Υιοθεσία Yorkshire terrier


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εάν αγαπάς αγαπάς τα σκυλιά πρέπει να μάθεις να κοίτας το δάσος οχι το δάχτυλο...
Εαν αγαπα1 τη φυλη πρέπει να τη αναδεικνύεις οχι να την υποβαθμίζεις. Αν θες να συζητάς πρέπει να απαντας στα επιχειρήματα με επιχειρήματα, οχι στειρες θυμωμενες ατάκες....
Δεν θες να ακούσεις κ δεν θα το κάνεις πιθανώς....το τι αξιζει ομως ο καθε άνθρωπος ή ζώο δεν κοστολογείται...δεν πλήρωνεις αυτο...τη δουλειά του εκτροφεα πληρωνεις...
Κ συ αυριο μεθαυριο θα έχεις τις τιμες σου κ αν κάποιος σε βρει ακριβη θα πεις "ναι αλλα ειμαι καλη"... τη δουλειά σου την εκτιμάς αν είναι σωστή.....
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Εάν αγαπάς αγαπάς τα σκυλιά πρέπει να μάθεις να κοίτας το δάσος οχι το δάχτυλο...
Εαν αγαπα1 τη φυλη πρέπει να τη αναδεικνύεις οχι να την υποβαθμίζεις. Αν θες να συζητάς πρέπει να απαντας στα επιχειρήματα με επιχειρήματα, οχι στειρες θυμωμενες ατάκες....
Δεν θες να ακούσεις κ δεν θα το κάνεις πιθανώς....το τι αξιζει ομως ο καθε άνθρωπος ή ζώο δεν κοστολογείται...δεν πλήρωνεις αυτο...τη δουλειά του εκτροφεα πληρωνεις...
Κ συ αυριο μεθαυριο θα έχεις τις τιμες σου κ αν κάποιος σε βρει ακριβη θα πεις "ναι αλλα ειμαι καλη"... τη δουλειά σου την εκτιμάς αν είναι σωστή.....
Άλλα λόγια να αγαπιομαστε...Αλλά αν δεν μπορώ να έχω το κανονικό τι να κάνω να το κλέψω;Απλά δεν θα πάρω...ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΆΡΩ Να το πω κι άλλες η το καταλαβατε;
 




MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Το καταλάβαμε...το καταλάβαμε...

Μας έχει ξανασυμβεί άλλωστε :whistle:
Η ειρωνεία δεν μου άρεσε ανέκαθεν και δεν καταλαβαίνω κιόλας για το τι σας έχει ξανασυμβεί άλλωστε και ούτε με νοιάζει...Εγώ το πρώτο πράγμα και το μόνο πράγμα που ήθελα να μάθω είναι καλούς εκτροφείς!Αν δεν ξέρετε τότε απλά δεν μιλάτε...Γιατί για ρωτάω προφανώς δεν θέλω να πάω όπου να ναι.. Δεν μου αρέσουν τα ανατολικά ζητήματα...Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Εάν αγαπάς αγαπάς τα σκυλιά πρέπει να μάθεις να κοίτας το δάσος οχι το δάχτυλο...
Εαν αγαπα1 τη φυλη πρέπει να τη αναδεικνύεις οχι να την υποβαθμίζεις. Αν θες να συζητάς πρέπει να απαντας στα επιχειρήματα με επιχειρήματα, οχι στειρες θυμωμενες ατάκες....
Δεν θες να ακούσεις κ δεν θα το κάνεις πιθανώς....το τι αξιζει ομως ο καθε άνθρωπος ή ζώο δεν κοστολογείται...δεν πλήρωνεις αυτο...τη δουλειά του εκτροφεα πληρωνεις...
Κ συ αυριο μεθαυριο θα έχεις τις τιμες σου κ αν κάποιος σε βρει ακριβη θα πεις "ναι αλλα ειμαι καλη"... τη δουλειά σου την εκτιμάς αν είναι σωστή.....
Δεν χρειάζεται να πληρωθώ ανά κούρεμα 200€ για να πω ότι η δουλειά μου είναι σωστή...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αμ δεν διάβασες τα λινκ που σου έβαλα... Έβαλες τον εγωισμό μπροστά και πορεύεσαι. Και δεν καταλαβαίνω καν τι ήθελες να ρωτήσεις στο παρόν φόρουμ; Που θα βρεις φτηνή πηγή σκύλου; Όχι κυρία μου, εμείς δεν στηρίζουμε ούτε puppy mills ούτε byb, οπότε δεν πρόκειται να σου πούμε κάτι που δεν είμαστε διατεθημενοι να στηρίξουμε. Πάνω από τα θέλω μας είναι η υγεία και η ποιότητα ζωής των σκύλων. Ακριβώς γιατί είναι ψυχές, όπως έγραψες νωρίτερα. Ασχέτως ότι εσύ ή ίδια τα αντιμετωπίζεις σαν αξεσουάρ...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δεν καταλαβαίνω το νόημα τέτοιων threads καν. Αγγελίες από διάφορους παράνομους και ημιπαράνομους εμπόρους υπάρχουν πολλές. Αγγελίες για μικρόσωμα σκυλάκια και ημίαιμα οποιασδήποτε ράτσας που χαρίζονται επίσης πολλές. Οπότε; Τι είναι το νόημα; Ηθική "νομιμοποίηση" της αγοράς από puppy mill, για να σωθούν τα καημένα τα σκυλάκια; Επιβεβαίωση από αγνώστους ότι και με 200 ευρώ βρίσκεις κουταβάκι ράτσας; Σοβαρά τώρα;
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μελινα, εσυ αναφερθηκες αρχικα στην τιμη. Αλλιως δε θα ειχε γινει τοσο θεμα. (Θα χε γινει αλλα μικροτερο :p)
Μου φαινεται οτι πεφτεις στο λαθος που κανουν οι περισσοτεροι που δεν πηγαινει η κουβεντα οπως θελουν να παει. Εδω δεν ειμαστε μια ελιτ/μια κλειστη λεσχη πλουσιων που εχουμε καθαροαιμα και δεν θελουμε φτωχα μελη να μπουν στον κυκλο μας :).

Διαβασε τα λινκ!!!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εγώ το πρώτο πράγμα και το μόνο πράγμα που ήθελα να μάθω είναι καλούς εκτροφείς!
Σου εξηγησαν ΟΛΟΙ οτι ο καλος εκτροφεας πουλαει στην αντιστοιχη τιμη.
Σου εδωσαν μασημενη τροφη με τα links που εχουν δεκαδες σελιδων αναλυτικης πληροφοριας και αποκλειεται να προλαβες να διαβασεις, με αποτελεσμα να γινεται ο ιδιος διαλογος που εχει παιξει παμπολλες φορες εδω μεσα.
Ψαχνεις 3 χρονια και δεν ξερεις βασικα πραγματα...
Η τιμη σου εκατσε βαρια (και δικαιωμα σου) και απο κεινη την ωρα προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο, με διαφορα επιχειρηματα...
Βρες (αγγελιες που χαριζουν,fb) ενα εγκαταλελειμμενο σκυλακι σαν αυτα που σου αρεσουν, παρ'το να το σωσεις και να γουσταρεις και ξεχνα τα τυπου καθαροαιμα των 300-400-500€.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ τετοια, βγαλ'το απο το μυαλο σου.

Πιο απλα δε μπορω να στο πω...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
...Εδω δεν ειμαστε μια ελιτ/μια κλειστη λεσχη πλουσιων που εχουμε καθαροαιμα ...
Δεν είμαστε; ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕΕΕΕΕ;
Ελα Παναγία μου!!!
Κι εγώ τι κάνω τόσο καιρό εδώ μέσα;
Τι δουλειά έχω ΕΓΩ με την φτωχολογιά και την μπασκλασαρία;;;;;;
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Δεν είμαστε; ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕΕΕΕΕ;
Ελα Παναγία μου!!!
Κι εγώ τι κάνω τόσο καιρό εδώ μέσα;
Τι δουλειά έχω ΕΓΩ με την φτωχολογιά και την μπασκλασαρία;;;;;;
Τωρα το ξερω οτι στα λεω ολα μαζι και σε ταραζω με φρικτες αποκαλυψεις αλλα τα σκυλιά σου ειναι ημιαιμα. Αρχοντες, βεβαιως, αλλα μπασταρδοι παρολα αυτα. :LOL::LOL:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Τωρα το ξερω οτι στα λεω ολα μαζι και σε ταραζω με φρικτες αποκαλυψεις αλλα τα σκυλιά σου ειναι ημιαιμα. Αρχοντες, βεβαιως, αλλα μπασταρδοι παρολα αυτα. :LOL::LOL:
Μπας κλας μπασταρδο-οικογένεια ρε.
Ενώ εγώ τα γαλλικά τα πότιζα από μικρά περιέ και τους κάνω κάνω πήλιγκ στις πατούσες με χαβιάρι μαύρο.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
με αυτες τις εξυπναδες σας ( :sneaky: ) σε 3,2,1 η Μελινα θα γραψει:
"ειστε ολοι σας ασχετοι,ειρωνες και νομιζετε οτι τα ξερετε ολα...εγω φταιω που ζητησα βοηθεια απο ανθρωπους που νομιζα οτι αγαπανε τους σκυλους...σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας, εγω θα βρω ενα τοσοδουλικο γιορκι με λιγοτερα απο 500€ και εσεις πηγαινετε να τα σκατε σε αυτους που σας τα παιρνουν (αν δεν ειστε και οι ιδιοι που τα γραφετε). Δεν θα με ξαναδειτε εδω μεσα και ηδη το εχω μετανιωσει που ασχοληθηκα μαζι σας."
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Εχεις δικιο. Αν και δεν ειρωνευτηκα κανενα, πλάκα κανω.
Τωρα τα ειπες και μονος σου. Εχει ολες τις πληροφοριες στα χερια της. Αν ψαχνει για αφορμη για να πει αυτο που λες, θα το πει ειτε κανουμε πλακα ειτε οχι. :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@betty coltrane εννοειται οτι (απο ενα σημειο και μετα) ολοι πλακα κανουμε...
(το τελευταιο μου post στο ιδιο πνευμα ηταν, προφανως δεν ηταν "για να σας επαναφερω στην ταξη")
δε μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο, αφου η θεματοθετης δεν μπηκε για να δεχτει συμβουλες, αλλα μονο για να διαβασει αυτο που ειχε στο μυαλο της εξ αρχης...που θα βρει ενα φτηνο καθαροαιμο σουπερ ντουπερ γιορκι...
 
Last edited:


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Ξέρεις είχα αποφασίσει να αποστασιοποιηθω λίγο από αυτές τις συζητήσεις για αρκετούς λόγους, αλλά διάβασα Ενα συγκεκριμένο πράγμα το οποίο το θεωρώ το λιγότερο απαράδεκτο. Προσπερναω όλες τις φιλοσοφίες σου για τον σωστό εκτροφέα και φτάνω στο παράδειγμα σου για τα ορφανά παιδιά. Τα ορφανά τα οποία κάποιος τα εγκατέλειψε, ή τα πήραν από τους γονείς τους επειδή τα κακομεταχειριζοντουσαν. Αυτά τα ορφανά υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι (ας υπουεσουμε οτι δεν μπορουν να κανουν δικα τιυς παιδια λογω κληρονομικων προβληματων) από επιλέγουν να βάλλουν ένα ή και περισσότερα από αυτά στο σπίτι τους. Υπάρχουν βέβαια και οι άλλοι οι οποίοι εντοπίζουν κάποιο πρόβλημα Υγείας και αντί να προβούν στην υιοθεσία κάνουν προσπάθειες μέσω της επιστήμης και δίνουν χιλλιαδες ευρώ για να αποκτήσουν το δικό τους παιδί. Υπάρχει βέβαια και η τρίτη κατηγορία οι οποίοι είναι οι άνθρωποι που εν γνώση τους (δηλαδη γνωριζουν τις μεγαλες πιθανοτητες να γεννησουν παιδι που νοσει) προσπαθούν να πανε εναντια στις πιθανότητες οι οποίες πολλές φορές είναι πάνω από 75% και ελπίζουν να μην τους τύχει σε αυτούς το κακό. Με αποτέλεσμα να γεννηθεί ένα παιδί το οποίο πιθανότατα να μην ζήσει μετά τα 20 του χρόνια.


Ελπίζω να καταλαβαίνεις τον συσχετισμό. Το παράδειγμα προσωπικά το θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση άστοχο και στην χειρότερη ελεεινό, αλλά επέλεξα να διορθώσω τον δικό σου παραλληλισμό έστω και λανθασμένα.
 


MelinaYorkieLover

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2016
48
1
27
Πού την βρήκατε όλοι την όρεξη βραδιάτικα δεν ξέρω...Μην ανησυχείτε δεν είμαι τόσο ευθικτη...Απλά δεν ήξερα όσο αναφορά την καθαροαιμια ότι πρέπει να το πληρώσεις χρυσό...Όσο και να το λατρεύω δεν έχω να τα δώσω οπότε μάλλον αυτό το θέμα έχει κλείσει εδώ...Όσο γι αυτό που είπατε για το παράδειγμα μου δεν καταλάβατε πως το είπα και την ουσία του..Και ήδη ανέφερα ότι ήταν λάθος παράδειγμα όμως η ουσία είναι η λύπη που σου προκαλεί όταν βλέπεις μια τέτοια κατάσταση και ότι θα θελήσεις να σώσεις αυτή την ψυχή μη σκεπτόμενος τις περίπλοκες εκδοχές...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf