Κτηνίατρος για σκυλάκι σε περιοχές Αιγάλεω, Χαϊδάρι, Αγ. Βαρβάρα Αττικής


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Οχι...δεν ειναι ετσι,δεν πρεπει να ειναι ετσι,κ οποιος κινείται ετσι να μου πει εαν το ιδιο θα έπραττε κ για το παιδι του?θα το πηγαινε σε εναν παιδιατρο τον οποιο δεν τον εμπιστεύεται απλα κ μονο επειδη ειναι κοντα ή φθηνός?

Εαν τα βαλουμε κατω,εφοσον εξαιρέσουμε κατι απροοπτο,πόσες φορες τον χρονο παμε κτηνιατρο?στους 12 μηνες 3-4-5 φορες?κ αυτες τις φορες παμε για συγκεκριμενα πράγματα,εμβολια,εξετασεις...
μπορει ναναι ρουτινα ομως ειναι σημαντικα...
στα εμβολια πχ δεν θα σου εξετασει τον σκυλο?δεν θα τα κοιταξει ολα?κ πιθανως να δει κατι που εσυ δεν το ειδες?
Εαν πας λοιπον σαυτον τον κοντινο,φθηνο,που δεν εχει κερδισει απολυτα την εμπιστοσυνη σου (καποιος λογος υπαρχει γιαυτο) η απαντηση ειναι οχι...στα φρυδια του,θα κοπανησει το εμβολιο κ on to the next one,keep the money rolling...
έχοντας λοιπον αμελησει πληρως να ελεγξει τον σκυλο σου,κ συ (ο καθε εσυ,γιατι τι να κανουμε τωρα που δεν ημαστε κτηνιατροι?) να μην εισαι σε θεση να αντιληφθεις καποιο προβλημα,οπως το 80 μη σου πω κ το 90% των ιδιοκτητων εκει εξω, θέτεις ή δεν θετεις τον σκυλο σου σε κινδυνο?
Απο αυτην την τοσο φαινομενικά απλη κ αθωα αποφαση...
Επελεξες να πας στον πιο κοντινο,στον πιο φθηνο,σε αυτον που δεν εμπιστευεσαι πλήρως αλλα μωρ δε μαμιεται?σιγα τωρα...
Συμφωνω απολυτα.
Άλλωστε εγραψα παρακατω οτι προσωπικα δεν το βλεπω καθολου ετσι...ουτοσι αλλος εγω τρεχω απο εδω μιση ωρα μεχρι τη ραχιωτη....ισα ισα που μια φορα που φρικαρα περσυ επειδη βαριανασαινε και ετρεχε πολυ η μυτη του ημουν ετοιμη 11 τη νυχτα να παω Κορωπι ποση ωρα δρομος σε κλινικη (τελικα απο τα πυροτεχνηματα ειχε τρομαξει) :p .
Απλα μεσα απο συζητησεις εχω ακουσει και αυτο....εδω εχουμε μια με ονομα μονο κ μονο επειδη ειναι ''απ τους παλιους'' και αυτοματα πολλοι την συνδεεουν με την ποιοτητα. Και στο μεταξυ παιζει πανω απο 5 ατομα να μου εχουν πει οτι τους εχει πεθανει σκυλια...συν οτι προκειμενου να μην σε χασει απο πελατη και δεν ρουφηξει χρημα, παρ' ολο που δε διαθετει τον καταλληλο εξοπλισμο και εγκαταστασεις για ενα βαρυ περιστατικο, λεει πως θα το αναλαβει με ορους, 50ε την ημερα κ τετοιες μαμακιες.... με ολη τη σημασια της λεξεως σε βλεπει εσενα κ το σκυλι σου σαν 100ρικο κ οχι ως ζωντανα οντα απλα πολλοι ειναι αδιαφοροι ακομη κ για το πορτοφολι τους κατι που επιβαρυνει κ το σκυλο γιατι λεφτα σκας κ δουλεια δεν κανεις. :(

Προσωπικα στη Ραχιωτη με εμβολιο καθε τοσο μου κανουν κ δωρο γενικη αιματος κ με βολευει. Εδω στον κοντινο μου πηγαινω μονο για τιποτα ψιλα επειδη με εχει βοηθησει κ σε τιμες για αδεσποτα κ τετοια. Γενικοτερα ομως δεν θα ελεγα πως με τα δικα μου με εχει εξυπηρετησει κ φουλ... προτιμω εκει μακρια μια στο τοσο (οποτε ειναι) που με ξερουν, γνωριζουν οτι ο δικος μου εχει κ μια ευαισθησια στο στομαχι, το ιστορικο του και με κατευθυνουν καλυτερα... και φυσικα εχω κ εγω μια συγκεκριμενη κοπελα που τον κοιταει...η ιδια η ραχιωτη εχει συμβαλει συμβουλευτικα ως τωρα, δεν τον εχει εξετασει προσωπικα...
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
@saras να υποθέσω για χ,ψ λόγους θεωρείς την Ραχιώτη υπεύθυνη για τον θάνατων των σκύλων σου;
Τον πρώτο μου σκύλο πριν 17 χρόνια μετά από ολονύκτια παραμονή του στο ιατρείο της με ορό εκεί χωρίς ιατρικές εξετάσεις, χωρίς τελική ουσιαστική διάγνωση παρά μόνο με εικασίες και χωρίς την παρουσία μου, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία-ενημέρωση τον παρέλαβα σε μαύρη σακούλα έχοντας του κάνει ευθανασία (χωρίς την παρουσία μου γιατί λέει θα αναστάτωνα τον σκύλο)με την υποψία ότι μάλλον έχει καρκίνο...Ο δεύτερος ζει ακόμη φτου-φτου, του έκανε στείρωση στα πέντε του χρόνια, μετά το χειρουργείο από την αντιβίωση που του χορήγησε εμφάνισε αιμοσφαιρινουρία από το φάρμακο σε υπερβολική δόση betamox (οκ λογικό να μην προβλέψει την αλλεργική αντίδραση του σκύλου στην κυκλοσπορίνη, αλλά τη δοσολογία-αναλογία σε σχέση με τα κιλά του θα έπρεπε να τη γνωρίζει) αλλά δεν είναι λογικό να μην αλλάζει το φάρμακο ...και το τρίτο και χειρότερο περιστατικό "αβλεψίας" είναι ότι στον ίδιο σκύλο μετά από χρόνια ενώ την έχω ενημερώσει ξανά για την αλλεργία του,( που του παρουσιάστηκε μετά το χειρουργείο) να του χορηγεί ceclor για την ωτίτιδα που είχε, και ουσιαστικά να τον στέλνει στον θάνατο, μιας και τότε ο σκύλος μου ήταν ήδη 12 χρονών! Ευτυχώς άλλαξα κτηνίατρο και ο σκύλος μου κοντεύει 17 χρονών!!! Καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία και τα γεγονότα, οκ πολλές "αστοχίες" εκ μέρους της (για να το πω κομψά, τον τρόπο της δε θα το σχολιάσω καν στην επικοινωνία μας), που όμως θα μπορούσαν να είναι μοιραίες, ήταν δηλαδή για τον πρώτο μου σκύλο και από καθαρή τύχη όχι για τον δεύτερο!Sorry για το σεντόνι μου, προσπάθησα να είμαι περιληπτική αλλά δεν τα κατάφερα.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
@saras συγνώμη που θα σχολιάσω πάνω σε τόσο δυσάρεστα γεγονότα, αλλά μετά τον πρώτο σου σκύλο, συνέχισες να πηγαίνεις εκεί και τα επόμενα σκυλιά σου;
Με ποιο σκεπτικό;
Σοβαρά ρώταω, γιατί ειλικρινά δε μπορώ να βρω άλλο λόγο, εκτός πχ από το να μένεις δίπλα ακριβώς και να μην έχεις κανέναν απολύτως τρόπο(που δε μπορώ να φανταστώ, απλά λέω) να μετακινηθεις με τους σκύλους σου.
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Θα ρωτούσα το ίδιο με τον Haris Drazen...
Λυπαμαι ειλικρινα για μια τετοια απωλεια, οποιοι κι αν ηταν οι λογοι ειναι το ιδιο τρομερο...
Αλλα δεν θελω να εκφερω αποψη στο θεμα διοτι δεν γνωριζω ουτε ακριβως το περιστατικο, ουτε μπροστα ημουν οποτε δεν ειμαι σε θεση... εχω ακουσει διαφορα τετοια για δεκαδες κτηνιατρους, ακομη και για τους ''υψηλα εκτιμημενους''.... καποιοι ειναι ασχετοι, αλλοι οντως απο λαθος, αλλοι απο απροσεξια..αλλοι...αλλοι κλπ κλπ Σιγουρα και εγω θα αντιδρουσα ετσι. Δεν γνωριζω κατα ποσο εφταιγε εκεινη ή εγινε καποιο λαθος, αλλα ειναι βεβαιο πως μονο κ απο αντιδραση κ εχοντας την παραμικρη υποψια οτι κατι εγινε στραβα εν αμελεια της, θα ξεσπαγα...κ θα την θεωρουσα υπευθυνη... ειναι και λιγο το ψυχολογικο εκεινη την ωρα...

Ομως πως ειναι δυνατον να της ειχες τετοια εμπιστοσυνη που συνεχισες με δευτερο σκυλο μετα τον πρωτο στην ιδια;
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
@saras συγνώμη που θα σχολιάσω πάνω σε τόσο δυσάρεστα γεγονότα, αλλά μετά τον πρώτο σου σκύλο, συνέχισες να πηγαίνεις εκεί και τα επόμενα σκυλιά σου;
Με ποιο σκεπτικό;
Σοβαρά ρώταω, γιατί ειλικρινά δε μπορώ να βρω άλλο λόγο, εκτός πχ από το να μένεις δίπλα ακριβώς και να μην έχεις κανέναν απολύτως τρόπο(που δε μπορώ να φανταστώ, απλά λέω) να μετακινηθεις με τους σκύλους σου.
Πριν 18 χρόνια ήμουν αφελής, ευκολόπιστη και ανίδεη...μεγαλώνοντας θέλω να πιστεύω ότι άλλαξα...Εννοείται ότι μένω δίπλα στο ιατρείο...εννοείται ότι πλέον έχω αυτοκίνητο...εννοείται ότι το ψάχνω πολύ περισσότερο...ελπίζω να σου κάλυψα τις απορίες σου...
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Πριν 18 χρόνια ήμουν αφελής, ευκολόπιστη και ανίδεη...μεγαλώνοντας θέλω να πιστεύω ότι άλλαξα...Εννοείται ότι μένω δίπλα στο ιατρείο...εννοείται ότι πλέον έχω αυτοκίνητο...εννοείται ότι το ψάχνω πολύ περισσότερο...ελπίζω να σου κάλυψα τις απορίες σου...
Πριν 18 χρόνια ήμουν αφελής, ευκολόπιστη και ανίδεη...μεγαλώνοντας θέλω να πιστεύω ότι άλλαξα...Εννοείται ότι μένω δίπλα στο ιατρείο...εννοείται ότι πλέον έχω αυτοκίνητο...εννοείται ότι το ψάχνω πολύ περισσότερο...ελπίζω να σου κάλυψα τις απορίες σου...
Θα ρωτούσα το ίδιο με τον Haris Drazen...
Λυπαμαι ειλικρινα για μια τετοια απωλεια, οποιοι κι αν ηταν οι λογοι ειναι το ιδιο τρομερο...
Αλλα δεν θελω να εκφερω αποψη στο θεμα διοτι δεν γνωριζω ουτε ακριβως το περιστατικο, ουτε μπροστα ημουν οποτε δεν ειμαι σε θεση... εχω ακουσει διαφορα τετοια για δεκαδες κτηνιατρους, ακομη και για τους ''υψηλα εκτιμημενους''.... καποιοι ειναι ασχετοι, αλλοι οντως απο λαθος, αλλοι απο απροσεξια..αλλοι...αλλοι κλπ κλπ Σιγουρα και εγω θα αντιδρουσα ετσι. Δεν γνωριζω κατα ποσο εφταιγε εκεινη ή εγινε καποιο λαθος, αλλα ειναι βεβαιο πως μονο κ απο αντιδραση κ εχοντας την παραμικρη υποψια οτι κατι εγινε στραβα εν αμελεια της, θα ξεσπαγα...κ θα την θεωρουσα υπευθυνη... ειναι και λιγο το ψυχολογικο εκεινη την ωρα...

Ομως πως ειναι δυνατον να της ειχες τετοια εμπιστοσυνη που συνεχισες με δευτερο σκυλο μετα τον πρωτο στην ιδια;
Θα ρωτούσα το ίδιο με τον Haris Drazen...
Λυπαμαι ειλικρινα για μια τετοια απωλεια, οποιοι κι αν ηταν οι λογοι ειναι το ιδιο τρομερο...
Αλλα δεν θελω να εκφερω αποψη στο θεμα διοτι δεν γνωριζω ουτε ακριβως το περιστατικο, ουτε μπροστα ημουν οποτε δεν ειμαι σε θεση... εχω ακουσει διαφορα τετοια για δεκαδες κτηνιατρους, ακομη και για τους ''υψηλα εκτιμημενους''.... καποιοι ειναι ασχετοι, αλλοι οντως απο λαθος, αλλοι απο απροσεξια..αλλοι...αλλοι κλπ κλπ Σιγουρα και εγω θα αντιδρουσα ετσι. Δεν γνωριζω κατα ποσο εφταιγε εκεινη ή εγινε καποιο λαθος, αλλα ειναι βεβαιο πως μονο κ απο αντιδραση κ εχοντας την παραμικρη υποψια οτι κατι εγινε στραβα εν αμελεια της, θα ξεσπαγα...κ θα την θεωρουσα υπευθυνη... ειναι και λιγο το ψυχολογικο εκεινη την ωρα...

Ομως πως ειναι δυνατον να της ειχες τετοια εμπιστοσυνη που συνεχισες με δευτερο σκυλο μετα τον πρωτο στην ιδια;
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Θα ρωτούσα το ίδιο με τον Haris Drazen...
Λυπαμαι ειλικρινα για μια τετοια απωλεια, οποιοι κι αν ηταν οι λογοι ειναι το ιδιο τρομερο...
Αλλα δεν θελω να εκφερω αποψη στο θεμα διοτι δεν γνωριζω ουτε ακριβως το περιστατικο, ουτε μπροστα ημουν οποτε δεν ειμαι σε θεση... εχω ακουσει διαφορα τετοια για δεκαδες κτηνιατρους, ακομη και για τους ''υψηλα εκτιμημενους''.... καποιοι ειναι ασχετοι, αλλοι οντως απο λαθος, αλλοι απο απροσεξια..αλλοι...αλλοι κλπ κλπ Σιγουρα και εγω θα αντιδρουσα ετσι. Δεν γνωριζω κατα ποσο εφταιγε εκεινη ή εγινε καποιο λαθος, αλλα ειναι βεβαιο πως μονο κ απο αντιδραση κ εχοντας την παραμικρη υποψια οτι κατι εγινε στραβα εν αμελεια της, θα ξεσπαγα...κ θα την θεωρουσα υπευθυνη... ειναι και λιγο το ψυχολογικο εκεινη την ωρα...

Ομως πως ειναι δυνατον να της ειχες τετοια εμπιστοσυνη που συνεχισες με δευτερο σκυλο μετα τον πρωτο στην ιδια;
Απάντησα ήδη στην ίδια απορία σου στον χρήστη Haris drazen
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Αν το καταλάβα σωστά, δλδ τότε θεώρησες φυσιολογική αυτή την κατάληξη...
Καλά, δε μπορώ να πω ότι καλύφθηκα, αλλά δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο. Εύχομαι μόνο ευτυχία και υγεία για το/τα σκυλί/α σου.
 


saras

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2011
224
447
Athens
Αν το καταλάβα σωστά, δλδ τότε θεώρησες φυσιολογική αυτή την κατάληξη...
Καλά, δε μπορώ να πω ότι καλύφθηκα, αλλά δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε περισσότερο. Εύχομαι μόνο ευτυχία και υγεία για το/τα σκυλί/α σου.
Σωστά, αρκετά off topic βγήκαμε, ζητώ συγνώμη από την/τον θεματοθέτρια/θεματοθέτη, ελπίζω τα γραφόμενα εδώ να την/τον βοηθήσουν στην αναζήτηση κτηνιάτρου. Σε ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω προκαταβολικά για το μελλοντικό σου σκύλο, όταν με το καλό τον αποκτήσεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.608
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3