εξάρθρωση αυχένα ή αρθρίτιδα; μαγνητική ή κορτιζόνη ;


Φένια

Member
17 Σεπτεμβρίου 2016
11
12
41
Καλησπέρα σας,
Χρειάζομαι την βοήθεια σας, το καλοκαίρι βρήκα στην θάλασσα την Ήρα μας, ένα ημιαιμο γκεκα θηλυκό, με χτυπήματα κ γδαρσίματα στο κορμί της,(μάλλον κάποιος κυνηγός την είχε πετάξει στον δρόμο κ κάποιος την είχε κάψει,ένα σκυλί κακοποιημένο και με φοβίες) την αγαπήσαμε κ την υιοθετήσαμε...έτσι αφού και η ίδια αποφάσισε να μείνει μαζί μας κάναμε την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό για τα απαραίτητα.
κάναμε τα εμβόλια , εξέταση αίματος και ο γιατρός μας διαβεβαίωσε πως ακόμα και η αστάθεια που έχει στο μπροστινό δεξί ποδαράκι της δεν είναι τίποτα και αφού τα πίσω πόδια της πατάνε καλά είναι ένα υγιές κουτάβι (το πολύ 1έτους ).
φέραμε την Ηρα στην Αθήνα και μέχρι και σήμερα της δίνουμε αγάπη ,ζεστό σπίτι , παιχνίδια αγκαλιές ότι χρειάζεται,επίσκεψη στον κτηνίατρο για τα εμβόλια , τα πάντα αφού είναι μέλος της οικογένειας.
το προηγούμενο Σάββατο όμως ξεκίνησαν τα προβλήματα:
ο καιρός ήταν άστατος πολύ βροχή (η ήρα μένει σε δικό της σπίτι αρκετά καλά προστατευμένο από τις καιρικές συνθήκες), η ηρά λοιπόν έκλαιγε και φώναζε για ώρες απ ότι μας είπαν οι γείτονες(καθώς εργάζομαι εως αργά) και γυρνώντας την βρήκα μέσα στην βροχή...το σπίτι της άθικτο χωρίς νερά και εκείνη έτρεμε , την στέγνωσα και την έβαλα ξανά σπίτι της όταν είχε ηρεμήσει από την ένταση με τα μπουμπουνητά....
μετά από δύο μέρες όμως η Ηρα σταμάτησε να τρώει , ήθελε πάση θυσία να είναι συνέχεια μαζί μας προσπαθούσε με οποίο τρόπο μπορούσε να ανεβεί τις σκάλες και να τρυπώσει απο διαφορά σημεία ,έσπασε με τα ποδιά ένα πορτάκι και όλα αυτά για να ανέβει στην κεντρική είσοδο του σπιτιού....Την Τετάρτη που μας πέρασε πήγαμε να την χαϊδέψουμε στο κεφάλι και πρίν καν την ακουμπήσουμε άρχισε να γαβγίζει και να φωνάζει σαν την δέρνει κάποιος....το κλάμα της και οι φωνές ήταν λες και έχει χτύπησε κάποιο σκυλί και υποφέρει ...
το πρώτο που έκανα ήταν να την πάμε στον κτηνίατρο ... ο οποίο κοίταξε τον αυχένα της δεν διαπίστωσε κάποιο σπάσιμο της έκανε εξετάσεις αίματος βγήκαν πολύ καλές και έτσι αποκλείσαμε πως δεν πάσχει από κάποιο παθολογικό αίτιο δλδ κάποια φλεγμονή ,διαπιστώθηκε επίσης πως δεν έχει καλαζαρ...Της έκανε τέστ για να δεί πως αντιδρούν τα νεύρα της και βγήκε μηδέν ...Δηλαδή ότι δεν ανταποκρίνεται σε κανένα ερέθισμα ...δεν πάταγε τα πόδια της ,δεν στεκόταν δεν αντιδρούσε ....πράγμα το οποίο δεν συμβαίνει τώρα , περπατάει κανονικά άτονα αλλά περπατάει
μας είπε ότι μπορεί να έχει πάθει εξάρθρωση στον αυχένα , μας είπε ότι μπορεί να έχει αρθρίτιδα ....τίποτα όμως σίγουρο!!!
δεν μπορεί να μας πει τι έχει η Ήρα αν δεν κάνουμε μια μαγνητική η οποία κοστίζει 300€ που δεν έχω όμως την οικονομική δυνατότητα να το υποστηρίξω δυστυχώς ...το πρώτο βράδυ της έκανε ένεση κορτιζόνης ,και έπειτα μας σύστησε να πάρουμε την κορτιζόνη σε χάπια ....εγώ βλέπω ένα σκυλί που πονάει ακόμα δεν είναι χαρούμενο και κατά διαστήματα κλαίει...έχει όμως και τις καλές της στιγμές προσπαθεί να μην μας στεναχωρεί και την βλέπω ότι κάνει παιχνίδια αλλά πονάει ....
μπορείτε να βοηθήσετε εάν όντως τέτοιου είδους εξετάσεις (μαγνητική) έχουν αποτέλεσμα ;(δεν μου δίνει εγγύηση ότι θα δείξει κάτι απλά θέλει να δει εάν έχει κάποιο πρόβλημα στην σπονδυλική στήλη )....
υπάρχει περίπτωση να μπορώ να ζητήσω βοήθεια από κάποια φιλοζωική για να κάνω την μαγνητική έστω με μικρότερο κόστος ;
υπάρχει όμως περίπτωση εαν έχει πάθει όντως εξάρθρωση να θεραπευτεί ή με τόσα χάπια κορτιζόνη το ταλαιπωρώ το σκυλί;
και εαν έχει αρθρίτιδα ; πως θα φαινόταν ;μπορεί να είναι καλαζάρ και να μην το έχει διαγνώσει σωστά ο γιατρός ;
συγνώμη για το μεγάλο κείμενο,συγνώμη εάν δεν έχω κάνει κάτι σωστά δημοσίευσή και σας ταλαιπωρώ ...ευχαριστώ όμως πολύ εκ των προτέρων ....
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μόνο γιατρός μπορεί να σου δώσει απαντήσεις.
Πριν κάνεις μαγνητική, αν όντως χρειάζεται, μπορείς να πάρεις δεύτερη ή και τρίτη, ιατρική γνώμη. Και ότι σου πουν.

Το σκυλάκι, δεν μπορεί να μένει μαζί σας, μέσα στο σπίτι σας;

υπάρχει περίπτωση να μπορώ να ζητήσω βοήθεια από κάποια φιλοζωική για να κάνω την μαγνητική έστω με μικρότερο κόστος ;
...
:confused::confused::confused:

Αναρωτιέμαι μερικές φορές, πως έχει ο κόσμος στο μυαλό του, ότι λειτουργούν οι φιλοζωικές!!!
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
:confused::confused::confused:

Αναρωτιέμαι μερικές φορές, πως έχει ο κόσμος στο μυαλό του, ότι λειτουργούν οι φιλοζωικές!!!
Συγνώμη για το off topic αλλά εάν κάποιος έχεις κάποιο (ιατρικο) πρόβλημα με το σκύλο του, δεν μπορεί να πάει σε κάποια φιλοζωική και από εκεί με την σειρά τους να τον στείλουν σε κάποιο γιατρό ο οποίος ή θα κάνει κάποια καλύτερη τιμή (δεν μιλάω για κάνα τρελό ποσο) ή να δεχθεί να πληρωθεί σε δόσεις; Είναι τόσο εκτως πραγματικότητας αυτο;
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φένια καλώς ήρθες. Διαβάζοντας δύο φορές το κείμενο σου μου μπαίνουν υποψίες ότι ο σκύλος έχει ψυχολογικό θέμα, το οποίο πυροδοτήθηκε από την κροτοφοβία την ημέρα της καταιγίδας. Αυτό μπορεί να προκαλεί και πολλά ψυχοσωματικά θέματα. Το άσχημο είναι ότι για ώρες δεν υπάρχει κάποιος σπίτι, εγώ θα σου πρότεινα να βάλετε τον σκύλο μέσα άμεσα, να πάρε κρέιτ και σιγά σιγά να την εξοικειώσετε σε αυτό. Πολύ σταδιακά και ήρεμα όμως, μην περιμένετε απότομα να το συνηθίσει. Όταν θα νοιώσετε ότι το έχει μάθει δοκιμάστε 10 λεπτά στην αρχή να την αφήσετε μόνη εκεί μέσα. Μπορεί το κρέιτ να λειτουργήσει κατευναστικά. Συμβαίνει σε πολλά σκυλιά.
Θεωρώ απαραίτητο να μπει ο σκύλος στο σπίτι και να νοιώθει την ασφάλεια της παρουσίας σας.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Οι φιλοζωικές πασχίζουν να πετύχουν καλές τιμές στους γιατρούς για τα αδέσποτα που μαζεύουν, ταιζουν, ξεσκατίζουν....
Λέτε να είναι προς το συμφέρον τους το να κοροιδεύουν τους γιατρούς παρουσιάζοντάς τους δεσποζόμενα?
Και αυτός που σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο, ότι δηλαδή μαζί με το μίνιμουμ των εξετάσεων που κάνει ένα δύσμοιρο σκυλί που δεν έχει στον ήλιο μοίρα, πρέπει να συμπεριληφθεί και η ειδική εξέταση του δικού του σκύλου, πώς ακριβώς την έχει δει και το ψάχνει και δημόσια?
Μνη-μο-νια
 


ZMR

Active Member
19 Δεκεμβρίου 2015
34
21
43
Συγνώμη για το off topic αλλά εάν κάποιος έχεις κάποιο (ιατρικο) πρόβλημα με το σκύλο του, δεν μπορεί να πάει σε κάποια φιλοζωική και από εκεί με την σειρά τους να τον στείλουν σε κάποιο γιατρό ο οποίος ή θα κάνει κάποια καλύτερη τιμή (δεν μιλάω για κάνα τρελό ποσο) ή να δεχθεί να πληρωθεί σε δόσεις; Είναι τόσο εκτως πραγματικότητας αυτο;
Και βεβαια δεν ειναι !! Στις φιλοζωικες ειναι αναλογα σε τι ατομο θα πεσεις , υπαρχουν οι κομπλεξικοι καλοι σαμαρειτες =δεν γινεται αυτο γιατι τωρα το πηρες,τωρα ειναι δεσποζομενο και δωσε μας την διευθυνση σου για να παρακολουθουμε την περιπτωση σας μην τυχον κ το πεταξεις παλι στο δρομο . Σου δινω ομως 50/50 να πεσεις σε φυσιολογικη κοπελα που θα σε βοηθησει. Μπες κ εξηγησε την κατασταση τονιζεις οτι ειναι ενα σκυλακι που το εσωσες απο το δρομο και τους ζητας αν μπορουν να σε στειλουν σε γιατρο που συνεργαζονται ωστε να κανεις τις απαιτουμενες εξετασεις στο σκυλι με καλυτερη τιμη . Καλη επιτυχια + αναρωση στην μικρη σου
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Παρε μερικες γνωμες ακομα...γιατι κ γω νομιζω οτι επαθε πατατρακ το ζωντανο απο τη καταιγίδα...
Στη ν αποφράδα περιπτωση που θα χρειαστεί οντως μαγνητικη...χειρισου το οπως θα το εκανες εαν χρειαζοσουν ΕΣΥ μαγνητικη...θα δανειζοσουν και θα την εκανες σωστα;;; ομοιως κ για το ζωο σου λοιπον..
 


Φένια

Member
17 Σεπτεμβρίου 2016
11
12
41
σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε ...απλά να διευκρινήσω πως δεν ζητιανεύω κάτι για τον σκύλο μου . την βρήκα χτυπημένη στον δρόμο , καμένη !!!και χωρίς τροφή για μέρες . εγω απο κάποια φιλοζωική ζήτησα μια κατευθηντήρια γραμμή και ένα καλό γιατρό για την ηρα μουπου θα με βοηθούσε πολύ λόγο της οικονομικής μου κατάστασης εάν μπορούσα να κάνω την εξέταση με λιγότερα χρήματα και δεν ντρέπομαι καθόλου να το πω ότι δεν έχω ένα καλό μισθό και χρήματα στην άκρη για υποστηρίξω κάτι έξτρα.Δεν την αμελώ ενδιαφέρομαι για τις ανάγκες της έχω μεγαλώσει με σκυλιά απο μικρή και μάλιστα είχα και ένα κωφό δαλματίας.Θα την βάλω στο σπίτι για να νιώσει καλύτερα και σίγουρα θα δανειστω και χρήματα εαν χρειαστεί για να την κάνω καλά..σας ευχαριστώ πολύ πιθανότα το σκυλί να έπαθε σοκ απο την βροχή και μπορώ να πω με κάποιες αντιδράσεις μου έχει δώσει να καταλάβω τι την φοβίζει αλλά ακόμα και πως ήταν αυτός που όταν ήταν αδέσποτη την χτύπησε!!!Χίλια ευχαριστώ ήδη έχω βρεί ένα κέντρο και έχω καλέσει για την μαγνητική.
 




yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Αυτη η ασταθεια στο μπροστινο της ποδαρακι θα μπορουσε να ειναι ενα συμπτωμα και δεν καταλαβαινω την δικαιολογια του γιατρου,αφου πατανε τα πισω καλα ολα οκ.
Ακτινογραφια εκανε?
Αν ηταν σπασιμο το πιο πιθανο ειναι να μην ζουσε το σκυλακι.
Αν ομως προυπηρχε κατι και το σκυλι πανω στον πανικο του τραυματιστηκε πως θα το καταλαβει?
 




Φένια

Member
17 Σεπτεμβρίου 2016
11
12
41
Αυτη η ασταθεια στο μπροστινο της ποδαρακι θα μπορουσε να ειναι ενα συμπτωμα και δεν καταλαβαινω την δικαιολογια του γιατρου,αφου πατανε τα πισω καλα ολα οκ.
Ακτινογραφια εκανε?
Αν ηταν σπασιμο το πιο πιθανο ειναι να μην ζουσε το σκυλακι.
Αν ομως προυπηρχε κατι και το σκυλι πανω στον πανικο του τραυματιστηκε πως θα το καταλαβει?
Και στους δύο κτηνιάτρους που την πήγα όταν την βρήκα για να είμαι σίγουρη ... όταν τους ενημέρωσα πως το δεξί μπροστά ποδαράκι της δεν το πατάει καλά και όταν τρέχει της φεύγει δεξιά μου είπαν και οι δύο πως δεν είναι τίποτα ούτε κάν μου ανέφεραν να έχω στο νου μου αρθρίτιδα ή κάποια δυσπλασία που θα πρέπει να κοιτάξω....ούτε μου ανέφεραν να κάνω κάποια ακτινογραφία για καλό και για κακό ...
 




Φένια

Member
17 Σεπτεμβρίου 2016
11
12
41
Τωρα ακτινογραφια για τον αυχενα εκανε?
οχι ακόμα , έχω κλείσει ραντεβού για μαγνητική αυχένα και σπονδυλικής στήλης για αύριο ....μας είπε ο γιατρός επείδη εχτες τον κάλεσα ξανα ενω εκεί που έτρωγε κανονικά τώρα τρώει και κλαίει ... επίσης δεν πίνει νερό προσπαθώ με σύριγγα ... αύριο που θα κάνουμε την μαγνητική θα μου λυθούν όλες οι απορίες ....εύχομαι να γίνει καλά γιατί μου λείπει που δεν μου τράβαει τα ρούχα και που δεν με δαγκώνει ... και που δεν με περιμένει στην πόρτα :cry::cry::cry:
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Περαστικά , τι να πω. Το ότι δεν πίνει νερό είναι παράξενο. Ελπίζω όλα να πάνε καλύτερα, κράτα μας ενήμερους!