Αντικοινωνικός σκύλος ή λάθος τακτική ???


myaris

New Member
12 Νοεμβρίου 2009
3
0
Καλησπέρα σε όλους! Έχω πρόβλημα μάλλον κοινωνικοποίησης με το κουτά μου και παραθέτω το ιστορικό όλο μήπως κάποιος πιο έμπειρος διακρίνει κάτι και βοηθηθώ. Εδώ και δύο μήνες απέκτησα ένα κουταβι, σήμερα τεσσάρων μηνών περιπου το οποίο το πήρα από βοσκό. Ο σκύλος είναι ημίαιμος Κεντρικής Ασίας, ήτοι 3/4 κεντρικής Ασίας και 1/4 Ελληνικός ποιμενικός. Το κουτάβι ερχόμενο στον δικό μου χώρο βρήκε μια σκύλα ακίτα με πέντε συνομίλικα κουτάβια, τα οποία σταδιακά μέχρι σήμερα υιοθετήθηκαν όλα. Η σκύλα μου το δέχθηκε σαν δικό της παιδί αφού το θήλαζε και αυτό μαζί με τα υπόλοιπα χωρίς κανένα ευράπελο. Ο χώρος μου είναι ένα εξοχικό σπιτάκι με 4 στρέμματα χωράφι όπου τα σκυλια ζουν ελεύθερα χωρίς περιορισμό παρά μόνο την περίφραξη. Από την πρώτη στιγμή το κουτάβι απέφευγε κάθε επαφή μαζί μου το οποιο το θεώρησα και λογικό καθόσον ΄ρθε σε ξένο χώρο. Σταδιακά προβληματίστηκα καθόσον ολα τα υπόλοιπα σκυλιά ερχοταν στα πόδια μου, δεχόταν χάδια και παιχνίδια και κυρίως την ωρα του φαγητού. Η αλήθεια είναι οτι ο χρόνος μου μαζί τους περιορίζεται στην μια 'ωρα την ημέρα εκτος σαββατοκύριακου που είμαι όλη την ημέρα στο χώρο. Τώρα απέμεινε μόνο ο μικρος τσοπανάκος με την σκύλα την ακίτα, φιλικη και παιχνιδιάρα, ο οποίος όμως μικρος συνεχίζει να με αποφεύγει. Οταν φτάνω και ακούει το αυτοκίνητο έρχεται στην καγκελοπορτα, μυρίζει τα χέρια μου, και γενικά κάνει χαρές αλλά αποφεύγει τη στενότερη επαφη, ακόμη και οταν είναι να φάει. Τους δύο μήνες που τον έχω στο χώρο γινόταν ο κακός χαμός λόγω της υπάρξεως και των λοιπών κουταβιών και η προσοχή μου ήταν σε όλα και όχι αποκλειστικά σε ένα. Η συμπεριφορά του με προβληματίζει για το μέλλον καθόσον δεν θέλω να είναι άγριος, πολυ δε περισσότερο στο μέγεθος που φτάνουν αυτοί οι σκύλοι, καθόσον δεν θα ελέγχεται και θα γίνει επικύνδυνος. Να σημειώσω εδω οτι στο χώρο που γεννήθηκε και έζησε τους δύο πρώτους μήνες η επαφή του με άνθρωπο ήταν μόνο οπτική αλλά αντιθέτως είναι εξοικειομένος με άλλα ζώα, ητοι κοτες άλογα προβατα κλπ.Ο άνθρωπος που μου το έδωσε με διαβεβαίωσε οτι δεν χτύπησε ποτε το κουτάβι, κάτι που δεν έχω κάνει και εγώ. Τώρα λοιπόν προσπαθώ να δεθώ περισσότερο μαζί του. Εδώ και δέκα μέρες του περνάω λουρί περιπάτου,όχι αλυσίδα και τον οδήγώ εκτος του χώρου για να μην αποσπάται η προσοσχή του από την σκύλα μου καθόσον και αυτή θλει τα παιχνίδια της. ¨Ομως για να του περάσω το λουρί γίνεται ο κακός χαμός. Βεβαια τις τελευταίες μέρες βελτιώνεται λίγο λίγο η κατάσταση αλλά οχι κάτι ιδιαίτερο. Ρωτάω λοιπόν αν η τακτική μου να τον απομονώνω από την σκύλα θα βοηθήσει. Μήπως πρέπει να δένω τη σκύλα και να παραμένω στον χώρο μας μαζί του για να μην φοβάται ? Επιθετικός ακόμη δεν είναι και δεν θέλω σε καμμία περιπτωση να γίνει. Σημειωνω οτι δεν είμαι άπειροςαπό σκυλια και οτι γνωρίζω για τις δυσκολίες τέτοιων φυλών ( επιφυλακτικότητα κλπ) καθόσον παλαιότερα είχα και ποιμενικό καυκάσου ο οποίος από μικρος είχε απίστευτο χαρακτήρα. αλλά τούτος με έχει σκάσει. Να απευθυνθώ σ επαγγελματία από τώρα ή αν διακρίνω κάτι πιο ανησυχητικό? Κάθε συμβουλή δεκτή
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Στη θέση σου θ επικοινωνούσαν μ έναν επαγγελματία. Αυτό που κατάλαβα από όσα διάβασα είναι ότι έχεις ένα ανεξάρτητο σκύλο, δυστυχώς ούτε μπορώ ν δώσω κάποια ωφέλιμη συμβουλή
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Εχεις ενα σκύλο που από μωρό ζει μακριά σου, με άλλα σκυλιά, έχετε ελάχιστη επαφή, δεν πηγαίνει βόλτα για να έρθει σε επαφή με άλλους ανθρώπους, και αναρρωτιέσαι γιατί δε θέλει πολλά πολλά; Προφανώς το σκυλί δε μεγαλώνει ούτε ως σκυλί συντροφιάς ούτε ως βοηθός ούτε κοινωνικοποιήθηκε μέχρι στιγμής στο ελάχιστο, οπότε ποιο είναι το περίεργο;
Τη σκύλα τη στείρωσες;
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
τι να σου κανει ο επαγγελματιας; να καθεται παρεα με το κουταβι για να μαθει τους ανθρωπους;

θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι συμφωνα με τα λεγομενα σου απειρος μπορει να μην εισαι, αλλα οταν μιλας για γεννα της σκυλας σου, οτι πηρες ακομα ενα κουταβι το οποιο ουσιαστικα το παρκαρες κι αυτο σε ενα κτημα που επισκεπτεσαι μια ωρα την ημερα και καθε σκ (αληθεια γιατι το πηρες το κουταβι; ), ε, υπευθυνος δεν το λες οτι εισαι...
 


Kodagoshe

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2016
468
412
Athens
Καλησπέρα!

Ό,τι λέει η genie...
Είναι λογικό για ένα σκυλί που δεν έχει ουσιαστική επαφή μαζί σου ούτε με κόσμο να εκδηλώνει τέτοια συμπεριφορά. Τα σκυλιά καλώς ή κακώς χρειάζονται χρόνο, αφοσίωση και δουλειά για να αποκτήσουν δεσμό με τον ιδιοκτήτη τους και να ''χτίσουν'' σιγά-σιγά σχέση μαζί του. Χωρίς αυτό είναι απόλυτα φυσιολογικό το σκυλί να είναι απόμακρο και συνεσταλμένο...

Δυστυχώς ο χρόνος σου είναι περιορισμένος και δεν σε κατηγορεί κανείς για αυτό φυσικά (κατ εμε βέβαια εφόσον αυτά είναι τα δεδομένα δεν θα έπρεπε να το πάρεις καν)...οπότε θα πρότεινα να απευθυνθείς κατευθείαν σε εκπαιδευτή και να μην ''πειραματίζεσαι'' γιατί μπορεί να μην καταλήξεις και πουθενά, μπορεί να δεις μικρή βελτίωση, μπορεί και να κάνεις πολλά λάθη. Το σκυλί αν είναι τέτοια μίξη ποιμενικών πάει να πει ότι θα γίνει πολύ μεγάλου μεγέθους και αυτόματα δύσκολο στο χειρισμό...και εκεί ξεκινούν τα προβλήματα...οπότε ακόμη τώρα που είναι κουτάβι και ''πλάθει'' χαρακτήρα, πρόλαβε την κατάσταση. ΠΡΟΣΟΧΉ στην επιλογή εκπαιδευτή μόνο! ;)

(Το 1/4 και το 3/4 από κάθε ράτσα που το βρήκες; :p )

Υ.Γ. Αν μας επιτρέπεις, τόσα σκυλιά για ποιο λόγο; Το λες και ο ίδιος πως δεν διαθέτεις χρόνο...άρα; Και μάλιστα δύσκολες στο χειρισμό τους φυλές...
 


myaris

New Member
12 Νοεμβρίου 2009
3
0
Ωπα ωπα. Παρουσιασα τα πραγματα οπως ακριβως εχουν. Μπορει τα σκυλια μου να με εβλεπαν μια ωρα μεχρι τωρα αλλα νομιζω οτι η μια ωρα που με βλεπουν ειναι αποκλειστικά αφιερωμενη σ αυτα. Παιχνιδι, βολτα χαδια, χτενισμα κλπ. Οχι δεν ειμαι απο αυτους που ολη μερα την αφιερωνουν στα σκυλια αλλα ναι οταν θα παω για περπατημα η τρεξιμο ακομη και σε καμπιγκ παιρνω την ακιτα μαζι μου. Μιλαω για συγκεκριμενο σκυλο με συγκεκριμενη συμπεριφορα που δεν παρουσιαστηκε στα αλλα κουταβια. Ναι τη σκύλα τη στειρωσα.
 


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ωπα ωπα. Παρουσιασα τα πραγματα οπως ακριβως εχουν. Μπορει τα σκυλια μου να με εβλεπαν μια ωρα μεχρι τωρα αλλα νομιζω οτι η μια ωρα που με βλεπουν ειναι αποκλειστικά αφιερωμενη σ αυτα. Παιχνιδι, βολτα χαδια, χτενισμα κλπ. Οχι δεν ειμαι απο αυτους που ολη μερα την αφιερωνουν στα σκυλια αλλα ναι οταν θα παω για περπατημα η τρεξιμο ακομη και σε καμπιγκ παιρνω την ακιτα μαζι μου. Μιλαω για συγκεκριμενο σκυλο με συγκεκριμενη συμπεριφορα που δεν παρουσιαστηκε στα αλλα κουταβια. Ναι τη σκύλα τη στειρωσα.
Μιλάς για ένα σκυλάκι που παρέδωσες στη σκύλα σου να το μεγαλώσει, που έβλεπες μία ώρα τη μέρα μαζί με όλα τα άλλα σκυλάκια, που έχει φτάσει 4 μηνών για να μάθει τι είναι το λουρί. Δε νομίζω ότι υπάρχει καμία παρεξήγηση.
 


myaris

New Member
12 Νοεμβρίου 2009
3
0
Χωρις παρεξηγηση. γιατι αυτο το συγκεκριμένο και οχι ολα τα υπολοιπα τα οποια οσο ηταν μαζι μου ηταν φιλικοτατα
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Άλλος ένας ψήφος για την @genie
+ Όσο ακόμα είναι κουτάβι προσπάθησε να έχεις περισσότερη επαφή με τον σκύλο σου για να συνηθήσει αλλιώς δεν κατάλαβα γιατί έχεις σκύλο εφόσον είσαι 1 ώρα μαζί του σε όλο το 24ωρο. Το βράδυ κοιμάτε έξω και δεν ήστε μαζί; Πότε τρώει αφού τον βλέπεις 1 ώρα την ημέρα;

Πάντα φιλικά
@Miniature Schnauzer
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Είπαμε, να δίνουμε ποιοτικό χρόνο στα ζώα μας και όχι ποσοτικό!
Αλλά η 1 ώρα δεν φτάνει η ριμάδα όσο και να μας λες ότι τα περιποιείσαι!

Νταξ έχουν χώρο αλλά έλα που αν προκύψει πρόβλημα όπως τώρα δεν θα έχεις την ευχέρεια να το λύσεις!
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Καλησπέρα σε όλους! Έχω πρόβλημα μάλλον κοινωνικοποίησης με το κουτά μου και παραθέτω το ιστορικό όλο μήπως κάποιος πιο έμπειρος διακρίνει κάτι και βοηθηθώ. Εδώ και δύο μήνες απέκτησα ένα κουταβι, σήμερα τεσσάρων μηνών περιπου το οποίο το πήρα από βοσκό. Ο σκύλος είναι ημίαιμος Κεντρικής Ασίας, ήτοι 3/4 κεντρικής Ασίας και 1/4 Ελληνικός ποιμενικός. Το κουτάβι ερχόμενο στον δικό μου χώρο βρήκε μια σκύλα ακίτα με πέντε συνομίλικα κουτάβια, τα οποία σταδιακά μέχρι σήμερα υιοθετήθηκαν όλα. Η σκύλα μου το δέχθηκε σαν δικό της παιδί αφού το θήλαζε και αυτό μαζί με τα υπόλοιπα χωρίς κανένα ευράπελο. Ο χώρος μου είναι ένα εξοχικό σπιτάκι με 4 στρέμματα χωράφι όπου τα σκυλια ζουν ελεύθερα χωρίς περιορισμό παρά μόνο την περίφραξη. Από την πρώτη στιγμή το κουτάβι απέφευγε κάθε επαφή μαζί μου το οποιο το θεώρησα και λογικό καθόσον ΄ρθε σε ξένο χώρο. Σταδιακά προβληματίστηκα καθόσον ολα τα υπόλοιπα σκυλιά ερχοταν στα πόδια μου, δεχόταν χάδια και παιχνίδια και κυρίως την ωρα του φαγητού. Η αλήθεια είναι οτι ο χρόνος μου μαζί τους περιορίζεται στην μια 'ωρα την ημέρα εκτος σαββατοκύριακου που είμαι όλη την ημέρα στο χώρο. Τώρα απέμεινε μόνο ο μικρος τσοπανάκος με την σκύλα την ακίτα, φιλικη και παιχνιδιάρα, ο οποίος όμως μικρος συνεχίζει να με αποφεύγει. Οταν φτάνω και ακούει το αυτοκίνητο έρχεται στην καγκελοπορτα, μυρίζει τα χέρια μου, και γενικά κάνει χαρές αλλά αποφεύγει τη στενότερη επαφη, ακόμη και οταν είναι να φάει. Τους δύο μήνες που τον έχω στο χώρο γινόταν ο κακός χαμός λόγω της υπάρξεως και των λοιπών κουταβιών και η προσοχή μου ήταν σε όλα και όχι αποκλειστικά σε ένα. Η συμπεριφορά του με προβληματίζει για το μέλλον καθόσον δεν θέλω να είναι άγριος, πολυ δε περισσότερο στο μέγεθος που φτάνουν αυτοί οι σκύλοι, καθόσον δεν θα ελέγχεται και θα γίνει επικύνδυνος. Να σημειώσω εδω οτι στο χώρο που γεννήθηκε και έζησε τους δύο πρώτους μήνες η επαφή του με άνθρωπο ήταν μόνο οπτική αλλά αντιθέτως είναι εξοικειομένος με άλλα ζώα, ητοι κοτες άλογα προβατα κλπ.Ο άνθρωπος που μου το έδωσε με διαβεβαίωσε οτι δεν χτύπησε ποτε το κουτάβι, κάτι που δεν έχω κάνει και εγώ. Τώρα λοιπόν προσπαθώ να δεθώ περισσότερο μαζί του. Εδώ και δέκα μέρες του περνάω λουρί περιπάτου,όχι αλυσίδα και τον οδήγώ εκτος του χώρου για να μην αποσπάται η προσοσχή του από την σκύλα μου καθόσον και αυτή θλει τα παιχνίδια της. ¨Ομως για να του περάσω το λουρί γίνεται ο κακός χαμός. Βεβαια τις τελευταίες μέρες βελτιώνεται λίγο λίγο η κατάσταση αλλά οχι κάτι ιδιαίτερο. Ρωτάω λοιπόν αν η τακτική μου να τον απομονώνω από την σκύλα θα βοηθήσει. Μήπως πρέπει να δένω τη σκύλα και να παραμένω στον χώρο μας μαζί του για να μην φοβάται ? Επιθετικός ακόμη δεν είναι και δεν θέλω σε καμμία περιπτωση να γίνει. Σημειωνω οτι δεν είμαι άπειροςαπό σκυλια και οτι γνωρίζω για τις δυσκολίες τέτοιων φυλών ( επιφυλακτικότητα κλπ) καθόσον παλαιότερα είχα και ποιμενικό καυκάσου ο οποίος από μικρος είχε απίστευτο χαρακτήρα. αλλά τούτος με έχει σκάσει. Να απευθυνθώ σ επαγγελματία από τώρα ή αν διακρίνω κάτι πιο ανησυχητικό? Κάθε συμβουλή δεκτή

1)ποιοι αλλοι μπαινουν στο χωρο?Ποιοι μενουν εκει?Γενος ,ηλικια
2)Για ποια χρηση θελεις το σκυλο?
3)Τι σου εχει δειξει και νομιζεις οτι θα γινει αγριος?
4)Τι εννοεις οτι πας να του βαλεις λουρι και γινεται ο κακος χαμος?Γινε λιγο ποιο αναλυτικος...
5)Τι εννοεις ειχες καυκασου και ειχε απιστευτο χαρακτηρα?Πως ειναι ο απιστευτος χαρακτηρας?

6) Και το σημαντικοτερο....δεν ειναι δυνατον να ΓΙΝΕΙ επιθετικος..αν ΕΙΝΑΙ θα δειξει επιθετικοτητα..δεν θα του δημιουργηθει..γεννηθηκε ετσι οπως γεννηθηκε...Η ουσια ειναι αν θες ..και αν μπορεις να την ελεγξεις την οποια επιθετικοτητα ΥΠΑΡΧΕΙ.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Το κουταβι οπως τα λες ειναι ανεξαρτητο...εε κ τι εγινε?αλλοι παρακαλανε να ξερεις..
κ καλα κανει κατ'εμέ,γιατι εαν ειναι να σε βλεπει στις 5 μερες 5 ωρες πως να στηριχτει πανω σου κ πως να συνδεθει μαζι σου?
Αλλα ουτε επιθετικο ειναι ουτε δημιουργει κανενα προβλημα επι της ουσιας...οπότε?
Αμα γνωριζες εναν ανθρωπο θεωρεις αμα σε εβλεπε 1 ωρα την ημερα κ λεγατε ενα γεια μετα απο κανα διμηνο θαχατε γινει κολλητοι?
Τωρα αμα θες γουτσου γουτσου κ αγκαλιτσες εε ναι σαφως η τακτικη ειναι λαθος...αλλα αποτι καταλαβαινω δεν εχεις κ πολλες επιλογες...
Μπορεις βεβαια παντα να τον παρεις κ να ζησει μεσα μαζι σου...υπαρχει κ αυτο...
Παντως γι'αυτά που χει ζησει το σκυλακι μεχρι τωρα κ απο οπου προηλθε,δε μου κανει για αντικοινωνικο...ρεαλιστη κ πραγματιστη τον κόβω!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3