κιλα θηλυκου ροττβαιλερ


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
καλησπερα στην κοινοτητα!
θελω να μαθω για θηλυκο ροττβαιλερ 11 μηνων ειναι φυσιολογικο τα 36 της κιλα η ειναι λιγα?
μιλισα με τον κτηνιατρο και μου ειπαι να αυξησω την δοσολογια της στην τροφη απο 470gr(0σ0 λεει το τσουβαλι) στα 600gr την ταιζω δυο φορες την ημερα με εντονη ασκηση μια ωρα το πρωι και μια το βραδακι.
και κατι ακομη βασικο βρισκομαι βορεια στο αργος ορεστικο που προσφατα το θερμομετρο αγγιξε το -25c,την ημερα την εχω στην αυλη του σπιτιου και το βραδυ στην αποθηκη.
της δινω την farmina ng low grain maxi breed puppy.
τι να κανω να αυξησω την δοσολογια η ειμαστε ενταξει?
 
Last edited:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Λογω παγωνιας αυξησε λιγο τη δοσολογια, ειδικα αν κανει σφικτα κοπρανα και οχι μαλακα σηκωνει να δωσεις καμια 50αρια γραμμαρια παραπανω (και μεχρι 550). Τα θηλυκα ροττ βαση προτυπου ειναι 38-45 κιλα περιπου στον 1,5 χρονο , οποτε η δικια σου δεν απεχει και πολυ απο αυτο. Σαν σωμα πως τη βλεπεις; ειναι οκ? Αν ναι ολα καλα μην αγχωνεσαι. Η δικια μου 6 μηνων ειναι περιπου 26 κιλα αλλοι λενε ειναι μικροσωμη αλλοι αδυνατη κλπ ο κτηνιατρος και ο εκτροφεας ειναι μια χαρα λενε οποτε αυτοι + το δικο σου ματι στο σκυλο ειναι οι καλυτεροι για να σε καθοδηγησουν. Αυξησε τη δοσολογια κυριως λογο του κρυου και οχι για τα κιλα
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Λογω παγωνιας αυξησε λιγο τη δοσολογια, ειδικα αν κανει σφικτα κοπρανα και οχι μαλακα σηκωνει να δωσεις καμια 50αρια γραμμαρια παραπανω (και μεχρι 550). Τα θηλυκα ροττ βαση προτυπου ειναι 38-45 κιλα περιπου στον 1,5 χρονο , οποτε η δικια σου δεν απεχει και πολυ απο αυτο. Σαν σωμα πως τη βλεπεις; ειναι οκ? Αν ναι ολα καλα μην αγχωνεσαι. Η δικια μου 6 μηνων ειναι περιπου 26 κιλα αλλοι λενε ειναι μικροσωμη αλλοι αδυνατη κλπ ο κτηνιατρος και ο εκτροφεας ειναι μια χαρα λενε οποτε αυτοι + το δικο σου ματι στο σκυλο ειναι οι καλυτεροι για να σε καθοδηγησουν. Αυξησε τη δοσολογια κυριως λογο του κρυου και οχι για τα κιλα
στο μάτι μου φαίνεται πολύ καλή αλλά ένα μήνα πριν ήταν στα ίδια κιλά.
Έτσι λέω να κάνω μόνο κυρίως παγωνίας να αυξήσω την δοσολογία ωπος λες και συ έως στα 550gr μιας και δεν θέλω να υπερβεί τα 42kg
τα κόπρανα της είναι πάντα σφιχτά.
σ'ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Λογικα δεν θα υπερβει τα 42 κιλα αφου ειναι 11 μηνων 36 κιλα , πιστευω οτι θα φτασει μεχρι τα 38-40
 






rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Κουκλα ειναι πρεπει να ειναι αγαπησιαρα
την αγαπαμε πολυ την ατιμη,να δεις με τα χιονια παιχνιδι τοσσο λατρεια με τα χιονια δεν το περιμενα.
απο σωματοτυπο ειμαστε καλα και κιλα?
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Φαινεται οκ αλλαθα βοηθουσε λιγο περισσοτερο φωτογραφια απο επανω
Γενικος οδηγος αυτα
overwight dog 1.png overweight dog 2.png

και με ενα απλο ψαξιμο αν εχεις ορεξη

http://www.allaboutdogfood.co.uk/ar...r-overweight-dog-to-lose-weight-healthily.php
http://www.pcvh.com/blog/2015/04/is-my-dog-fat/

Συμφωνω οτι λογω κρυου θα πρεπει να ταισεις παραπανω και αν ειναι -25 (δεν ηξερα οτι πιανει και αλλου τοσο εκτος απο εδω:D ) εστω καποια υποτυπωδη θερμανση για το βραδυ
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
πιστεύω να βοηθάνε αυτές οι φωτογραφίες
 

Attachments



rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Φαινεται οκ αλλαθα βοηθουσε λιγο περισσοτερο φωτογραφια απο επανω
Γενικος οδηγος αυτα
View attachment 61167 View attachment 61168

και με ενα απλο ψαξιμο αν εχεις ορεξη

http://www.allaboutdogfood.co.uk/ar...r-overweight-dog-to-lose-weight-healthily.php
http://www.pcvh.com/blog/2015/04/is-my-dog-fat/

Συμφωνω οτι λογω κρυου θα πρεπει να ταισεις παραπανω και αν ειναι -25 (δεν ηξερα οτι πιανει και αλλου τοσο εκτος απο εδω:D ) εστω καποια υποτυπωδη θερμανση για το βραδυ

Βάση με τα πρότυπα από τι καταλαβαίνω είμαστε καλά,θα αυξήσω την δοσολογία για το ψύχος μόνο.
Το βράδυ κοιμάται μέσα στην αποθήκη που κοντά είναι ο ξυλολεβητας πάντα έχει ζέστη το βράδυ την ημέρα είναι ποιό πολύ έξω αλλά και κάτι μεσημέρια που η θερμοκρασία είναι του μηδενός την βάζω μέσα.
Ναι και εδώ έχουμε πολικές θερμοκρασίες,φέτος η λίμνη της Καστοριάς ειναι όλη παγωμένη μεχρι και σημερα αλλά για μμε των αθηνων εμείς είμαστε miami beach.
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Και εμενα οκ μου φαινεται

προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθησω στη δοσολογια, με τα οσα ΔΕΝ εχω διαβασει ακομα, αν ημουν στη θεση σου στο Μπαρφ που ηδη θα εδινα θα προσθετα και λιγο λιπος.

Με τα οσα ΔΕΝ εχω διαβασει ξαναλεω :)
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Και εμενα οκ μου φαινεται

προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθησω στη δοσολογια, με τα οσα ΔΕΝ εχω διαβασει ακομα, αν ημουν στη θεση σου στο Μπαρφ που ηδη θα εδινα θα προσθετα και λιγο λιπος.

Με τα οσα ΔΕΝ εχω διαβασει ξαναλεω :)
Barf ετοιμη ή απο χασαπη το ψηνεις;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.807
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf