Ομοιοπαθητική και καλαζαρ


[email protected]

New Member
24 Οκτωβρίου 2016
4
1
38
Καλημέρα σας
Ονομάζομαι Κατερίνα και θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει ασχοληθεί ποτέ κάποιος με την ομοιοπαθητική στα σκυλιά και συγκεκριμένα για την θεραπεία του καλαζάρ η τουλάχιστον για την βελτίωση της κλινικής κατάστασης του σκύλου.
Διάβασα το παρακάτω άρθρο http://homeopathy-information.com/natural-treatments-canine-leishmaniasis/ και τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά
Αν ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε πολλά σκυλιά στην Ελλάδα χωρίς το μεγάλο κόστος των φαρμάκων που ούτως η άλλως μπορεί και να μην βοηθήσουν το ζώο.
 
  • Like
Reactions: ΔΙΑΣ1




[email protected]

New Member
24 Οκτωβρίου 2016
4
1
38
Είναι όντως αρκεί να βρούμε κάποιον που έχει ασχοληθεί και ξέρει.
Εγώ τηλεφώνησα σε μία ομοιοπαθητική κτηνίατρο στην Αθήνα να την ρωτήσω γιατί ενδιαφέρομαι για ένα σκυλάκο που θέλω να βοηθήσω και εδώ στην Ρόδο που ζώ δεν έχουμε (ομοιοπαθητικούς κτηνιάτρους) αλλά μου ζήτησε να της πάω τον σκύλο στο κτηνιατρείο αλλιώς δεν γίνεται . Τώρα πως θεωρεί ότι θα πάω εγώ στην Αθήνα με τον σκύλο ενώ της εξήγησα ότι τα χρήματα για την θεραπεία με τα φάρμακα δεν υπάρχουν δεν ξέρω.
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ασχολούμαι χρόνια με την ομοιοπαθητική τόσο στους ανθρώπους όσο και στα σκυλιά. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, πίνω νερό εδώ και πάρα πολλά χρόνια, το ίδιο κάνουν και οι περισσότεροι άνθρωποι που έχω γνωρίσει (εκτός από τον Μαρίνο, που για 2 και χρόνια έπινε μόνο αναψυκτικά, μπύρες και χυμούς... Δεν έπαθε κάτι... ακόμα) και το ίδιο ακολουθώ και στα σκυλιά μου.

Πέρα από το χιούμορ (λιγότερο ή περισσότερο επιτυχημένο), αν θες εξήγησε μας λίγο πως θεραπεύει η ομοιοπαθητική την λεϊσμανίαση (ή οτιδήποτε άλλο). Ποιο το πρωτόκολλο;


 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Από όσο έχω καταλάβει, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα θεραπεύουν με έναν εντελώς διαφορετικό "μηχανισμό" από ότι τα κλασικά φάρμακα, που όλοι γνωρίζουμε. Δεν υπάρχει δηλαδή, μια απευθείας χημική διάδραση της δραστικής ουσίας με το πρόβλημα, όποιο κι αν είναι αυτό, στον οργανισμό, όπως συμβαίνει με την αντιβίωση για παράδειγμα.

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα προέρχονται στην πραγματικότητα από υπερβολικά αραιωμένα διαλύματα νερού, τόσο που δεν εντοπίζεται πλέον σε αυτά κάποιο μόριο από την εκάστοτε "δραστική ουσία". Στο πέρασμά της, όμως, αυτή η ουσία, έχει αφήσει ένα ειδητικό ίχνος σε μοριακό – "αρχιτεκτονικό" επίπεδο, στο νερό. Τα μόρια του νερού, συστοιχίζονται μεταξύ τους με συγκεκριμένη, διαφορετική, κάθε φορά δομή (κάτι ανάλογο με τους σχηματισμούς των χιονονιφάδων για να φανταστείτε) ανάλογα με την δραστική ουσία που φιλοξένησαν, και η οποία συνήθως προέρχεται από πετρώματα, φυτά, ή ακόμα και νοσούντες ιστούς. Σαν το νερό να τροποποιείται σε διαμοριακό επίπεδο (όχι μοριακό, το Η2Ο παραμένει ως έχει) αποθηκεύοντας την πληροφορία μιας ουσίας. Αυτήν την "πληροφορία" καταπίνει κανείς, παίρνοντας ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο. Με αυτήν την πληροφορία-οδηγία που δίνει κανείς στον οργανισμό του, οδηγείται προς την ίαση.

Με μια αναζήτηση στο youtube θα βρει κανείς πολλές επιστημονικές μελέτες για τη μνήμη του νερού, και τη δυνατότητά του να χρησιμοποιηθεί ως αποθηκευτικό μέσο στους υπολογιστές του μέλλοντος. Για παράδειγμα δυο σταγόνες νερού που έχουν εκτεθεί σε διαφορετικά μουσικά κομμάτια, σε διαφορετικό είδος μουσικής, ή και που ακόμη έχουν μπει στο μικροσκόπιο από τα χέρια δυο διαφορετικών ερευνητών, έχουν διαφορετική μεταξύ τους δομή, αλλά ίδια κάθε φορά συγκρίνοντας εκείνες που εκτέθηκαν στο ίδιο ερέθισμα. Το ίδιο συμβαίνει με διάφορες λέξεις, ή προσευχές.. κλπ.

Για να επανέλθουμε στην ομοιοπαθητική όμως, και την ετοιμολογία της, ο Ιπποκράτης ήταν εκείνος που είπε, ότι το όμοιο θεραπεύεται με το όμοιο (θα υπάρχει και καλύτερη απόδοση φαντάζομαι). Ένα απλοϊκό παράδειγμα: το κατάλληλο (ομοιοπαθητικό) φάρμακο για να σου περάσει ο πονοκέφαλος, είναι εκείνο που αν το έπαιρνες χωρίς να έχεις πονοκέφαλο, θα σου τον προξενούσε.

Αυτά τα ολίγα από όσα έχω καταλάβει κάνοντας ομοιοπαθητική τα τελευταία χρόνια και συγνώμη αν σας κούρασα. Να σημειώσω, ότι είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικώς εκ φύσεως σε ότι δοκιμάζει την πιο "δυτική" μου ορθή λογική, και για αυτό εξακολουθούσα να αμφισβητώ την ομοιοπαθητική και τη δράση της, ακόμα και έχοντας θεραπευτεί δύο τρεις φορές με αυτήν, και με την κλασσική ιατρική να σηκώνει τα χέρια ψηλά. Ένας απλός πυρετούλης όμως στάθηκε η αφορμή για να διαλύσει κάθε μου αμφισβήτηση προς την ομοιοπαθητική, και να με κάνει να την ασπαστώ.

Με 40άρη πυρετό, που έτσι και με έπιανε στο παρελθόν δε με άφηνε για μια εβδομάδα φουλ αντιβίωσης, με τα ομοιοπαθητικά μου έπεσε μέσα σε μερικές ώρες και στη συνέχεια είχα 35,7 για μια βδομάδα. Είδα τα αποτελέσματα απτά και άμεσα, ενώ γλίτωσα μια πολύ γνώριμη από το παρελθόν ταλαιπωρία. Πλασέμπο θα λέγανε οι περισσότεροι, αλλά το πλασέμπο δε δρα σε ζώα και βρέφη, όπου η ομοιοπαθητική έχει αποδεδειγμένα θαυμαστά αποτελέσματα.

Γνωρίζω, ότι σε χώρες όπως η Αγγλία, ο ασφαλισμένος έχει την επιλογή και του ομοιοπαθητικού γιατρού για το πρόβλημά του, ενώ φυσικά το ταμείο του δικαιολογεί – καλύπτει τα έξοδα. Το αναφέρω απλά και μόνο ως ενδεικτικό της αναγνώρισης που απολαμβάνει η ομοιοπαθητική ιατρική σε θεωρούμενες πολιτισμένες χώρες του δυτικού κόσμου, και ως αντιπαραβολή με την πολύ περιορισμένη αναγνώριση που τυγχάνει ακόμα στην Ελλάδα.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Από όσο έχω καταλάβει, τα ομοιοπαθητικά φάρμακα θεραπεύουν με έναν εντελώς διαφορετικό "μηχανισμό" από ότι τα κλασικά φάρμακα, που όλοι γνωρίζουμε. Δεν υπάρχει δηλαδή, μια απευθείας χημική διάδραση της δραστικής ουσίας με το πρόβλημα, όποιο κι αν είναι αυτό, στον οργανισμό, όπως συμβαίνει με την αντιβίωση για παράδειγμα.

Τα ομοιοπαθητικά φάρμακα προέρχονται στην πραγματικότητα από υπερβολικά αραιωμένα διαλύματα νερού, τόσο που δεν εντοπίζεται πλέον σε αυτά κάποιο μόριο από την εκάστοτε "δραστική ουσία". Στο πέρασμά της, όμως, αυτή η ουσία, έχει αφήσει ένα ειδητικό ίχνος σε μοριακό – "αρχιτεκτονικό" επίπεδο, στο νερό. Τα μόρια του νερού, συστοιχίζονται μεταξύ τους με συγκεκριμένη, διαφορετική, κάθε φορά δομή (κάτι ανάλογο με τους σχηματισμούς των χιονονιφάδων για να φανταστείτε) ανάλογα με την δραστική ουσία που φιλοξένησαν, και η οποία συνήθως προέρχεται από πετρώματα, φυτά, ή ακόμα και νοσούντες ιστούς. Σαν το νερό να τροποποιείται σε διαμοριακό επίπεδο (όχι μοριακό, το Η2Ο παραμένει ως έχει) αποθηκεύοντας την πληροφορία μιας ουσίας. Αυτήν την "πληροφορία" καταπίνει κανείς, παίρνοντας ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο. Με αυτήν την πληροφορία-οδηγία που δίνει κανείς στον οργανισμό του, οδηγείται προς την ίαση.

Με μια αναζήτηση στο youtube θα βρει κανείς πολλές επιστημονικές μελέτες για τη μνήμη του νερού, και τη δυνατότητά του να χρησιμοποιηθεί ως αποθηκευτικό μέσο στους υπολογιστές του μέλλοντος. Για παράδειγμα δυο σταγόνες νερού που έχουν εκτεθεί σε διαφορετικά μουσικά κομμάτια, σε διαφορετικό είδος μουσικής, ή και που ακόμη έχουν μπει στο μικροσκόπιο από τα χέρια δυο διαφορετικών ερευνητών, έχουν διαφορετική μεταξύ τους δομή, αλλά ίδια κάθε φορά συγκρίνοντας εκείνες που εκτέθηκαν στο ίδιο ερέθισμα. Το ίδιο συμβαίνει με διάφορες λέξεις, ή προσευχές.. κλπ.

Για να επανέλθουμε στην ομοιοπαθητική όμως, και την ετοιμολογία της, ο Ιπποκράτης ήταν εκείνος που είπε, ότι το όμοιο θεραπεύεται με το όμοιο (θα υπάρχει και καλύτερη απόδοση φαντάζομαι). Ένα απλοϊκό παράδειγμα: το κατάλληλο (ομοιοπαθητικό) φάρμακο για να σου περάσει ο πονοκέφαλος, είναι εκείνο που αν το έπαιρνες χωρίς να έχεις πονοκέφαλο, θα σου τον προξενούσε.

Αυτά τα ολίγα από όσα έχω καταλάβει κάνοντας ομοιοπαθητική τα τελευταία χρόνια και συγνώμη αν σας κούρασα. Να σημειώσω, ότι είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικώς εκ φύσεως σε ότι δοκιμάζει την πιο "δυτική" μου ορθή λογική, και για αυτό εξακολουθούσα να αμφισβητώ την ομοιοπαθητική και τη δράση της, ακόμα και έχοντας θεραπευτεί δύο τρεις φορές με αυτήν, και με την κλασσική ιατρική να σηκώνει τα χέρια ψηλά. Ένας απλός πυρετούλης όμως στάθηκε η αφορμή για να διαλύσει κάθε μου αμφισβήτηση προς την ομοιοπαθητική, και να με κάνει να την ασπαστώ.

Με 40άρη πυρετό, που έτσι και με έπιανε στο παρελθόν δε με άφηνε για μια εβδομάδα φουλ αντιβίωσης, με τα ομοιοπαθητικά μου έπεσε μέσα σε μερικές ώρες και στη συνέχεια είχα 35,7 για μια βδομάδα. Είδα τα αποτελέσματα απτά και άμεσα, ενώ γλίτωσα μια πολύ γνώριμη από το παρελθόν ταλαιπωρία. Πλασέμπο θα λέγανε οι περισσότεροι, αλλά το πλασέμπο δε δρα σε ζώα και βρέφη, όπου η ομοιοπαθητική έχει αποδεδειγμένα θαυμαστά αποτελέσματα.

Γνωρίζω, ότι σε χώρες όπως η Αγγλία, ο ασφαλισμένος έχει την επιλογή και του ομοιοπαθητικού γιατρού για το πρόβλημά του, ενώ φυσικά το ταμείο του δικαιολογεί – καλύπτει τα έξοδα. Το αναφέρω απλά και μόνο ως ενδεικτικό της αναγνώρισης που απολαμβάνει η ομοιοπαθητική ιατρική σε θεωρούμενες πολιτισμένες χώρες του δυτικού κόσμου, και ως αντιπαραβολή με την πολύ περιορισμένη αναγνώριση που τυγχάνει ακόμα στην Ελλάδα.
Σπουδάζεις ομοιοπαθητική; Σαν να μιλάει γιατρός.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Ξέρω πάρα πολλούς ανθρώπους που έχουν θεραπευθεί (όπως υποστηρίζουν με σθένος) από την Μεγαλόχαρη κάνοντας τάμα... Με την πίστη του κάθε ενός δεν θα ήθελα να ασχοληθώ, ιδιαίτερα μέσα από ένα φόρουμ με θέμα τον σκύλο.

Με τα ίδια λόγια και κριτήρια μιλούν οι άνθρωποι για "μνήμη του νερού", "δυναμοποίηση" και άλλα...

Όταν και αν αυτά μπορέσουν να αποδειχθούν επιστημονικά και όχι θρησκοληπτικά ίσως να μπορέσουμε να τα κρίνουμε.

Παρόλα αυτά, εγώ θα ήθελα να μάθω το ομοιοπαθητικό θεραπευτικό πρωτόκολλο για την λεϊσμανίαση στο σκύλο από το μέλος @[email protected] ή όποιον άλλον γνωρίζει.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and genie


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Με τα ίδια λόγια και κριτήρια μιλούν οι άνθρωποι για "μνήμη του νερού" και άλλα...
Όταν και αν αυτά μπορέσουν να αποδειχθούν επιστημονικά και όχι θρησκοληπτικά ίσως να μπορέσουμε να τα κρίνουμε.

Μπορείς να βρεις και άλλα σχετικά στο διαδίκτυο.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Η ομοιοπαθητική, ως ολοκληρωμένο εναλλακτικό σύστημα διάγνωσης και θεραπείας, μπορεί να δώσει τη δυνατότητα στον κτηνίατρο να προσθέσει επιπλέον όπλα στη φαρέτρα της διαγνωστικής και θεραπευτικής αντιμετώπισης αυτού του νοσήματος.

Αυτο λενε οι ομοιοπαθητικοι κτηνιατροι,επικουρικη δραση δηλαδη καποιων σκευασματων?
Πρωτοκολλο θεραπειας μονο με ομοιοπαθητικα δεν εχω βρει πουθενα.
 
  • Like
Reactions: d-friend


[email protected]

New Member
24 Οκτωβρίου 2016
4
1
38
Δυστυχώς δεν γνωρίζω και δεν έχω βρει ακόμη κάποιον που να γνωρίζει κάτι πάνω στο θέμα, αυτός είναι και ο λόγος που απευθύνθηκα και στο συγκεκριμένο φόρουμ ελπίζοντας ότι κάποιος ίσως από εδώ να γνωρίζει κάτι γιατί πιστεύω ότι αξίζει.
Βάσει του άρθρου που διάβασα έχει αποτελέσματα αλλά αν δεν ασχοληθεί ένας κτηνίατρος εμείς δεν μπορούμε να πειραματιστούμε.
Εγώ προσωπικά θα δώσω στο σκύλο που προσπαθώ να βοηθήσω λάδι Σολωμού με ω3 λιπαρά (υπάρχει σκεύασμα για σκυλιά) μήπως βελτιώσει τα δερματικά του προβλήματα, δεν είναι κάτι που μπορεί να του κάνει κακό στην σωστή δοσολογία και φυσικά συνεχίζω να του δίνω το zylapour.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
'Oταν και αν αυτά μπορέσουν να αποδειχθούν επιστημονικά και όχι θρησκοληπτικά ίσως να μπορέσουμε να τα κρίνουμε.
Η ίδια η επιστήμη έχει εννοιολογικά και μόνο πεθάνει την ίδια στιγμή, που θα λειτουργήσει ιδεοληπτικά και με προκαταλήψεις, όταν δε μπορεί να σκεφτεί και να ερευνήσει με ελεύθερο πνεύμα, όταν οι ίδιοι οι επιστήμονες φοβούμενοι ή για λόγους καλής δημόσιας εικόνας, για να μη βρεθούν αντιμέτωποι με το επιστημονικό κατεστημένο, ταμπουρώνονται πίσω από όσα ήδη γνωρίζουν και δεν αφήνουν το περιθώριο για τίποτα άλλο, παρά μόνο σπεύδουν να το καταδικάσουν, ως απάτη και επικίνδυνη ιδέα πριν καλά καλά το μελετήσουν. Όταν αποφεύγουν να ερευνήσουν με ουδετερότητα, αντικείμενα taboo, που ονομάζουν αιρετικά! Τότε η "επιστήμη", με τη βεβαιότητα, με την αλαζονεία αλλά και με τη χειριστικότητά - ελεγκτικότητά της, έχει μετατραπεί στο μεγαλύτερο δυνάστη, στην χειρότερη θρησκεία με το πιο απόλυτο δόγμα και δεν το έχει συνειδητοποιήσει.. Τουλάχιστον στις θρησκείες υπάρχει μια εντιμότητα σε σχέση με τον αυτοπροσδιορισμό τους ως τέτοιες. Το παραπάνω βίντεο είναι αρκετά διαφωτιστικό ακόμη και σε σχέση με αυτό το φαινόμενο. Πόσοι είναι πραγματικοί επιστήμονες, πραγματικοί ερευνητές με την ουσία του όρου;
 
  • Like
Reactions: [email protected]


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
@d-friend

Όταν κάτι αποδειχθεί επιστημονικά (και αυτό δεν είναι αφηρημένο) αυτόματα λέγεται επιστήμη. Είναι στο χέρι του κάθε ενός να αποδείξει πως υπάρχουν και λειτουργούν αυτά που ισχυρίζεται και όχι στο δικό μου (ή όποιου άλλου) να αποδείξω πως ΔΕΝ υπάρχουν και ΔΕΝ λειτουργούν.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν βρίσκομαι αυτή την στιγμή σε διάθεση αντιπαράθεσης περί ομοιοπαθητικής... Απλά σχολίασα (κακώς ίσως) και κυρίως ήθελα να μάθω αν υπάρχει ομοιοπαθητικό πρωτόκολλο θεραπείας για την λεϊσμανίαση στο σκύλο. Αν κάποιος βρει κάτι ας το γράψει...
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.745
Α
Γνωρίζω, ότι σε χώρες όπως η Αγγλία, ο ασφαλισμένος έχει την επιλογή και του ομοιοπαθητικού γιατρού για το πρόβλημά του, ενώ φυσικά το ταμείο του δικαιολογεί – καλύπτει τα έξοδα. Το αναφέρω απλά και μόνο ως ενδεικτικό της αναγνώρισης που απολαμβάνει η ομοιοπαθητική ιατρική σε θεωρούμενες πολιτισμένες χώρες του δυτικού κόσμου, και ως αντιπαραβολή με την πολύ περιορισμένη αναγνώριση που τυγχάνει ακόμα στην Ελλάδα.
Αγγλία και σύστημα υγείας. Λογιστική σχέση καθαρά. Έξοδα και πως να τα αποφύγουμε χωρίς να γράψουμε φάρμακα, εξετάσεις, θεραπείες. Ενδεχομένως είναι φθηνότερη η ομοιπαθητική από την ιατρική για αυτό και την δικαιολογούν τα ταμεία.
Στον αντίποδα θα σου πω ότι στις σκανδιναβικές χώρες εκπροσωπείται ελάχιστα και θεωρείται ως επί τω πλείστων χόκους πόκους ή μάλλον για να το πω ξεκάθαρα, θεωρείται απάτη στη συνείδηση του κόσμου.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
στις σκανδιναβικές χώρες εκπροσωπείται ελάχιστα και θεωρείται ως επί τω πλείστων χόκους πόκους ή μάλλον για να το πω ξεκάθαρα, θεωρείται απάτη στη συνείδηση του κόσμου.

Και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο παρουσιάζεται και αντιμετωπίζεται και στα τρία βίντεο που παρατέθηκαν από canis & bettycoltrane νωρίτερα, βάζοντας την στο ίδιο τσουβάλι με κάθε απάτη και μαγκανία. Φυσικά και υπάρχουν πολλοί "ψυχολόγοι - παραψυχολόγοι + medium" που μέσα σε όλα, υποτίθεται ότι ασκούν και την ομοιοπαθητική με μεθόδους, που είναι για να σου σηκώνεται η τρίχα, ρωτώντας για παράδειγμα το εκκρεμές αν θα πρέπει ή όχι να δώσουν το τάδε ομοιοπαθητικό φάρμακο στον ασθενή.

Οι άνθρωποι που έχω γνωρίσει και στους οποίους έχω απευθυνθεί εγώ έχουν πρώτα ολοκληρώσει τις σπουδές τους στην κλασσική ιατρική και φυσικά κρίνοντας από την ιδιαιτερότητα της εκάστοτε κατάστασης μπορεί να κρίνουν ακόμα και ότι η λήψη αντιβίωσης είναι αναπόφευκτη (σε ακραίες περιπτώσεις) παρόλο που η αντιβίωση για την ομοιοπαθητική είναι σχεδόν αντιφατικές έννοιες.. Είναι σοβαροί και υπεύθυνοι άνθρωποι, που αφιερώνουν πολύ περισσότερο χρόνο από τον μέσο Έλληνα γιατρό με τον ασθενή τους.

Οι ομοιοπαθητικοί γιατροί με τους οποίους προσωπικά έχω εμπειρία, δεν πιστεύουν σε σκευάσματα που κάνουν για όλους, και ο καθένας θα μπορούσε από μόνος του να πάρει από το φαρμακείο, όπως τα ανόητα χάπια ύπνου που καταπίνει ο συμπαθέστατος κατά τα άλλα Κος James Randi. Ότι εκεί βρίσκεται μια απάτη και εκμετάλλευση από τις φαρμακοβιομηχανίες που τα παρασκευάζουν και τα διαθέτουν προς πώληση, δε χωράει καμία αμφιβολία και για εμένα.

Το ίδιο και περισσότερο συμπαθής μου είναι ο φοβερός τραγουδοποιός του Storm, που πραγματικά "οργώνει" με το ιδιοφυές του ταλέντο, με το πνεύμα και με το χιούμορ του. Ισοπεδώνει βέβαια την ομοιοπαθητική στην οποία "πιστεύει" η αναμφίβολα ισοπεδωτική για τον ίδιο τον πολιτισμό και την ανθρώπινη διάνοια, γραφική Storm, κεντρικό ρεντίκΩλο του έργου του. Ένα δείπνο με την ίδια ακριβώς σύσταση, όπου η γραφική Storm θα ήταν η μόνη "πολέμιος" της ομοιοπαθητικής, θα ήταν πιο κοντά στη δική μου πραγματικότητα.

Δεν είμαι γιατρός, ούτε φαρμακοποιός της ομοιοπαθητικής. Γενικά δεν έχω κανένα οικονομικό ή άλλο συμφέρον να πείσω τον οποιοδήποτε. Θα πρότεινα όμως στον καθένα, να παρακολουθήσει με προσοχή το βίντεο που παρέθεσα παραπάνω, από την αρχή ως το τέλος του. Μόνο να αναρωτηθεί δημιουργικά και εποικοδομητικά θα τον οδηγηθεί, για τα πράγματα που κάποτε ήταν χόπους πόκους στην κοινή συνείδηση και εξακολουθούν να είναι ακόμη και για οριμένους επιστήμονες, αν και έχουν αποδειχθή επιστημονικά, ακράδαντα, και περίτρανα!!

Ο αναγνωρισμένος παγκοσμίου φήμης ερευνητής, που ανακάλυψε τον HIV και τιμήθηκε με το βραβείο ΝΟΜΠΕΛ για αυτό, από θέση ισχύος πλέον, αποκαθιστά τη φήμη του κατατρεγμένου σύγχρονου Γαλιλαίου που αφιέρωσε όλη του τη ζωή του στη έρευνα γύρω από τη ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ,
το μεγάλο ταμπού της σύγχρονης επιστήμης, που καθώς φαίνεται θα αλλάξει τα πάντα γύρω από την ιατρική, τη βιολογία, και τη γνώση γενικότερα, όπως τη γνωρίζαμε ως τώρα. Ακόμα μεγαλύτερη αξία θα είχε για έναν γιατρό, φυσικό, ή βιολόγο να παρακολουθήσει το παραπάνω βίντεο.

Το νερό, στο συγκεκριμένο, απόλυτα επιτυχημένο πείραμα, μετά από συνεχείς διαλύσεις και δυναμοποιήσεις, που παρομοιάζονται με τη συγκέντρωση μιας σταγόνας «ουσίας» στον ωκεανό, (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα που περιγελούν στα παραπάνω βίντεο), αποδεικνύεται ότι έχει καταφέρει να διατηρήσει, όχι απλώς τη μνήμη ενός στοιχείου ή χημικής ένωσης (όπως συμβαίνει με τα ομοιοπαθητικά φάρμακα), αλλά ολόκληρου γενετικού κώδικα (DNA), κάτι απείρως πιο σύνθετο.

Το δυναμοποιημένο διάλυμα, που δεν περιέχει πλέον κανένα μόριο από το DNA που κάποτε φιλοξενούσε «ηχογραφείται» από ένα μικρόφωνο, που καταγράφει τις δονήσεις του, και το ψηφιακό αρχείο ήχου αποστέλλεται μέσω ίντερνετ από το εργαστήριο στο Παρίσι, σε ένα εργαστήριο μοριακής βιολογίας στην Ιταλία. Εκεί μόλις το λάβουν, σε αυτό τα αρχείο ήχου εκτίθεται στείρο νερό για μία ώρα, και στη συνέχεια στο ίδιο νερό ρίχνουν δομικά στοιχεία DNA (τις βασικές χημικές ενώσεις από τις οποίες κάθε DNAαποτελείται) και καταλύτη, (χωρίς καμία άλλη βοηθητική γενετική «οδηγία») τα οποία αναδομούν με 98% ακρίβεια τον αρχικό γενετικό κώδικα!

Σαν ένα αντίγραφο σε κάτι απείρως σύνθετο, χωρίς το πρωτότυπο, με μόνο οδηγό την πληροφορία - ανάμνηση της «σταγόνας», που έχει συγκρατήσει στο πέρασμά της ο «ωκεανός»! Ένας καθηγητής κβαντομηχανικής, προσπαθεί στη συνέχεια να διατυπώσει μια υπόθεση που ερμηνεύει το φαινόμενο, μια και είναι τεράστια τα ερωτήματα που δημιουργούνται από επιστημονική άποψη. Η Μνήμη του νερού είναι αποδεδειγμένη με τρόπο έγκυρο και έγκριτο, παρόλα αυτά ένα ολόκληρο επιστημονικό κατεστημένο, που σε πρώτη φάση εξευτέλισε και εξαθλίωσε τον ερευνητή που αφιέρωσε τη ζωή του σε αυτό, εξακολουθεί να χειρίζεται το όλο θέμα ως ανοησία ή απάτη, τοποθετώντας το με την ευκολία του δημιουργού της Storm, στο ίδιο τσουβάλι με του μελλοντολόγους και τα μέντιουμ.

Ο Νομπελίστας, πλέον, ψάχνει με δυσκολία χορηγούς ανάμεσα σε ιδιώτες, αφού η έρευνά του δεν υποστηρίζεται οικονομικά, και συναντά πολλά εμπόδια, ενώ ήδη από πολλούς χαρακτηρίζεται διαταραγμένος. Τα τελευταία είχα στο μυαλό μου, όταν έλεγα ότι η επιστήμη κινδυνεύει από τον ίδιο της τον εαυτό, όταν συμπεριφέρεται σαν θρησκεία. Και φυσικά θέλω να πιστεύω αυτή η άποψη, απέχει χιλιόμετρα από το παράδειγμα της υπερφίαλης και χαζοβιόλας Storm, που δεν είναι καν σε θέση να συνάψει επικοινωνία με επιχειρήματα. Της πετάνε το φιλέτο και αντί να το πετάξει πίσω μαδέρα, ή έστω να το φάει, εκείνη το κάνει κιμά και το σκορπάει στο χώρο επειδή στην υποκουλτούρα που τη δέρνει ισοπεδώνει τα πάντα σε μια συζήτηση ακόμα και με τους επαΐοντες, από φόβο, άγνοια, θράσος και ανοησία. Συγγνώμη για το σεντόνι.. Παρασύρθηκα.. :D
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3