Γερμανικος ποιμενικος συνεχεια εμετους.


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Καλησπερα,χαιρετω ολους στο φορουμ.Εχω ενα γερμανικο ποιμενικο θυληκο 12 μηνων.Μεχρι τωρα δεν ειχε παρουσιασει κανενα προβλημα υγειας.Τις τελευταιες 2 μερες και χωρις συγκεκριμενο λογο,σταματησε να τρωει.Χτες το πρωι,αρνιοταν να φαει το οτιδηποτε,ομως ειχε διαθεση για παιχνιδι,βολτα,τρεξιμο.Αργα χτες το βραδυ εφαγε λιγη σκυλοτροφη,αλλα μεχρι εκει.Απο σημερα(Κυριακη) το πρωι και μετα κανει συχνα εμετους(λευκο σαλιο κατα κυριο λογο),ενω δεν εχει καθολου διαθεση.Με το κτηνιατρο που επικοινωνησα μου ειπε να της κανει μια ενεση ατροπινης για να σταματησει ο εμετος,ομως μετα απο 3 ωρες που της εχω κανει την ενεση συνεχιζει να εχει εμμετους.Μου εδωσε και μια αντιβιωση σε περιπτωση που ειναι γαστριτιδα.Με αλλο κτηνιατρο που μιλησα μου απεκλεισε το γεγονος να εχει "στριψει" το στομαχι,γιατι θα ειχε αλλα συμπτωματα.Εκει που κατεληξε ειναι οτι μπορει να εχει καταπιει κατι και να της εχει κανει φλεγμονη στο στομαχι.Οπως και να εχει,αυριο το πρωι θα την παω για ακτινογραφια,ομως,πιστευετε οτι δεν πρεπει να περιμενω ως το πρωι;;Βρισκομαι Πατρα,οποτε δεν γνωριζω αν κανενα κτηνιατριο διανυκτερευει.Απο το google search οσα πηρα τηλεφωνο ηταν κλειστα.Εχει καποιος παρομοια εμπειρια;;;Να συμπληρωσω,πως χτες και σημερα ενεργηθηκε κανονικα,ωστοσο ειχε μια ελαφρυα διαρροια τωρα το βραδυ.
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Καλησπερα, αφου κανει εμετους παρε την τροφη και το νερο μπροστα αποτο σκυλο. Μεχρι αυριο να μην πιει ουτε νερο ουτε να φαει αφου κανει εμετους. Αφου ενερφηθηκε οπως λες κανονικα και σημερα τοτε μην πας σε κτηνιατρο το βραδυ. Περιμενε να ξημερωσει. Στην αρχη πιστευα οτι κατι εχει καταπιε και εχει φραξει και τοτε θα τρεχατε. αλλα αφου ενεργηθηκε ολα καλα. Πηγαινε σε καλο κτηνιατρο, ατροπινη ετσι με το παραμικρο? Υπερβολικο το βρισκω εγω. Εμενα οποτε κανει εμετους πολλους της παιρνω το φαι και το νερο για τις πρωτες 10-12 ωρες και εμτα της το δινω. Αν ξανα κανει εμετο της το παιρνω για ολοκληρο 24ωρο. Παντα απο συμβουλη γιατρου. Δε πσιτευωνα ειναι κατι. Αλλα παρακολουθα το. Και αυριο κανε μια βολτα απο τον κτηνιατρο :)
 
  • Like
Reactions: elverg


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Η αληθεια ειναι πως αποψε θα ξενυχτησω με τη σκυλιτσα μου,γιατι παρολο που της εχω παρει τροφη+νερο,συνεχιζει εμετους και τωρα ειναι και λιγο κιτρινοι.Οι κτηνιατροι,δυστυχως,στη Πατρα δεν κανουν κατι μεσα στο βραδυ,οποτε πρεπει να περιμενω μεχρι το πρωι.Ελπιζω να προλαβω και να μην επιδεινωθει η κατασταση της.
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Η αληθεια ειναι πως αποψε θα ξενυχτησω με τη σκυλιτσα μου,γιατι παρολο που της εχω παρει τροφη+νερο,συνεχιζει εμετους και τωρα ειναι και λιγο κιτρινοι.Οι κτηνιατροι,δυστυχως,στη Πατρα δεν κανουν κατι μεσα στο βραδυ,οποτε πρεπει να περιμενω μεχρι το πρωι.Ελπιζω να προλαβω και να μην επιδεινωθει η κατασταση της.

Κανει ακομα εμετους? Εγω εχω ενα γερμανικο ποιμενικο θηλυκο 1,5 χρονων. Οταν κανει εμετους το χρωμα ειναι προς κιτρινο αλλα εχει κατι κατι σαν αφρο. Τι να πω.... Ελπιζω να μην ειναι τιποτα. Υπομονη...
 


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Ναι κανει εμετους,δυστυχως.Βεβαια,να ξεκαθαρισω πως οταν λεω εμετους μην φανταστει κανεις μεγαλες ποσοτητες.Μικρες πολυ,ποσοτητες.Εγω υποπτευομαι οτι εχει καταπιει κατι,και την εμποδιζει.Οπως και να εχει,αυριο πρωι-πρωι σε κλινικη.Αν υπηρχε τροπος θα την πηγαινα και τωρα,αλλα με οσους γιατρους μιλησα(και μιλησα με αρκετους),μου ειπαν αυριο το πρωι.
 


Tania3515

Well-Known Member
12 Οκτωβρίου 2016
74
12
28
Ναι κανει εμετους,δυστυχως.Βεβαια,να ξεκαθαρισω πως οταν λεω εμετους μην φανταστει κανεις μεγαλες ποσοτητες.Μικρες πολυ,ποσοτητες.Εγω υποπτευομαι οτι εχει καταπιει κατι,και την εμποδιζει.Οπως και να εχει,αυριο πρωι-πρωι σε κλινικη.Αν υπηρχε τροπος θα την πηγαινα και τωρα,αλλα με οσους γιατρους μιλησα(και μιλησα με αρκετους),μου ειπαν αυριο το πρωι.

Η Πατρα ειναι μεγαλη πολη. Δεν εχετε εναν εφημερευον κτηνιατρο??? Πφφφ...
 


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Ειναι λιγο δυσκολο γιατι ειναι και Κυριακη.Εγω παντως οσο το σκεφτομαι νομιζω οτι ισως κατι να της εχει σταθει στον οισοφαγο,γιατι εχει αρκετα σαλια,και οι εμετοι τους ειναι ουσιαστικα σαλια,δεν βγαζει τιποτα.Επισης,2 μερες εχει ενεργηθει κανονικα και τα κοπρανα της ηταν στερεα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δοκίμασε Γαλάνη στο Ρίο, Μπουρδάκου στο κέντρο, Νάκου στα Ταμπάχανα, Νταβλούρου στα Σύνορα... Κάποιος από αυτούς θα έχει κινητό δημοσιευμένο, δεν μπορεί! (Τα έβαλα με απλή αλφαβητική σειρά, καμία σχέση με σειρά προτίμησης)
 


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Ευχαριστω,Orilis.Τους εχω δοκιμασει και τους 4,και οσα κινητα δεν ηταν δημοσιευμενα τα βρηκα απο φιλους.Δυστυχως,ολοι μου ειπαν να περιμενω μεχρι αυριο.Οποτε,η αγωνια παραμενει για αποψε.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ευχαριστω,Orilis.Τους εχω δοκιμασει και τους 4,και οσα κινητα δεν ηταν δημοσιευμενα τα βρηκα απο φιλους.Δυστυχως,ολοι μου ειπαν να περιμενω μεχρι αυριο.Οποτε,η αγωνια παραμενει για αποψε.
Δεν ξέρω που κοιμάται η μικρή σου συνήθως, αλλά νομίζω, λόγω καταστάσεων, μπορείς να της βάλεις το κρεββάτι της δίπλα στο δικό σου ώστε να έχεις το νου σου, αφού δεν μπορείς να κάνεις κάτι μέχρι αύριο το πρωί.
Περαστικά της, κι ενημέρωσέ μας αύριο το πρωί, οκ;
 






NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Πηγαμε,ναι.Οι αιματολογικες βγηκαν καλες,και η ακτινογραφια,επισης.Ωστοσο,την κρατησε μεσα για μερικες μερες.Προσανατολιζεται ή για τυφο ή για γαστρεντεριτιδα.Τυφο,βεβαια,εχω κανει το εμβολιο,αρα δεν πιστευω να ειναι,αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις.
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Πηγαμε,ναι.Οι αιματολογικες βγηκαν καλες,και η ακτινογραφια,επισης.Ωστοσο,την κρατησε μεσα για μερικες μερες.Προσανατολιζεται ή για τυφο ή για γαστρεντεριτιδα.Τυφο,βεβαια,εχω κανει το εμβολιο,αρα δεν πιστευω να ειναι,αλλα και παλι ποτε δεν ξερεις.
Μακάρι να είναι γραστρεντερίτιδα ή ακόμα καλύτερα να κάνει λάθος ο γιατρός και να μην είναι τίποτα!
 
  • Like
Reactions: NikosGSD90




st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Οι συσχετίσεις τις δεδομένες στιγμές πρέπει να είναι καίριες!
Έχω περάσει από παρόμοιες στιγμές και φράξιμο(με ιλεό) και λοιμώδη γαστρεντερίτιδα!
Το σκεπτικό μου ήταν, είναι και θα είναι:

Τα άσπρα σάλια έιναι αθώα! Τα κίτρινα είναι πιο ανησυχητικά και τα κίτρινα με κόκκινα(αίμα) είναι ανησυχητικά!

Εφόσον η σκύλα ενεργείται κανονικά και εφόσον δεν παρατηρήθηκε να τρώει κάτι(άρα αποκλείεται το φράξιμο) αποδίδω τον εμετό σε άλλο αίτιο!
Εφόσον βλέπω πολλούς εμετούς "αθώους" κουμπώνω αντιεμετική(primperan)!Γιατί αν συνεχίσει τους εμετούς θα υπάρξει αφυδάτωση και αμέσως μετά de facto άρνηση τροφής/νερού, άρα θα πρέπει να μπει στο ορό! Πρόσθεσε και την κατάπτωση που θα έχει!
Στην συνέχειa κουμπώνω και μία για προστασία στομάχου(flagyl) και αναμένω!
Όλα αυτά με συμβουλή γιατρού! Προτείνεις στο γιατρό τις παραπάνω, έστω και από το τηλέφωνο ΜΕΧΡΙ να το δει το ζώο στο ιατρείο τουλάχιστον μπας και κερδίσεις χρόνο!
 


NikosGSD90

Member
23 Οκτωβρίου 2016
9
4
33
Ευχαριστω για τις συμβουλες.Ηδη ειναι καλυτερα,δεν εχει κανει εμετο εδω και κανα 10αρι ωρες,και εχει φαει λιγη τροφη με συριγγα απο το γιατρο.Πιστευω θα αναρρωσει γρηγορα.
 


p_gper

Well-Known Member
25 Αυγούστου 2016
48
59
43
Καλή ανάρρωση να έχει η σκυλίτσα σου NikosGSD90. Παρόμοια εμπειρία όταν σκυλίτσα τεσσάρων ετών άρχισε τα ίδια! Η συμβουλή ήταν να τις πάρω το νερό και το φαΐ. Ο κτηνίατρος διέγνωσε φλεγμονή στο αυτί. Πήρε 15 μέρες να περάσει! Όλο αυτό τον καιρό το φαΐ ήταν μετρημένο και λίγο όπως και το νερό.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3