Η καλυτερη ξηρα τροφη..


Status
Κλειδωμένο θέμα

noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και εγω εκανα μεταβαση απο Platinum σε Naturea Wetlands Duck και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος (ειχε μια δυσανεξια στο κοτοπουλο και αλλαξα και εστρωσαν τα κοπρανα της σκληρυναν αρκετα)
 


Jim Chinis

New Member
28 Δεκεμβρίου 2016
1
0
28
Χαιρετώ, είμαι νέος εδώ και δεν γνωρίζω αν έχει ειπωθεί σε προηγούμενο ποστ, θέλω να ρωτήσω αν συνεχίζει να κυκλοφορεί η doglovers gold. Ρωτάω επειδή στο κατάστημα το οποίο προμηθεύεται τη συγκεκριμένη τροφή έχει αναρτήσει μια ενημέρωση σχετικά με την προσωρινή παύση λειτουργίας του. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Η naturea ειναι οντως απο τις καλες τροφες, ειδικα οι grain free. Αυτα που βλεπω οτι χρειαζονται καλαμποκια και σιταρια οι σκυλοι για υδατάνθρακες ειναι τραγικά!! Φρουτα, λαχανικα αντε και λιγη γλυκοπατατα φτανουν μια χαρά. Αυτο δε το κανω οικονομια με 45 ευρω τα 15 κιλα αντι για 59 τα 12 (η φθηνοτερη καλη grain free) και μετα 6 χρονων ο σκυλος μου επαθε καρκινο, επαθε το στομαχι του, επαθε το ενα και το αλλο και φευγουν στον κτηνιατρο 2000 ευρω για χειρουργεία και νοσηλιες??? Ναι η barf ειναι η καλύτερη αλλα... Και το αλλα ειναι πολυ μεγαλο! Το πραγματικο κοστος ειναι τεραστιο (πολλαπλασιο ακομη και της ακριβοτερης ξηρας) και ο χρονος που χρειάζεται να ξοδευεις για ταισμα και ετοιμασια του σκυλου ειναι 3 ωρες τη μερα αν θελεις να εισαι σωστος και ασφαλης. Και φυσικα οσο ειναι κουταβι εξετάσεις ανα 3 μηνες και μετα ανα 6 (επιπλέον κοστος). Δεν θα μπω σε λεπτομεριες τωρα. Το οτι οι καλύτερες και ακριβοτερες τροφες αναγραφουν μικροτερη δοσολογια δεν λεει κατι, γιατι ειναι ενδεικτικη. Το να παρεις μεγαλοσωμο σκυλο και να τον ταιζεις σκουπιδια τροφες γιατι "εδω εμεις δεν εχουμε να φαμε", μην παρεις μεγαλοσωμο! Τον κτηνιατρο πως θα τον πληρώσεις οταν βγαλει προβληματα υγειας?
 


nikpan

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
10
3
47
Επίσης να αναφέρουμε οτι ολες οι φθηνες εχουν καποια συντηρητικα που ειναι κακιστα για την υγεια του σκύλου και μαλιστα τα εχουν και καποιες απο τις ακριβες, οποτε θελει και εκει λιγο ψαξιμο.
 






Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας!

Για ένα διάστημα μήνα θα χρειαστεί να ταΐσω τον μικρό ξηρά . Τώρα τρώει barf . Είμαι ανάμεσα στις sams field junior large και naturea growth chicken grain free . Πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο η μια από την άλλη;!

Ο Μαξ είναι 7 μηνών κ 22 σχεδόν κιλά .
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.235
7.776
Καλησπέρα σας!

Για ένα διάστημα μήνα θα χρειαστεί να ταΐσω τον μικρό ξηρά . Τώρα τρώει barf . Είμαι ανάμεσα στις sams field junior large και naturea growth chicken grain free . Πιστεύετε ότι αξίζει περισσότερο η μια από την άλλη;!

Ο Μαξ είναι 7 μηνών κ 22 σχεδόν κιλά .
Το ιδιο διλλημα ειχα για τις αντιστοιχες puppy, τελικα παρηγγειλα τη δευτερη, μου φανηκε προσωπικα πιο "πλουσια" , ελπιζω να του ταιριαξει, προς το παρον τη καταβροχθιζει!
 
Last edited:


Hlias21

Member
9 Απριλίου 2011
6
8
Για 3,5 μηνών γ.π. Είμαι μεταξύ των δυο παρακάτω ξηρών τροφών
https://www.pet4u.gr/n-and-d-grain-free-chicken-and-pomegranate-puppy-maxi.html
και https://www.pet4u.gr/naturea-growth.html
Ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη για την κούταΒίτσα μου?
Παρατηρώ ότι η N&D έχει διπλάσια ποσοστά σε χονδροιτινη και γλυκοζαμινη.
Να προσθέσω ότι το διάστημα που θα δώσω ξηρά θα είναι μικρό καθότι σκέφτομαι να πάω σε barf.
Αν δεν κουράζω, σε ποια ηλικία είναι προτιμώ να τη γυρίσω σε barf?
 






noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Μπορείς να δίνεις ξηρά, μέχρι να κάνεις τη μελέτη σου και να αρχίσεις να φτιάχνεις μπαρφ (το καλύτερο είναι να τη φτιάχνεις μόνος σου για να ξέρεις τι βάζεις και πόσο - εξάλλου και αυτό είναι το νόημα της μπαρφ, να ξέρεις τι ακριβώς ταΐζεις). Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν άπειρα θέματα για μπαρφ. (http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-Τι-ταϊζουμε-και-τι-όχι.313/) Από τις δύο που ανέφερες, προσωπικά έχω δοκιμάσει την N&D και ήμουν ευχαριστημένη
 
  • Like
Reactions: Orilis


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δηλαδή να μην κοιτάω καν για ξηρά? Να την βάλω κατευθείαν σε barf?
Αν έχεις διαβάσει αρκετά κι είσαι έτοιμος, όσο πιο νωρίς, τόσο πιο καλά. Μου πήρε έξι χρόνια να το πάρω απόφαση... Μετανιώνω κάθε στιγμή που δεν το ξεκίνησα πολύ πολύ πολύ νωρίτερα. Για σπιτική barf μιλάω. Στον επόμενο σκύλο (αν και όταν υπάρξει επόμενος) θα ξεκινήσει σπιτική με το που θα μπει στο σπίτι
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πιστεύω ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης (για το ότι δεν το παίρνουμε εύκολα απόφαση - βάζω και τον εαυτό μου μέσα, μιας και είμαι ακόμα σε βάση ψαξίματος, μελέτης, έρευνας κλπ) φέρνουν και οι περισσότεροι κτηνίατροι, που είναι κατά της μπαρφ. Βέβαια φαντάζομαι πολλοί είναι κατά επειδή δεν είναι σίγουροι κατά πόσο ο ιδιοκτήτης θα μπορέσει να ενημερωθεί σωστά για να καλύπτει όλες τις ανάγκες του σκύλου του σε βιταμίνες, ιχνοστοιχεία κλπ. Αλλά από την άλλη κιόλας δεν είναι σε θέση να σε συμβουλεύσουν οι ίδιοι.
@Hlias21 στο λινκ που σου παρέθεσα θα βρεις πάμπολλες πληροφορίες, ακόμα και ενδεικτικά διατροφολόγια. Μελέτα το, πάρε κάποιο καλό βιβλίο και μόλις αισθανθείς έτοιμος και ενημερώμενος ξεκίνα. Μέχρι τότε επέλεξε μια καλή ξηρά με τα πέντε πρώτα συστατικά να είναι κρέας (τουλάχιστον τα 2-3 από αυτά) και κατά προτίμηση grain free (Acana, Naturea Regionals κλπ)
 


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα σας !

Γνωρίζει κάποιος ποτε είναι να έρθουν οι καινούργιες acana , meadowland ... free run poultry κτλ ;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλησπέρα σας !

Γνωρίζει κάποιος ποτε είναι να έρθουν οι καινούργιες acana , meadowland ... free run poultry κτλ ;
Καλησπέρα! Η meadowland είναι η καινούρια wild prairie της σειράς regionals. Η free run poultry απ ο,τι είδα είναι η prairie poultry. Οι αμερικανικές συσκευασίες απ ο,τι καταλαβαίνω έχουν διαφορετικές ονομασίες από τις καναδεζικες. Εμείς εισάγουμε από Καναδά
 
  • Like
Reactions: Taitienitsa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Καλησπέρα! Η meadowland είναι η καινούρια wild prairie της σειράς regionals. Η free run poultry απ ο,τι είδα είναι η prairie poultry. Οι αμερικανικές συσκευασίες απ ο,τι καταλαβαίνω έχουν διαφορετικές ονομασίες από τις καναδεζικες. Εμείς εισάγουμε από Καναδά
Αα! Δεν το γνώριζα ... Σε ευχαριστώ πολύ .
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Taitienitsa

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2016
412
554
35
Κορυδαλλός
Να κάνω κ μια ακόμη ερώτηση . Επειδή σήμερα κάναμε στείρωση .
Μου είπε ο γιατρός σταδιακά να του αλλάξω την τροφή σε μια για στειρωμένα σκυλιά .
Γνωρίζετε αν η acana έχει κάποια τέτοια τροφή ;
Επίσης , θεωρείτε απαραίτητο να το κάνω αυτό ; Θα προτιμούσα να συνεχίσω με τον κωδικό που του έχει κάτσει καλά .
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Προσωπικά το θεωρώ μάρκετινγκ. Ο δικός μας ο κτηνίατρος μου είπε ότι δε υπάρχει κανένας λόγος απλά άμα δω ανοδική πορεία στη ζυγαριά να μειώσω την ποσότητα για να μην πάρει βάρος . Η δικιά μου στειρωμένη είναι και συνεχίζουμε με ακανα αλλά προσέχουμε τη δοσολογία .
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf