συνταγη για homemade κοκκαλα? sos!!


gogaki

Member
22 Σεπτεμβρίου 2016
5
9
33
Γεια σας!!ειμαι καινουρια στο forum και το ανακαλυψα οπως εψαχνα και εγω να βρω πληροφοριες για το μαγειρευτο φαγητο του σκυλου :)
Εχω ενα ημιαιμο λαμπραντορακι 8 μηνων το οποιο ειναι μεσαιου μεγεθους (ειναι στο σωμα κανονικο απλα κοντουλι :) ) το οποιο ειναι παρα πολυ γλυκο και καλο, αλλα ειναι ανυποφορα τζιχαντιστης!!!!δεν πεφτουν οι μπαταριες του ποτε!!!καθε μερα τον βγαζουμε 3 βολτες απο 1 ωρα η καθε μια, οσο ειμαι στην δουλεια ειναι σε κηπο, το απογευμα παιζει για τουλ 3-4 ωρες κυνηγητο με τις ανηψιες μου στο κηπο και μετα παιζει με εμας στο σαλονι αλλα και παλι δεν κοιμαται αν δεν παει min 1.30 τη νυχτα!!!οποτε -παροτι δεν θελαμε και δεν ειχαμε σκοπο- καταληξαμε να του δινουμε καθε βραδυ κοκαλα απο pet shop (κατι φυτικα απο καλαμποκι χωρις γλουτενη επειδη δεν εχουμε αλλη επιλογη) για να ηρεμησει και να ηρεμησουμε και εμεις...
α)εχει κανεις να μου προτεινει κατι για να μην ειναι τοσο ανησυχος? (δεν ξερουμε τι αλλο να κανουμε... παει 12 τη νυχτα και ανεβαινει πανω στους καναπεδες και σκαβει τα μαξιλαρια, εχει φαει τα μισα επιπλα, εχει σκισει ρουχα παπουτσια κουρτινες, παιρνει τα τσιγαρα μας για εκδικηση και τρεχει, μας τεντωνει καθε βραδυ...εχει φαει μεχρι και τα γυαλια μυωπιας μου... :/)
β)επειδη εχω διαβασει σε πολλα site οτι οι λιχουδιες απο pet shop δημιουργουν προβληματα στα νεφρα, υπαρχει καποια συνταγη για αντιστοιχα σπιτικα κοκκαλα?οχι δηλ για μπισκοτα που θα τα φαει κατευθειαν, αλλα για κατι που να μπορω να φτιαξω με σπιτικα υλικα και θα παρει περισσοτερη ωρα στο μασημα...
Οποιος εχει καμια ιδεα ας απαντησει γτ πραγματικα εχουμε αναγκη απο βοηθεια....ευχαριστω :)
 




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αγόρασε ένα μαύρο Κονγκ και γέμιζε του το με διαφορα πχ φυστικοβουτυρο και αστον να παιδεύεται για αρκετή ωρα...(το καλοκαίρι το γεμίζω και το βάζω λίγη ωρα κατάψυξη και έτσι γίνεται σαν παγωτό και λιώνει πιο σιγά)
 


bat-iris

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2015
591
622
Επίσης, καλή λύση είναι το kong, το κλασσικό. Το γεμίζεις μέσα με ό,τι έχεις και κάνει να φάει το βάζεις κατάψυξη ή ψυγείο, το δίνεις και ασχολείται αρκετή ώρα. Αρκετά καλό είναι και το να κρύβεις λιχουδιές σε όλο το σπίτι και να αφήνεις το σκυλί να ψάξει.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Γειά σου @gogaki

Η συχνότητα που βγαίνει βόλτες ο σκύλος και ο χρόνος που αυτές διαρκούν είναι ιδανικός, μα δεν γνωρίζουμε την ποιότητα που αυτές έχουν. Δηλαδή, κατά πόσο ο κούταβος εκτονώνεται και γυρίζει στο σπίτι κουρασμένος και πλήρης.

Καλό και το ότι παίζει με τα παιδάκια μα σίγουρα δεν παίζουν 3-4 ώρες κυνηγητό, δηλαδή δεν τρέχουν ασταμάτητα, κουτάβι και παιδιά για 3-4 ώρες και σίγουρα δεν θα γίνεται αυτό καθημερινά.

Φρόντισε στις βόλτες να παίζεται αρκετά και στα διαλείμματα του παιχνιδιού να εντάξεις και μερικά λεπτά βασικής υπακοής (αν δεν γνωρίζεις πως, προσπάθησε να δεις, διαβάσεις, ρωτήσεις ακόμα κι εδώ ή αν νομίζεις πως δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, μίλησε με κάποιον εκπαιδευτή). Αυτό θα βοηθήσει στο να απασχοληθεί και το μυαλό του σκύλου ουσιαστικά και χρήσιμα πέρα από το σώμα του και να επέλθει και μια άλλου είδους ηρεμία. Επίσης, θα αποκτήσεις κι εσύ κάποιον έλεγχο.

Στον κήπο ο σκύλος μόνος του δεν θα παίξει τόσο... Μαζί μπορείτε να κάνετε πολλά, είτε στον κήπο, είτε στο σπίτι, είτε στην βόλτα... και πρέπει να κάνετε!

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα θέματα και στα videos:

ασκήσεις Πιτ μπουλ

Μπορει να φταιει αυτο;;

...και ένα σχόλιο με χιούμορ για τα κόκκαλα χωρίς γλουτένη... :)

hipster.jpg
 


gogaki

Member
22 Σεπτεμβρίου 2016
5
9
33
Αγόρασε ένα μαύρο Κονγκ και γέμιζε του το με διαφορα πχ φυστικοβουτυρο και αστον να παιδεύεται για αρκετή ωρα...(το καλοκαίρι το γεμίζω και το βάζω λίγη ωρα κατάψυξη και έτσι γίνεται σαν παγωτό και λιώνει πιο σιγά)
εχω δυο... ενα μικρο που βαζω μεσα γαλοπουλα ή λιχουδιες αλλα εχει βρει τροπο και το τιναζει στον αερα και οταν σκαει στο πατωμα βγαινουν απεξω (οποτε ολο αυτο κραταει 10' μαξ) και ενα μεγαλο που βαζω γιαουρτι, αλλα μου εχουν πει οτι ναι μεν ειναι καλο το γιαουρτι αλλα δεν ειναι για καθε μερα...(συν οτι αμα το τρωει καθε μερα αρχιζει τις διαρροιες)...επισης του εχω βρει παιχνιδι που αντι να του βαλω φαγητο στο μπολ (το απογευματινο) το κραταω εγω και πεταω μια μια την ξηρα τροφη σ'ολο το σπιτι για να την κυνηγησει (κραταει το τρεξιμο-ψαξιμο ενα 30')....και παλι τπτ!!!!θελω καποια πιο δραστικη λυση...κατι που να τον βγαλει knock out και να πεφτει ξερος για υπνο απο την κουραση... :/
Υ.γ. το φυστικοβουτηρο κανει γενικα?δεν εχει λιπαρα?δεν εχει ζαχαρη?
 


gogaki

Member
22 Σεπτεμβρίου 2016
5
9
33
Γειά σου @gogaki

Η συχνότητα που βγαίνει βόλτες ο σκύλος και ο χρόνος που αυτές διαρκούν είναι ιδανικός, μα δεν γνωρίζουμε την ποιότητα που αυτές έχουν. Δηλαδή, κατά πόσο ο κούταβος εκτονώνεται και γυρίζει στο σπίτι κουρασμένος και πλήρης.

Καλό και το ότι παίζει με τα παιδάκια μα σίγουρα δεν παίζουν 3-4 ώρες κυνηγητό, δηλαδή δεν τρέχουν ασταμάτητα, κουτάβι και παιδιά για 3-4 ώρες και σίγουρα δεν θα γίνεται αυτό καθημερινά.

Φρόντισε στις βόλτες να παίζεται αρκετά και στα διαλείμματα του παιχνιδιού να εντάξεις και μερικά λεπτά βασικής υπακοής (αν δεν γνωρίζεις πως, προσπάθησε να δεις, διαβάσεις, ρωτήσεις ακόμα κι εδώ ή αν νομίζεις πως δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις, μίλησε με κάποιον εκπαιδευτή). Αυτό θα βοηθήσει στο να απασχοληθεί και το μυαλό του σκύλου ουσιαστικά και χρήσιμα πέρα από το σώμα του και να επέλθει και μια άλλου είδους ηρεμία. Επίσης, θα αποκτήσεις κι εσύ κάποιον έλεγχο.

Στον κήπο ο σκύλος μόνος του δεν θα παίξει τόσο... Μαζί μπορείτε να κάνετε πολλά, είτε στον κήπο, είτε στο σπίτι, είτε στην βόλτα... και πρέπει να κάνετε!

Ρίξε μια ματιά και σε αυτά τα θέματα και στα videos:

ασκήσεις Πιτ μπουλ

Μπορει να φταιει αυτο;;

...και ένα σχόλιο με χιούμορ για τα κόκκαλα χωρίς γλουτένη... :)

View attachment 59796
xaxaxaxaxax (για την φωτο :p) το ξερω ειναι γελοιο το "χωρις γλουτενη" απλα με τα προηγουμενα κοκκαλα τα κλασσικα εκανε διαρροιες και αυτα με το καλαμποκι δεν τον πειραζουν στο στομαχι...αλλα και παλι δεν θελω να του δινω ουτε αυτα γτ δεν πιστευω οτι κανουν καλο καθε βραδυ για αυτο ειπα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος σπιτικη συνταγη για να φτιαξεις κοκκαλα...

στην βολτα κανει 2 τετραγωνα και κανει ολες του τις αναγκες του εκει(δεν λερωνει δηλ ουτε στο σπιτι ουτε στ κηπο χωρις να τον εχουμε εκπαιδευσει, νομιζω ισως επειδη εχει σταθερες ωρες που βγαινει και ξερει να τις περιμενει)...πιστευω εκτονωνεται οπως τον βλεπω γτ παντα μετα απο κανενα 45' κανει διαλειμμα,σταματαει και ξαπλωνει για λιγο πριν ξανασηκωθει...(δεν ειμαι σιγουρη ομως αμα το κανει απο κουραση ή απλα για να με ταλαιπωρησει και να μην γυρισει σπιτι, νομιζω καποιες φορες λογω του ενος και καποιες του αλλου)
μονος του μενει 10-4.30/5....μετα ειναι αυτοκολητος...νομιζω υπαρχουν και "χειροτερα" ωστε να μην δικαιολογειται να ειναι κουρασμενος, περναμε τις περισσοτερες ωρες μαζι...
οσο για το κυνηγητο χωρις υπερβολη ειναι τοσο!!το ελεγα και σε φιλους μου με σκυλια και δεν με πιστευανε, μεχρι που ηρθαν σπιτι με τα σκυλια τους και παθανε σοκ... δεν σταματησε απο τις 5-11 (ειχε βεβαια και σκυλακια σε αυτη τη περιπτωση και επαιζε)...νομιζω οτι εχει καποιο προβλημα, δεν ειναι φυσιολογικο....τωρα οι ανηψιες ειναι 4 (κανουν rotation στον κηπο :p) και ειναι ολες κατω των 8 :p οποτε δεν λειπουν τα παιδια ολο το απογευμα απο το κηπο μεχρι να κοιμηθουν στις 9...κανουν μεχρι και τραμπολινο μαζι του...και απο 9-12 παιζει μονο με εμας στο σπιτι....και οταν θελουμε να κοιμηθουμε αρχιζει το χαος....
Την εκπαιδευση την σκεφτομουνα για να μαθει και το κλουβι για ταξιδια κλπ αλλα λενε οτι η εκπαιδευση μπορει να του αλλαξει τον χαρακτηρα, ισχυει??γιατι παρα τα αμετρητα στραβα του ειναι πολυ αγαπησιαρης με ολους, και ειδικα με τα μωρα, και δεν θελω να το χασει αυτο ή να γινει επιθετικος...μονο εμας εχει ουσιαστικα καβαλησει, κατα τα αλλα ειναι καλο σκυλι...
το "μπορει να φταιει αυτο" παντως που μου εστειλες εχει πολυ ενδιαφερον και το διαβαζω ολο τωρα γιατι εχω και εγω αντιστοιχα θεματα (ανεβαινει στο κρεβατι και δαγκωνει τις φτερνες μας οταν πεφτουμε για υπνο :/)
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Θα σου πω και λίγο την προσωπική μου άποψη επι του θέματος της ενέργειας.

Θεωρώ λοιπόν οτι όσο κακό κάνει η καθόλου άσκηση, αλλο τόσο "αρνητική" είναι η υπερβολική άσκηση.
Με αυτά που μας λες το σκυλί βρίσκεται συνεχώς σε υπερδιέγερση.Εαν βγαίνει 3 ωρες βόλτα και παίζει άλλες 4 ώρες στο σπίτι και δεν κοιμάται μετά αλλά σκάβει τους καναπέδες, κατα την ταπεινή μου άποψη σημαίνει οτι δεν έχει ηρεμίσει, έχει ακόμα υψηλή αδρεναλίνη και προσπαθεί με κάποιο τρόπο να το διαχειριστεί αυτό.

Θεωρώ οτι αν ελλατωθεί προοδευτικά αυτή η υπερβολική έκθεση σε ερεθίσματα και περιοριστεί στις βόλτες του, σιγά σιγά θα ηρεμίσει.

Λαμβάνουμε βέβαια υπόψιν και το γεγονός οτι είναι 8 μηνών ακόμα, αρα κουτάβι ακόμα οπότε κι η ενέργεια ειναι στο ζενίθ της.
 


Ζούκι

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2014
59
126
39
Rethimno
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετώπιζα κι εγώ και ο εκπαιδευτής μας είπε ότι έφταιγαν αυτά που προανέφερε ο @Johnkokk . Με κάποιο τρόπο έπρεπε εμείς να δείξουμε στο σκυλί πώς να χαλαρώνει, διότι ποτέ δεν χαλάρωνε και ήταν συνεχώς σε υπερδιέγερση. Όσο περισσότερο την κουράζαμε, τόσο περισσότερο καταστροφική ήταν στο σπίτι. Ίσως τα πράγματα καλυτέρευαν λιγάκι όταν την κουράζαμε πνευματικά, με εκμάθηση εντολών. Αλλά κι αυτό δεν κρατούσε για πολύ διότι μετά όταν κουραζόταν να εκτελεί το έδειχνε με άσχημο τρόπο, ανέβαινε πάνω μας και μας δάγκωνε. Αυτό με το φαγητό το είχα δοκιμάσει κι εγώ και κρατούσε κανα μισάωρο και μένα, όμως καθότι έχω ένα σκύλο σκούπα στη βόλτα το έκοψα γιατί έπρεπε με κάποιον τρόπο να μάθει ότι τρώει μόνο από το μπωλ της. Η μόνη λύση για μένα ήταν το crate. Τώρα που μεγάλωσε κάπως και είναι σε θέση να διαχειρίζεται καλύτερα το στρες το χρησιμοποιώ πλέον σπάνια με τον τρόπο που το χρησιμοποίησα στην αρχή. Και πάλι όμως μετά από βόλτα, επειδή το σκυλί είναι ακόμα διεγερμένο, τη βάζω μέσα για κανά δεκάλεπτο να ηρεμήσει. Εάν δε γίνει αυτό είναι λες και δεν πήγε ποτέ βόλτα!
 
  • Like
Reactions: bat-iris


Ζούκι

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2014
59
126
39
Rethimno
Επίσης να προσθέσω ότι το ίδιο θέμα με τα κόκκαλα είχα κι εγώ, πέραν από τις διάρροιες αλλά και με τα τόσα επιπλέον χρήματα διότι μας άρεσε ένα συγκεκριμένο που κόστιζε 4 ευρώ και κρατούσε το πολύ μία ώρα. Το extreme kong που πήρα το έκλαψα στο δεκάλεπτο, το ξέσκισε! Το μόνο που βοήθησε ήταν το κέρατο ελαφιού. Δες το κι αυτό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
 


krigopo

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
64
240
47
Επίσης να προσθέσω ότι το ίδιο θέμα με τα κόκκαλα είχα κι εγώ, πέραν από τις διάρροιες αλλά και με τα τόσα επιπλέον χρήματα διότι μας άρεσε ένα συγκεκριμένο που κόστιζε 4 ευρώ και κρατούσε το πολύ μία ώρα. Το extreme kong που πήρα το έκλαψα στο δεκάλεπτο, το ξέσκισε! Το μόνο που βοήθησε ήταν το κέρατο ελαφιού. Δες το κι αυτό. Σε καταλαβαίνω απόλυτα!
εγώ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα (είναι γενικά ήρεμη) αλλά ήθελα να ψηφίσω +1000 για το κέρατο ελαφιού!!! τρελαίνεται και δεν χαλάει με τίποτα... το συνιστώ !!! Τα kong ούτε να τα βλέπει...
 
  • Like
Reactions: Ζούκι


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
δεν θα σχολιασω το κομματι της εκτονωσης μια και το καλυψαν επαρκως οι υπολοιποι...

οταν θελεις ο σκυλος να χαλαρωσει και κυριως κατα την διαρκεια της νυχτας μπορεις να τον δενεις στο σημειο που ειναι το κρεββατι του,καθ ολη την διαρκεια του υπνου...με αυτο τον τροπο θα πετυχεις τρια πραγματα...

1.θα μαθει να περιοριζεται αντιλαμβανομενος οτι δεν εχει το ελευθερο να κανει οτι θελει ,οποτε το θελει...

2.θα συνδυασει τον περιορισμο με την χαλαρωση...

3.θα ταυτισει την χαλαρωση με το κρεββατι του...

πολλοι θα σου προτεινουν και την λυση του κλουβιου,λυση στην οποια προσωπικα ειμαι εντελως ανιθετος,παρα ταυτα την σεβομαι...

εν κατακλειδι...ξεκινα να περιοριζεις τον σκυλο σου με οποιον τροπο εσυ επιλεξεις...εκει ειναι το προβλημα σου κατ εμε κι οχι τοσο στην εκτονωση...
 
  • Like
Reactions: d-friend and cygor


gogaki

Member
22 Σεπτεμβρίου 2016
5
9
33
Γεια!! ειχα καιρο να γραψω στο forum αλλα ειπα να μοιραστω την συνταγη μου σχετικα με την ερωτηση που ειχα κανει για τα homemade κοκκαλα.
Εψαχνα να βρω συνταγη για κοκκαλα που να ειναι συμπαγη σαν του εμποριου για να τον κρατανε απασχολημενο πολυ ωρα, και προφανως απετυχα :p αντ'αυτου εφτιαξα καποια κοκκαλα τα οποια τα εφαγε ποιο γρηγορα και απο το φαγητο του :p αλλα για καποιο λογο με το που τα ετρωγε μετα καθοταν σαν πουλακι!!!ουτε δαγκωματα, ουτε σκαψιμο στους καναπεδες ουτε τπτ <3
Μετα απο πολυ ψαξιμο σε συνταγες στο internet και αρθρα για το ποιες τροφες κανουν καλο και ποιες οχι, αποφασησα να κανω την εξης συνταγη:
1)εβρασα ενα καροτο, ενα κολοκυθι, και λιγο μπροκολο και τα πολτοποιησα στο μπλεντερ
2)αντι για αλευρι που λενε ολες οι συνταγες, θρυματισα την ξηρα τροφη που ηδη του δινω στο μπλεντερ ωστε να μην εχει περιττο αμυλο που λενε οτι δεν προσφερει τπτ εκτος απο γευση και παχος (τρελος θορυβος, πηρε απειρη ωρα για να γινει σαν αλευρι και επρεπε να το κοσκινησω κιολας, ηταν το πιο χρονοβορο κοματι της συνταγης, ισως δεν εχω καλο μουλτι και καποιος αλλος να κανει λιγοτερη ωρα)
3)εβαλα σε ενα μπολ τα λαχανικα, την ξηρα τροφη (100 γρ), 1φετα γαλοπουλα βραστη (αυτη που βαζω στο τοστ μου), ζωμο κοτας (οχι knor, ειχα φτιαξει εγω για να μην εχει αλατι και μπαχαρικα που δεν κανουν καλο στα σκυλια), και ενα αυγο (διαβασα επισης οτι μπορεις να βαλεις και λιγο ανθοτυρο που δεν εχει αλατι, αλλα εγω δεν ειχα οποτε δεν εβαλα)
4)τα ανακατεψα ολα μαζι, εφτιαξα τα κοκαλα και τα εψησα στο φουρνο στους 180 για 45' (ισως ηθελε παραπανω γιατι δεν βγηκαν πολυ τραγανα ή ισως ηθελε λιγο παραπανω ξηρα τροφη γτ εβγαλαν νερο τα λαχανικα)
Βγηκε εν ολιγης ενα γεματο ταψι κοκκαλα (καμια 20αρια) και βρωμισε ολο το σπιτι ξηρα τροφη :p
Οταν κρυωσαν του εδωσα ενα και μεχρι να γυρισω το βλεμα μου ειχε εξαφανιστει το κοκκαλο, οποτε του αρεσαν (παρα το μπροκολο :p)
Του εδωσα το απογευμα 2ο και το πλεονεκτημα ηταν οτι δεν εφαγε παραπανω φαγητο ισως επειδη εχει βαση την ιδια την ξηρα τροφη του (δηλ αφηνει μερος απο το φαγητο του 2ου γευματος στο μπολ του ενω με τα παλια κοκκαλα ετρωγε και αυτα και ολο το φαγητο του)
Επισης διαβασα οτι τα υλικα που εβαλα εχουν πολυ λιγες θερμιδες οποτε δεν πιστευω οτι ειναι οσο παχυντικα οσο αλλες συνταγες που υπαρχουν στο youtube.
Επισης απο πλευρας εντερου την επομενη μερα δεν ειδα να εχει κανενα θεμα στην βολτα, οποτε και αυτο ηταν ενα plus, ( τον πειραζουν γενικα πολλα πραγματα, αλλα εδω επειδη ειχε την ξηρα του νομιζω οτι ηταν επισης ο λογος που δεν ειχε διαρροιες ή οτιδηποτε).
Αν καποιος εχει και καποια αλλη προταση να προσθεσει ειναι ευπροσδεκτη γιατι εχω σκοπο να πειραματιστω και αλλο και να μην ξαναπαρω λιχουδιες του εμποριου... ελπιζω να την βρειτε χρησιμη :)
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Γεια!! ειχα καιρο να γραψω στο forum αλλα ειπα να μοιραστω την συνταγη μου σχετικα με την ερωτηση που ειχα κανει για τα homemade κοκκαλα.
Εψαχνα να βρω συνταγη για κοκκαλα που να ειναι συμπαγη σαν του εμποριου για να τον κρατανε απασχολημενο πολυ ωρα, και προφανως απετυχα :p αντ'αυτου εφτιαξα καποια κοκκαλα τα οποια τα εφαγε ποιο γρηγορα και απο το φαγητο του :p αλλα για καποιο λογο με το που τα ετρωγε μετα καθοταν σαν πουλακι!!!ουτε δαγκωματα, ουτε σκαψιμο στους καναπεδες ουτε τπτ <3
