Μετανάστευση με σκυλο


mtotou

New Member
20 Οκτωβρίου 2016
4
2
31
Καλησπέρα σε όλους!Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα αν κάποιος γνωρίζει!Θελω αρχικα να ρωτησω αν μεταφερθω με το σκυλο μου σε σκανδιναβικες χωρες τι πρεπειι να γνωριζω?Εχω διαβασει διαφορα οτι δεν επιτρεπονται καποιες ρατσες αλλα ποιες συγκρεκριμενα (εμενα ειναι ημιαιμος pitbull με jack russel).
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα για περισσότερο έγκυρες πληροφορίες θα πρότεινα να γκουγκλάρεις τον ομιλο σκύλων της χώρας που θέλεις να επισκεφτείς..
παράδειγμα κεννελ κλαμπ σουηδίας
τους λές ότι ακριβώς ρώτησες εμάς και θα σου απαντήσουν σίγουρα
μετά ενημερώνεις κι εμάς σε ανάλογο θέμα...
 
  • Like
Reactions: d-friend and Orilis


mtotou

New Member
20 Οκτωβρίου 2016
4
2
31
Εγινε μολις ενημερωθω για κατι θα το γραψω!Ωστοστο αν καποιος εχει εμπειρια για την διαμονη του με κατοικιδιο οπουδηποτε στο εξωτερικο!Ας γραψει πληροφοριες για αυτο οπως αν βρηκε σπιτι ευκολα ,πως ειναι εκει η νομοθεσια γενικα με τα κατοικιδια και οτι αλλο μπορει να σκεφτει!Ευχαριστω εκ τω προτερων!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.046
patra
grdane.blogspot.com
δυστυχως καθε χωρα εχει τους δικους της νομους και ειναι διαφορετικες οι καταστασεις
ακομα και σε απαγορευσεις φυλων εχουν διαφορετικες λιστες...
θα βοηθουσε αν ελεγες σε ποια χωρα θελεις να πας
 
  • Like
Reactions: vaggelo


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Λοιπόν κοίταξα και δυστυχώς δεν μπορείς να μεταναστεύσεις με το συγκεκριμένο σκύλο στη Νορβηγία διότι δεν θέλουν πίτμπουλ ούτε καθαρόαιμο, ούτε ημίαιμο:

http://www.mattilsynet.no/language/...of_animals/banned_dogs_breeds_in_norway.18457

Το ίδιο συμβαίνει και στη Δανία που μάλιστα έχει ακόμα αυστηρότερο νόμο από τη Νορβηγία:

http://www.occupyforanimals.net/denmark---13-dog-breeds-are-now-banned-12-more-are-lined-up.html

Η Σουηδία δεν φαίνεται να απαγορεύει τα πίτμπουλ καθόλου. Το ίδιο και η Φινλανδία.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
pitbull με jack russell....:rolleyes:...ξέρω άσχετο με το ποστ αλλά δεν μπορούσα να μην το σχολιάσω...τι έμπνευση για ζευγάρωμα και αυτή.
 


mtotou

New Member
20 Οκτωβρίου 2016
4
2
31
Sara ευχαριστω παρα πολυυ!!GRDANE δεν εχω καταληξει δυστυχως που θα παω και ο βασικοτερος λογος ειναι ο σκυλος ωστε να τον δεχεται μια χωρα στην ευρωπη δεν θελω να ψαχνω και μετα να απογοητευτω!!!!
Stamatia πραγματικα και εμεις 2 χρονια τα ιδιο αναρωτιομαστε ,ετσι μας ειπαν χωρις να ειναι σιγουρο οτι προερχεται απο αυτα τα δυο :/
 
  • Like
Reactions: d-friend


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Sara ευχαριστω παρα πολυυ!!GRDANE δεν εχω καταληξει δυστυχως που θα παω και ο βασικοτερος λογος ειναι ο σκυλος ωστε να τον δεχεται μια χωρα στην ευρωπη δεν θελω να ψαχνω και μετα να απογοητευτω!!!!
Stamatia πραγματικα και εμεις 2 χρονια τα ιδιο αναρωτιομαστε ,ετσι μας ειπαν χωρις να ειναι σιγουρο οτι προερχεται απο αυτα τα δυο :/
Στον δρόμο το βρίκατε;
 


mtotou

New Member
20 Οκτωβρίου 2016
4
2
31
Mεγάλη ιστορία εκει όμως θα κατέληγε ...Έχει αλλαξει ποσα αφεντικά και δεν έχω σκοπό να του κάνω ποτε ξανα κατι τέτοιο.!Σιγουρα εχει jack russel με βαση τους γιατρους και λιγο που το ψαξαμε και ρωτησαμε μας ειπαν οτι το αλλο πρεπει να ηταν pitbull!Aν το δείτε κιολας και στην φωτο θα το καταλάβετε!
 
  • Like
Reactions: d-friend


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Mεγάλη ιστορία εκει όμως θα κατέληγε ...Έχει αλλαξει ποσα αφεντικά και δεν έχω σκοπό να του κάνω ποτε ξανα κατι τέτοιο.!Σιγουρα εχει jack russel με βαση τους γιατρους και λιγο που το ψαξαμε και ρωτησαμε μας ειπαν οτι το αλλο πρεπει να ηταν pitbull!Aν το δείτε κιολας και στην φωτο θα το καταλάβετε!
Αν μπορεις να κανεις DNA test για breed identification, καντο διοτι μπορει να βοηθήσει. Δυστυχως βεβαια πολλοι ηλιθιοι εχουν περασει νόμους που λενε οτι και να μοιαζει ο σκυλος με κατι που δεν θελουν, δεν τοης πείθεις που να βαρεθείς τον αποτετοιο σου κατω. Επομενως, παρε τηλεφωνο τις πρεσβείες και ρωτα.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3