Τι κανω αν μου ορμηξει αδεσποτος σκυλος?


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Συχνά στην έχει πέσει αδέσποτο μόνο του; Και είσαι χωρίς σκύλο;
Αχα. Καλη ωρα, με τα 3 καλοπαιδα πανω ετσι γνωρίστηκα. Μου την έπεσε η big mama μια μέρα που έτυχε κ ήταν σόλο. Οι άλλοι μου εμφανίστηκαν άλλη μέρα ωρυόμενοι. Καθάρισε η big mama όμως και "με σύστησε".

Σε στενά στη πόλη επίσης. Αρκεί να περνάς απ'την περιοχή τους και "ενοχλείς".

Η Κανέλα κυνηγούσε επίσης "ύποπτες φάτσες", ακόμα κι όταν έμεινε μόνη χωρίς αγέλη, ευτυχώς τότε άρχισε σταδιακά να φοβάται κ το περιόρισε. Ήταν μεγάλη τσογλάνα η κοπελάρα μου... Άγχος μην τη βρούμε χτυπημένη. Όταν δε, ζούσαν κι οι άλλοι δυο της αγέλης της, γάμησέ τα.

Τώρα που είπα αγέλη της, θυμήθηκα σκηνικό υποδειγματικής αντιμετώπισης. Βόλτα πριν πολλάα χρόνια με ένα απ'τα μεγάλα μας. Μαζί μας ο Ντικ (λατρεία), ο οποίος θεωρούσε χρέος του να φροντίσει να μην κινείται ζωντανός οργανισμός σε ακτίνα 20 μέτρων γύρω μας. Ως εκ τούτου συχνά, εκτός από άλλα σκυλιά, έτρεχε σε άλλους ανθρώπους κ γαύγιζε να τους διώξει. Δε μπορούσα να τον πείσω με τίποτα να μην το κάνει, κ δαγκωνόμουνα γιατί δεν ήξερα τι να κάνω αν πήγαινε να τον χτυπήσει κανείς.

Βλέπει λοιπόν νεαρό να έρχεται από την αντίθετη, σκυφτό, ούτε που είδε ότι υπήρχαμε κ οι 3. Σπιντάρει τρέχοντας κατά πάνω του και αρχίζει κ γαυγίζει, πολύ ψαρωτικά κ "άγρια", έκθεση δοντιών κ τα σχετικά, σε απόσταση 3 εκατοστών, χωρίς υπερβολή, απ το χέρι του. Τα χρειάστηκα, λέω θα φοβηθεί ότι πάει να τον δαγκώσει, θα πάει να τον χτυπήσει κ θα γίνει το έλα να δεις. Και γίνεται το μαγικό. Το παλικάρι κοντοστέκεται, δεν κάνει ΚΑΜΙΑ κίνηση με το σώμα του, ούτε καν να απομακρύνει το χέρι του που ήταν κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής απ'τα δόντια του, γυρνάει τον κοιτάει, του λέει κάτι του στυλ "τι έπαθες ρε χάζεψες;" και συνεχίζει το δρόμο του. Και γυρνάει κι ο Ντικ κ φεύγει. Τόσο απλά.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Βλέπει λοιπόν νεαρό να έρχεται από την αντίθετη, σκυφτό, ούτε που είδε ότι υπήρχαμε κ οι 3. Σπιντάρει τρέχοντας κατά πάνω του και αρχίζει κ γαυγίζει, πολύ ψαρωτικά κ "άγρια", έκθεση δοντιών κ τα σχετικά, σε απόσταση 3 εκατοστών, χωρίς υπερβολή, απ το χέρι του. Τα χρειάστηκα, λέω θα φοβηθεί ότι πάει να τον δαγκώσει, θα πάει να τον χτυπήσει κ θα γίνει το έλα να δεις. Και γίνεται το μαγικό. Το παλικάρι κοντοστέκεται, δεν κάνει ΚΑΜΙΑ κίνηση με το σώμα του, ούτε καν να απομακρύνει το χέρι του που ήταν κυριολεκτικά σε απόσταση αναπνοής απ'τα δόντια του, γυρνάει τον κοιτάει, του λέει κάτι του στυλ "τι έπαθες ρε χάζεψες;" και συνεχίζει το δρόμο του. Και γυρνάει κι ο Ντικ κ φεύγει. Τόσο απλά.
Σε αστικές περιοχές, 99,9% αυτό συμβαίνει