Μετα απο πολυ ψαξιμο σε συνταγες στο internet και αρθρα για το ποιες τροφες κανουν καλο και ποιες οχι, αποφασησα να κανω την εξης συνταγη:
1)εβρασα ενα καροτο, ενα κολοκυθι, και λιγο μπροκολο και τα πολτοποιησα στο μπλεντερ
2)αντι για αλευρι που λενε ολες οι συνταγες, θρυματισα την ξηρα τροφη που ηδη του δινω στο μπλεντερ ωστε να μην εχει περιττο αμυλο που λενε οτι δεν προσφερει τπτ εκτος απο γευση και παχος (τρελος θορυβος, πηρε απειρη ωρα για να γινει σαν αλευρι και επρεπε να το κοσκινησω κιολας, ηταν το πιο χρονοβορο κοματι της συνταγης, ισως δεν εχω καλο μουλτι και καποιος αλλος να κανει λιγοτερη ωρα)
3)εβαλα σε ενα μπολ τα λαχανικα, την ξηρα τροφη (100 γρ), 1φετα γαλοπουλα βραστη (αυτη που βαζω στο τοστ μου), ζωμο κοτας (οχι knor, ειχα φτιαξει εγω για να μην εχει αλατι και μπαχαρικα που δεν κανουν καλο στα σκυλια), και ενα αυγο (διαβασα επισης οτι μπορεις να βαλεις και λιγο ανθοτυρο που δεν εχει αλατι, αλλα εγω δεν ειχα οποτε δεν εβαλα)
4)τα ανακατεψα ολα μαζι, εφτιαξα τα κοκαλα και τα εψησα στο φουρνο στους 180 για 45' (ισως ηθελε παραπανω γιατι δεν βγηκαν πολυ τραγανα ή ισως ηθελε λιγο παραπανω ξηρα τροφη γτ εβγαλαν νερο τα λαχανικα)
Βγηκε εν ολιγης ενα γεματο ταψι κοκκαλα (καμια 20αρια) και βρωμισε ολο το σπιτι ξηρα τροφη :p
Οταν κρυωσαν του εδωσα ενα και μεχρι να γυρισω το βλεμα μου ειχε εξαφανιστει το κοκκαλο, οποτε του αρεσαν (παρα το μπροκολο :p)
Του εδωσα το απογευμα 2ο και το πλεονεκτημα ηταν οτι δεν εφαγε παραπανω φαγητο ισως επειδη εχει βαση την ιδια την ξηρα τροφη του (δηλ αφηνει μερος απο το φαγητο του 2ου γευματος στο μπολ του ενω με τα παλια κοκκαλα ετρωγε και αυτα και ολο το φαγητο του)
Επισης διαβασα οτι τα υλικα που εβαλα εχουν πολυ λιγες θερμιδες οποτε δεν πιστευω οτι ειναι οσο παχυντικα οσο αλλες συνταγες που υπαρχουν στο youtube.
Επισης απο πλευρας εντερου την επομενη μερα δεν ειδα να εχει κανενα θεμα στην βολτα, οποτε και αυτο ηταν ενα plus, ( τον πειραζουν γενικα πολλα πραγματα, αλλα εδω επειδη ειχε την ξηρα του νομιζω οτι ηταν επισης ο λογος που δεν ειχε διαρροιες ή οτιδηποτε).
Αν καποιος εχει και καποια αλλη προταση να προσθεσει ειναι ευπροσδεκτη γιατι εχω σκοπο να πειραματιστω και αλλο και να μην ξαναπαρω λιχουδιες του εμποριου... ελπιζω να την βρειτε χρησιμη :)
Ειλικρινα μολις διαβασα τι ετοιμασες στο καημενο το ζωο με επιασε ΑΗΔΙΑ!!!
Τα σκυλια δεν χρειαζονται τετοιες αλχημειες ..παρτου καμποσα χοιρινα ή αρνισια χοντρα κοκκαλα βρασε του τα και δωσε του τα να τα φαει..Θα ειναι πανευτυχης , υγιεστατος και θα απασχοληθει αρκετη ωρα.Επισης θα παρει την καταλληλη δοση χοντροιτινης και γλουκοζαμινης που χρειαζεται...χωρις συμπληρωματα και λοιπα ανθυγιεινα...
Ακου λεει φυστικοβουτηρο στο σκυλι...
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
@gogaki , δεν θα εβαζα ξανα την ξηρα τροφή για πολλοστή φορα στον φουρνο. Ηδη από αρκετη επεξεργασία περασε μεχρι να μπει στο σακί της. Έτσι και αλλιώς αφού την βάζεις κανονικά για ψήσιμο , ό,τι είχε μέσα αχρηστεύθηκε. Προτείνω να μείνεις στο αλεύρι. (και βαλε μερικά συκωτακια μεσα για να κανεις πιο ελκυστική την μυρωδιά/γευση)
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.643
19.876
Τελικά, ο συσχετισμός του "sos" του τίτλου, με την συνταγή σου, ποιός είναι;
Για ποιό λόγο, τα έφτιαξες αυτά τα "κόκκαλα"; Σε τι χρησιμεύουν;

Εχεις ένα κουτάβι, που έχει φουλ ενέργεια. Τι πιο φυσικό; Ετσι είναι, σχεδόν όλα τα κουτάβια. Το διάλεξες να το αποκτήσεις, έτσι δεν είναι; Η το βρήκες αδέσποτο και το μάζεψες;
8-9 μηνών που είναι τώρα, εκτός από τις βόλτες και τις τρεχάλες, τι άλλο έχει μάθει; Στην βόλτα πως είναι; Πάει σωστά με το λουρί του; Στο σπίτι μένει ήσυχα μόνο του; Τις ζημιές που κάνει, έπρεπε να έχεις φροντίσει να μην τις κάνει, κυρίως για την δική του ασφάλεια. Ο κήπος [με τον οποίο μου σηκώνεται η τρίχα, στην σκέψη και μόνο] είναι απολύτως ασφαλής, από κάθε άποψη, για το κουτάβι;

* Παιδάκια και σκυλάκια, δεν πρέπει να βρίσκονται ΠΟΤΕ ανεπίβλεπτα, στον ίδιο χώρο. Για κανένα λόγο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
παρτου καμποσα χοιρινα ή αρνισια χοντρα κοκκαλα βρασε του τα
Βραστά και γενικότερα ψημένα κόκκαλα, πότε. Και για κανένα λόγο. Οτι κόκκαλο δώσεις, να είναι ωμό. Και όχι κόκκαλα που στηρίζουν το ζώο (πόδια-μηροί). Πλευρά, λαιμούς, ουρές, άνετα, από ότι ζώο θέλεις (ακόμα κι από χοιρινό, υπό προϋποθέσεις). Ακόμα και κέρατα από ελάφι, φαντάσου!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.746
Πάντως η λύση στο πρόβλημα δεν είναι σίγουρα οι λιχουδιές. Επιπλέον με τόση εκτόνωση ακόμη κι ένα λαμπ, ημίαιμο ή μη, δεν δικαιολογείται να έχει τέτοια μούρλα. Αν χτίσετε μια σχέση να σας ακούει και λίγο και να ξέρει ότι υπάρχουν κόκκινες γραμμές (ωχ χριστέ μου τι είπα τώρα βραδυάτικα) όχι με βία και φωνές φυσικά, θα ήταν καλό και για εκείνο.
Επίσης λάβε υπόψη σου ότι για έναν σκύλο στην κουταβίσια τρέλα του, τσιτάτο, η εκτόνωση από την πρόκληση υπερδιέγερσης είναι καταστάσεις που θα πρέπει να προσέχεις. Μην το τσιτώνετε περισσότερο από ότι είναι τσιτωμένο το ζώο. Και το παιχνίδι με τις ανηψιές λίγο κάπως έτσι μου φαίνεται.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Βραστά και γενικότερα ψημένα κόκκαλα, πότε. Και για κανένα λόγο. Οτι κόκκαλο δώσεις, να είναι ωμό. Και όχι κόκκαλα που στηρίζουν το ζώο (πόδια-μηροί). Πλευρά, λαιμούς, ουρές, άνετα, από ότι ζώο θέλεις (ακόμα κι από χοιρινό, υπό προϋποθέσεις). Ακόμα και κέρατα από ελάφι, φαντάσου!
Το χοιρινο δεν κανει ωμο.Ολα τα χοντρα κοκκαλα ειναι καταλληλα.Μονο κουνελι και κοτοπουλο δεν κανει.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το χοιρινό είπα, υπό προϋποθέσεις. Αυτό σημαίνει ότι έτσι δεν κάνει, αλλιώς κάνει. Και κοτόπουλο και κουνέλι κάνει μια χαρά, εφόσον μιλάμε για άψητο/άβραστο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.748
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π