Το φιλαράκι μου η Phoebe και η προσαρμογή της.


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Καλησπέρα.

Χθες το μεσημέρι ήρθε σπίτι το νέο μέλος της φαμίλιας. Ένα ξανθό ημίαιμο απο μάνα golden retriever/κάποιο τύπου μαλινουά και πατέρα λαμπραντόρ. Την υιοθέτησα απο το φιλοζωικό σωματείο Κύμης-Αλιβερίου. Οι άνθρωποι εκεί πέρα ήταν πολύ συμπαθητικοί και φάνηκε πως νοιάζονταν για τα σκυλάκια που φιλοξενενούσαν.

Είχα διάφορα ονόματα στο μυαλό μου, αλλά αφού είδα πως στο Phoebe (Φίμπι) αντέδρασε τότε έκλεισα το θέμα ονόματος. Είναι πολύ ήρεμη και όποτε έρχεται σε μένα γυρνάει κατευθείαν ανάσκελα για χαδάκια. Αλλά εδώ πάει το ζήτημα της προσαρμογής...

Το σκυλάκι είναι 4ων μηνών. Φαίνεται πολύ φοβισμένη και έξω απο τα νερά της. Χθές όλη μέρα ήταν ξαπλωμένη και δεν την κούναγες με τίποτα. Το απόγευμα την κατέβασα στην αυλή (τα πάει πολύ καλά με τις σκάλες) μπας και παίξει και τρέξει λίγο. Αλλά το μόνο που έκανε ήταν να εξερευνήσει λίγο τον χώρο και μετά απλά έκατσε πάλι κάτω. Για βόλτα με το λουρί ούτε λόγος. Με το που βάζουμε το λουράκι, κατευθείαν κάθεται και αντιστέκεται. Έπισης, ξαπλώνει συνέχεια στο μπαλκόνι και δεν μπορώ με τίποτα να την βάλω μέσα. Γενικά δεν ακούει και δίχνει πολύ μελαγχολική. Ούτε νερό δεν πολυ πίνει..

Όσοι πήρατε σκύλο απο κουτάβι, ή υιοθετήσατε και το φέραται σε ένα νέο περιβάλλον μακριά απο τα συνηθισμένα του και μακριά απο την μάνα του τι κάνατε για να νιώσει άνετα. Είναι κουτάβι και αντί να κάνει ζαβολιές ή να παίζει συνέχεια κοιμάται ή προσπαθεί να κοιμηθεί τέλος πάντων. Ξέρω πως στην αρχή είναι όλα λίγο αγχωμένα αλλά η αντίδραση της με ανησυχεί λιγάκι.
 




genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Είμαι στο τρίτο σκυλί που μεγαλώνω από κουτάβι, όλα μαζεμένα από το δρόμο. Τα 2 από αυτά, ήταν "χαζοχαρούμενα" και αποζητούσαν την παρέα από την αρχή. Το 1 ήταν εξαιρετικά φοβισμένο (και παρέμεινε σε όλη του τη ζωή επιφυλακτικο με ανθρώπους) και δεν υπήρχε περίπτωση να φάει ή να ηρεμήσει αν δεν έμενε μόνο. Θα σου έλεγα να της δώσεις ένα προσωπικό χώρο, μια φωλίτσα, και γενικά να την αγνοείς προς το παρόν. Ασε την να συνηθίσει χωρίς πίεση. Εφόσον βεβαια είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει πιθανό πρόβλημα υγείας.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κι εγώ αυτό έκανα, τότε πρώτες μέρες δεν ασχολιόμουν πέτρα από το να τους βάζω φαΐ και νερό και να τα βγάζω λίγο στη βεράντα ή την αυλή. Τα άφησα να εξερευνήσουν τον χώρο και γενικά περιβάλλον, τα παρακολουθούσα διακριτικά αλλά μέχρι εκεί. Με το λουρί ο ένας δεν είχε ιδιαίτερη δυσκολία, ή μικρή όμως ζούσε τι δράμα της οπότε άρχισα να της το βάζω και να της το βγάζω κατευθείαν, δώστου χάδια και γλυκόλογα και όταν άρχισε τουλάχιστον να μην ζαρώνει, της το φόρεσα και την άφησα να κυκλοφορεί με αυτό μέσα σπίτι.
 




aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
@genie Δεν νομίζω ότι φοβάται τους ανθρώπους. Όταν πήγα εκεί στο σωματείο ήταν λες και απο ταινία. Ήταν η πρώτη που ήρθε πάνω μου και σηκώθηκε να την χαιδέψω. Με το φαί που και που τρώει. Της δίνω και απο το χέρι μου και τα τρωεί χωρίς θέμα. Αλλά είναι συνέχεια με την ουρά κάτω. Προσπαθώ να την αφήσει λίγο μόνη να δω τι θα κάνει αλλά θα την βρω πάλι στο ιδιο σημείο. Σήμερα πήγα και της πήρα και παιχνίδια να μασάει αλλα προς το παρόν δεν εχει ασχοληθεί καθόλου.
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
@myEnzo και εγώ του βάζω το λουράκι καμιά φορά για να το σέρνει μόνη της. Δεν έχει μεγάλο θέμα σε αυτό νομίζω. Μπορεί να το δαγκώσει λίγο αλλά δεν την πολυνοιάζει. Όχι τίποτα άλλο θέλω να την πάω και στον κτηνίατρο αλλά δεν θέλω να την παω "σηκωτή" :Ρ
 




aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Ηταν μεγάλη αλλαγη για το κουτάβι. Μην ανησυχεις και δωστης χρόνο.
Ειπα οτι ειναι πανέμορφη;
Ειναι ενταξει με τα εμβολια της για βόλτα;
Απο εμβόλια θέλει μόνο της λυσσας οταν φτάσει στους 6 μηνες (οπως μου είπαν). Έχει κάνει αποπαρασιτωση και το εμβόλιο που κάνουν κάθε χρόνο. Έχω και βιβλιάριο υγείας.

Μερσί για το κοπλιμέντο στην μικρή.. :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Οσοι υιοθετείτε από φιλοζωικές, ευγενικό θα ήταν, ένα μικρό χαρτζηλίκι, να τους το αφήνετε. Και για τα έξοδα που έχουν ήδη κάνει, για το νέο μέλος της οικογένειάς σας, αλλά και για γενκότερη ενίσχυση. Η έστω, ένα τσουβάλι τροφή, μερικά φάρμακα, οτιδήποτε.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Να σου ζήσει είναι κουκλάκι.
Και όπως σου είπε το μαρεκο, ηρέμησε. Χρειάζεται χρόνο και ηρεμία. Όσο πιο χαλαρή είσαι , να ξέρει ότι καλύπτονται οι ανάγκες της αλλά να μην έχει κάποιον να την κοιτάζει στα μάτια συνέχεια τις πρώτες ημέρες, τόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστεί.
Μόλις αισθανθεί ασφαλής θα ξεδιπλώσει τον χαρακτήρα της.
 
  • Like
Reactions: aggelosmor






aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Να είστε όλοι καλά! Τώρα έχει αράξει και μασουλάει συνέχεια ένα ντένταστιξ με μανία.Χαχα.. Πιο μετά θα κάνουμε μια επίσκεψη στην αυλή και θα την αφήσω ελεύθερη να πάει και να κάνει ότι θέλει.
Άσχετο, αλλά πήρα και ένα σπρέι απο αυτά που ψεκάζεις ένα σημείο του σπιτιού (πιο συχνά επίπεδες πάνες) και πάει ο σκύλος και κάνει την δουλειά του. Έχει κανείς γνώμη για αυτά; Κάνουν τίποτα ή όχι και το πιο βασικό. Είναι αξιόπιστα απο άποψη υγείας; Δεν το χω χρησιμοποιήσει ακομη!
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Αφου εχεις αυλη ασς τις πανες χειρότερα θα σας μπερδεψουν.εξω συχνα πυκνα κ θα μαθει μια χαρα...
Να σου ζησει η ομορφη!!!
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Να είστε όλοι καλά! Τώρα έχει αράξει και μασουλάει συνέχεια ένα ντένταστιξ με μανία.Χαχα.. Πιο μετά θα κάνουμε μια επίσκεψη στην αυλή και θα την αφήσω ελεύθερη να πάει και να κάνει ότι θέλει.
Άσχετο, αλλά πήρα και ένα σπρέι απο αυτά που ψεκάζεις ένα σημείο του σπιτιού (πιο συχνά επίπεδες πάνες) και πάει ο σκύλος και κάνει την δουλειά του. Έχει κανείς γνώμη για αυτά; Κάνουν τίποτα ή όχι και το πιο βασικό. Είναι αξιόπιστα απο άποψη υγείας; Δεν το χω χρησιμοποιήσει ακομη!
Κάνει σε τόσο μικρή ηλικία το dentastix;
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Κάνει σε τόσο μικρή ηλικία το dentastix;
Έχει κατηγορίες. Και εγώ δεν ήμουν σίγουρος. Αλλά απο πίσω λέει απο 4 μηνών. Και για σκύλους απο 10 ως 25 κιλά. Είναι μικρότερα σε σχέση με τα άλλα. Όπως και να έχει της το έσπασα στην μέση. Κάπου στα 5 εκατοστά περίπου. Και δεν το έφαγε και όλο. Αν θυμάμαι καλά τα μεγάλα είναι απο 6 μηνων και πάνω.
 


aggelosmor

Active Member
18 Οκτωβρίου 2016
36
88
30
Αφου εχεις αυλη ασς τις πανες χειρότερα θα σας μπερδεψουν.εξω συχνα πυκνα κ θα μαθει μια χαρα...
Να σου ζησει η ομορφη!!!
Να σαι καλα!!! :)
Μέχρι στιγμής το μόνο ατύχημα ήταν το πρωί. Χθές που ήταν η πρώτη μέρα στο σπίτι και ήταν υπερβολικά φοβισμένο δεν έφαγε και δεν ήπιε πολύ νερό. Και δεν είχε κάνει όλη μέρα τίποτα. Και επειδή δεν έκανε και καλό ύπνο κατα τις 6 η ώρα κατούρησε στο σαλόνι και δεν το πήρε χαμπάρι κανείς. No big deal. Πρίν λίγο την πήγα στην αυλή και με το που πάτησε στο χώμα έκανε κατευθείαν. Πιστεύω επειδή μεγάλωσε στην ουσία σε εξωτερικό χώρο το έχει συνδιάσει και έχει συνηθήσει να κάνει τις ανάγκες της έξω.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
@aggelosmor , να σου ζησει η φιμπυ σου.
δωσ' της το χρονο της και ας τη να κλιματιστει. θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.

εγω εχω υιοθετησει τον ορφεα, εναν ηλικωμενο κυριο με κουταβισια συμπεριφορα απο φιλοζωικη που τις πρωτες μερες, εβδομαδες, μηνες μη σου πω, ειχε παρομοια συμπεριφορα με αυτη που περιγραφεις.

αυτη η συμπεριφορα ειναι πια παρελθον :).
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.975
630
Athens
Αν δεν το έχεις καταλάβει η κυρία σου δίνει χρόνο να προετοιμαστείς για τη συμβίωση σας :)

Δεν αργεί η μέρα που θα μπεις να ρωτήσεις που έχει το off!

Προτείνω κι εγώ να αφήσεις τις πάνες και να εκμεταλλευτείς το γεγονός ότι προτιμάει το χώμα. Ακόμα και η τωρινή της ηρεμία "συμφέρει" στο θέμα της τουαλέτας. Όσο περισσότερη ηρεμία τόσο λιγότερες φορές χρειάζεται να πάει για κατούρημα, τόσο πιο εύκολο να την προλαβαίνεις και επομένως να της δίνεις να καταλάβει τι είναι επιθυμητό στο θέμα της τουαλέτας. Είπαμε, σου δίνει χρόνο...

Δώστης κι εσύ λίγο, η αλλαγή είναι αρκετά μεγάλη. Κυρίως γιατί έφυγε από τη μάνα της και τον αδερφό της. Τον ρόλο τους θα τον έχεις σύντομα εσύ, παρέχοντας ασφάλεια, καθοδήγηση αλλά και παιχνίδι.

Είναι κούκλα, να έχετε πολλά χαρούμενα χρόνια μαζί!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3