Πόλεμος κυριαρχίας :Στέλλα -vlad 1-0 με χρήση κολάρου εκπαίδευσης με καρφια


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Διανύουμε την τρίτη ημέρα φορώντας το συγκεκριμένο κολάρο κατόπιν υποδειξης εκπαιδευτή.

Ο πόλεμος κυριαρχίας φαινομενικά και προς το παρών τελείωσε αφού ο σκύλος πλέον στην βόλτα του περπατάει εντελώς δίπλα μου και δεν τολμάει να μου δαγκώσει χέρι, μπουφάν κλπ καθότι φοβάται ότι θα πονέσει.

Ευτυχώς δεν χρειάζεται να τον διορθώνω αν και αφιερωσαμε όλο το μάθημα στο να μάθω το σωστό τρόπο διόρθωσης σε περίπτωση που παρεκκλίνει συμπεριφορά βλαντ. Για την ακρίβεια μια φορά κατά τη διάρκεια εκπαίδευσης είδε σκυλί άλλο, τράβηξε και πόνεσε φυσικά και έκτοτε είναι σκέτο αρνί όταν βλέπει άλλο σκυλί.

Αυτό που με προβληματιζει είναι το κατα πόσο αυτή η υπακοή με εκβιαστικο τρόπο θα εξακολουθησει και αργότερα που το κολάρο θα είναι εντελώς χαλαρό στο λαιμό του.

Αν θελήσει κάποιος να μοιραστεί ανάλογη εμπειρία μαζί μου, θα με βοηθούσε πολύ!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Διανύουμε την τρίτη ημέρα φορώντας το συγκεκριμένο κολάρο κατόπιν υποδειξης εκπαιδευτή.

Ο πόλεμος κυριαρχίας φαινομενικά και προς το παρών τελείωσε αφού ο σκύλος πλέον στην βόλτα του περπατάει εντελώς δίπλα μου και δεν τολμάει να μου δαγκώσει χέρι, μπουφάν κλπ καθότι φοβάται ότι θα πονέσει.

Ευτυχώς δεν χρειάζεται να τον διορθώνω αν και αφιερωσαμε όλο το μάθημα στο να μάθω το σωστό τρόπο διόρθωσης σε περίπτωση που παρεκκλίνει συμπεριφορά βλαντ. Για την ακρίβεια μια φορά κατά τη διάρκεια εκπαίδευσης είδε σκυλί άλλο, τράβηξε και πόνεσε φυσικά και έκτοτε είναι σκέτο αρνί όταν βλέπει άλλο σκυλί.

Αυτό που με προβληματιζει είναι το κατα πόσο αυτή η υπακοή με εκβιαστικο τρόπο θα εξακολουθησει και αργότερα που το κολάρο θα είναι εντελώς χαλαρό στο λαιμό του.

Αν θελήσει κάποιος να μοιραστεί ανάλογη εμπειρία μαζί μου, θα με βοηθούσε πολύ!
δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς , κανονικά ο πνίχτης , τα καρφιά κλπ τα φοράς σκέτα κάποιο καιρό στον σκύλο πριν βάλεις και τον οδηγό πάνω.
Πρέπει να μην συνδυάσει ο σκύλος ένα συγκεκριμένο κολάρο με μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.
Άρα του φοράς για κάποιο καιρό στην βόλτα 2 κολάρα και έχεις τον οδηγό στο κανονικό.
Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις ειναι ότι τα καρφιά δεν φοριούνται ΠΟΤΕ χαλαρά πάνω στον σκύλο γιατί μπορεί να του κάνεις ζημιά.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς , κανονικά ο πνίχτης , τα καρφιά κλπ τα φοράς σκέτα κάποιο καιρό στον σκύλο πριν βάλεις και τον οδηγό πάνω.
Πρέπει να μην συνδυάσει ο σκύλος ένα συγκεκριμένο κολάρο με μια συγκεκριμένη συμπεριφορά.
Άρα του φοράς για κάποιο καιρό στην βόλτα 2 κολάρα και έχεις τον οδηγό στο κανονικό.
Αυτό που θα ήθελα να προσέξεις ειναι ότι τα καρφιά δεν φοριούνται ΠΟΤΕ χαλαρά πάνω στον σκύλο γιατί μπορεί να του κάνεις ζημιά.
Έχει λογική αυτό που λες και καταλαβαίνω απόλυτα και το λόγο.
Απλά εκπαιδευτής χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο.

Με έβαλε να πάρω μεσαίο μέγεθος συγκεκριμένης γερμανικής μάρκας, αφαιρέσε 2 σιδεράκια για να γίνει σφιχτός και είπε να φοράω μόνο αυτόν πάντα στη βόλτα.και φυσικά να τον αφαιρώ στο σπίτι.

