειρούσα....(με την καμία όμως....)
Γιατι ?
 


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εγω το τελευταιο του εμβολιο το εκανα σχεδον 1 μηνα μετα απο την ημερομηνια που επρεπε. Καλοκαίρι, και ήμουν μόνη μου στο χωριο χωρίς αυτοκίνητο και ο κοντινοτερος κτηνιατρος 1,5 ωρα μακρια. Περιμενα μεχρι να γυρισω Αθήνα και του το έκανα. Αλλά επειδή ήξερα οτι θα συνέβαινε αυτό είχα ρωτήσει τον γιατρό του και μου είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Louna mou, εννοείς γιατί δεν θα το επιχειρούσα μόνη μου?
Γιατί.....δεν ξέρω ίσως.....??
 


Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
ναι γιατι δεν θα το έκανες μόνη σου ? υπάρχει κάποιος λόγος ?εγω σκέφτομαι να το κάνω για αυτο ζήτησα γνώμες :)
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ναι....σου απάντησα.....Δεν θα το έκανα μόνη μου γιατί δεν ξέρω.....δεν έχω τις γνώσεις....πως να στο πω αλλιώς....
 


m@r@

Well-Known Member
31 Μαϊου 2011
292
1
Μπορείς και να το αγοράσεις και να το κάνεις μόνη σου, δεν είναι τίποτα. Το εμβόλιο κάνει γύρω στα 8 ευρώ, όσο για το πως γίνεται είναι όπως κάνεις μια ένεση για οτιδήποτε άλλο στη ράχη (έχω κάνει ενέσεις σε σκυλιά για θεραπείες που δεν μπορούσαμε κάθε μέρα να πηγαίνουμε στον κτηνίατρο). Αν όμως φοβάσαι πήγαινε στο κτηνιατρείο.
Πάντως μόνο για εμβόλια είναι μια κτηνίατρος στη Νίκαια που χρεώνει ελάχιστα. Το Δεκέμβριο που πήγα τη δικιά μου πήρε 5 ευρώ, αφού νόμιζα πως δεν άκουσα καλά.
 


G.M.Z.K.

Well-Known Member
29 Οκτωβρίου 2010
192
0
Αλεξανδρούπολη, Έβρος
Για να κάνεις ένα εμβόλιο πρέπει να ξέρεις!
Δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά...
Πρώτον όλα τα εμβόλια δεν γίνονται ενδοδερμικά/ υποδόρια!
Υπάρχουν πράγματα που πρέπει να δεις πριν κάνεις ένα εμβόλιο.. Όπως αν πράγματι έχεις κάνει λαβεί για ενδοδερμική χορήγηση, αν δεν έχεις τρυπήσει φλέβα στα ενδομυικά κλπ..
Καλό θα ήταν λοιπόν να μην κάνετε μόνοι σας εμβόλια στο σκυλί.
Π.χ. τί θα κάνετε αν έξω και μακρυά σας σπάσει η βελόνα ή χτυπήσετε κανένα νεύρο?
Θέλει προσοχή! Όμως δεν είναι κάτι το φοβερό!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το εμβολιο το καναμε την Δευτερα που μας περασε.Του εκανε 2 ενεσεις λιγο πιο πανω απο την περιοχη της ωμοπλατης.Ηταν η 1η φορα που ο σκυλος δεν ηθελε να μπει στο ιατρειο,τις αλλες φορες δεν τον πειραζε.Μαλλον επειδη ηταν λιγο στρεσαρισμενος απο το αμαξι και πριν λιγες ημερες τον ειχα παει για την 1η δοση του εμβολιου.Ισως πιο πολυ δυσανασχετουσε γιατι και πριν καιρο που τον ειχα παει τον ειχε δαγκωσει σκυλος και ηταν τρομοκρατημενος και ετρεμε τοτε.Την ωρα που του εκανε τις 2 ενεσεις ο κτηνιατρος μου ζητησε να τον κρατησω σταθερα απο τον λαιμο και το κεφαλι για να μην κουνηθει,αλλα ηταν σφιγμενος.Καταφεραμε και δεν εκανε εμετο οταν πηγαιναμε,τον κρατουσε η μητερα μου στην θεση του συνοδηγου,αλλα στον γυρισμο εκανε με το που εφτασα σπιτι,δεν προλαβα να παρκαρω.Με το που μπηκαμε σπιτι ηθελε παιχνιδια,απτοητος...
 


Pintsie

Well-Known Member
7 Ιανουαρίου 2011
1.233
23
Ανθούσα
Καλησπέρα! Τι κάνετε?
Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.
Ο γιατρός δεν μου είχε πει πότε πρέπει ακριβώς να κάνω επαναληπτικό στο σκυλί γιατί δεν τον είχα ρωτήσει.
Στο διαβατήριό του, λέει ότι το εμβόλιο που είχαμε κάνει πέρυσι λήγει στις 22/3/2012. Πειράζει άμα τον πάω σήμερα για την επανάληψη;
ή πρέπει να πάει στις 22?
Δεν έχω τηλέφωνο για να πάρω το γιατρό :(
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν υπάρχει πρόβλημα για λίγες μέρες αλλά ρώτα και τον γιατρό σου πριν πας.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Και εγώ έχω τρενάρει εμβόλιο για 5-10 μέρες και απ'όσο μας είπε ο κτηνίατρος δεν υπάρχει πρόβλημα.
Εμείς το κάναμε γιατί με το εμβόλιο του καλαζάρ πέσανε όλα μαζί και κάποιο εμβόλιο έπρεπε να πάει λίγο ποίο μετά.
 




avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Μπορείς και να το αγοράσεις και να το κάνεις μόνη σου, δεν είναι τίποτα. Το εμβόλιο κάνει γύρω στα 8 ευρώ, όσο για το πως γίνεται είναι όπως κάνεις μια ένεση για οτιδήποτε άλλο στη ράχη (έχω κάνει ενέσεις σε σκυλιά για θεραπείες που δεν μπορούσαμε κάθε μέρα να πηγαίνουμε στον κτηνίατρο). Αν όμως φοβάσαι πήγαινε στο κτηνιατρείο.
Πάντως μόνο για εμβόλια είναι μια κτηνίατρος στη Νίκαια που χρεώνει ελάχιστα. Το Δεκέμβριο που πήγα τη δικιά μου πήρε 5 ευρώ, αφού νόμιζα πως δεν άκουσα καλά.
μπορεις σε παρακαλω να μ στειλεις εστω πμ το ονομα ιατρου στη νικαια? ψαχνω για το νεο μ σκυλακι να βρω ενα γιατρο στην περιοχη. ευχαριστω
 


Iguanna

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2016
73
88
42
Γεια σε όλους. Θα κάνουμε το επαναληπτικό εμβόλιο του έτους σε λίγες μέρες και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε τιμές στο περίπου και αν θα χρειαστεί να την πάω παραπάνω από μία φορά. Ευχαριστώ!
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Μουχει τυχει να πληρωσω 20€ ενα εμβολιο μου χει τυχει κ 30€ (εκει μεσα υπολογισε ,χωρις να σου βγει τιποτα εξτρα εε,δεν πας ποτε τσιμα τσιμα)
Εαν θα την πας παραπανω απο μια φορα,εξαρταται τον κτηνιατρο κ το σχημα που ακολουθει,αλλος τα "σπαει" αλλος τα κανει μια κ εξω.
Θα πρεπει να παρεις έστω ένα τφ τον κτηνίατρο σου να τον ρωτησεις για ολα αυτα.
 
  • Like
Reactions: Iguanna


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf