Απόκτηση Shiba Inu


Seme

Member
20 Οκτωβρίου 2016
7
2
27
Θέλω να αποκτήσω ένα shiba inu αλλά οι 2 εκτροφείς που ρώτησα στην Ελλάδα μου είπαν πως δεν περιμένουν κάποια γέννα πριν το 2017, τι θα μπορούσα να κάνω; Να ψάξω εξωτερικό;
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Θέλω να αποκτήσω ένα shiba inu αλλά οι 2 εκτροφείς που ρώτησα στην Ελλάδα μου είπαν πως δεν περιμένουν κάποια γέννα πριν το 2017, τι θα μπορούσα να κάνω; Να ψάξω εξωτερικό;
Ή αυτό ή περιμένεις μέχρι το 2017. :D:p
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Απλά από το εξωτερικό δεν ξέρω από που να ψάξω.
Ρωτησατε τους ελληνες εκτροφεις αν συνεργαζονται με καποιους εκτροφεις απο το εξωτερικο ; Ενδεχομενως να μπορουν να σας κατευθυνουν.Φυσικα θα πρεπει να τους ελεγξετε και εσεις και να μην επαναπαυθειτε σε αυτα που θα σας πουνε.
 
Last edited:


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Θέλω να αποκτήσω ένα shiba inu αλλά οι 2 εκτροφείς που ρώτησα στην Ελλάδα μου είπαν πως δεν περιμένουν κάποια γέννα πριν το 2017, τι θα μπορούσα να κάνω; Να ψάξω εξωτερικό;
Από το εξωτερικό θα σου πάει πιο ακριβά οπότε εγώ θα περίμενα μέχρι το 17
 




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Την περιπτωση του εξωτερικου μην την αποκλειετε εντελως προτου την εξετασετε,ειδικα αν θελετε να ασχοληθειτε ενεργα με εκθεσεις και αν θελετε να παρετε ενα πολυ καλο -μορφολογικα- κουταβι.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει πως και τα κουταβια απο Ελλαδα δεν ειναι καλης ποιοτητας,αντιθετως,πολλες φορες ειναι αναλογης ποιοτητας με αυτα του εξωτερικου,απλα οπως διαπιστωσατε οι επιλογες ειναι τροπον τινα περιορισμενες και ενδεχομενως να χρειαστει να μπειτε σε λιστα αναμονης,κτλ (κατι που δεν ειναι απαραιτητα κακο).

Φυσικα αν μιλαμε για 2 κουταβια παραπλησιας ποιοτητας,το λογικο θα ηταν να προτιμησετε αυτο απο το εσωτερικο,καθως θα γλυτωσετε τα εξοδα των ταξιδιων,την ταλαιπωρια της μεταφορας,κτλ.

Τελος,απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω,τα Σιμπα ειναι μια αρκετα ακριβη - ως προς την αποκτηση τους - φυλη,εχετε μια εικονα σχετικα με το ποσο το οποιο θα χρειαστει να δαπανησετε ;
 


Seme

Member
20 Οκτωβρίου 2016
7
2
27
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τόσο τιμή αλλά νομίζω κανένα χιλιάρικο;
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω τόσο τιμή αλλά νομίζω κανένα χιλιάρικο;
Βάλε κάνα 300αρικο ακόμα.:censored:

Edit: κάνα τριακοσιαρικο παραπάνω από δολάρια από εξωτερικό κάνα 1500 θα σκασετε.
 




Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
1300 πάνω κάτω δηλαδή;
Δεν μπορει κανεις να σου πει το ''πανω κατω'' που ζητας..γιατι το λεω αυτο..
Γιατι στο εξωτερικο καθε εκτροφεας κοστολογει καθε κουταβι διαφορετικα.δηλαδη η τιμη μπορει να ξεκιναει σε μια γεννα απο 1000 και να ανεβαινει μεχρι 1500,χωρις τα μεταφορικα..
Τα μεταφορικα παλι,αλλος εκτροφεας απο σερβια πχ τα χρεωνει 150 και αλλος 400..ειναι αναλογα τον εκτροφεα δηλαδη..Οποτε σου συστηνω να επικοινωνησεις..Εγω παντως ειμαι υπερ του να στηριζουμε ελληνες εκτροφεις και σου θυμιζω πως το 2017 ειναι σε λιγους μηνες..!!!
 


Seme

Member
20 Οκτωβρίου 2016
7
2
27
Δεν μπορει κανεις να σου πει το ''πανω κατω'' που ζητας..γιατι το λεω αυτο..
Γιατι στο εξωτερικο καθε εκτροφεας κοστολογει καθε κουταβι διαφορετικα.δηλαδη η τιμη μπορει να ξεκιναει σε μια γεννα απο 1000 και να ανεβαινει μεχρι 1500,χωρις τα μεταφορικα..
Τα μεταφορικα παλι,αλλος εκτροφεας απο σερβια πχ τα χρεωνει 150 και αλλος 400..ειναι αναλογα τον εκτροφεα δηλαδη..Οποτε σου συστηνω να επικοινωνησεις..Εγω παντως ειμαι υπερ του να στηριζουμε ελληνες εκτροφεις και σου θυμιζω πως το 2017 ειναι σε λιγους μηνες..!!!
Και εγώ από Έλληνα εκτροφέα λέω να πάρω αν πάρω, απλά όταν μίλησα μαζί τους ήταν όσο πιο ψυχροί γίνεται και προβληματίστηκα.
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Και εγώ από Έλληνα εκτροφέα λέω να πάρω αν πάρω, απλά όταν μίλησα μαζί τους ήταν όσο πιο ψυχροί γίνεται και προβληματίστηκα.
Καταλαβαινω τι λες και εγω οταν ειχα πρωτομιλησει με τους εκτροφεις(που οσοι εκτρεφουν σιμπα στην ελλαδα,εκτρεφουν και ακιτα) εβγαλα το συγκεκριμενο συμπερασμα..Οταν ομως τους εδωσα να καταλαβουν οτι πραγματικα ενδιαφερομαι για την αποκτηση σκυλου και συνεχεια ρωταγα αποριες,με πηραν και αυτοι στα σοβαρα και σιγα σιγα ανοιχτηκαμε ο ενας στον αλλον..Για μενα η αποκτηση σκυλου απο εκτροφεα,πρεπει να συγχεεται με την καλη επαφη και επικοινωνια με τον ιδιο...Να βρεις ποιος εκτροφεας σου ταιριαζει πιο πολυ και ποιον νομιζεις οτι εμπιστευεσαι πιο πολυ...Αν επιτρεπεται με ποιους μιλησες?
 


Seme

Member
20 Οκτωβρίου 2016
7
2
27
Καταλαβαινω τι λες και εγω οταν ειχα πρωτομιλησει με τους εκτροφεις(που οσοι εκτρεφουν σιμπα στην ελλαδα,εκτρεφουν και ακιτα) εβγαλα το συγκεκριμενο συμπερασμα..Οταν ομως τους εδωσα να καταλαβουν οτι πραγματικα ενδιαφερομαι για την αποκτηση σκυλου και συνεχεια ρωταγα αποριες,με πηραν και αυτοι στα σοβαρα και σιγα σιγα ανοιχτηκαμε ο ενας στον αλλον..Για μενα η αποκτηση σκυλου απο εκτροφεα,πρεπει να συγχεεται με την καλη επαφη και επικοινωνια με τον ιδιο...Να βρεις ποιος εκτροφεας σου ταιριαζει πιο πολυ και ποιον νομιζεις οτι εμπιστευεσαι πιο πολυ...Αν επιτρεπεται με ποιους μιλησες?
Με τον κ. Νίκο Βαζακα και τον κ. Σάκη Τζηρα ο πρώτος μου είπε για τον δεύτερο και τον πρώτο τον βρήκα από αυτό το forum.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3