Σταδιακά λέει θα προσθέσουμε τα σιδεράκια που έβγαλε για να μην είναι τόσο σφιχτός και στο τέλος όταν πλέον ο σκύλος θα έχει μάθει να περπατάει σωστά θα πάρω μεγαλύτερο μέγεθος και θα τον φοράει χαμηλά στο λαιμό χαλαρά.

Το θετικό πάντως είναι ότι δεν χρειάζεται να τον διορθώνω,μόλις βλέπει σκυλί δεν τραβάει καθόλου, υπακούει άριστα στις εντολές οπότε τουλάχιστον δεν αγχώνομαι ότι χειρίζομαι λάθος το κολάρο με κίνδυνο να του κάνω ζημιά από απειρία μου στο χειρισμό.
 
  • Like
Reactions: vek


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Το θετικό πάντως είναι ότι δεν χρειάζεται να τον διορθώνω,μόλις βλέπει σκυλί δεν τραβάει καθόλου, υπακούει άριστα στις εντολές ...
Εγώ τώρα, δυσκολεύομαι να πιστέψω, ότι άλλαξε έτσι, από την μία στιγμή στην άλλη, απλώς και μόνο, επειδή φόρεσε prong. Just saying...

Και...βρε συ Στέλλα...δεν είσαι σε πόλεμο με το κουτάβι σου. Βγάλε την έννοια αυτή από το μυαλό σου, ακόμη κι αν το γράφεις χάριν αστείου. Δίδαξέ το με υπομονή και στοργή. Σε βάθος χρόνου, μόνο το τι κάνεις τώρα, θα μετρήσει. Μην χάνεις τον καιρό σου, με το να είσαι σε εμπόλεμη κατάσταση μαζί του. Κάποτε θα τα θυμάσαι και θα στενοχωριέσαι!
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Εγώ τώρα, δυσκολεύομαι να πιστέψω, ότι άλλαξε έτσι, από την μία στιγμή στην άλλη, απλώς και μόνο, επειδή φόρεσε prong. Just saying...

Και...βρε συ Στέλλα...δεν είσαι σε πόλεμο με το κουτάβι σου. Βγάλε την έννοια αυτή από το μυαλό σου, ακόμη κι αν το γράφεις χάριν αστείου. Δίδαξέ το με υπομονή και στοργή. Σε βάθος χρόνου, μόνο το τι κάνεις τώρα, θα μετρήσει. Μην χάνεις τον καιρό σου, με το να είσαι σε εμπόλεμη κατάσταση μαζί του. Κάποτε θα τα θυμάσαι και θα στενοχωριέσαι!
Και εγώ δυσκολεύομαι να πιστέψω την αλλαγή αυτή αλλά πραγματικά η συμπεριφορά του άλλαξε εντελώς φορώντας κολάρο αυτό.

Είναι λες και είναι άλλος σκύλος από τη μία μέρα στην άλλη. Τον βλέπουν άλλοι με σκυλιά που πλέον βλαντ με εντολή κάτσε κάθεται κατευθείαν και απλά τα κοιτάει ή αδιαφορεί χωρίς να τραβήξει καν και αναρωτιουνται πώς το κατάφερα αυτό.

Το ίδιο και με ποδηλάτες που παλιότερα τραβούσε με πνίχτη σαν τρελός και γαβγίζε.

Εκπαιδευτής ήταν σίγουρος για αποτέλεσμα αυτό για αυτό και δεν ανησυχούσε όταν έλεγα ότι είναι φοβερά ανυπακουος στη βόλτα.

Τώρα για τον πόλεμο, φυσικά και ήταν αστείο. Τον αγαπάω πολύ το βλαντ απλά ήθελα να δώσω έμφαση στο πρόβλημα επιβολής μου για αυτό και χρησιμοππιησα λέξη αυτή.
Δεν είμαι χαρούμενη που χρησιμοποιουμε καρφιά γιατί μαγκιά είναι να υπακούει σκύλος χωρίς τον φόβο του πόνου αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν τα κατάφερνα διαφορετικά.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Σε συναρτηση και με το προηγουμενο θεμα της
Stella Thessaloniki
που υπηρχε το προβλημα με τις δαγκωνιες, εγω ηθελα να ρωτησω το εξης, αν μπορει να δωθει απαντηση, ειτε απο τη Στελλα ειτε απο τους υπολοιπους.

