Υιοθεσία Yorkshire terrier


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν είναι παιχνίδι...Στα 13 μου είχα πάρει ένα σκύλο σπίτι ημίαιμο από φίλη της μαμάς μου και το μεγάλωσα με καθαρά δική μου ευθύνη και είχα και το σχολείο μου.Τα έκανα όλα μόνη μου!Δεν είναι η πρώτη μου φορά όμως έχω λατρέψει τη συγκεκριμένη ράτσα!
Προς Θεού δεν αμφισβητώ την αγάπη σου και τις προθέσεις σου!
Απλά το αναφέρω γιατί πολύ συχνά τα γιορκάκια πέφτουν θύματα της εμφάνισής τους και τα μεταχειρίζονται περισσότερο σαν παιχνίδια παρά σαν σκύλους.
Εχουν πολύ ισχυρή προσωπικότητα και απαιτούν τον αντίστοιχο σεβασμό από τους ανθρώπους τους.

Οσον αφορά την τιμή, σε καμιά περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει τα έξοδα.
Ειναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα και θα ξεφύγουμε από την συζήτηση.

Αν θες βέβαια μπορείς να βρεις και με 100 και με 150 από αγγελίες, αλλά δεν θα στο συνιστούσα.

Χρειάζεται επιμονή, υπομονή και ψάξιμο για να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι.
Μην ξεχνάς πως θα είναι μια ψυχούλα που θα σε συντροφεύει τουλάχιστον για τα επόμενα 13 - 14 χρόνια, οπότε μην βιαστείς και να μην είναι το οικονομικό το μοναδικό σου κριτήριο.
Χρειάζεται προσοχή ώστε να μην απευθυνθείς σε ανθρώπους αμφιβόλου ηθικής και προθέσεων.
 
  • Like
Reactions: MelinaYorkieLover


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Προς Θεού δεν αμφισβητώ την αγάπη σου και τις προθέσεις σου!
Απλά το αναφέρω γιατί πολύ συχνά τα γιορκάκια πέφτουν θύματα της εμφάνισής τους και τα μεταχειρίζονται περισσότερο σαν παιχνίδια παρά σαν σκύλους.
Εχουν πολύ ισχυρή προσωπικότητα και απαιτούν τον αντίστοιχο σεβασμό από τους ανθρώπους τους.

Οσον αφορά την τιμή, σε καμιά περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει τα έξοδα.
Ειναι αρκετά πολύπλοκο το θέμα και θα ξεφύγουμε από την συζήτηση.

Αν θες βέβαια μπορείς να βρεις και με 100 και με 150 από αγγελίες, αλλά δεν θα στο συνιστούσα.

