Vlad ο τρομερός -κατάπιε πλαστικό μικροαντικειμενο...


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Καλησπέρα!

Παρότι με λουρί μέσα στο σπίτι διότι διαφορετικά τα σπάει εντελώς, πρόλαβε και κατάπιε πλαστικό μικρό αντικείμενο. Άκουσα το θόρυβο όσο το είχε στόμα του, μέχρι να ανοίξω στόμα του το κατάπιε.
Αγχωθηκα τρελά φυσικά, πήρα αμέσως κτηνίατρο και μου είπε ότι λογικά θα το κάνει με κακα του ή θα το κάνει εμετό.

Ρώτησα αν πρέπει να του κάνουμε εξετάσεις και είπε να περιμένουμε, είναι και αργια σήμερα οπότε μίλησα τηλεφωνικά.
Αργότερα όμως διάβασα σε έναν παλιό thread ότι σε αντίστοιχη περίπτωση γιατρός έκανε ένεση στο σκύλο για να προκαλέσει εμετό.
Μήπως θα έπρεπε να κάνω και εγώ ίδιο ?
Ποια είναι η πρακτική που ακολουθείται σε αυτές περιπτώσεις ?
Να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει όπως πρότεινε γιατρός μου ή να δράσουμε άμεσα ?
Όποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει πολύ!
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν ξέρω αν ενδύκνειται η π΄ροκληση εμετού για σκληρό αντικείμενο.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Δεν ξέρω αν ενδύκνειται η π΄ροκληση εμετού για σκληρό αντικείμενο.
Ούτε εγώ. Το συγκεκριμένο σκυλί είχε καταπιεί κάλτσα και κατα λεγόμενά ιδιοκτήτη ο κτηνίατρος του έκανε ένεση προκαλώντας του εμετό...
Ο δικός μου από την άλλη είπε να περιμένουμε αλλά μέχρι τώρα αν και Βλαντ κλινικά καλά ούτε εμετό το έκανε αλλά και ούτε μέσω κόπρανων το απέβαλε δυστυχώς. Ακόμα τουλάχιστον...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ούτε εγώ. Το συγκεκριμένο σκυλί είχε καταπιεί κάλτσα και κατα λεγόμενά ιδιοκτήτη ο κτηνίατρος του έκανε ένεση προκαλώντας του εμετό...
Ο δικός μου από την άλλη είπε να περιμένουμε αλλά μέχρι τώρα αν και Βλαντ κλινικά καλά ούτε εμετό το έκανε αλλά και ούτε μέσω κόπρανων το απέβαλε δυστυχώς. Ακόμα τουλάχιστον...
Ο ιδιοκτήτης ήμουν εγώ και όντως κάναμε την διαδικασία που ανέφερα. Αλλά ήταν κάλτσα όχι πλαστικό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Ούτε εγώ. Το συγκεκριμένο σκυλί είχε καταπιεί κάλτσα και κατα λεγόμενά ιδιοκτήτη ο κτηνίατρος του έκανε ένεση προκαλώντας του εμετό...
Ο δικός μου από την άλλη είπε να περιμένουμε αλλά μέχρι τώρα αν και Βλαντ κλινικά καλά ούτε εμετό το έκανε αλλά και ούτε μέσω κόπρανων το απέβαλε δυστυχώς. Ακόμα τουλάχιστον...
Δεν είναι καλό αυτό. Το είπες στον γιατρό σου;
Edit: Είδα ότι χθες το κατάπιε, περίμενε μέχρι και την Κυριακή, ελπίζω να το βγάλει. Μετά θα πρέπει να δείτε τι θα κάνετε με τον γιατρό σου.
 


Stella Thessaloniki

Well-Known Member
16 Οκτωβρίου 2016
143
89
49
Δεν είναι καλό αυτό. Το είπες στον γιατρό σου;
Edit: Είδα ότι χθες το κατάπιε, περίμενε μέχρι και την Κυριακή, ελπίζω να το βγάλει. Μετά θα πρέπει να δείτε τι θα κάνετε με τον γιατρό σου.
Μόλις γύρισα από κτηνίατρο και είπε ότι άπαξ δεν έκανε εμετό, το ξενο σώμα προχώρησε οπότε λέει και θα το αποβάλει.

Ενδεχομένως λέει και ήδη να έχει γίνει αυτό και να μην το είδα επειδή λέει τα υγρά του στομάχου θα το διαλυσουν σε μικρά κομμάτια .

Αφού λέει κλινική εικόνα καλη και αφοδευση κανονική δεν χρειάζεται κατ αυτόν να ανησυχώ.

Του είπα για υπέρηχο και είπε ότι δεν συντρέχει λόγος.
Εγώ βέβαια ανησυχώ και ίσως Δευτέρα του επιμείνω για τον υπέρηχο...
 
  • Like
Reactions: archodea


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3