Δεν τρώει την ξηρά τροφή


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Έχω απελπιστει! Το τελευταίο εξάμηνο του έχω αλλάξει 3 φορές τροφή. Του παίρνω ένα μικρό δείγμα αρχικά να τη δοκιμάσει, του τρέχουν τα σάλια και μόλις του πάρω μεγάλη ποσότητα αρχείο να μην την τρώει. Έχω πετάξει 3 τσουβάλια τροφή και τώρα πάλι τα ίδια.

Και δεν είναι πως τον κακόμαθαίνω. Τον αφήνω ατάιστο για μέρες αλλά δεν τρώει που να χτυπάω τον κ@λο μου κάτω! Έχει αδυνατίσει πάρα πολύ αλλά ΔΕΝ ΤΡΏΕΙ! Και τώρα δεν μπορώ να τον αφήνω γιατί τον ταλαιπωρεί ωτίτιδα και παίρνει αντιβίωση. Του την έχω βρέξει και με νερό αλλά τίποτα. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει;
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα μεχρι πριν 2 εβδομαδες εγω με το σκυλο μου. Ειχαμε αλλαξει ενα σωρο τροφες και στην αρχη της αρεσαν μετα τιποτα. ουτε να τη μυρισει δεν ηθελε. Αλλαξα και παιρνω barf. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι: Ωμη διατροφη για σκυλους. Πηρα ολους τους κωδικους και τελικα καταληξαμε να τρωει το αρνι και το σολωμο. Εχει παρει 1,5 κιλο. Αν δεν θες ωμη διατροφη τοτε παρε καμια κονσερβα, ξανα αλλαξε τροφη. Εμενα ηταν 25 κ εφτασε 17. Τωρα ειμαστε στα 18,5 κιλα. Ανεβαινουμε. Εσενα εχει χασει βαρος? Τι τροφη εδωσες την τελευταια φορα? Εξετασεις εχετε κανει??
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα μεχρι πριν 2 εβδομαδες εγω με το σκυλο μου. Ειχαμε αλλαξει ενα σωρο τροφες και στην αρχη της αρεσαν μετα τιποτα. ουτε να τη μυρισει δεν ηθελε. Αλλαξα και παιρνω barf. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι: Ωμη διατροφη για σκυλους. Πηρα ολους τους κωδικους και τελικα καταληξαμε να τρωει το αρνι και το σολωμο. Εχει παρει 1,5 κιλο. Αν δεν θες ωμη διατροφη τοτε παρε καμια κονσερβα, ξανα αλλαξε τροφη. Εμενα ηταν 25 κ εφτασε 17. Τωρα ειμαστε στα 18,5 κιλα. Ανεβαινουμε. Εσενα εχει χασει βαρος? Τι τροφη εδωσες την τελευταια φορα? Εξετασεις εχετε κανει??
Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζα μεχρι πριν 2 εβδομαδες εγω με το σκυλο μου. Ειχαμε αλλαξει ενα σωρο τροφες και στην αρχη της αρεσαν μετα τιποτα. ουτε να τη μυρισει δεν ηθελε. Αλλαξα και παιρνω barf. Αν δεν γνωριζεις τι ειναι: Ωμη διατροφη για σκυλους. Πηρα ολους τους κωδικους και τελικα καταληξαμε να τρωει το αρνι και το σολωμο. Εχει παρει 1,5 κιλο. Αν δεν θες ωμη διατροφη τοτε παρε καμια κονσερβα, ξανα αλλαξε τροφη. Εμενα ηταν 25 κ εφτασε 17. Τωρα ειμαστε στα 18,5 κιλα. Ανεβαινουμε. Εσενα εχει χασει βαρος? Τι τροφη εδωσες την τελευταια φορα? Εξετασεις εχετε κανει??
Εξετασεις κάνουμε συχνά γιατί έχει καλαζαρ αλλά είναι καλές. Ήταν 10.8 και τώρα είναι 10 κιλά. Του έδινα proper form & temper. Δεν την τρώει και προτιμαει την willowy που είναι σκέτο άχυρο και δεν θέλω να την τρώει. Ούτε barf θέλω να του δίνω.
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Εξετασεις κάνουμε συχνά γιατί έχει καλαζαρ αλλά είναι καλές. Ήταν 10.8 και τώρα είναι 10 κιλά. Του έδινα proper form & temper. Δεν την τρώει και προτιμαει την willowy που είναι σκέτο άχυρο και δεν θέλω να την τρώει. Ούτε barf θέλω να του δίνω.[/QUO

Να του δινεις ξηρα που ειναι σε πρωτεινη μεγαλο ποσοστο. Εγω εδινα την carnilove της brit. δοκιμασε κι αλλες. barf γιατι δε θες να δωσεις??
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Από πότε έχει καλαζάρ; Το να μην εχει όρεξη και να χάνει βάρος τα δικαιολογέι απόλυτα η αρρώστια. Δε σου έχει προτείνει ειδική διατροφή ο κτηνίατρος;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Από πότε έχει καλαζάρ; Το να μην εχει όρεξη και να χάνει βάρος τα δικαιολογέι απόλυτα η αρρώστια. Δε σου έχει προτείνει ειδική διατροφή ο κτηνίατρος;
Μα γενικότερα έχει όρεξη. Και από το δικό μας φαγητό τρώει και την τροφή του άλλου σκύλου που έχουμε τρώει. Με τη δικιά του έχει πρόβλημα.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
H ειδική διατροφή στο καλαζάρ δεν είναι θέμα όρεξης, είναι για προστασία των νεφρών και συνήθως είναι χαμηλή σε κάποιες πρωτεϊνες, αλλά δεν σας είπε κάτι ο γιατρός, μπορεί τα νεφρά του να μην έχουν πειραχτεί. Πάντως 1,5 χρόνο τώρα και να μην έχει καθαρίσει, συν να χάνει βάρος και να μένει μέρες νηστικό, εμένα προσωπικά, θα με έκανε να παώ και σε ένα δεύτερο γιατρό.
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
H ειδική διατροφή στο καλαζάρ δεν είναι θέμα όρεξης, είναι για προστασία των νεφρών και συνήθως είναι χαμηλή σε κάποιες πρωτεϊνες, αλλά δεν σας είπε κάτι ο γιατρός, μπορεί τα νεφρά του να μην έχουν πειραχτεί. Πάντως 1,5 χρόνο τώρα και να μην έχει καθαρίσει, συν να χάνει βάρος και να μένει μέρες νηστικό, εμένα προσωπικά, θα με έκανε να παώ και σε ένα δεύτερο γιατρό.
Τι εννοείς να μην έχει καθαρίσει; Δεν χάνει βάρος από το καλαζαρ, το χάνει επειδή βαριέται την τροφή του.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τι εννοείς να μην έχει καθαρίσει; Δεν χάνει βάρος από το καλαζαρ, το χάνει επειδή βαριέται την τροφή του.
Εχεις μία διάγνωση μίας δύσκολης ασθένειας που έχει ταλαιπωρήσει το σκυλάκι πολύ καιρό, και η ανορεξία και η απώλεια βάρους είναι τυπικά συμπτώματα. Δε νομίζω ότι κανένα σκυλί χάνει σημαντικό βάρος από πείσμα. Εγώ αν ήταν ο δικός μου σκύλος, με 1.5 χρόνο να μην έχει καθαρίσει από το καλαζάρ και να μην τρώει, θα έπαιρνα μία δεύτερη γνώμη και δεν θα το απέδιδα σε "νάζια", τι να σου πω.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Εχεις μία διάγνωση μίας δύσκολης ασθένειας που έχει ταλαιπωρήσει το σκυλάκι πολύ καιρό, και η ανορεξία και η απώλεια βάρους είναι τυπικά συμπτώματα. Δε νομίζω ότι κανένα σκυλί χάνει σημαντικό βάρος από πείσμα. Εγώ αν ήταν ο δικός μου σκύλος, με 1.5 χρόνο να μην έχει καθαρίσει από το καλαζάρ και να μην τρώει, θα έπαιρνα μία δεύτερη γνώμη και δεν θα το απέδιδα σε "νάζια", τι να σου πω.
Μα σε ξαναρωτάω, τι εννοείς ότι δεν έχει καθαρίσει ; γνωριζεις τι ειναι το καλαζαρ; δεν είναι γρίπη που περνάει. Του κάνω εξετάσεις και αιματολογικες και βιοχημικές και τον άλλο μήνα θα ξαναπάμε για τίτλο.

Το σκυλί έχει όρεξη για φαγητό, δεν του έχει κοπεί η όρεξη. Την τροφή του τρώει με το στανιό και αν δεν έπαιρνε αντιβίωση δεν θα το έκανα θέμα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Δυστυχως ναι, γνωρίζω τι είναι το καλαζάρ. Εχω δει και πώς είναι όταν τα πράγματα πάνε καλά και πώς είναι όταν δεν πάνε καλά. Με όσους κτηνίατρους έχω μιλήσει, και από όσα έχω δει, στην καλή περίπτωση, από την έναρξη της θεραπείας περιμένεις να δεις τους τίτλους να επανέρχονται σχεδόν στα φυσιολογικά στο εξάμηνο, βαριά δωδεκάμηνο. Αν δεν ανταποκριθεί το σκυλί στη θεραπεία νωρίς, συνήθως τα πράγματα μπλέκονται και η ανορεξία και η απώλεια βάρους είναι αναμενόμενες. Απο εκεί και πέρα, γιατρός δεν είμαι, την προσωπική μου εμπειρία σου λέω.
 


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Τεσπα, ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά δεν μπορούμε να συνενοηθούμε. Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ιδέα, καλοδεχούμενη. Αν και έριξα στην τροφή λίγο ζωμό κότας και κάτι πάει να γίνει...
 


kriton

New Member
31 Οκτωβρίου 2016
1
0
49
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα! Είμαι καινούργια στο forum, πρώτη φορά σε forum γενικά...

Έχουμε ένα 6μηνών σκυλάκι, τον Κρίτωνα, λίγο βίσλα, λίγο γκέκα, λίγο pointer, λίγο απ'όλα, με μεγάλη καρδιά και πολύ πείσμα στο φαγητό!

Ήθελα να σας παρακαλέσω να μου πείτε αν γνωρίζετε την τροφή Premil που μας πρότειναν.

Σας ευχαριστώ πολύ!
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Δυστυχως ναι, γνωρίζω τι είναι το καλαζάρ. Εχω δει και πώς είναι όταν τα πράγματα πάνε καλά και πώς είναι όταν δεν πάνε καλά. Με όσους κτηνίατρους έχω μιλήσει, και από όσα έχω δει, στην καλή περίπτωση, από την έναρξη της θεραπείας περιμένεις να δεις τους τίτλους να επανέρχονται σχεδόν στα φυσιολογικά στο εξάμηνο, βαριά δωδεκάμηνο. Αν δεν ανταποκριθεί το σκυλί στη θεραπεία νωρίς, συνήθως τα πράγματα μπλέκονται και η ανορεξία και η απώλεια βάρους είναι αναμενόμενες. Απο εκεί και πέρα, γιατρός δεν είμαι, την προσωπική μου εμπειρία σου λέω.
 


Aroulis

Well-Known Member
23 Αυγούστου 2016
58
60
42
Έχω απελπιστει! Το τελευταίο εξάμηνο του έχω αλλάξει 3 φορές τροφή. Του παίρνω ένα μικρό δείγμα αρχικά να τη δοκιμάσει, του τρέχουν τα σάλια και μόλις του πάρω μεγάλη ποσότητα αρχείο να μην την τρώει. Έχω πετάξει 3 τσουβάλια τροφή και τώρα πάλι τα ίδια.

Και δεν είναι πως τον κακόμαθαίνω. Τον αφήνω ατάιστο για μέρες αλλά δεν τρώει που να χτυπάω τον κ@λο μου κάτω! Έχει αδυνατίσει πάρα πολύ αλλά ΔΕΝ ΤΡΏΕΙ! Και τώρα δεν μπορώ να τον αφήνω γιατί τον ταλαιπωρεί ωτίτιδα και παίρνει αντιβίωση. Του την έχω βρέξει και με νερό αλλά τίποτα. Μπορεί καποιος να με βοηθήσει;
Χμ,κοιτα να δεις τον πεισματαρη...μήπως θα ηταν καλο ξεκινησεις να του φτιαχνεις λιγο και κανα μαγειρευτο απτα χερακια σου.....λεω τωρα...πειραμα...γιατί και εγω πειράματα εκανα κάποτε στον Αρη μου...

Ο Αρης μου(Τibetan Spaniel) μαχαίρι την είχε κόψει την ξηρά δεν την ετρωγε με την καμιά τι purina τι royal,ΤΙΠΟΤΑ!

Αρχισα να του φτιαχνω μαγειρευτα και με τον καιρο δεν ξερω τι τον ειχε πιάσει και αρχισε να την τρώει σιγα σιγά...προτιμουσε πολυ την pedigree με πουλερικα οταν ξεκίνησε ξανά...
Πάντως με βοήθησε πολυ το μαγειρευτο για να ξεκινήσει ξηρα παλι
 
  • Like
Reactions: Louloudi


Louloudi

Member
4 Ιανουαρίου 2016
22
6
37
Τελικά έχουμε πρόβλημα στο συκώτι. Θεωρώ ότι είναι άσχετο με το ότι δεν τρώει την τροφή του γιατί οτιδήποτε άλλο το τρώει.
Καναμέ εξετάσεις σημερα και μας το έδειξαν. Δυστυχώς οι δεικτες του ήταν πολύ χάλια και όπως λέει η κτηνίατρος φταίει και το sporanox που έπαίρνει για την ωτίτιδα για ένα μήνα. Πάντως είναι καθησυχαστική. Λέει ότι με την κατάλληλη θεραπεία θα επανέλθει. Εγώ φοβάμαι πολύ πάντως ...
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Η ανορεξία είναι σύμπτωμα της βλάβης στο συκώτι, και επίσης η βλάβη στο συκώτι μπορεί να είναι συνέπεια του καλαζάρ που περιέγραψες. Και από όσο ξέρω είναι απαραίτητη η ειδική διατροφή
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Όπως λέει και ο τίτλος και εμείς αρνούμαστε να φάμε την ξηρά τροφή μας. Τον έλεγξε γιατρος και μας είπε ότι είναι υγιέστατος και ίσως να μην του αρέσει η τροφή του. Του άλλαξα κωδικό αλλά και πάλι τίποτα. Επί μια βδομάδα έτρωγε ίσα ίσα 10 κροκετες και το υπόλοιπο το άφηνε. Εννοείτε ότι μάζευα το μπολάκι του στα 20 λεπτά και ότι δεν του δίναμε να φαει κάτι άλλο κατά τη διάρκεια της μέρας. Πήγα λοιπόν χθες στο κρεοπωλείο και του πήρα φιλέτο κοτόπουλο έτσι ώστε αν τυχόν και τα φάει να τον ξεκινήσω μπαρφ. Του τα έδωσα χθες το βράδυ και τα κοίταζε. Προσπάθησε η αλήθεια είναι να τα φάει αλλά φαινόταν σαν Ν μην ήξερε πως να τα μασήσει. Εσείς τι μου προτείνετε να κανω, να επιμείνω στη ξηρά ή φαντάζεστε ότι θα πιάσει το νόημα της μπαρφ και θα αρχίσει να τρώει?