Χρειάζεται επιμονή, υπομονή και ψάξιμο για να αποκτήσεις αυτό που ονειρεύεσαι.
Μην ξεχνάς πως θα είναι μια ψυχούλα που θα σε συντροφεύει τουλάχιστον για τα επόμενα 13 - 14 χρόνια, οπότε μην βιαστείς και να μην είναι το οικονομικό το μοναδικό σου κριτήριο.
Χρειάζεται προσοχή ώστε να μην απευθυνθείς σε ανθρώπους αμφιβόλου ηθικής και προθέσεων.
Όχι εντάξει δεν νόμιζα κάτι τέτοιο όμως σας το είπα για να καταλάβετε ότι δεν είμαι ασυνείδητη σε αυτό που θέλω να κάνω στο να υιοθετήσω ένα γιορκσαιρ.Απλά θέλω να πω και να τονίσω ότι κατά την άποψη μου ότι αν κάποιος δεν έχει πολλά χρήματα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει ένα πλάσμα της φύσης που θέλει να έχει δίπλα του να το αγαπάει και να το φροντίζει σαν παιδί του.Όσο κι αν κοστίζουν στους εκτροφείς δεν χρειάζεται να εκμεταλλεύονται και να υπερβάλλουν...Τέλος πάντων το ψάχνω δεν βιάζομαι και όπως ανέφερα και σε ένα άλλο μήνυμα μου παραπάνω ψάχνω κάποιον έμπιστο και πραγματικά έντιμο και φιλόζωο εκτροφέα!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Όχι εντάξει δεν νόμιζα κάτι τέτοιο όμως σας το είπα για να καταλάβετε ότι δεν είμαι ασυνείδητη σε αυτό που θέλω να κάνω στο να υιοθετήσω ένα γιορκσαιρ.Απλά θέλω να πω και να τονίσω ότι κατά την άποψη μου ότι αν κάποιος δεν έχει πολλά χρήματα δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποκτήσει ένα πλάσμα της φύσης που θέλει να έχει δίπλα του να το αγαπάει και να το φροντίζει σαν παιδί του.Όσο κι αν κοστίζουν στους εκτροφείς δεν χρειάζεται να εκμεταλλεύονται και να υπερβάλλουν...Τέλος πάντων το ψάχνω δεν βιάζομαι και όπως ανέφερα και σε ένα άλλο μήνυμα μου παραπάνω ψάχνω κάποιον έμπιστο και πραγματικά έντιμο και φιλόζωο εκτροφέα!
Δε νομίζω ότι το αγαπαω τα ζώα και το θέλω σκυλί ράτσας ταυτίζονται. Μπορεί να αγαπάς τα σκυλιά γενικά και να θες και σκυλί συγκεκριμένης ράτσας, αλλά δε σημαίνει ότι αυτά τα 2 πάνε απαραίτητα και μαζί. Αν βλέπεις την εκτροφή και την αγοροπωλησία σαν κάτι λάθος για ένα πλάσμα της φύσης, δεν αγοράζεις, υιοθετείς, υπάρχει και αυτή η λύση :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επειδή πάει να ανοίξει μια συζήτηση που έχει γίνει αρκετές φορές, θα πρότεινα να διαβάσει η Μελίνα τα λινκ που της έβαλα, να βάλει κι άλλος άλλα, αν έχει υπόψιν του, για να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Δε νομίζω ότι το αγαπαω τα ζώα και το θέλω σκυλί ράτσας ταυτίζονται. Μπορεί να αγαπάς τα σκυλιά γενικά και να θες και σκυλί συγκεκριμένης ράτσας, αλλά δε σημαίνει ότι αυτά τα 2 πάνε απαραίτητα και μαζί. Αν βλέπεις την εκτροφή και την αγοροπωλησία σαν κάτι λάθος για ένα πλάσμα της φύσης, δεν αγοράζεις, υιοθετείς, υπάρχει και αυτή η λύση :)
Αν υιοθετήσω συνήθως δεν βρίσκεις μωρό και αν βρεις δεν ξέρεις πως θα γίνει και εγώ ούτε έχω πολύ χώρο ούτε και την άνεση να είμαι σπίτι όλη μέρα οπότε θέλω να το παίρνω μαζί μου!Δεν είπα ότι θέλω σκύλο ράτσας είπα ότι θέλω γιορκσαιρ γιατί έχω αδυναμία στο συγκεκριμένο και μου αρέσει και ο χαρακτήρας του και το μέγεθος του μου είναι αρκετά εξηπυρετικο
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Επειδή πάει να ανοίξει μια συζήτηση που έχει γίνει αρκετές φορές, θα πρότεινα να διαβάσει η Μελίνα τα λινκ που της έβαλα, να βάλει κι άλλος άλλα, αν έχει υπόψιν του, για να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια.
Τα διάβασα και ευχαριστώ γνώριζα ήδη για αυτά αλλιώς δεν θα ασχολιομουν καθόλου για το από που θα το πάρω....Υπάρχουν και με 150...Δεν είναι αυτό το θέμα μου...Θέλω να υιοθετήσω από καποιον σωστο αλλά διαθέτω μέχρι 500!Δεν νομίζω ότι είναι λίγα!Άλλωστε αν κάποιος είναι σωστός πιο πολύ πρέπει να ενδιαφερθεί να πάει το κουτάβι σε καλά χέρια παρά το πόσα θα τσεπωσει αλλά δυστυχώς αυτοί είναι ελάχιστοι!
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τα διάβασα και ευχαριστώ γνώριζα ήδη για αυτά αλλιώς δεν θα ασχολιομουν καθόλου για το από που θα το πάρω....Υπάρχουν και με 150...Δεν είναι αυτό το θέμα μου...Θέλω να υιοθετήσω από καποιον σωστο αλλά διαθέτω μέχρι 500!Δεν νομίζω ότι είναι λίγα!Άλλωστε αν κάποιος είναι σωστός πιο πολύ πρέπει να ενδιαφερθεί να πάει το κουτάβι σε καλά χέρια παρά το πόσα θα τσεπωσει αλλά δυστυχώς αυτοί είναι ελάχιστοι!
Δε νομζω ότι πάει έτσι. Για κανένα καταναλωτικό αγαθό δυστυχώς.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Συμφωνώ μ'αυτά που λέτε, αλλά...
Δεν διαφωνώ καθόλου, όμως...
Ναι, το καταλαβαίνω, αλλά θα ήθελα...
Θέλω καθαρόαιμο, αλλά...δεν δικαιολογούνται οι τιμές...
Είμαι φιλόζωη, και το αυτό επιθυμώ και για τον εκτροφέα μου, αλλά θέλω το σκυλάκι μου, να χωράει στο...τσεπάκι μου...

Ok...χιλιοπαιγμένο εργάκι με γνωστή την κατάληξη!!!
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Κ αν δεν βρεις;; ποια ειναι η εναλλακτική;
Θα αγοράσω από την σχετικά καλύτερη επιλογή σε αυτή την τιμή...Άλλωστε αν το καλοσκεφτουμε θα του δώσω μια καλύτερη ζωή από κάποιον που θα το έπαιρνε (παιδάκι συνήθως) και θα το είχε για παιχνίδι...Ακόμη κι αν δεν έχει όλες μα όλες τις προϋποθέσεις θα έχω σώσει μια ψυχούλα...Αλλιώς δεν παίρνω καθόλου...
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Συμφωνώ μ'αυτά που λέτε, αλλά...
Δεν διαφωνώ καθόλου, όμως...
Ναι, το καταλαβαίνω, αλλά θα ήθελα...
Θέλω καθαρόαιμο, αλλά...δεν δικαιολογούνται οι τιμές...
Είμαι φιλόζωη, και το αυτό επιθυμώ και για τον εκτροφέα μου, αλλά θέλω το σκυλάκι μου, να χωράει στο...τσεπάκι μου...

Ok...χιλιοπαιγμένο εργάκι με γνωστή την κατάληξη!!!
Δεν κατάλαβα συγγνώμη κιόλας όμως δεν ζήτησα να αλλάξω τη ράτσα από την αρχή ρωτάω για να μου πείτε και να με βοηθήσετε να βρω από που θα πάρω ένα γιορκσαιρ τερριερ και όλο το γυροφερνουμε σε άλλα κι άλλα...Είναι δηλαδή τόσο παράλογο να θέλω ένα γιορκσαιρ μέχρι 500€ από κάποιον σωστό;
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν κατάλαβα συγγνώμη κιόλας όμως δεν ζήτησα να αλλάξω τη ράτσα από την αρχή ρωτάω για να μου πείτε και να με βοηθήσετε να βρω από που θα πάρω ένα γιορκσαιρ τερριερ και όλο το γυροφερνουμε σε άλλα κι άλλα...Είναι δηλαδή τόσο παράλογο να θέλω ένα γιορκσαιρ μέχρι 500€ από κάποιον σωστό;
Nαι.
Εκτός αν εννοείς το γνωστό του γνωστού που έχει κάτι καλά αλλά τα φέρνει απ' έξω και δεν κάνεις πολλές ερωτήσεις ;)
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Μία σύντομη αναζήτηση στο Internet μπορεί σε ένα λεπτό να σου δείξει ότι σε αυτά τα χρήματα, οριακά παίρνεις από byb και πάλι δύσκολα
 
  • Like
Reactions: anastasiak


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Nαι.
Εκτός αν εννοείς το γνωστό του γνωστού που έχει κάτι καλά αλλά τα φέρνει απ' έξω και δεν κάνεις πολλές ερωτήσεις ;)
Είπα σωστό όχι γνωστό και εντάξει ο κάθε ένας έχει τη γνώμη του και το σέβομαι όμως όποιος καταφέρει με ακρίβεια να μου δικαιολογήσει παραπάνω τιμή εγώ θα αλλάξω γνώμη και θα το καταλάβω
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος, να σου δικαιολογήσει τιμή.
Ούτε καν, ο εκτροφέας.
Δεν θα έπρεπε καν, να είναι αυτό, το πρώτο σου κριτήριο.
Οι τιμές, είναι αυτές. Αν μπορείς, καλώς. Αν δεν μπορείς, κακώς ψάχνεις ακόμη για καθαρόαιμο σκύλο.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Μία σύντομη αναζήτηση στο Internet μπορεί σε ένα λεπτό να σου δείξει ότι σε αυτά τα χρήματα, οριακά παίρνεις από byb και πάλι δύσκολα
Λέτε ότι δεν έχω ψάξει ε;Χρόνια τώρα...3 συγκεκριμένα!Απλά δικαιολογήστε μου την παραπάνω τιμή...Δεν επιμένω ότι δεν πρέπει να είναι παραπάνω...Σύμφωνα και με ένα φόρουμ που μου επισυναφθηκε πριν γύρω στα 500 βγήκε σε αυτόν που το ανέλυε
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος, να σου δικαιολογήσει τιμή.
Ούτε καν, ο εκτροφέας.
Δεν θα έπρεπε καν, να είναι αυτό, το πρώτο σου κριτήριο.
Οι τιμές, είναι αυτές. Αν μπορείς, καλώς. Αν δεν μπορείς, κακώς ψάχνεις ακόμη για καθαρόαιμο σκύλο.
Όπου δεν υπάρχει εξήγηση δεν υπάρχει και λογική!Αυτό έχω να πω....Αυτό λέω τόση ώρα...Δεν υπάρχει η τιμή είναι αυτή...Δεν είναι προϊόν που παρασκευάζεται ο σκύλος.Απλά ο κάθε ένας κοιτάει να βγάλει...Εγώ όμως δεν έχω λεφτά να τα δίνω στον κάθε εκμεταλλευτή!
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Γιατί πρέπει να σου δικαιολογήσει κάποιος την τιμή και τι θα αλλάξει; Θες να αγοράσεις κατι που κοστιζει 1000+ ευρώ. Υπάρχουν αγοραστές σε αυτή την τιμή, οπότε έτσι είναι τα πράγματα. Είτε 90% κέρδος είτε 5% κέρδος είτε μπαίνει μέσα ο εκτροφέας, είτε το βρίσκεις ακριβό είτε ανήθικο, τόσο είναι. Δε θες ή δεν μπορείς, δεν αγοράζεις. Τι νόημα έχει να το αναλύεις; Αντε και συμφωνουμε όλοι εδώ ότι η σωστή τιμή είναι 300, και με εκπτώσεις στους απόρους. Και; Τι θα αλλάξει στην αγορά;
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf