Το σκυλακι μου πεθανε..Συμβουλη


salvation88

New Member
6 Δεκεμβρίου 2016
2
0
35
Καλησπέρα, Πριν λίγες ήμερες αγόρασα ένα κουταβάκι μέσω I-pet από υποτιθέμενο εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη. Το σκυλάκι μου το έστειλε Αθήνα με μεταφορική σ ένα καφάσι μες τη βρωμια ,χωρις απόδειξη και με ξένο βιβλιάριο.. Εγω για κακη μου τύχη το κράτησα και το σκυλάκι είχε τυφο..το εκδήλωσε 2 ήμερες μετα και υστερα πέθανε. Ο τύπος δεν δέχεται να μου επιστέψει τα λεφτά αλλά να μου στειλει άλλο. Λες κ ήταν χαλασμένο παιχνίδι.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι μπορώ να κανω ή να του πω για να φοβηθεί κ να μου επιστέψει τα λεφτά?
 




salvation88

New Member
6 Δεκεμβρίου 2016
2
0
35
Δυστυχώς εγώ το πήρα από εκεί για καλύτερα γιατί τόσα ήξερα ..και δεν βρέθηκε ένας να με αποτρέψει.. Δεν είχα εμπειρία.. και το πλήρωσα με το παραπάνω αφού έβλεπα το κουταβάκι να πεθαίνει..
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα, Πριν λίγες ήμερες αγόρασα ένα κουταβάκι μέσω I-pet από υποτιθέμενο εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη. Το σκυλάκι μου το έστειλε Αθήνα με μεταφορική σ ένα καφάσι μες τη βρωμια ,χωρις απόδειξη και με ξένο βιβλιάριο.. Εγω για κακη μου τύχη το κράτησα και το σκυλάκι είχε τυφο..το εκδήλωσε 2 ήμερες μετα και υστερα πέθανε. Ο τύπος δεν δέχεται να μου επιστέψει τα λεφτά αλλά να μου στειλει άλλο. Λες κ ήταν χαλασμένο παιχνίδι.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι μπορώ να κανω ή να του πω για να φοβηθεί κ να μου επιστέψει τα λεφτά?
Και εσύ γιατί συμφώνησες να σου το στείλουν με μεταφορική , λες και είναι καμιά συσκευή. Γιατί δεν πήγες μόνος σου στο "υποτιθέμενο εκτροφείο" να το δεις από κοντά. Τώρα απλώς υποστείς τις συνέπειες αυτών που έπραξες. Και όλα αυτά κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, γιατί δεν τα έψαξες πριν το πάρεις. Τώρα πως κατάφερες και βρήκες το dogforum? Έπρεπε να το κάνεις πριν αποφασίσεις να πάρεις σκυλάκι. Τότε τα μέλη θα σου εξηγούσαν το λάθος που πας να κάνεις και θα είχες τώρα τα λεφτουδάκια σου στην τσέπη σου. Τώρα όμως είναι αργά. Δεν θα σου τα δώσει. Αφού δεν έχεις ούτε καν την απόδειξη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εγω για κακη μου τύχη
Για κακή τύχη, του πλάσματος, που το χειριστήκατε και οι δυό σας, σαν αντικείμενο, θέλεις να πεις.

.. και το πλήρωσα με το παραπάνω ...
Το κουτάβι, το πλήρωσε, με τον χειρότερο τρόπο δυστυχώς.

Οσο κι αν δεν ξέρεις, υπάρχει και η κοινή λογική. Που λέει, ότι δεν είναι δυνατόν, να βάλεις ένα νεογέννητο μωρό [οποιουδήποτε είδους], να περάσει μια τέτοια, κρισιμότατη για την ζωή του, δοκιμασία. Εσύ, θα "ταξίδευες" έτσι; Θα έβαζες το παιδί σου, ή οποιοδήποτε ανθρωπομωρό, να "ταξιδέψει" έτσι;

Και αν βαρεθείς να συνεχίσεις να διαβάζεις ή δεν βρεθεί κανείς να στο πει, όποιο ανεμβολίαστο σκύλο βάλεις στο σπίτι σου, είτε μωρό, είτε ενήλικο, για το επόμενο εξάμηνο το λιγότερο, κινδυνεύει επίσης, να φύγει από τύφο.
 






canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@salvation88

Πρόσεξε να δεις πως έχουν τα πράγματα...

Πριν λίγες μέρες, όπως λες, κατάφερες να βρεις το τάδε pet και παρήγγειλες ένα κουτάβι. Με αυτά μπορούμε να συμπεράνουμε πως και πριν λίγες μέρες, όπως και τώρα, είχες πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Τώρα, λίγες μέρες μετά, βρήκες και αυτή εδώ την σελίδα για να πεις πως το κουτάβι που παρήγγειλες πέθανε λίγες ώρες μετά από την παραλαβή και μακάρι να ήξερες πριν αυτά που ξέρεις τώρα... Μα τι ξέρεις τώρα που δεν ήξερες πριν;

Η σελίδα αυτή πάντως, αυτή που διαβάζεις τώρα, υπάρχει πάνω από 10 χρόνια στο διαδίκτυο και συνήθως θα βγει στην 1η σελίδα αν κάποιος αναζητήσει κάτι σχετικό με το σκύλο. Που έψαξες εσύ για πληροφορίες πριν πάρεις σκύλο;

Θεώρησε τα λεφτά που έχασες ως το τίμημα του λάθους σου και μια δίκαιη τιμωρία. Δεν σε εξαπάτησε κανείς. Δε σε πήρε με το ζόρι ο έμπορος/μεσάζοντας να σου πουλήσει σκύλο, δε σου υποσχέθηκε "λαγούς με πετραχήλια", δεν αθέτησε κανένα συμβόλαιο... Εσύ, με μοναδικό γνώμονα την τιμή και την ευκολία σου, την βολή σου, αποφάσισες να απευθυνθείς εκεί. Να μην ψάξεις κάτι περισσότερο ή να μην λάβεις υπόψη σου κάποιους γραφικούς και υπερβολικούς τύπους που λένε και γράφουν άλλα.

Η πληροφορία, πλέον, υπάρχει σε κοινή θέα, εύκολα προσβάσιμη και δωρεάν.

Τέλος, θεώρησε τα λεφτά που έδωσες ως "δίδακτρα" που μπορεί να "πιάσουν τόπο", μπορεί και όχι.

Αυτό είναι κάτι που θα φανεί και από την συνέχεια της κουβέντας...

Καλή συνέχεια!
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
@salvation88 πλέον δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Απόδειξη αγοράς δεν έχεις, οπότε δεν μπορείς να κινηθείς εναντίον του. Ούτε με άλλο κουτάβι να δεχτείς αντικατάσταση. Περίμενε πρώτα κανένα χρόνο (και βάλε), απολύμαινε ανά τακτά διαστήματα το σπίτι και μετά το συζητάς για το αν και εφόσον θα αποκτήσεις άλλο σκύλο.

Μα, πάνω από όλα, ενημερώσου.
Δεν είναι δυνατόν, να μπαίνεις ίντερνετ και να ψάχνεις για το οτιδήποτε, αλλά να αγοράζεις ζωντανό πλάσμα με την ίδια λογική που θα παραγγείλεις θήκη κινητού από το χ ψ ιντερνετικό κατάστημα.

Για να μη το προχωρήσω και λίγο παραπέρα.. Αναφέρεις τη λέξη εκτροφείο. Ένα ποσοστό του μέσου Έλληνα που θα πάρει σκύλο δεν γνωρίζει την ύπαρξη εκτροφείων. Δεν ξέρει τι είναι. Και για αυτό πάει στην κυρία Κούλα ή στο pet shop. Είναι στενάχωρο, αλλά δυστυχώς αυτό έχω παρατηρήσει ότι ισχύει. Άρα εμένα προσωπικά, κάτι μου λέει ότι ήξερες 5 πράγματα πιο πριν ή έστω κάτι είχε πάρει το αυτί σου..
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Το μόνο που εύχομαι ν σκεφτείς @salvation88 είναι ν συγκρατήσεις τν εαυτό σου από τ ν αποκτήσει αυτό που επιθυμεί. Υπεύθυνα σκέψου πριν πράξεις κ όχι παρορμητικά διότι αυτό που συζητάμε είναι ζωή κ ψυχή μ ανάγκες
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Εγω παλι επιθυμω να σκεφτεις κ οοολα τα αδερφακια του,προηγουμενα κ επομενα, που θα πεθανουν κ αυτά απο τυφο, με ελαχιστες, ισως, υπερτυχερες εξαιρεσεις... Ολα αυτα που γεννηθηκαν κ θα γεννηθουν για να καλύψουν τις αναγκες ανθρωπων χωρις ενημερωση....ανθρωπων που δεν ηθελαν ενα αδεσποτακι χωρις ιδιαιτερο λογο ανθρωπων που ηθελαν να γλυτωσουν χρημα....
 
  • Like
Reactions: yasemin


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Καλησπέρα, Πριν λίγες ήμερες αγόρασα ένα κουταβάκι μέσω I-pet από υποτιθέμενο εκτροφείο στη Θεσσαλονίκη. Το σκυλάκι μου το έστειλε Αθήνα με μεταφορική σ ένα καφάσι μες τη βρωμια ,χωρις απόδειξη και με ξένο βιβλιάριο.. Εγω για κακη μου τύχη το κράτησα και το σκυλάκι είχε τυφο..το εκδήλωσε 2 ήμερες μετα και υστερα πέθανε. Ο τύπος δεν δέχεται να μου επιστέψει τα λεφτά αλλά να μου στειλει άλλο. Λες κ ήταν χαλασμένο παιχνίδι.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τι μπορώ να κανω ή να του πω για να φοβηθεί κ να μου επιστέψει τα λεφτά?
Ειμαι σιγουρος οτι εισαι troll, απο ενστικτο, δε μπορω να το αποδειξω γκατ νταμεντ..
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
salvation88 = 1988(?) = 28 ετών!

Αν ισχύει έχουμε την ίδια ηλικία!

Από την ψυχρή οπτική του πωλητής-πελάτης θα έπρεπε να ξέρεις ότι αγορά χωρίς απόδειξη=χαμένα χρήματα.

Από την συναισθηματική(κατανοητή μέχρι ένα σημείο) οπτική του να αποκτήσεις ένα ζώου επικαλούμενος/η ότι ήθελες να το γλιτώσεις θα έπρεπε να ξέρεις ότι πριν κάνουμε κάτι ρωτάμε.

Στην εποχή της πληροφόρησης ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΣΟΥΛΑ και σε αυτήν την ηλικία δεν κάνουμε τέτοια ατοπήματα! Δεν έχεις δικαιολογία στην άγνοια!

Τα παραπάνω δεν είναι προσβολές, ούτε επίθεση, είναι η αλήθεια!

Θα ήθελα να μάθω εσύ πως κρίνεις αυτήν την στιγμή την κατάσταση σου?
Το κόβεις να τα παίρνεις τα λεφτά?
Το κόβεις να πατσίζεις με ένα άλλο κουταβάκι?
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τα εχουν πει ηδη οι προηγουμενοι, αλλα να τα πω κι εγω....
Αρνουμαι να πιστεψω οτι μεχρι πριν λιγες μερες δεν ηξερες να ενημερωθεις για τον σωστο τροπο αποκτησης σκυλου, αλλα σημερα βρηκες τοσο ευκολα το forum,να πεις τον πονο σου...
ή μας τρολαρεις ή ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ (ανευθυνε ελληνάρα) και κατσε τωρα κανενα χρονο χωρις σκυλο...τοσο απλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf