Mεταφορα σκύλου στην Αγγλια


Konstantinagram

New Member
25 Οκτωβρίου 2016
2
0
31
Γεια σας,και ευχαριστώ εκ των προτέρων.εχω ασχοληθεί τους τελευταίους μήνες παρά πολύ με το θέμα αυτό αλλά είμαι ακόμη σε αδιέξοδο ...έχω ακόμη διαβάσει παρά πολλές συζητήσεις που έχετε κανει σε αυτό το σάιτ.
Έχω καταλήξει λοιπόν στο συμπέρασμα πως αεροπορικώς είναι απαράδεκτα ακριβή ή μεταφορά του μικρού μου στην αγγλια...
Μένω μόνιμα στο Newcastle upon Tyne και ενώ μέχρι τώρα το σκυλάκι μου το κρατούσε στην ελλαδα το αγόρι μου θα πρέπει να έρθει και αυτός και το σκυλάκι μου στο Newcastle.
Έχω σκεφτεί λοιπόν μία λύση και θα εκτιμουσα πολύ την γνώμη σας.
Να ταξιδέψουμε αεροπορικώς έως την γαλλια και από εκεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να περάσουμε στην αγγλια με αυτό...
Εάν αυτό είναι δυνατό ποια απαραίτητα χαρτιά θα πρέπει να έχει? Είναι 8 χρόνων και ρατσας Yorkshire terrier με kanis .είναι γύρω στα πέντε κιλά .και δυστυχώς τα χαρτιά του είναι ελλειπή και δεν έχει τσιπακι... Ευχαριστώ πολύ...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Γεια σας,και ευχαριστώ εκ των προτέρων.εχω ασχοληθεί τους τελευταίους μήνες παρά πολύ με το θέμα αυτό αλλά είμαι ακόμη σε αδιέξοδο ...έχω ακόμη διαβάσει παρά πολλές συζητήσεις που έχετε κανει σε αυτό το σάιτ.
Έχω καταλήξει λοιπόν στο συμπέρασμα πως αεροπορικώς είναι απαράδεκτα ακριβή ή μεταφορά του μικρού μου στην αγγλια...
Μένω μόνιμα στο Newcastle upon Tyne και ενώ μέχρι τώρα το σκυλάκι μου το κρατούσε στην ελλαδα το αγόρι μου θα πρέπει να έρθει και αυτός και το σκυλάκι μου στο Newcastle.
Έχω σκεφτεί λοιπόν μία λύση και θα εκτιμουσα πολύ την γνώμη σας.
Να ταξιδέψουμε αεροπορικώς έως την γαλλια και από εκεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να περάσουμε στην αγγλια με αυτό...
Εάν αυτό είναι δυνατό ποια απαραίτητα χαρτιά θα πρέπει να έχει? Είναι 8 χρόνων και ρατσας Yorkshire terrier με kanis .είναι γύρω στα πέντε κιλά .και δυστυχώς τα χαρτιά του είναι ελλειπή και δεν έχει τσιπακι... Ευχαριστώ πολύ...
Θα προσπαθήσω να μάθω από άτομο που κατοικεί Αγγλία, εντωμεταξύ βέβαια πιθανότατα κάποιος να σου έχει απαντήσει που γνωρίζει ήδη.
 
  • Like
Reactions: Konstantinagram


Konstantinagram

New Member
25 Οκτωβρίου 2016
2
0
31
Θα προσπαθήσω να μάθω από άτομο που κατοικεί Αγγλία, εντωμεταξύ βέβαια πιθανότατα κάποιος να σου έχει απαντήσει που γνωρίζει ήδη.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Πέρσι που έψαχνα για μεταφορές με αεροπλάνο, έπεσα τυχαία στο Γολγοθά ενός Άγγλου που πήρε σκύλο ενώ έμενε αλλού και χρειάστηκε κάποια στιγμή να γυρίσει στην Αγγλία.

