Βοηθεια για παρουσιαση στο σχολειο


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Παιδια, θελω τη βοηθεια σας. Την Παρασκευη, μεθαυριο, θα κανω μια παρουσιαση στους μαθητες μου, Ε΄ ταξης, σχετικα με τα κατοικιδια ζωα, φροντιδα, υπευθυνοτητα, εκπαιδευση, εγκαταλειψη, υπηρεσιες σκυλιων κτλ. Θα φερω κ το σκυλο μου στην ταξη για μια μικρη επιδειξη εκπαιδευσης.
Θελω λοιπον βοηθεια για καποια βιντεο ή φωτος που μπορει να εχετε υποψιν σχετικα.

Θα αρχισω με τον λυκο, συγγενεια με το σκυλο, εξημερωση αγριου σκυλου, και παει λεγοντας. Θα μιλησω για ρατσες, ημιαιμα, κτλ.

Θα μιλησω κ για αλλα κατοικιδια, γατες, κουνελια, πουλια, αλλα λιγοτερο, γιατι δεν ξερω πολλα.

Οτιδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε, υπαρχει στην ηλεκτρονικη βιβλιοθηκη σας και μπορει να βοηθησει, θα ηταν ιδιαιτερα ευπροσδεκτο!

Βασικο στοιχειο της παρουσιασης θα ειναι η ενεργοποιηση ενσυναισθησης για τα ζωα. Εχει πεσει πολλη κουβεντα ως τωρα στην ταξη, αλλα η παρουσιαση βιντεο-εικονων σε συνδυασμο με την παρουσια του σκυλου, θα τα κινητοποιησει περισσοτερο.

Βοηθηστε κοπέλια!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Υπαρχει ενα εκπληκτικο ντοκυμαντερ του bbc που λεγεται planet earth. Τo πρωτο μερος ήταν πριν 10 χρόνια και τωρα παιζεται στο bbc το δευτερο μερος (ανυπομονω να το αγορασω και αυτό!)
Υπαρχουν κλιπ στο youtube


και απο το Planet Earth II

 






skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Υπαρχει ενα εκπληκτικο ντοκυμαντερ του bbc που λεγεται planet earth. Τo πρωτο μερος ήταν πριν 10 χρόνια και τωρα παιζεται στο bbc το δευτερο μερος (ανυπομονω να το αγορασω και αυτό!)
Υπαρχουν κλιπ στο youtube


και απο το Planet Earth II

Η παρουσιαση αφορα περισσοτερο τα κατοικιδια ζωα ή ζωα που πουν κοντα μας. Ειναι σε συνδυασμο με μια αντιστοιχη ενοτητα στο βιβλιο της Γλωσσας.
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Να δω πως θα στηριξω το να προτιμουμε αδεσποτα απο τις ρατσες, οταν η ιδια εχω ρατσα.
Και που ξέρουν τα παιδιά ότι δεν το βρίκες στον δρόμο και καλα χτυπημενο και το εκανες καλα;
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Καλησπέρα! Πέρσι στο σχολείο που δούλευα είχα ένα σχετικό πρότζεκτ και είχαμε αναφερθεί αρκετά και στο πως αντιδρούμε σε ένα αδέσποτο, τι κάνουμε και τι δεν κάνουμε ούτως ώστε να μην το τρομάξουμε κτλ. Είχαμε βρει και σχετικά βιντεάκια, είχε φέρει κι ένας συνάδελφός το σκυλί του, φτιάξαμε και σχετική αφίσα, πολύ ωραίο βγήκε.
 
  • Like
Reactions: LaCat and skylakos


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Δεν είναι κακό να τους πείτε οτι πολλές φορές κάποιοι θέλουν συγκεκριμένη φυλή για πολύ συγκεκριμένους λόγους (εργασία, συμπεριφορά, κλπ).Κι οτι εφόσον κάποιος θέλει συγκεκριμένη φυλή, ο ενδεδειγμένος τρόπος είναι μόνο απο σοβαρό εκτροφέα για αυτούς κι αυτούς τους λόγους.

Και μετά για τα αδέσποτα.Κι οτι δεν κυνηγάμε, δεν κλωτσάμε, δεν κακοποιούμε αδέσποτα.
Αφενώς γιατί έχουν ψυχούλα κι αυτά και τραβάνε τόσα για να επιβιώσουν κι αφαιτέρου γιατί δεν ήταν επιλογή τους να είναι αδέσποτα, παρά απόφαση ανεύθυνων ανθρώπων, κλπ, κλπ

Δεν θα ήταν μάλιστα καθόλου κακό, να αναφέρετε πως εφόσον μπορούν να βοηθάνε κάποιο αδέσποτο, να το κάνουν.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Είμαι της άποψης πως τα παιδιά είναι η πιο εξελιγμένη μορφή ανθρώπου την οποία καταφέρνουμε να την υποβαθμίζουμε στα μέτρα μας με διάφορους τρόπους.

Υπό αυτό το πρίσμα, θα προσπαθούσα να δω πως μπορώ να μάθω περισσότερα από αυτά και λιγότερο πως εγώ θα τους μάθω όσα γνωρίζω.

Θα προσπαθούσα, λοιπόν, να τους δώσω τον λόγο και να τους δείξω πως έχουν και πρέπει να έχουν λόγο. Θα ζητούσα τις δικές τους απόψεις και θα προσπαθούσα να οργανώσω μια συζήτηση που θα μπορούσε να στηριχτεί σε μια βάση Q&A (questions and answers). Να προετοιμάσουν σχετικές ερωτήσεις με το θέμα και μέσα από τις δικές μου απαντήσεις να τους περάσω τα μηνύματα που θέλω. Ταυτόχρονα να ζητήσω τις δικές τους απόψεις και προτάσεις.

Όποια μορφή και αν έχει μια παρουσίαση ή μια συζήτηση δεν μπορείς να έχεις ως προσδοκία μέσα από αυτή, την μία επαφή και δράση, να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτονται και τον τρόπο που θα δράσουν τα παιδιά, ως παιδιά ή ως ενήλικες αργότερα. Θες απλά να "φυτέψεις έναν σπόρο", να βάλεις θεμέλια για να χτίζεις μέρα με την μέρα ή να δώσεις σωστά θεμέλια στους άλλους, με την ελπίδα να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο.

Ο σκύλος δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει στους στόχους ή θα σε δυσκολέψει. Το σίγουρο είναι πως θα τραβήξει την προσοχή τους και δεν ξέρω πόση από αυτήν θα μπορέσεις να κρατήσεις για αυτά που θα τους λες... Αν ο σκύλος γλύψει τον πωπό του, γαυγίσει, βήξει ή κλάσει, αυτό είναι που θα μείνει από την όλη παρουσίαση.

Εντελώς συμπτωματικά, πριν λίγες μέρες είχα γράψει αυτό:

Τα ζώα που ζουν κοντά μας

Ρίξε μια ματιά, δώσε και την δική σου πολύτιμη άποψη και ίσως σου δώσει και κάποιες ιδέες (ή απλά με βρίσεις για την υπερβολική γκρίνια μου :D).
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Να δω πως θα στηριξω το να προτιμουμε αδεσποτα απο τις ρατσες, οταν η ιδια εχω ρατσα.
Γιατί να πεις κάτι τέτοιο?

Στα παιδιά απ'ότι ξέρω θέτεις προβληματισμούς και κατευθύνεις ελαφρώς!
Το "προτιμούμε αδέσποτα από τα καθαρόαιμα" είναι ώθηση προς την μία μεριά!

Να αρκεστείς στο γεγονός ότι ο σκύλος είναι συνοδοιπόρος, και μας βοηθά αναλόγως των ικανοτήτων του.
Επειδή δεν είμαστε όλοι ίδιοι, πως ένας άνθρωπος μπορεί να υστερεί σε κάτι και να υπερτερεί σε κάτι άλλο, έτσι είναι και είναι και αυτό.
Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μπεις σε αυτό το τρυπάκι γιατί θα παγιδευτείς και θα δεσμεύσεις και τα μυαλά των παιδιών. Μην επηρεάζεσαι από εδώ που μιλάμε, τα παιδιά θέλουν απλά πράγματα.

Ρίξε βάρος στο γεγονός της εύθυνης και της συντροφικότητας μέσα στην καθημερινότητα...
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Είμαι της άποψης πως τα παιδιά είναι η πιο εξελιγμένη μορφή ανθρώπου την οποία καταφέρνουμε να την υποβαθμίζουμε στα μέτρα μας με διάφορους τρόπους.

Υπό αυτό το πρίσμα, θα προσπαθούσα να δω πως μπορώ να μάθω περισσότερα από αυτά και λιγότερο πως εγώ θα τους μάθω όσα γνωρίζω.

Θα προσπαθούσα, λοιπόν, να τους δώσω τον λόγο και να τους δείξω πως έχουν και πρέπει να έχουν λόγο. Θα ζητούσα τις δικές τους απόψεις και θα προσπαθούσα να οργανώσω μια συζήτηση που θα μπορούσε να στηριχτεί σε μια βάση Q&A (questions and answers). Να προετοιμάσουν σχετικές ερωτήσεις με το θέμα και μέσα από τις δικές μου απαντήσεις να τους περάσω τα μηνύματα που θέλω. Ταυτόχρονα να ζητήσω τις δικές τους απόψεις και προτάσεις.

Όποια μορφή και αν έχει μια παρουσίαση ή μια συζήτηση δεν μπορείς να έχεις ως προσδοκία μέσα από αυτή, την μία επαφή και δράση, να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτονται και τον τρόπο που θα δράσουν τα παιδιά, ως παιδιά ή ως ενήλικες αργότερα. Θες απλά να "φυτέψεις έναν σπόρο", να βάλεις θεμέλια για να χτίζεις μέρα με την μέρα ή να δώσεις σωστά θεμέλια στους άλλους, με την ελπίδα να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο.

Ο σκύλος δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει στους στόχους ή θα σε δυσκολέψει. Το σίγουρο είναι πως θα τραβήξει την προσοχή τους και δεν ξέρω πόση από αυτήν θα μπορέσεις να κρατήσεις για αυτά που θα τους λες... Αν ο σκύλος γλύψει τον πωπό του, γαυγίσει, βήξει ή κλάσει, αυτό είναι που θα μείνει από την όλη παρουσίαση.

Εντελώς συμπτωματικά, πριν λίγες μέρες είχα γράψει αυτό:

Τα ζώα που ζουν κοντά μας

Ρίξε μια ματιά, δώσε και την δική σου πολύτιμη άποψη και ίσως σου δώσει και κάποιες ιδέες (ή απλά με βρίσεις για την υπερβολική γκρίνια μου :D).
Ολα αυτα τα θεωρω αυτονοητα κ λιγο περιττο να τα αναλυσω γιατι εχει να κανει με την διδακτικη. Δε γινεται κηρυγμα στα παιδια. Η παρουσιαση γινεται μετα απο 2 εβδομαδες απιστευτης συζητησης με τα παιδια. Εχω συμπεριλαβει κουβεντες τους κ τα εχω κανει εικονα.

Ειναι διαφορετικο ομως να εχουν εικονες οταν μιλαμε κ διαφορετικο χωρις. Τους τραβας την προσοχη, ρωτουν κ απαντουν πιο ευκολα, κινουνται διαφορετικα. Αλληλεπιδρουν με τον σκυλο. Ακομα κ αυτα που λες οτι μπορει να κανει ο σκυλος, στο προγραμμα ειναι. Δε θες το σκυλο στημενο. Η εικονα ομως ενας σκυλος να μπαινει στην ταξη κ να φερεται σωστα, για πολλα παιδια θα ειναι πρωτογνωρο. Τα περισσοτερα εδω στην Κρητη, εχουν την εικονα του σκυλου σε βαρελι. Η καλυτερη μου ειναι να αναβει η συζητηση! Τοτε λεγονται τα καλυτερα! Τα εχω ενημερωσει μερες τωρα κ με εχουν ταραξει στις ερωτησεις. Εχουν πολλη αγωνια. Ηδη "κερδισα" το μισο.

Το θεμα ειναι να τα καθοδηγησω σωστα γιατι σωστη καθοδηγηση δεν υπαρχει απο αλλου. Κ πιστεψε με, ο δασκαλος, οταν εχει στενη σχεση με τα παιδια, μπορει να τους περασει πολλα πραγματα κ να καθορισει καποια πραγματα στην ενηλικη ζωη τους. Καλως ή κακως. Θελω να ελπιζω οτι θα πραξω καλως.

Οσον αφορα το βιβλιο, που να σταθω; Τραγικο σε πολλα, πολυ καλο σε αλλα. Στο τετραδιο εργασιων εχει πώς να γινεις καλο αφεντικο. Αφεντικο.... ασχημη λεξη, αλλα γραφει ωραια πραγματα. Δυστυχως πολλες ενοτητες σε ολα τα μαθηματα ειναι φρικτα κ το βαρος πεφτει στο δασκαλο. Την ανοησια αυτων που γραφουν τα σχολικα βιβλια την εχουμε συνηθισει. Δεν πα να στελνουμε καθε χρονο γραπτη εκθεση στο υπουργειο (υπο εντολη τους) για τη γνωμη μας για τα βιβλια, στον βροντο πανε. Το τραγικο ειναι οτι τα βιβλια ΔΕΝ τα γραφουν δασκαλοι. Καθηγητες Πανεπιστημιου ή ανθρωποι της επιστημης που δεν εχουν διδαξει ομως μεσα σε ταξη. Δυστυχως!!!
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Και που ξέρουν τα παιδιά ότι δεν το βρίκες στον δρόμο και καλα χτυπημενο και το εκανες καλα;
Δεν λεμε ψεματα στα παιδια. :)
Δεν ειναι χαζα. Οι αυριανοι ενηλικες ειναι.
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Πολύ καλή κίνηση και μπράβο για όλο αυτό.
Είμαι σίγουρος πως όλο αυτό μόνο θετικά θα έχει.
Είναι σημαντικό να γίνονται τέτοια μαθήματα Και ελπιζω στο μέλλον το παράδειγμα σου να ακολουθήσουν περισσότεροι εκπαιδευτικοί.

Κατά την γνώμη μου πάντως δεν φτάνει μόνο αυτό.
Ελπίζω πως θα συνεχίσεις αυτή την ωραία κίνηση και δεν θα μείνεις μόνο σε αυτό. Είμαι σίγουρος πως μετά την ολοκλήρωση της παρουσίασης που έχει να κάνει με τον σκύλο θα συνεχίσεις τις παρουσιάσεις και με άλλα αντικείμενα εξίσου σημαντικά (πχ για την φύση και τον σεβασμό μας προς αυτήν) που θα έχουν αποτέλεσμα ώστε τα σημερινά παιδιά να γίνουν καλυτεροι άνθρωποι από εμας.

Υ.Γ: Άσχετο αλλά και σχετικο, Προτείνω κάποια στιγμή εκδρομή στο Μαιχ όπου τα παιδιά θα δουν ωραία πράγματα εκεί συν ότι θα έχουν επαφή με 2 υπέροχα και σούπερ κοινωνικοποίημενα αδέσποτα.
 


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Αφού έχουν προηγηθεί 2 εβδομάδες με πράγματα και συζητήσεις πάνω στο θέμα τότε έχει γίνει ήδη μεγάλο μέρος της "δουλειάς".

Συνέχισε, λοιπόν, με εικόνες και τον σκυλάκο και πες μας τι έγινε τελικά.

Καλή επιτυχία και πάντα τέτοια!
 




canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Ρε 'σεις μην παίρνετε τα πάντα τελείως αρνητικά! :D

Όταν κάποιος κάνει προτάσεις και έχει μια άποψη για ένα θέμα δεν πάει να πει ντε και καλά πως προσπαθεί να επιβάλει την άποψη του ή να πει στον άλλο πως να κάνει την δουλειά του.

Προσωπικά, δεν έχω καμία δουλειά με καμία δουλειά... :D

@skylakos

Συγνώμη αν φάνηκε έτσι!

Καλή δουλειά σε όλους! :D
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf