Υιοθεσία Yorkshire terrier


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Για κάποιον/α που λατρεύει τη φυλή, θέλεις λίγο παραπάνω διάβασμα και ψάξιμο γι'αυτήν. Θέλεις κι επισκέψεις σε διάφορες εκθέσεις μορφολογίας. Και πάνω στο ψάξιμό σου για να μάθεις παραπάνω για την φυλή, τσουπ, θα ξεπηδήσει κι η γνώση, η ολόδική σου γνώση, για το ποιος είναι καλός κι αξιόπιστος. Τώρα, αν σου πουν ονόματα, α) δεν θα μάθεις δύο τρία ακόμα, αρκετά βασικά πραγματάκια για τα γιόρκι και β) δεν θα ξέρεις αν αυτός που σου προτείνω εγώ ή ο άλλος ή ο παράλλος είναι κάποιος όντως αξιόπιστος ή απλά, ο μπατζανάκης μου.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Για κάποιον/α που λατρεύει τη φυλή, θέλεις λίγο παραπάνω διάβασμα και ψάξιμο γι'αυτήν. Θέλεις κι επισκέψεις σε διάφορες εκθέσεις μορφολογίας. Και πάνω στο ψάξιμό σου για να μάθεις παραπάνω για την φυλή, τσουπ, θα ξεπηδήσει κι η γνώση, η ολόδική σου γνώση, για το ποιος είναι καλός κι αξιόπιστος. Τώρα, αν σου πουν ονόματα, α) δεν θα μάθεις δύο τρία ακόμα, αρκετά βασικά πραγματάκια για τα γιόρκι και β) δεν θα ξέρεις αν αυτός που σου προτείνω εγώ ή ο άλλος ή ο παράλλος είναι κάποιος όντως αξιόπιστος ή απλά, ο μπατζανάκης μου.
Δεν είμαι και παντογνώστης όμως έχω διαβάσει πολλά πράγματα για τη φυλή διότι ενδιαφέρομαι εδώ και 3 χρόνια να αγοράσω ένα και έχω διαβάσει πολλά...Ξέρω δηλαδή τα χαρακτηριστικά τους τη συμπεριφορά τους και πολλά άλλα για τα χαρτια που πρεπει να εχουν. όμως δεν ξέρω προς τα που να στραφώ...Είμαι από Κρήτη και εδώ δύσκολα βρίσκεις κάποιον που να εκτρέφει
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@admin, αν γίνεται από το μήνυμα 285 και κάτω να μας μεταφέρεις σε άλλο, νέο θέμα, ή σε παλαιότερο σωστού περιεχομένου, ώστε να μη χαλάμε το νήμα του Σάνι.

@MelinaYorkieLover εγώ δεν έχω ψάξει καθόλου για γιόρκι και τα χαρακτηριστικά τους. Μάλιστα, πριν γνωρίσω κάποια από εδώ, από το φόρουμ, τα έβρισκα και απωθητικά. Ευτυχώς η γνωριμία με σωστά αναθρεμένα μου άλλαξε γνώμη. Όμως βλέπω, μέσα στην άγνοιά μου, ότι στα 3,5 χρόνια που διαβάζεις, μάλλον έχεις πάρει πληροφορίες κι από λάθος πηγές. Σίγουρα καλό θα είναι να διαβάσεις, πρώτα πρώτα, το πρότυπο της φυλής, που θα το βρεις στο site της fci.
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Τα Yorkshire θεωρουνται toy terrier αλλα το μεγεθος τους ειναι ενα και δεν νομιζω να υπαρχουν Yorkshire σε μεγεθος toy.Ή μαλλον δεν θα επρεπε να υπαρχουν,αλλα υπαρχουν εξαιτιας κακης εκτροφης και για να πωλουνται ευκολοτερα ως σκυλια αγκαλιας-τσαντας :rolleyes:

Με επιφυλαξη τα παραπανω,ας απαντησει καποιος που γνωριζει περισσοτερα (ονοματα δεν λεμε).

Αν οντως ισχυουν τα παραπανω,οπως αντιλαμβανεσαι @MelinaYorkieLover ,χρειαζεται να μελετησεις περισσοτερο τη φυλη,και οπως ειπωθηκε προηγουμενως,να δεις το προτυπο της FCI σε πρωτη φαση !
 
Last edited:


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Γεια σας και πάλι άνοιξα καινούριο θέμα για να μην μπερδεύω το προηγούμενο του Σανι.Καταλαβαίνω ότι δεν ενδείκνυται το toy ή το teacup όμως λόγω του ότι λατρεύω αυτή τη ράτσα και θέλω να αποκτήσω ένα είμαι αρκετά απασχολημένη με διάφορα στη μέρα μου που θα ήθελα να μην το αφήνω ποτέ μόνο και να το παίρνω παντού μαζί μου οπότε θα ήθελα να είναι σχετικά λίγο πιο μικρό (όχι και teacup να έχει προβλήματα) γύρω στα 1,5-2 κιλά που να μπορώ να του έχω μια τσάντα και να το κρατάω όσο δεν περπατάει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Μα δεν υπάρχει πιο μικρό... Δεν θα έπρεπε να υπάρχει πιο μικρό... Χωρίς κακία, ακριβώς επειδή λες ότι λατρεύεις τη φυλή, ψάξε για ποιους λόγους ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να θέλει κανείς πιο μικρό...
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Μα δεν υπάρχει πιο μικρό... Δεν θα έπρεπε να υπάρχει πιο μικρό... Χωρίς κακία, ακριβώς επειδή λες ότι λατρεύεις τη φυλή, ψάξε για ποιους λόγους ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να θέλει κανείς πιο μικρό...
Ναι συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!Έχω ψάξει τον λόγο...Θα υπάρχουν προβλήματα υγείας...Όμως δεν υπάρχουν στάνταρ κιλά είναι στο περίπου...Κάποια μπορεί τυχαία να είναι λιγότερα κιλά και μικρότερα και άλλα περισσότερα και μεγαλύτερα δεν λέω για τρελή διαφορά...
 




MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Αυτό δεν μπορείς να τσεκάρεις ξέρεις όσο είναι ακόμα καλύτερο κουτάβι, εκτός κι αν δεν σε πειράζει να πάρεις ενήλικο.
Θα προτιμούσα από μωρό έχει άλλη χάρη να το μεγαλώνεις ο ίδιος και να του δώσεις όσο περισσότερη αγάπη και καλύτερη εκπαίδευση γίνεται.Αν κρίνεις από τους γονείς υπολογίζεις περίπου..Έχω δει γεννά 5 κουταβιών και όλα ήταν το ίδιο εκτός από ένα που φαινόταν μικρότερο και ήταν υγιέστατο
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Η ουσία είναι ότι θέλω να υιοθετήσω ένα γιορκσαιρ τερριερ και ψάχνω κάποιον αξιόπιστο εκτροφέα που να νοιάζεται για αυτά και να έχουν σωστή εκτροφή και υγιείς-καθαρροαιμους προγόνους
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Και κάτιπου θεωρώ πολύ σημαντικό είναι η εκμετάλλευση που κάνουν κάποιο εκτροφείς ώς προς τη συγκεκριμένη ράτσα...Επειδή βλέπουν ότι είναι περιζητητη την "πουλάνε" σε εξωφρενικές τιμές γνωρίζοντας ότι θα δωθουν λόγω της ζήτησης τους...Θεωρώ ότι για αυτούς τους 2 μήνες που τα έχουν μέχρι να τα δώσουν δεν πρέπει η τιμή τους να υπερβαίνει τα 500€ για τον κόπο που έχουν κάνει κι αυτό μόνο αν τους έχουν κάνει τα εμβόλια που πρέπει μέχρι 2 μηνών και έχουν τα σωστά χαρτιά pedigree και έχουν χαρτιά από κτηνίατρο ότι είναι υγιεστατα...Αλλιώς και τα 200 πολλά είναι...Είναι πλάσμα της φύσης και δεν έχει τιμή όπως και οι άνθρωποι!Έχουν κι αυτά ψυχή!Εγω δεν έχω να διαθεσω πολλα χρηματα αλλα θελω οσο τιποτα να υιοθετησω ενα!Αυτες οι ψυχουλες δεν πρέπει να δίδονται σε αυτούς που είναι πλούσιοι στην τσέπη αλλά σε αυτούς που είναι πλούσιοι στην καρδιά!
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Έγραψες νωρίτερα ότι το ψάχνεις πάνω από τρία χρόνια για τα γιόρκι κι ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα για αυτά, σωστά; Έχοντας διαβάσει για τόσο χρονικό διάστημα, λίγο ακόμα διάβασμα μερικών ωρών δεν θα σε επιβαρύνει, ε; Τα λινκ που θα σου βάλω δεν αφορούν τα γιόρκι συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα το είδος σκύλος και αν πραγματικά αγαπάς τους σκύλους και θέλεις το καλό τους, διάβασε τα παρακάτω λινκ, προσεκτικά. Δεν είναι λίγα, είναι αρκετά, αλλά ίσως ανοίξουν για σένα μια νέα οπτική των πραγμάτων
http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Όχι-πετ-σοπ-αλλά-ας-κάνουν-και-κάτι-οι-εκτροφείς.15275/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Τι-πραγματικά-κάνουν-οι-υπέυθυνοι-εκτροφείς.28400/

http://www.dogforum.gr/community/threads/ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ-vs-ΙΔΙΩΤΕΣ.27403/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-διαλέγω-εκτροφέα.370/

http://www.dogforum.gr/community/threads/ιδιοκτητες-ημιαιμων-vs-ιδιοκτητων-καθαροαιμων.28954/

Αλήθεια, έχεις συναντήσει, στο μέχρι τώρα ψάξιμο που έχεις κάνει, τις έννοιες puppy mill και back yard breeder; Αν όχι, να δύο λινκ ακόμα.
https://www.google.gr/search?q=pupp...ndroid-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

https://www.google.gr/search?q=back...ndroid-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλως ήρθες Μελίνα!

Το πρότυπο της φυλής αναφέρει πως το ιδεατό βάρος είναι μέχρι 3.2 κιλά.
Το τελικό βάρος εξαρτάται από τα γονίδια και επειδή είναι αρκετά σύνθετο, πολλές φορές ακόμα και έμπειροι εκτροφείς με όλες τις καλές προθέσεις μπορεί να ξεφύγουν από το ιδεατό, είτε προς τα κάτω, είτε προς τα πάνω. Κάτι το οποίο δεν είναι κακό και συμβαίνει συχνά πυκνά.

Το κακό και αυτό που εμένα προσωπικά ενοχλεί, είναι επί τούτου να επιδιώκεις να φέρνεις στον κόσμο πολύ μικρόσωμα γιόρκι (1 - 2 κιλά) τα οποία λόγω λιλιπούτειας κατασκευής έχουν αυξημένες πιθανότητες προβλημάτων υγείας.

Συνεπώς θα σου πρότεινα να αποφύγεις ανθρώπους που τα εκτρέφουν διαφημίζοντας το μέγεθός τους.
Απέχουν πολύ από τα να χαρακτηριστούν εκτροφείς που εκτρέφουν έχοντας στο μυαλό τους το 3πτυχο ΥΓΕΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ.


θα ήθελα να μην το αφήνω ποτέ μόνο και να το παίρνω παντού μαζί μου οπότε θα ήθελα να είναι σχετικά λίγο πιο μικρό (όχι και teacup να έχει προβλήματα) γύρω στα 1,5-2 κιλά που να μπορώ να του έχω μια τσάντα και να το κρατάω όσο δεν περπατάει.
Τα 3 κιλά σου επιτρέπουν άνετα να τον παίρνεις παντού μαζί σου.
Εχε όμως υπόψιν σου πως ένα γιόρκι είναι πρωτίστως ένα μικρόσωμο terrier και παρά την χαριτωμένη του εμφάνιση είναι (ή πρέπει να είναι) ένας θαρραλέος σκύλος με την προσωπικότητά του και τις ανάγκες του και όχι ένα λούτρινο παιχνιδάκι. :)
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Έγραψες νωρίτερα ότι το ψάχνεις πάνω από τρία χρόνια για τα γιόρκι κι ότι έχεις διαβάσει αρκετά πράγματα για αυτά, σωστά; Έχοντας διαβάσει για τόσο χρονικό διάστημα, λίγο ακόμα διάβασμα μερικών ωρών δεν θα σε επιβαρύνει, ε; Τα λινκ που θα σου βάλω δεν αφορούν τα γιόρκι συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα το είδος σκύλος και αν πραγματικά αγαπάς τους σκύλους και θέλεις το καλό τους, διάβασε τα παρακάτω λινκ, προσεκτικά. Δεν είναι λίγα, είναι αρκετά, αλλά ίσως ανοίξουν για σένα μια νέα οπτική των πραγμάτων
http://www.dogforum.gr/community/threads/Θέλω-κουτάβι-ράτσας-αλλά.1352/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Όχι-πετ-σοπ-αλλά-ας-κάνουν-και-κάτι-οι-εκτροφείς.15275/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Τι-πραγματικά-κάνουν-οι-υπέυθυνοι-εκτροφείς.28400/

http://www.dogforum.gr/community/threads/ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ-vs-ΙΔΙΩΤΕΣ.27403/

http://www.dogforum.gr/community/threads/Πώς-διαλέγω-εκτροφέα.370/

http://www.dogforum.gr/community/threads/ιδιοκτητες-ημιαιμων-vs-ιδιοκτητων-καθαροαιμων.28954/

Αλήθεια, έχεις συναντήσει, στο μέχρι τώρα ψάξιμο που έχεις κάνει, τις έννοιες puppy mill και back yard breeder; Αν όχι, να δύο λινκ ακόμα.
https://www.google.gr/search?q=pupp...ndroid-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8

https://www.google.gr/search?q=back...ndroid-om-lge&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
Ευχαριστώ πάρα πολυ για τα λινκ μπαίνω να τα διαβάσω αμέσως!Πάντως έπεσα μέσα στα 500 που είπα πριν τιμή!Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα και για αυτούς τα έξοδα όμως και για μένα που δεν έχω καλή οικονομική κατάσταση για να δώσω παραπάνω τι γίνεται;Θα στερηθω από πολλά άλλα πράγματα για βα μαζεψω τα χρηματα να το αποκτήσω...!(Δεν εννοώ πράγματα άκρως σημαντικά)Δεν είναι πλέον τα πράγματα όπως παλιά....
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Ευχαριστώ πάρα πολυ για τα λινκ μπαίνω να τα διαβάσω αμέσως!Πάντως έπεσα μέσα στα 500 που είπα πριν τιμή!Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ δύσκολα και για αυτούς τα έξοδα όμως και για μένα που δεν έχω καλή οικονομική κατάσταση για να δώσω παραπάνω τι γίνεται;Θα στερηθω από πολλά άλλα πράγματα για βα μαζεψω τα χρηματα να το αποκτήσω...!(Δεν εννοώ πράγματα άκρως σημαντικά)Δεν είναι πλέον τα πράγματα όπως παλιά....
Το να εχεις σκύλο κοστίζει ούτως ή άλλως. Αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα που ζητάνε οι εκτροφείς (που ισως να ειναι περισσότερα απο 500) μαλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς για την απόκτηση σκύλου. Στο δικό μου το μυαλό, όταν θες καθαρόαιμο σκύλο η τιμή θα πρεπει να ναι πολύ χαμηλά στη λίστα των πραγματων που πρέπει να σκεφτείς.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Καλως ήρθες Μελίνα!

Το πρότυπο της φυλής αναφέρει πως το ιδεατό βάρος είναι μέχρι 3.2 κιλά.
Το τελικό βάρος εξαρτάται από τα γονίδια και επειδή είναι αρκετά σύνθετο, πολλές φορές ακόμα και έμπειροι εκτροφείς με όλες τις καλές προθέσεις μπορεί να ξεφύγουν από το ιδεατό, είτε προς τα κάτω, είτε προς τα πάνω. Κάτι το οποίο δεν είναι κακό και συμβαίνει συχνά πυκνά.

Το κακό και αυτό που εμένα προσωπικά ενοχλεί, είναι επί τούτου να επιδιώκεις να φέρνεις στον κόσμο πολύ μικρόσωμα γιόρκι (1 - 2 κιλά) τα οποία λόγω λιλιπούτειας κατασκευής έχουν αυξημένες πιθανότητες προβλημάτων υγείας.

Συνεπώς θα σου πρότεινα να αποφύγεις ανθρώπους που τα εκτρέφουν διαφημίζοντας το μέγεθός τους.
Απέχουν πολύ από τα να χαρακτηριστούν εκτροφείς που εκτρέφουν έχοντας στο μυαλό τους το 3πτυχο ΥΓΕΙΑ - ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ - ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ.




Τα 3 κιλά σου επιτρέπουν άνετα να τον παίρνεις παντού μαζί σου.
Εχε όμως υπόψιν σου πως ένα γιόρκι είναι πρωτίστως ένα μικρόσωμο terrier και παρά την χαριτωμένη του εμφάνιση είναι (ή πρέπει να είναι) ένας θαρραλέος σκύλος με την προσωπικότητά του και τις ανάγκες του και όχι ένα λούτρινο παιχνιδάκι. :)
Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι παιχνίδι...Στα 13 μου είχα πάρει ένα σκύλο σπίτι ημίαιμο από φίλη της μαμάς μου και το μεγάλωσα με καθαρά δική μου ευθύνη και είχα και το σχολείο μου.Τα έκανα όλα μόνη μου!Δεν είναι η πρώτη μου φορά όμως έχω λατρέψει τη συγκεκριμένη ράτσα!
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Το να εχεις σκύλο κοστίζει ούτως ή άλλως. Αν σου φαίνονται πολλά τα χρήματα που ζητάνε οι εκτροφείς (που ισως να ειναι περισσότερα απο 500) μαλλον πρέπει να το ξανασκεφτείς για την απόκτηση σκύλου. Στο δικό μου το μυαλό, όταν θες καθαρόαιμο σκύλο η τιμή θα πρεπει να ναι πολύ χαμηλά στη λίστα των πραγματων που πρέπει να σκεφτείς.
Το γνωρίζω αυτό ότι κοστίζει γενικά το να μεγαλώσεις ένα σκύλο όμως σε εσάς φαίνεται το ίδιο για παράδειγμα να αγοράσατε μαζεμένα για παράδειγμα ρούχα παπούτσια και ότι άλλο θέλετε και να δώσετε 200€ και το ίδιο θα σας φανεί αν τα αγοράσετε σταδιακά;
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Άλλωστε βρε παιδιά για να λέμε και τα πράγματα όπως είναι σε κάθε γεννά μπορεί να γεννηθούν από 3-6 κουτάβια θα είναι τα ίδια έξοδα στα 3 και τα ίδια στα 6;Και πείτε ότι είναι αν πωληθεί κάθε κουτάβι πάνω από 500 να πούμε 800 στα 3 κουτάβια είναι 2.400€ και στα 6 4.800....Υπάρχει περίπτωση να έχουν τόσα έξοδα τα κουτάβια στους 2 μήνες με όλα τακτοποιημένα μέχρι να δωθουν;
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πόσο καιρό θα κάνεις οικονομία να μαζέψεις τα πεντακοσια; Ε, ίσως χρειαστεί να κάνεις αναλογικά τόσο παραπάνω καιρό όσο παραπάνω θα είναι η τιμή που θα σου ζητήσει ένας σωστός κι υπεύθυνος εκτροφέας. Και μα έχεις υπόψιν σου ότι κάθε έκπτωση στην τιμή είναι ουσιαστικά έκπτωση στις εξετάσεις υγείας και στην ποιότητα ζωής των κουταβιών και των γονέων τους. Και κάποιος που αγαπάει τη φυλή αλλά και το σκύλο σαν σύνολο, δεν δέχεται τέτοιες εκπτώσεις. Πόσο μάλλον κάποιος που τα λατρεύει.... Κι ακριβώς, επειδή είναι ψυχές κι όχι αντικείμενα, δεν μπορούμε να βλέπουμε τον κόπο και το μεράκι του εκτροφέα ως τιμή με ταβάνι το x ποσό.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Πόσο καιρό θα κάνεις οικονομία να μαζέψεις τα πεντακοσια; Ε, ίσως χρειαστεί να κάνεις αναλογικά τόσο παραπάνω καιρό όσο παραπάνω θα είναι η τιμή που θα σου ζητήσει ένας σωστός κι υπεύθυνος εκτροφέας. Και μα έχεις υπόψιν σου ότι κάθε έκπτωση στην τιμή είναι ουσιαστικά έκπτωση στις εξετάσεις υγείας και στην ποιότητα ζωής των κουταβιών και των γονέων τους. Και κάποιος που αγαπάει τη φυλή αλλά και το σκύλο σαν σύνολο, δεν δέχεται τέτοιες εκπτώσεις. Πόσο μάλλον κάποιος που τα λατρεύει.... Κι ακριβώς, επειδή είναι ψυχές κι όχι αντικείμενα, δεν μπορούμε να βλέπουμε τον κόπο και το μεράκι του εκτροφέα ως τιμή με ταβάνι το x ποσό.
Δεν διαφωνώ στα λεγόμενα σας όμως σε ένα θέμα δεν υπάρχει μόνο μία σκοπιά σωστή αλλά πολλές...Αυτοί που εκτρέφουν αν πραγματικά είναι όπως τα λέτε θα είχαν πάνω κάτω τις ίδιες τιμές σε όλες τις ρατσες όμως όπως όλοι ξέρουμε τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά...Όπως και να το κάνουμε όλοι κοιτούν τα συμφέροντά τους και δεν είναι όλοι αγνοί και ταπεινοί επειδή είναι εκτροφείς...Κοιτούν να βγάζουν και αρκετά χρήματα από αυτό αλλιώς δεν θα εκτρεφαν καθόλου θα έκαναν κάτι άλλο!Κοιτούν απλά τη ζήτηση!Όπως και στην κοινή αγορά συνήθως μπορεί να πληρώνουμε τη μάρκα έτσι κάνουν κι αυτοί!Αυτοί δηλαδή που μαζεύουν τα αδέσποτα ή άλλα σκυλιά και τα δίνουν απλά χωρίς κόστος δεν έχουν έξοδα; Δεν έχουν κάνει κόπο;Ναι μεν όχι τον ίδιο όμως κάτι κάνουν κι αυτοί!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3