Κατέληξε αφού έψαξε πολλά να πάρει Transavia μέχρι κάπου - που δε θυμάμαι, κάπου βόρεια - και μετά πάλι δε θυμάμαι πως μπήκαν Αγγλία, αλλά περιέγραφε όλα τα προβλήματα που συνάντησε και είχε ένα "τέλος καλό όλα καλά" και χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει και το βρακί του. Σόρρυ για το ασαφές, αλλά εγώ απλά έψαχνα για κριτικές για την Transavia ως προς τη μεταφορά σκύλων και μεχρί εκεί συγκράτησα την ιστορία του (ότι δηλαδή έμεινε ικανοποιημένος).

Θα πρότεινα να γκουγκλάρεις κάτι τύπου transavia dog uk, και πιστεύω θα το βρεις εύκολα. Α, βάλε και τη λέξη expat στην αναζήτηση, είμαι αρκετά σίγουρη ότι ήταν σε expat forum και είχε αρκετές εμπειρίες το σχετικό θρεντ.

Α ναι, γενικά ψάξε σε διάφορα expat forums προτείνω. Ειναι φορουμ και σελίδες για ξενιτεμένους Άγγλους (συνήθως, δες το λίγο ότι αφορούν Άγγλους αυτά που θα πετύχεις, πάντως τη λέξη-όρο expat αυτοί κ τίποτα αυστραλοί να τη χρησιμοποιούν). Συνήθως αφορά δικτύωση των Άγγλων που μένουν εκτός Αγγλίας, αλλά αυτά τα μέσα-έξω απ τη χώρα αναλύονται πολύ και είναι τρελά δραστήρια όλα τα ονλαιν μέρη για expats που έχω βρει, πιστεύω θα βρεις τα πάντα εκεί. Και για το μέσω Γαλλιας που το χω ξανακούσει και για τα χαρτιά. Πάντως όλες οι χώρες έχουν ονλάιν λίστες με το τι χαρτιά χρειάζονται.

Πάντως τσιπ και πλήρη (θα το δεις, θα σου πούνε κ θα ψάξεις κι εσύ ποια) χαρτιά σίγουρα θα χρειαστεί.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: archodea




Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Micro Chip θα πρέπει να βάλεις για να πας όπως και να του βγάλεις διαβατήριο. Τα κιλά του είναι λίγα οπότε μπορεί να μπεί και στην καμπίνα μαζί σας. Επιτρεπόμενο βάρος είναι 10 κιλά μαζί με το box αλλά σε μερικές εταιρίες είναι μέχρι 8 κιλά μαζί με το box.

https://el.aegeanair.com/taksidepste/eidikes-periptoseis/taksidi-me-katoikidia/
 








nikosmalios

Member
30 Οκτωβρίου 2016
6
0
63
Δεν ήξερε η φίλη μου αλλά μου έστειλε το gov link μήπως βοηθηθείς.
https://www.gov.uk/take-pet-abroad/overview
Γεια σας,και ευχαριστώ εκ των προτέρων.εχω ασχοληθεί τους τελευταίους μήνες παρά πολύ με το θέμα αυτό αλλά είμαι ακόμη σε αδιέξοδο ...έχω ακόμη διαβάσει παρά πολλές συζητήσεις που έχετε κανει σε αυτό το σάιτ.
Έχω καταλήξει λοιπόν στο συμπέρασμα πως αεροπορικώς είναι απαράδεκτα ακριβή ή μεταφορά του μικρού μου στην αγγλια...
Μένω μόνιμα στο Newcastle upon Tyne και ενώ μέχρι τώρα το σκυλάκι μου το κρατούσε στην ελλαδα το αγόρι μου θα πρέπει να έρθει και αυτός και το σκυλάκι μου στο Newcastle.
Έχω σκεφτεί λοιπόν μία λύση και θα εκτιμουσα πολύ την γνώμη σας.
Να ταξιδέψουμε αεροπορικώς έως την γαλλια και από εκεί να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και να περάσουμε στην αγγλια με αυτό...
Εάν αυτό είναι δυνατό ποια απαραίτητα χαρτιά θα πρέπει να έχει? Είναι 8 χρόνων και ρατσας Yorkshire terrier με kanis .είναι γύρω στα πέντε κιλά .και δυστυχώς τα χαρτιά του είναι ελλειπή και δεν έχει τσιπακι... Ευχαριστώ πολύ...
ρωτα καλυτερα την αεροπορικη εταιρεια
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3