Θα έλεγα ότι πρέπει να προστεθεί στην φράση "τι έπαθες ρε χάζεψες;" το "τι έπαθες ρε χάζεψες, βλαμμένο; "

Το καταλαβαίνουν καλύτερα έτσι :p
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εχει τυχει να ερθει αδεσποτο καταπάνω μου σε έξαλλη κατάσταση κ να ειμαι μονη μου...ένα μαυρο υπέροχο γομαρι....γαυγιζε γρυλιζε πετουσε δοντια σηκωνε τρίχα τα παντα εκανε...
Οταν ειδα οτι τρεχει καταπανω μου το μονο που εκανα ηταν να σταυρωσω τα χερια μου για ναην βρει να αρπάξει κ να κοκκαλωσω επι τοπου..κυρίως γτ φοβηθηκα κ σκεφτηκα οτι κ να τρέξω θα με προλάβει,οποτε ποιο το νοημα;;
Ηρθε κ ανεβηκε πανω μου στιγμιαια και κατευθείαν κατέβηκε,σαν να χοροπηδηξε πανω μου φανταστείτε το κ να λυσσαει...
Εγω να εχω χασει δεκα χρονια ζωης τουλαχιστον κ ενω συνεχίζει να με γαυγιζει του λεω: "τι γινεται εδω; φοβαται ο Γιάννης το θεριο κ το θεριο το Γιάννη;;;"
Κ απλα εφυγε....σαν να μην έγινε ποτε...περασα απο μπροστα του κ συνέχισα το δρομο μου κ δεν μου εδωσε σημασία...

Πολυ φιλαρακια γιναμε μετα με τον Αραπακο μου....
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Συγνώμη αλλά μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα. Δεν θεώρησα ποτέ επίθεση το κυνηγητό με γαυγίσματα ενός σκύλου όσο περνάω από την περιοχή του. Με ένα γλυκόλογο άλλωστε γυρνούσε από την άλλη και έφευγε. Μιλάω πάντα για αστικές περιοχές. Επίσης δεν το παίζω θαραλλέα, αν ήμουν σε καμιά επαρχία και μου την έπεφτε κανένας τσοπάνης θα το μυρίζατε από μακριά. Αλλά σκυλιά που φυλάνε την περιοχή τους και σε κυνηγάνε πιο χεσμένα από εσένα δεν το θεωρώ επίθεση.
 
  • Like
Reactions: marytherion


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Μήπως έχεις χάσει λίγο τον ειρμό της συζήτησης;
Διαφώνησα στην εκτίμησή σου ότι η περιγραφη του θεματοθέτη αφορά ημιδεσποζόμενο, και είπα ότι κάλλιστα θα μπορούσε να αφορά και αδέσποτο, με ρώτησες αν τέτοια συμπεριφορά έχω εισπράξει από μεμονωμένο αδέσποτο και απάντησα θετικά.

Επίθεση εγώ δεν θεωρώ ούτε τη συμπεριφορά στην αρχική ιστορία, ακριβώς, για αυτό και περιέγραψα δύο ιστορίες που θεώρησα ότι δυνητικά αφορούσαν την ίδια συμπεριφορά (σε αστική ή μη - αλλά όχι καθαρά αγροτική - περιοχή).

Πού είναι το μπέρδεμα και πού κολλάνε τα τσομπάνια;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Μήπως έχεις χάσει λίγο τον ειρμό της συζήτησης;
Διαφώνησα στην εκτίμησή σου ότι η περιγραφη του θεματοθέτη αφορά ημιδεσποζόμενο, και είπα ότι κάλλιστα θα μπορούσε να αφορά και αδέσποτο, με ρώτησες αν τέτοια συμπεριφορά έχω εισπράξει από μεμονωμένο αδέσποτο και απάντησα θετικά.

Επίθεση εγώ δεν θεωρώ ούτε τη συμπεριφορά στην αρχική ιστορία, ακριβώς, για αυτό και περιέγραψα δύο ιστορίες που θεώρησα ότι δυνητικά αφορούσαν την ίδια συμπεριφορά (σε αστική ή μη - αλλά όχι καθαρά αγροτική - περιοχή).

Πού είναι το μπέρδεμα και πού κολλάνε τα τσομπάνια;
Νομίζω ήμουν σαφής, ας μην επαναλαμβάνομαι. Διαφωνείς ότι ημιδεσποζόμενα επιτίθενται μόνο αναφέροντας εμπειρίες σου με επιθέσεις από αδέσποτα. Σου απαντώ ότι αυτά που περιγράφεις ως επιθέσεις δεν τα θεωρώ εγώ επίθεση. Ποιός έχασε τον ειρμό; Κανείς νομίζω, απλώς η προσβολή στο φόρουμ τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας ως ένδειξη ξερολίασης. Λυπάμαι δεν θα συμμετάσχω άλλο σε τέτοιους διαλόγους.
 
Last edited:




epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Πριν από περίπου ένα εξάμηνο, είδα μια γνωστή μου η οποία κούτσαινε και την ρώτησα τι έπαθε.
Μου είπε ότι ενώ περπατούσε αμέριμνη στον δρόμο, την δάγκωσε ξαφνικά στο γλουτό ένα μεγαλόσωμο σκυλί, το οποίο δεν το είδε από πριν, όταν την ζύγωσε από πίσω, παρά μόνο μετά το δάγκωμα. Μου είπε ότι ζύγωσε αθόρυβα από πίσω, δάγκωσε και έφυγε.
(Ως ελαφρυντικό του σκύλου, αναφέρω ότι κι εγώ όταν βλέπω αυτόν τον πωπό, θέλω να τον δαγκώσω...
)

Μετά από κάποιους μήνες, επ΄ ευκαιρία της νοσηλείας ενός συγγενικού προσώπου σε δημόσιο νοσοκομείο, συζητώντας με μία γιατρό εκεί, μου είπε: «Δεν μπορείς να πιστέψεις πόσοι δαγκωμένοι από σκυλιά μας έρχονται στις εφημερίες»
Είναι κανείς νοσοκομειακός γιατρός ή έχουμε κανέναν γνωστό να διερευνήσουμε αν ισχύει και πόσο το παραπάνω;
 
  • Like
Reactions: Kouros and l.Kyveli


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@epial

Από όσα γνωρίζω κι εγώ από αρκετούς συγγενείς και φίλους ιατρούς σε νοσοκομεία, ισχύει και το έχω συζητήσει πολλές φορές. Έχω ακούσει αρκετές ιστορίες, έτσι όπως και αυτοί τις ακούν από τους ανθρώπους που περιθάλπουν.

Η άτυπη, δική μου, στατιστική λέει πως οι περισσότεροι δαγκώνονται από τον ίδιο τους το σκύλο ή τον σκύλο "του σπιτιού", αμέσως μετά από σκύλους άλλων (δεσποζόμενα ή ημιδεσποζόμενα) και πολλοί λιγότεροι από αδέσποτα.

Χαρακτηριστικά είναι και τα συμπεράσματα που βγαίνουν (από εμένα και από αυτά που ακούω) σχετικά με τις γνώσεις και τις αντιδράσεις των ανθρώπων τόσο στο "συμπεριφορικό" κομμάτι του θέματος όσο και στο ιατρικό (αντιμετωπίζονται οι "επιθέσεις" σκύλων σαν επιθέσεις από δράκους του Κομόντο).

Οι περισσότεροι προσέρχονται με δαγκωνιές πολύ "ελαφριές" ή ακόμα και γρατσουνιές. Μη φανταστείτε χέρια που λείπουν και σάρκες που κρέμονται...
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Λοιπον, πείτε καμια ιδεα.
Στον απο πανω δρομο που ειναι και ο δρομος προς το κοντινοτερο παρκακι υπαρχει ενα καινουργιο αδεσποτο. Την μαζεψε ο δημος πριν κατι μερες για στειρωση και την ξαναφερε πισω.
Δεν εχει συμπεριφορα αδεσποτου, αντιθετα πρεπει να ειναι φρεσκοπαρατημενη. Με τους ανθρωπους ειναι πολυ φιλικη αλλα εμας δε μας παει καθολου. :p
Γαβγιζει, δειχνει δοντια, μικρα ντου στο σκυλο. Της εχω προσφερει μεζεδακι, αδιαφορει. Μια δυο φορες που μ εχει τρομαξει, εχω πατησει το ποδι κατω αλλα δεν καταλαβαινει. Φοβαται πολυ αλλα δεν κανει πισω. Πριν κατι μερες, γυριζα απ το φουρνο και πηγε να κανει ντου στο Σαντσο. Εβαλα τη σακουλα μπροστα στο σκυλο και την εσκισε :(. Οποτε θεωρω οτι μπορει να δαγκωσει και δεν την εμπιστευομαι.
Η τελευταια μου εμπνευση ηταν οταν αρχιζει και γαβγιζει και προσπαθει να με διωξει 'απ το χωρο της' να κατσω κατω. Το εκανα δυο φορες. Οταν τη συναντησα εβαλα τον σκυλο στο κατσε και χαμηλωσα και γω. Και την ειδα οτι ξαφνιαστηκε, γαβγισε λιγο ακομα και εφυγε προς τα πισω. Δεν ηρθε κοντα. Αλλα νομιζω οτι συντομα θα το καταλαβει το κολπο και θα σταματησει να δουλευει.
Με τα παιδακια της γειτονιας παιζει μια χαρα. Τους σκυλους δεν μπορει. Ειναι καχυποπτη οσο δεν παει αλλο.

Ο Σαντσο, παλι καλα, δεν συμμετεχει σε αυτο το παιχνιδι. Με εχει αφησει να το κανονισω εγω το θεμα οποτε δεν εχω φοβο να της γρυλισει ή κατι τετοιο. Ειναι κοριτσακι αλλωστε.

Μπορω ν αλλαξω δρομο αλλα το θεμα δεν ειναι εκει. Πρεπει καπως να προσαρμοστει στη νεα κατασταση γιατι αλλιως θα χει κακα ξεμπερδεματα.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Δύσκολο φαίνεται. Ούτε μπορώ ν σκεφτώ κάτι, μόνο τ ν αλλάξεις διαδρομή. Συνήθως, έχοντας στο μυαλό ανάλογο αδέσποτο που επιτείθετο σ μικρόσωμα, δύσκολα αλλάζουν
 


spawn1917

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2016
68
36
36
Εγω οποτε συνανταω αδεσποτο εκτος απο ενα, τον τζολε που ειναι γνωστος στη γειτονια, απλα αλλαζω δρομο η γυρναω ηρεμα αντιθετα και δινοντας εντολη στον Εκτωρα να ειναι διπλα μου και την προσοχη του σε μενα. Μεχρι στιγμης ολα καλα, ακομα και οσα μου εχουν γαβγισει οταν απομακρυνομαστε ηρεμουν.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Μπορω ν αλλαξω δρομο αλλα το θεμα δεν ειναι εκει. Πρεπει καπως να προσαρμοστει στη νεα κατασταση γιατι αλλιως θα χει κακα ξεμπερδεματα.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.
Η αδεσποτούλα αν δεν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα θα έχει κακά ξεμπερδέματα; Εννοείς ότι κάποιος σκύλος άλλος θα της επιτεθεί στο τέλος λόγω της συμπεριφοράς της; Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά για αυτό εκτός του να την φωτογραφήσεις και προωθήσεις για υιοθεσία.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.121
4.788
Εγω σε παρομοια περιπτωση (αδεσποτου που δεν ηθελε αλλα σκυλια να περνανε απο την περιοχη του και μαλιστα ιδιαιτερα μεγαλοσωμου) φροντισα να γνωρισω το σκυλο μονη μου, να τον χαιδευω, να τον ταιζω κλπ. Οταν με εβλεπε με τον Ντιεγκο μετα αρχισε σιγα σιγα να μετριαζει τις κινησεις του και τελικα καταληξαμε να πηγαινουμε βολτα ολοι μαζι. Δεν υπηρχε η επιλογη να αλλαξω δρομο αφου ηταν 20 μετρα απο το σπιτι μου.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Δεν κατάλαβα τι εννοείς εδώ.
Η αδεσποτούλα αν δεν προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα θα έχει κακά ξεμπερδέματα; Εννοείς ότι κάποιος σκύλος άλλος θα της επιτεθεί στο τέλος λόγω της συμπεριφοράς της; Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά για αυτό εκτός του να την φωτογραφήσεις και προωθήσεις για υιοθεσία.
Εμένα πιο πολύ σε ανθρώπου δάχτυλο θα πήγαινε το μυαλό μου γιατί συνήθως τα σκυλιά συμβιβάζονται, αλλάζουν μέρος, απομακρύνονται αν γίνουν θύματα κλπ, οι άνθρωποι παρόλα αυτά πολλές φορές αρνούνται να αλλάξουν διαδρομή..
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εγω σε παρομοια περιπτωση (αδεσποτου που δεν ηθελε αλλα σκυλια να περνανε απο την περιοχη του και μαλιστα ιδιαιτερα μεγαλοσωμου) φροντισα να γνωρισω το σκυλο μονη μου, να τον χαιδευω, να τον ταιζω κλπ. Οταν με εβλεπε με τον Ντιεγκο μετα αρχισε σιγα σιγα να μετριαζει τις κινησεις του και τελικα καταληξαμε να πηγαινουμε βολτα ολοι μαζι. Δεν υπηρχε η επιλογη να αλλαξω δρομο αφου ηταν 20 μετρα απο το σπιτι μου.
Αυτο θα προσπαθησω να κανω. Αν και εχουμε κανει πολυ ασχημο ξεκινημα.

@l.Kyveli εννοω οτι θα ριξει κανεις καμια φολα. Στον ιδιο δρομο σημερα μου την ειπε μια κυρια επειδη πατησε ο σκυλος στο δημοσιο πεζοδρομιο της (!) ενω αυτη ειχε μολις ασπρισει. Επρεπε να το φανταστω εγω. Οποτε ενα αδεσποτο σκυλι φοβισμενο που γαβγιζει σε περαστικους, νομιζω, κινδυνευει.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
@l.Kyveli εννοω οτι θα ριξει κανεις καμια φολα. Στον ιδιο δρομο σημερα μου την ειπε μια κυρια επειδη πατησε ο σκυλος στο δημοσιο πεζοδρομιο της (!) ενω αυτη ειχε μολις ασπρισει. Επρεπε να το φανταστω εγω. Οποτε ενα αδεσποτο σκυλι φοβισμενο που γαβγιζει σε περαστικους, νομιζω, κινδυνευει.
Η απορία μου ξεκίνησε γιατί έγραψες ότι είναι φιλική προς τους ανθρώπους αλλά γαυγίζει σκύλους. Αν γαυγίζει ανθρώπους τότε δεν θα έχει καλή εξέλιξη πράγματι, δυστυχώς το έχουμε δει όλοι το έργο.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Το οτι ειναι φιλικη με τα πιτσιρικια το ειπα γιατι το ειδα (στο δρομο παιζουν παιδακια αυτη μαζι τους) και μου το παν τα ιδια. Οπως και μου ειπαν οτι δεν τα παει καλα με τα σκυλια και τους ανθρωπους τους.

Τελευταιο update: μου ειπαν οτι μια μεγαλης ηλικιας κυρια την εβαλε στον κηπο της. Το οποιο ειναι πολυ καλο απο την μια. Απο την αλλη, η ιδια κυρια με τα παλιοτερα σκυλια της ηταν πολυ χιπις και αφηνε την πορτα συχνα ανοιχτη. Ηταν ακακα και δεν ειχε κανεις θεμα. Ελπιζω να μην το κανει και με αυτην γιατι η κατασταση για τη συγκεκριμενη σκυλιτσα μονο θα χειροτερεψει. Θα δειξει.

Ειναι αυτη εδω:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1769825103335827&id=1521783031473370
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Κάπως έτσι ήταν η ιστορία του Τζιμάκου...όταν άρχισαν να τον τραμπουκίζουν μετά από λίγο άρχισε να ορμάει. Κάποια στιγμή του σπάσανε το πόδι , πρήστηκε, τον πήρε μια κυρία στον κήπο της. Χίπις η κυρία με τους σκύλους όπως πολύ ωραία είπες, στο τέλος ο Τζιμάκος κατέληξε πάλι στο πάρκο. Μετά τον πήρανε κάτι κοριτσάκια...Πήγαιναν λοιπόν μαζί του βόλτα στο πάρκο. Χωρίς λουρί. Ο Τζιμάκος άρχισε να ορμάει και οι γονείς τους του έβγαλαν το περιλαίμιο για να θεωρηθεί και πάλι αδέσποτος. Δεν θα ξεχάσω βρε παιδιά την θλίψη του όταν τον είδα ξανά χωρίς κολλάρο, πάλι αδέσποτο...Πολύ του στοίχισε.
Ελπίζω η κυρία να το πάρει πιο σοβαρά και να πάνε όλα καλα. Συνήθως αυτά τα σκυλάκια έχουν χρυσή καρδιά αλλά στον δρόμο δεν την βγάζουν καθαρή.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3