Για το τραβηγμα:
Ο σκυλος εμαθε οτι δεν πρεπει να τραβαει;
Ο σκυλος καταλαβε οτι δεν μπορει να τραβαει και θα το μαθει αργοτερα;
Ο σκυλος δεν τραβαει επειδη ποναει απλα και αν βγει το προνγκ θα κανει τα ιδια;
Ο στοχος της Στελλας ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ο στοχος του εκπαιδευτη ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ποσο θεμιτο ή/και εφικτο ειναι να μπαινει πνιχτης σε τετοια ηλικια; Εννοω, υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο χαρακτηρας του σκυλου σε βαθους χρονου απο μια τετοια παρεμβαση;

Για το δαγκωμα:
Αν καταλαβα καλα το θεμα της Στελλας ηταν αρχικα θεμα ογκου κατι που εφερε και θεμα αυτοπεποιθησης. Η αποψη του Kouros
για το πως θα αντιμετωπιστει η κατασταση δεν μου φαινεται περιεργη (το μονο σημειο που δεν καταλαβα ηταν το "Οταν θα δινεις τις εντολες ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ κατω το σκυλο..ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΒΕΙΣ το κεφαλι σου να τον κοιτας στα μουτρα" αυτο γιατι; ) και ερωτηση μου ειναι πιο γενικη:

Που ειναι το οριο στο μη και που το οριο της ελευθεριας; Δηλαδη, η περιπτωση της Στελλας οκ, ξεφυγε και επρεπε να γινει κατι συγκεκριμενο. Γενικα, οσο μπορουμε να μιλησουμε γενικα, ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση απο την αρχη; Πχ μεχρι 4 μηνων ολα επιτρεπτα και μετα σιγα σιγα να μην αφηνουμε το κουταβι να δαγκωσει με τη συμπεριφορα μας; Δεν αφηνουμε ποτε το κουταβι να δαγκωσει; Νομιζω οτι αυτο ειναι σχετικα ανεφικτο.

Προσωπικα θεωρω λαθος να ειμαστε ολη μερα Μη και Μη με το σκυλο και να γινει μπουλης, γιαυτο και ρωταω που ειναι η χρυση τομη, αν υπαρχει

Στελλα και στα 2 σου θεματα μας εχεις αφησει χωρις περαιτερω ενημερωση :)
Αναμενουμε
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Σε συναρτηση και με το προηγουμενο θεμα της
Stella Thessaloniki
που υπηρχε το προβλημα με τις δαγκωνιες, εγω ηθελα να ρωτησω το εξης, αν μπορει να δωθει απαντηση, ειτε απο τη Στελλα ειτε απο τους υπολοιπους.

Για το τραβηγμα:
Ο σκυλος εμαθε οτι δεν πρεπει να τραβαει;
Ο σκυλος καταλαβε οτι δεν μπορει να τραβαει και θα το μαθει αργοτερα;
Ο σκυλος δεν τραβαει επειδη ποναει απλα και αν βγει το προνγκ θα κανει τα ιδια;
Ο στοχος της Στελλας ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ο στοχος του εκπαιδευτη ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ποσο θεμιτο ή/και εφικτο ειναι να μπαινει πνιχτης σε τετοια ηλικια; Εννοω, υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο χαρακτηρας του σκυλου σε βαθους χρονου απο μια τετοια παρεμβαση;

Για το δαγκωμα:
Αν καταλαβα καλα το θεμα της Στελλας ηταν αρχικα θεμα ογκου κατι που εφερε και θεμα αυτοπεποιθησης. Η αποψη του Kouros
για το πως θα αντιμετωπιστει η κατασταση δεν μου φαινεται περιεργη (το μονο σημειο που δεν καταλαβα ηταν το "Οταν θα δινεις τις εντολες ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ κατω το σκυλο..ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΒΕΙΣ το κεφαλι σου να τον κοιτας στα μουτρα" αυτο γιατι; ) και ερωτηση μου ειναι πιο γενικη:

Που ειναι το οριο στο μη και που το οριο της ελευθεριας; Δηλαδη, η περιπτωση της Στελλας οκ, ξεφυγε και επρεπε να γινει κατι συγκεκριμενο. Γενικα, οσο μπορουμε να μιλησουμε γενικα, ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση απο την αρχη; Πχ μεχρι 4 μηνων ολα επιτρεπτα και μετα σιγα σιγα να μην αφηνουμε το κουταβι να δαγκωσει με τη συμπεριφορα μας; Δεν αφηνουμε ποτε το κουταβι να δαγκωσει; Νομιζω οτι αυτο ειναι σχετικα ανεφικτο.

Προσωπικα θεωρω λαθος να ειμαστε ολη μερα Μη και Μη με το σκυλο και να γινει μπουλης, γιαυτο και ρωταω που ειναι η χρυση τομη, αν υπαρχει

Στελλα και στα 2 σου θεματα μας εχεις αφησει χωρις περαιτερω ενημερωση :)
Αναμενουμε

Για το τραβηγμα:
Ο σκυλος εμαθε οτι δεν πρεπει να τραβαει;O σκυλος εμαθε οτι αλλος ειναι το αφεντικο
Ο σκυλος καταλαβε οτι δεν μπορει να τραβαει και θα το μαθει αργοτερα; ομοιως με πανω
Ο σκυλος δεν τραβαει επειδη ποναει απλα και αν βγει το προνγκ θα κανει τα ιδια; οχι
Ο στοχος της Στελλας ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει"; οχι ,να παρει χαμπαρι ο σκυλος οτι δεν μπορει να κανει οτι θελει
Ο στοχος του εκπαιδευτη ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει"; Οχι αλλα να καταλαβει την θεση του στην αγελη
Ποσο θεμιτο ή/και εφικτο ειναι να μπαινει πνιχτης σε τετοια ηλικια; Εννοω, υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο χαρακτηρας του σκυλου σε βαθους χρονου απο μια τετοια παρεμβαση; Δεν εχει σημασια τοσο η ηλικια οσο η ''σκληραδα'' του καθε σκυλου αναλογα τη ρατσα ,την υπορατσα και την ιδιοσυγκρασια.


Για το δαγκωμα:
Αν καταλαβα καλα το θεμα της Στελλας ηταν αρχικα θεμα ογκου κατι που εφερε και θεμα αυτοπεποιθησης. Η αποψη του Kouros
για το πως θα αντιμετωπιστει η κατασταση δεν μου φαινεται περιεργη (το μονο σημειο που δεν καταλαβα ηταν το "Οταν θα δινεις τις εντολες ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ κατω το σκυλο..ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΒΕΙΣ το κεφαλι σου να τον κοιτας στα μουτρα" αυτο γιατι; ) και ερωτηση μου ειναι πιο γενικη:


ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΟΓΚΟΣ!!! Ειναι θεμα ταπεραμεντου...
Οσον αφορα το κοιταγμα..(Θα με συγχωρεσεις που δεν μπορω να γραψω πολλα γιατι γραφω απο κινητο..)ο σκυλος μας γεννιεται και αφου απομακρυνθει απο τη μαμα του και ενσωματωθει στο νεο περιβαλλον (σε εμας!!) αρχιζει να παρατηρει και να προσπαθει να βρει τη θεση σε αυτη την αγελη (εμας).Ειναι στη φυση του σκυλου να ειναι ηρεμος και υπακουος οταν υπαρχει στην αγελη ενας ΑΡΧΗΓΟΣ ηρεμος ,ψυχραιμος και ΔΙΚΑΙΟΣ.Εαν δεν υπαρχει τοτε ο σκυλος προσπαθει να παρει αυτη τη θεση για να ισορροπησει την κατασταση.Δεν κανουν ολοι οι σκυλοι για αυτη τη θεση (ειναι οπως λεμε δεν κανουν ολοι οι πολιτικοι για την εξουσια ,βλεπε τσιπρα) οποτε αυτη η κατασταση τους δημιουργει στρες και αρκετα προβλημτα συμπεριφορας....
Οταν βρεθει ΑΡΧΗΓΟΣ τοτε ο σκυλος μας ειναι ηρεμος οτι ολα πανε καλα..
Αρα η δουλεια μας εμας ειναι αυτο...
Οσκυλος μας παρατηρει καθε μας κινηση..οταν του λες ΜΗ , ΚΑΤΩ , ΜΕΙΝΕ και τον κοιτας..τον παρακαλας...το ζητας...
Ο ΑΡΧΗΓΟΣ δεν ζηταει...το θεωρει δεδομενο οτι θα εκτελεστει η εντολη..Γιαυτο η σταση του σωματος μας πρεπει να ειναι ορθη...το στηθος εξω (στους αντρες αυτη η κινηση αυξανει την τεστοστερονη) και το κεφαλι ψηλα...και η εντολη να δωθει ΚΑΘΑΡΑ και ΜΙΑ φορα..οχι κλαψουριζοντας.. μη μη μη μη μη μη...
Αν μετα το ΜΗ δεν υπακουσει τοτε δεν ξαναλεμε ΜΗ αλλα ερχεται η τιμωρια..δλδ prong ή πνιχτης και η ενταση αναλογα με το ειδος του σκυλου..ενα μαλακο σκυλο δεν τον διορθωνουμε σκληρα γιατι θα τον χαλασουμε ,εναν σκληρο σκυλο οχι μαλακα γιατι δεν θα υπαρχει αποτελεσμα και παει λεγοντας...


Η χρυση τομη ειναι οτι οταν μεγαλωνουμε ενα κουταβι του μαθαινουμε με την συμπεριφορα μας και με τον τροπο που πρεπει (Αν θες μπορω να τα γραψω αναλυτικα σε αλλο ομως νημα) την θεση του στην αγελη...και στην συνεχεια δεν θα αντιμετωπισουμε σχεδον κανενα προβλημα....
Το μεγα λαθος που κανετε εσεις ειδικα οι γυναικες (λογω της φυσης σας κυριως) ειναι οτι συμπεριφερεστε στα σκυλια σαν να ειναι μωρακια ή παιδακια με αποτελεσμα να τα κακομαθαινετε.Και καποια σκυλια αυτο δεν το εκμεταλλευονται καποια ομως ναι ..με τα αναλογα αποτελεσματα..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ανοιξτε το γραφω κι μεσα
................................................................

Για το τραβηγμα:
Ο σκυλος εμαθε οτι δεν πρεπει να τραβαει;
όχι απλά δεν τον παίρνει να τραβάει
Ο σκυλος καταλαβε οτι δεν μπορει να τραβαει και θα το μαθει αργοτερα;
ναι απλά κατάλαβε ότι δεν μπορεί να τραβάει και θα πρέπει να το μάθει αργότερα
Ο σκυλος δεν τραβαει επειδη ποναει απλα και αν βγει το προνγκ θα κανει τα ιδια;
ο σκύλος δεν πονάει όταν περπατάει δίπλα, αν τραβήξει θα υποστεί την συνέπεια, θα πονέσει, οπότε το αποφεύγει,
αν δεν υπάρχει συνέπεια και δεν διδαχθεί ενδιάμεσα.... ναι θα κάνει τα ίδια...

Ο στοχος της Στελλας ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
ο στόχος της στέλλας θα έπρεπε να είναι το ανέβασμα της ίδιας στη θέση του αφεντικού....
Ο στοχος του εκπαιδευτη ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
ο στόχος του εκπαιδευτή θάπτρεπε να είναι το ανέβασμα της στέλας στη θέση του αρχηγού....
Ποσο θεμιτο ή/και εφικτο ειναι να μπαινει πνιχτης σε τετοια ηλικια; Εννοω, υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο χαρακτηρας του σκυλου σε βαθους χρονου απο μια τετοια παρεμβαση;

αν γίνεται σωστή διόρθωση και αμέσως μετα το σωστό γεφύρωμα όπως το λένε τωρα πια... όχι δεν υπάρχει πρόβλημα

Για το δαγκωμα:
Αν καταλαβα καλα το θεμα της Στελλας ηταν αρχικα θεμα ογκου κατι που εφερε και θεμα αυτοπεποιθησης. Η αποψη του Kouros
για το πως θα αντιμετωπιστει η κατασταση δεν μου φαινεται περιεργη (το μονο σημειο που δεν καταλαβα ηταν το "Οταν θα δινεις τις εντολες ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ κατω το σκυλο..ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΒΕΙΣ το κεφαλι σου να τον κοιτας στα μουτρα" αυτο γιατι; ) και ερωτηση μου ειναι πιο γενικη:

Που ειναι το οριο στο μη και που το οριο της ελευθεριας; Δηλαδη, η περιπτωση της Στελλας οκ, ξεφυγε και επρεπε να γινει κατι συγκεκριμενο. Γενικα, οσο μπορουμε να μιλησουμε γενικα, ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση απο την αρχη; Πχ μεχρι 4 μηνων ολα επιτρεπτα και μετα σιγα σιγα να μην αφηνουμε το κουταβι να δαγκωσει με τη συμπεριφορα μας; Δεν αφηνουμε ποτε το κουταβι να δαγκωσει; Νομιζω οτι αυτο ειναι σχετικα ανεφικτο.

Προσωπικα θεωρω λαθος να ειμαστε ολη μερα Μη και Μη με το σκυλο και να γινει μπουλης, γιαυτο και ρωταω που ειναι η χρυση τομη, αν υπαρχει

Στελλα και στα 2 σου θεματα μας εχεις αφησει χωρις περαιτερω ενημερωση :)
Αναμενουμε
το ιδανικό θα ήταν να πάρουμε ένα κουτάβι στη σωστή ηλικία χωρις προβλήματα συμπεριφοράς, μαζί και με τη βοήθεια εκπαιδευτή κι εκτροφέα, να μεγαλωσουμε το κουτάβι μας εκπαιδεύοντας το από τη πρωτη μέρα....
για αρχή το ΜΗ να μαθαίνεται σαν θετική εντολή κι όχι αρνητική
με την ενοια ΜΗ ασε αυτό που κάνεις κι έλα αμέσως εδώ να παίξουμε

στα υπόλοιπα συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον @Kouros
 
  • Like
Reactions: zenio


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
GRDANE
αυτο σημαινει οτι στην περιπτωση που περιγραφεις, στην ιδανικη, δε θα εχουμε ουτε ενα δαγκωμα ιδανικα;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
στην περίπτωση που περιγράφω λογικά ...
έχεις στα χέρια σου ένα κουτάβι που δεν έχει την προσφιλή συνήθεια να δαγκώνει χέρια....
μετά είναι στα δικά σου τι θα μάθεις στο κουτάβι
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
GRDANE
αυτο σημαινει οτι στην περιπτωση που περιγραφεις, στην ιδανικη, δε θα εχουμε ουτε ενα δαγκωμα ιδανικα;
Το δαγκωμα ειναι σχετικο..καποια σκυλια ριχνουν ''τζουφιες'' δαγκωνιες με σκοπο να προειδοποιησουν ή μεχρι εκει μπορουν να δαγκωσουν.Καποιος που φοβαται να δαγκωθει θα θεωρησει την ''τζουφια'' ως δαγκωμα και αν κανει πισω στην πειθαρχια που επιβαλλει στον σκυλο το παιχνιδι θα χαθει..

Οσον αφορα τον εκπαιδευτη και τον εκτροφεα δεν θα συμφωνησω με τον @GRDANE γιατι αρκετα σκυλια αφενος δεν ειναι plug and play και αφετερου ειναι oneman σκυλια..
Αν τα πεισει ο ''ξενος'' (εκτροφεας ή εκπαιδευτης) να πειθαρχησουν τοτε θα ειναι ΑΥΤΟΣ ο αρχηγος..οχι εσυ..
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
αυτά που ανέφερα σαφώς ήταν γενικά κι όχι απευθυνόμενος σε συγκεκριμμένη φυλή..
παράδειγμα κι αν δουμε βιντεάκια πως εκτροφείς μεγαλώνουν μαλινουά ... μάλον είναι αδύνατον να βρει κανείς κουτάβι που να μην δαγκώνει χέρια...
αλλά αν δεν μπορεί να χειριστή ένα κουτάβι 2 μηνών που δαγκώνει χέρια με τη βοήθεια του εκτροφέα κι εκπαιδευτή του τότε μάλον θα πρέπει να απευθυνθεί σε άλλη φυλή.


συγνώμη τώρα συνειδητοποίησα ο κούρος μάλον αναφέρεται σε μεγάλα ( ηλικία)
σκυλιά...
 
  • Like
Reactions: Kouros


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Σε συναρτηση και με το προηγουμενο θεμα της
Stella Thessaloniki
που υπηρχε το προβλημα με τις δαγκωνιες, εγω ηθελα να ρωτησω το εξης, αν μπορει να δωθει απαντηση, ειτε απο τη Στελλα ειτε απο τους υπολοιπους.

Για το τραβηγμα:
Ο σκυλος εμαθε οτι δεν πρεπει να τραβαει;
Ο σκυλος καταλαβε οτι δεν μπορει να τραβαει και θα το μαθει αργοτερα;
Ο σκυλος δεν τραβαει επειδη ποναει απλα και αν βγει το προνγκ θα κανει τα ιδια;
Ο στοχος της Στελλας ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ο στοχος του εκπαιδευτη ειναι ο σκυλος να "σπασει" / "κατεβει";
Ποσο θεμιτο ή/και εφικτο ειναι να μπαινει πνιχτης σε τετοια ηλικια; Εννοω, υπαρχει περιπτωση να επηρεαστει ο χαρακτηρας του σκυλου σε βαθους χρονου απο μια τετοια παρεμβαση;

Για το δαγκωμα:
Αν καταλαβα καλα το θεμα της Στελλας ηταν αρχικα θεμα ογκου κατι που εφερε και θεμα αυτοπεποιθησης. Η αποψη του Kouros
για το πως θα αντιμετωπιστει η κατασταση δεν μου φαινεται περιεργη (το μονο σημειο που δεν καταλαβα ηταν το "Οταν θα δινεις τις εντολες ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΙΤΑΣ κατω το σκυλο..ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΥΒΕΙΣ το κεφαλι σου να τον κοιτας στα μουτρα" αυτο γιατι; ) και ερωτηση μου ειναι πιο γενικη:

Που ειναι το οριο στο μη και που το οριο της ελευθεριας; Δηλαδη, η περιπτωση της Στελλας οκ, ξεφυγε και επρεπε να γινει κατι συγκεκριμενο. Γενικα, οσο μπορουμε να μιλησουμε γενικα, ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση απο την αρχη; Πχ μεχρι 4 μηνων ολα επιτρεπτα και μετα σιγα σιγα να μην αφηνουμε το κουταβι να δαγκωσει με τη συμπεριφορα μας; Δεν αφηνουμε ποτε το κουταβι να δαγκωσει; Νομιζω οτι αυτο ειναι σχετικα ανεφικτο.

Προσωπικα θεωρω λαθος να ειμαστε ολη μερα Μη και Μη με το σκυλο και να γινει μπουλης, γιαυτο και ρωταω που ειναι η χρυση τομη, αν υπαρχει

Στελλα και στα 2 σου θεματα μας εχεις αφησει χωρις περαιτερω ενημερωση :)
Αναμενουμε
Ακολουθώντας συμβουλές του kouros στο βαθμό που μου ήταν εφικτό (παρεκαμψα το στάδιο χωρίς καθόλου βόλτα γιατί ζούμε σε διαμέρισμα) είδα την σημαντική αλλαγή του Βλαντ προς το καλύτερο! Σε συνδυασμό με prong από την πρώτη μέρα κατάλαβε ότι έπαψε να είναι ο αρχηγός. Με το που το φοράει γίνεται εντελώς υπακουος, αρχή μόνο τράβηξε μια φορά και μετά τέλος.
Δεν χρειάζεται καν διόρθωση για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν τολμάει πλέον στη βόλτα να χοροπηδάει σαν γαϊδούρι.παράλληλα έχει γίνει πολύ τρυφερός και χαδιαρης, όπου βλέπει παγκάκι θέλει να σταματήσουμε, να καθίσει δίπλα μου για χάδια! Πραγματικά έγινε άλλος σκύλος!
Εκπαιδευτής είναι πολύ ικανοποιημενος μαζί μας διότι βλέπει έναν Βλαντ αφοσιωμένο μαζί μου, ο οποίος όταν αντικρίζει άλλα σκυλιά με εντολή κάτσε και πολύ ελαφρύ ανασηκωμα λουριου υπακούει χωρίς να τραβαει σαν δαιμονισμενος
Ο στοχος ήταν να καταλάβει Βλαντ ότι δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει και αυτό επιτευχθεί.
Δεν γνωρίζω αν είναι θεμιτό σε τόσο μικρή ηλικία η χρήση κολλαρου αυτού αλλά στην περίπτωση μας δούλεψε πραγματικά καλά.
Για το δαγκωμα τώρα από μικρό τον απέτρεπα και το είχα καταφέρει όταν έγινε 6 μηνών. Απλά ξαφνικά όταν αρχίσαμε την βασική υπακοή άρχισε να το ξανακάνει και μάλιστα στην βόλτα, για αυτό και αγχωθηκα πολύ και έστειλα και για βοήθεια στο φόρουμ.
Τι θα γίνει μετά prong εποχή δεν γνωρίζω. Από ότι κατάλαβα από εκπαιδευτη του όμως θα το φοράει για αρκετό καιρό ακόμα.
Ο συγκεκριμένος δεν το θεωρεί καθόλου κακό. Εγώ από την άλλη θα προτιμούσα να μην χρειαζόταν να καταφύγω σε prong, αλλά vlad όπως τον χαρακτήρισε και εκπαιδευτής, πολύ καλός, κοινωνικός, full ενέργεια αλλά και ζόρικος πολύ οπότε και αυτός ήταν ο τρόπος να μάθει να συμπεριφερεται σωστά.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and zenio


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

GRDANE

Με το που το φοράει γίνεται εντελώς υπακουος

όταν αντικρίζει άλλα σκυλιά με εντολή κάτσε και πολύ ελαφρύ ανασηκωμα λουριου υπακούει

Αυτα ειναι ενδειξεις χαμηλωματος του σκυλου; Ή ειναι στο πλαισιο οτι ο σκυλος εκπαιδευεται οτι αυτη ειναι μη αποδεκτη συμπεριφορα και τιποτα περισσοτερο;


 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

GRDANE

Με το που το φοράει γίνεται εντελώς υπακουος

όταν αντικρίζει άλλα σκυλιά με εντολή κάτσε και πολύ ελαφρύ ανασηκωμα λουριου υπακούει

Αυτα ειναι ενδειξεις χαμηλωματος του σκυλου; Ή ειναι στο πλαισιο οτι ο σκυλος εκπαιδευεται οτι αυτη ειναι μη αποδεκτη συμπεριφορα και τιποτα περισσοτερο;

