Eνα βημα πριν το θανατο...




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ναι εγω το φτιαχνω αλλα μου φαινεται σαν να "στεγνωνει" ο σκυλος.
Τρωει 1 κιλο το πρωι και ενα το βραδυ.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ναι εγω το φτιαχνω αλλα μου φαινεται σαν να "στεγνωνει" ο σκυλος.
Τρωει 1 κιλο το πρωι και ενα το βραδυ.
πόσες μέρες τον έχεις ? μην περιμένεις να πάρει 14 κιλά σε 2 εβδομάδες θα ειναι λάθος , εξετάσεις του κάνατε έτσι δεν ειναι ?
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τον εχουμε 10 ημερες.
Παθολογικο δεν εχει τιποτα,λιγο αφυδατωμενος ηταν αλλα τωρα οκ.
Δεν θελω να παχυνει γρηγορα απλα δεν εχω ξαναδωσει μπαρφ σε κοκκαλιασμενο σκυλο και δεν ξερω...
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τον εχουμε 10 ημερες.
Παθολογικο δεν εχει τιποτα,λιγο αφυδατωμενος ηταν αλλα τωρα οκ.
Δεν θελω να παχυνει γρηγορα απλα δεν εχω ξαναδωσει μπαρφ σε κοκκαλιασμενο σκυλο και δεν ξερω...
θα τα πάρει όμορφα τα κιλά , θα ξαναφτιάξει τους μυς του και θα γίνει ένας κούκλος , + οτι δεν έχεις θέματα με εντερικά προβλήματα λόγο απότομης αύξηση ποσότητας όπως θα είχες με την κροκέτα η με μαγειρευτό :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ναι εγω το φτιαχνω αλλα μου φαινεται σαν να "στεγνωνει" ο σκυλος.
Τρωει 1 κιλο το πρωι και ενα το βραδυ.
Παρακολουθησε την ποιοτητα/ποσοτητα των κοπρανων.
Αν για καποιο λογο η ποσοτητα ειναι μεγαλη η ειναι μαλακα, πιθανον δεν σου μεταβολιζει, οποτε οσο κι αν τον ταιζεις δεν θα παρει........

Edit: Τα δυο κιλα δεν μου ακουγονται πολλα, αν κρινω οτι τα δικα μου για να διατηρηθουν στα 50 (σε fit κατασταση με τα πλευρα να φαινονται) θελουν 1,5κιλο την ημερα......
 
  • Like
Reactions: yasemin




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Τα κοπρανα ειναι λιγα και κανονικοτατα.
Να δωσω περισσοτερο απο 2 κιλα?
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Με το ωμο που ειναι πολυ υψηλης πρωτεινης τροφη μπορει να την ακουσει το συκωτι του.....
Ισως θα ηταν καλυτερο μαγειρευτο με μπολικο ρυζι, για να παρει κ κανα κιλο.........
Τι σχέση έχει η προτεΐνη με το συκώτι;
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τα κοπρανα ειναι λιγα και κανονικοτατα.
Να δωσω περισσοτερο απο 2 κιλα?
Γιατι οχι εφ οσον θες να παρει κιλα κ το σηκωνει;;

@Berna
Η πρωτεινη μεταβολιζεται απο το συκωτι, το οποιο σε μεγαλες ποσοτητες αναγκαζεται να "δουλευει" περισσοτερο. Η κατασταση του συκωτιου ενος σκυλου που εχει περασει κακουχιες πιθανον δεν ειναι η καλυτερη κ ισως να μην σηκωσει αυτο το overload.
Εγω θα το παρακολουθουσα παντως, μπορει να κανω κ λαθος......
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Γιατι οχι εφ οσον θες να παρει κιλα κ το σηκωνει;;

@Berna
Η πρωτεινη μεταβολιζεται απο το συκωτι, το οποιο σε μεγαλες ποσοτητες αναγκαζεται να "δουλευει" περισσοτερο. Η κατασταση του συκωτιου ενος σκυλου που εχει περασει κακουχιες πιθανον δεν ειναι η καλυτερη κ ισως να μην σηκωσει αυτο το overload.
Εγω θα το παρακολουθουσα παντως, μπορει να κανω κ λαθος......
Τα μπέρδεψες λιγάκι, η προτεΐνη μεταβολίζεται στα νεφρά και ό,τι περισσεύει βγαίνει στα ούρα. Γι' αυτό λένε τα σκυλιά νεφροπαθείς να τρώνε τροφές με λιγότερη προτεΐνη, που πρόσφατα αποδεικνίεται λάθος. Δεν είναι καν το θέμα στο ποσοστό της προτεΐνης, αλλά στην ποιότητά της. Οπότε, κρέας δώσε άφοβα.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Τα κοπρανα ειναι λιγα και κανονικοτατα.
Να δωσω περισσοτερο απο 2 κιλα?
ναι αν θεωρείς ότι δεν παίρνει βάρος δώσε παραπάνω, δεν θα πάθει τίποτα αν έτρωγε όντως 800 κροκέτα και έχασε τότε ειναι πιθανό να θέλει πάνω από 2 κιλά.
Δες αν έχει βάλει κρέας πάνω στα κοκκαλα της λεκάνης για αρχή, αν έχουν αρχίσει και καλυπτονται συνέχισε έτσι αν όχι αύξησε ποσότητα.
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Από την στιγμή που ο σκυλάκος είναι υγιής μη βιάζεσαι να τον δεις και πάλι γεροδεμένο... Θα γίνει φυσιολογικά και καλύτερα να γίνει σταδιακά, με τον σκύλο να τρώει ποιοτικά και όσο πρέπει.

Καταλαβαίνω το συναίσθημα να θέλετε να τον δείτε γρήγορα όπως πριν, αλλά μη τον υπερφορτώνετε με φαγητό και μην φορτώνεστε κι εσείς με άγχος. Το σημαντικό είναι πως δεν έχει κάτι παθολογικό, πως είναι πλέον σε ένα σωστό περιβάλλον, με τροφή, νερό και παρέα.

Όμορφος!

:)
 






Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Ναι εγω το φτιαχνω αλλα μου φαινεται σαν να "στεγνωνει" ο σκυλος.
Τρωει 1 κιλο το πρωι και ενα το βραδυ.
Aν θες να επανελθει οσο το δυνατον περισσοτερο αφου το φτιαχνεις εσυ πηγαινε σε ενα the mart (makro) και παρε κυνηγι (ελαφι -ζαρκαδι) και καντο μαγειρευτο με λιγο ρυζι.
 
  • Like
Reactions: yasemin




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
μην μου την πειτε αλλα τι ειναι η πανσιον?
ξενοδοχειο για σκυλους

Οταν με το καλό, @yasemin ησυχάσεις με το σκύλο ισως να μας ελέγες και που καταντησαν ετσι το σκυλο μηπως και το αποφυγει κάποιος.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.076
Athens
Η barf στεγνώνει το σκυλί. Πολλοί σκύλοι που αλλάζουν από ξηρά σε barf αδυνατίζουν αλλά βέβαια γραμμώνουν.
Συμφωνώ με @east49 στην ανησυχία περί συκωτιού εφόσον ο σκύλος δεν είναι τώρα στα καλύτερά του. Επίσης ο σκύλος μέχρι τώρα μπορεί να έτρωγε σκουπιδοτροφή και ο οργανισμός μπορεί να πάθει ένα "σοκ" από την ξαφνικά πολύ πρωτείνη. Εγώ θα δοκίμαζα ίσως σε αυτή τη φάση και με μαγειρευτό κρέας όπου θα "αραίωνα" και με ρύζι (λάσπη βρασμένο) και στη συνέχεια αφού ο σκύλος θα ερχόταν στα ίσα του και οι εξετάσεις θα ήταν μια χαρά θα πήγαινα σε κανονική μπαρφ.
@Berna και στην περίπτωση προβλήματος συκωτιού μειώνεις την πρωτείνη και τα λίπη και χρησιμοποιείς υψηλής ποιότητας πρωτείνη.