Το δεύτερο!
Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω. Γιατί δικός μου στόχος είναι απλά να καταλάβει Βλαντ ποιο το αποδεκτό και όχι να νοιώθει ότι απλά του φοράμε καρφί για να τον "ρίξουμε "και να τον βασανίσουμε
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ο σκυλος επαιζε!και δεν ηταν θεμα κυριαρχιας,με το προγκ την ακουσε το κουταβι γιαυτο και αλλαξε,τωρα αν ειναι ζορικος οπως λεει,να σου πει και τι θα κανεις οταν θα αρχιζει πραγματικα να σε τεσταρει και να θελει να σου παρει την κυριαρχια.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Ο σκυλος επαιζε!και δεν ηταν θεμα κυριαρχιας,με το προγκ την ακουσε το κουταβι γιαυτο και αλλαξε,τωρα αν ειναι ζορικος οπως λεει,να σου πει και τι θα κανεις οταν θα αρχιζει πραγματικα να σε τεσταρει και να θελει να σου παρει την κυριαρχια.
Φυσικά και έπαιζε. Και δεν τον τιμωρουμε για αυτό. Απλά κατάλαβε ότι είναι μη αποδεκτό αυτό να το κάνει κατά τη διάρκεια της βόλτας του με λουρι καθώς διασχίζουμε το δρόμο, να πηδαει σαν γαιδουρι πάνω μου δαγκωνοντας ότι βρει από μπουφάν χέρια κλπ και να μην τα αφήνει με τπτ.
Παρόλα αυτά το prong δεν μπήκε επειδή ο σκυλος επαιζε όπως λες αλλά για να μάθει ποιο το αποδεκτό και πιο όχι. Διότι με τον συρόμενο πνιχτη, παρότι μου είχε δείξει εκπαιδευτής πώς να τον διορθώνω, δεν κατάφερνα τπτ απολύτως. Έβλεπε άλλα σκυλιά τραβούσε, έβλεπε κάποιον να μου μιλάει προσπαθούσε να πηδηξει κλπ Άσε που πνιγοταν διαρκώς από το τραβα τράβα. Με prong δεν έχω τέτοια θέματα διότι πλέον συμπεριφερεται όπως πρέπει.
Πιστεύω ότι δεν θα έχω θέματα κυριαρχιας πλέον καθότι Βλαντ αφοσιωμένος, υπακουος και τρυφερός μαζί μου πολύ πλέον. Επιτέλους κάθεται να τον χαϊδέψω χωρίς να δαγκώνει χέρια μου...
Βέβαια δεν επαναπαυομαι, οτιδήποτε προκύψει εκπαιδευτής διάθεση μου. Μόλις τελειώσαμε τις 7 ατομικές συνεδρίες και μένουν τα ομαδικά
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Ο σκυλος επαιζε!και δεν ηταν θεμα κυριαρχιας,με το προγκ την ακουσε το κουταβι γιαυτο και αλλαξε,τωρα αν ειναι ζορικος οπως λεει,να σου πει και τι θα κανεις οταν θα αρχιζει πραγματικα να σε τεσταρει και να θελει να σου παρει την κυριαρχια.
Φυσικά και έπαιζε. Αλλά πρέπει να μπουν κάποια όρια ακόμα και σε αυτό. Κάθε μέρα πάμε σε γήπεδο το οποίο δεν έχει κόσμο ευτυχώς και εκτονώνεται παίζοντας μαζί μου. Όταν όμως επιστρέφουμε είναι μη αποδεκτό να χοροπηδάει σαν γαιδουρι πηδοντας πάνω μου, τραβώντας μπουφάν μου και δαγκωνοντας χέρια μου καθώς διασχίζουμε το δρόμο. Το prong δεν το βάλαμε για να τον τιμωρησουμε επειδή έπαιζε αλλά για να μάθει τι αποδεκτό και τι όχι. Με συρόμενο πνιχτη αυτό δεν το καταφέρνα να τον διορθώνω σωστά οπότε και πνιγοταν αλλά και συνεχίζε να είναι ανυπακουος, να τραβαει σαν δαιμονισμενος όταν έβλεπε άλλα σκυλιά, να θελει να πηδηξει σε κάθε περαστικό που μου μιλούσε και άλλα χαριτωμένα.
Μέχρι στιγμής πρόβλημα κυριαρχιας δεν αντιμετώπιζω πλέον. Μάλιστα σταματήσαμε ατομικά μαθήματα διότι δεν έχει κάτι παραπάνω να μου προσφέρει εκπαιδευτής αφού εκτελεί όλες τις εντολές άριστα. Είμαστε στη φάση ομαδικών για να μάθει Βλαντ σε συνθήκες με πολλά σκυλιά μαζί πώς να συμπεριφερεται σωστά. Αλλά οτιδήποτε προκύψει στην πορεία, μια και μεγαλώνει κιόλας οπότε συνεχώς αλλάζει συμπεριφορές, εκπαιδευτής είναι σε επικοινωνία.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Ευχαριστουμε για την ενημερωση.

GRDANE

Με το που το φοράει γίνεται εντελώς υπακουος

όταν αντικρίζει άλλα σκυλιά με εντολή κάτσε και πολύ ελαφρύ ανασηκωμα λουριου υπακούει

Αυτα ειναι ενδειξεις χαμηλωματος του σκυλου; Ή ειναι στο πλαισιο οτι ο σκυλος εκπαιδευεται οτι αυτη ειναι μη αποδεκτη συμπεριφορα και τιποτα περισσοτερο;
όχι δεν είναι χαμήλωμα του σκύλου
είναι βοήθημα στη στέλλα να ανέβει στα μάτια του σκύλου που δεν μπορούσε να διορθώσει σωστά κι όταν έπρεπε...
τωρα οι επαναλήψεις στα ομαδικά μαθήματα θα γίνει συνήθεια στο σκύλο η συγκεκριμμένη συμπεριφορά.. κι ως επιθυμητή.
φαντάζομαι κάποια στιγμή θα υπάρξουν και μαθήματα χωρίς προνκ προς στο τέλος ωστε να δούνε αν παγειώθηκε η συμπεριφορά αλλοιως να γινουν καποιες όποιες διορθώσεις ακόμα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παρένθεση:
Αν στον συρόμενο απλό πνίχτη ο σκύλος πνίγεται σημαίνει ότι δεν εφαρμόζεται η σωστή μέθοδος και δεν είναι σωστά βαλμένος!
Ο πνίχτης τοποθετείται ψηλά στο λαιμό πίσω ακριβώς από τα αυτιά και όχι στην βάση του λαιμού! Επίσης δεν πνίγει το ζώο! Αν το δουλέψεις σωστά δεν πιέζει/πνίγει, αλλά στενεύει ελαφρώς και με το απότομο τίναγμα του λουριού φτάνει και περισσεύει!