A dog's purpose


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538

Η επερχόμενη και από πολλούς κυνόφιλους αναμενόμενη ταινία "A dog's purpose" (O Σκοπός του σκύλου) φέρεται να είναι υπό έρευνα για κακοποίηση ζώων.

Ένα βίντεο από το TMZ δείχνει ένα Γερμανικό Ποιμενικό, ένα από τα τουλάχιστον πέντε σκυλιά που χρησιμοποιούνται στην ταινία, εμφανώς φοβισμένο να αντιστέκεται στην προσπάθεια να το ρίξουν στο νερό. Τα νερά είναι ορμητικά, όπως απαιτεί το σενάριο και πηγές της παραγωγής λένε πως οκτώ εξωλέμβιοι κινητήρες χρησιμοποιήθηκαν σε μια πισίνα για να βγει αυτό το αποτέλεσμα.

Σύμφωνα με την "κουτσομπολίστικη" ιστοσελίδα, ο Γερμανικός Ποιμενικός κατέληξε να βυθιστεί κάτω από τα ορμητικά νερά με αποτέλεσμα κάποιος να φωνάξει για να διακοπεί η σκηνή. Οι χειριστές φαίνονται να σπεύδουν αμέσως να βοηθήσουν το σκυλί που για κάποια δευτερόλεπτα χάνεται κάτω από το νερό.

 












JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Εγώ αυτό που βλέπω πάντως είναι να βουτάει μέσα τον ΓΠ ο εκπαιδευτής για λίγα δευτερόλεπτα και μετά να τον βγάζει. Αυτό που μου περνάει απ' το μυαλό είναι ότι το κάνει για να του μάθει να μην φοβάται το νερό και να το συνηθίζει.

Χωρίς να ξέρω κιόλας, αλλά συνήθως ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά οι συγκυρίες είναι ενδιαφέρον αν το σκεφτείτε.

Το ΤΜΖ ανήκει στον χώρο της εμετικής δημοσιογραφίας και μου κάνει εντύπωση που δημοσιεύει το βίντεο λίγο πριν την κυκλοφορία της ταινίας. Μιας και είναι σκηνή από τα γυρίσματα το βιντεάκι πρέπει να είναι αρκετά παλιό.

Από θέμα μάρκεντινγκ βέβαια ήταν η καλύτερη στιγμή να το δημοσιεύσουν.

Μήπως τελικά αυτό είναι το "κέδρος" και η "εκμετάλλευση"
 
Last edited:
  • Like
Reactions: adespoti


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Official statement from W. Bruce Cameron
First I want to thank everyone—and there have been literally thousands of you—who have written to express support. Your words and thoughts mean the world to us.
I found the video we’ve all seen to be shocking because when I was on set, the ethic of everyone was the safety and comfort of the dogs.
If the people who shot and edited the video thought something was wrong, why did they wait fifteen months to do anything about it, instead of immediately going to the authorities?
I have since viewed footage taken of the day in question, when I wasn’t there, and it paints an entirely different picture.
The written commentary accompanying the edited video mischaracterizes what happened. The dog was not terrified and not thrown in the water—I’ve seen footage of Hercules earlier that day joyfully jumping in the pool. When he was asked to perform the stunt from the other side of the pool, which was not how he had been doing it all day, he balked. The mistake was trying to dip the dog in the water to show him it was okay—the water wasn’t his issue, it was the location that was the issue, and the dog happily did the stunt when he was allowed to return to his original spot.
I also didn’t like it when Hercules’s head briefly went under water, but there was a scuba diver and a trainer in the pool to protect him. He loves the water, wasn’t in danger, and wasn’t upset.
On a movie where the mantra was the safety and comfort of the dogs, mistakes were made, and everything needs to be done to make sure those errors are not repeated. But the reason American Humane certifies that no animals were harmed during the making of the film is that no animals were harmed during the making of the film.
I celebrate animal rescue and am proud of the values that show up in A Dog’s Purpose. -- W. Bruce Cameron 1/20/17
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Καλή η εξήγηση, δεν αφήνει κενά. Και ελπίζω όντως να είναι έτσι όπως τα λέει. Και οκ ο σκύλος λατρεύει το νερό. Του άρεσε όμως το ίδιο που έπρεπε να κολυμπήσει σε ρεύμα; Και είναι αποδεκτή μέθοδος να ρίχνεις το σκύλο κάπου όπου βλέπεις ότι αισθάνεται άβολα και ανασφάλεια; Αφού έχεις την εναλλακτική να γυρίσεις τη σκηνή από ένα σημείο που ήδη είδες ότι είναι οκ. Απλά αναρωτιέμαι.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Δυστυχώς τν αλήθεια πραγματικά τ γνωρίζουμε όταν βρισκόμαστε μπροστά στα γεγονότα. Διαφορετικά οι λέξεις, οι άνθρωποι κ οι απόψεις τους έχουν ξεχωριστή βαρύτητα για τν καθένα μας
 


JohnM

Active Member
6 Ιουλίου 2016
41
188
Εγώ πάντως δεν περίμενα να πηγαίνουν εκεί τα σκυλάκια να τρώνε τις λιχουδιές τους, να πίνουν τα καπουτσινάκια τους και μετά να κάνουν τους κασκαντέρ.

Προφανώς και ίσως να "ζορίστηκαν" λίγο σε κάποιες φάσεις, όπως ζορίζονται και οι ηθοποιοί πολλές φορές... και σωματικά και ψυχολογικά.

Αν είναι να βγει μια ταινία που ίσως ευαισθητοποιήσει λίγο το κοινό ως προς τα ζώα μικρό το κακό. Είμαι σίγουρος πώς μια χαρά πέρασε εν τέλει και περνάει ο ΓΠ του βίντεο.
 
  • Like
Reactions: mareco and myEnzo


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατά τη γνώμη μου ό,τι και να κάνουν και ό,τι και να πουν δεν σώζονται, το κακό έγινε. Συμφωνώ JohnM αλλά δεν σκέφτονται έτσι τα Αμερικανάκια που εδώ και δεκαετίες έχουν πάθει πλύση εγκεφάλου...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μόλις το είδα , καλή ταινία. Βέβαια έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να δω ταινίες με σκύλους χωρίς να κλαίω με μαύρο δάκρυ, άλλο και τούτο..
Όσο για τo TMZ που τα δημοσίευσε δεν την εμπιστεύομαι αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι τα γυρίσματα των ταινιών με ζώα δεν τα ταλαιπωρούν...Εκτός αν είναι cartoons όπως το secret life of pets.
 
Last edited:




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μόλις το είδα , καλή ταινία. Βέβαια έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να δω ταινίες με σκύλους χωρίς να κλαίω με μαύρο δάκρυ, άλλο και τούτο..
Όσο για τo TMZ που τα δημοσίευσε δεν την εμπιστεύομαι αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι τα γυρίσματα των ταινιών με ζώα δεν τα ταλαιπωρούν...Εκτός αν είναι cartoons όπως το secret life of pets.
Ναι, πολύ κλάμα!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μόλις το είδα , καλή ταινία. Βέβαια έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να δω ταινίες με σκύλους χωρίς να κλαίω με μαύρο δάκρυ, άλλο και τούτο..
Όσο για τo TMZ που τα δημοσίευσε δεν την εμπιστεύομαι αλλά δεν πιστεύω κιόλας ότι τα γυρίσματα των ταινιών με ζώα δεν τα ταλαιπωρούν...Εκτός αν είναι cartoons όπως το secret life of pets.
Λιγη ταλαιπωρια δεν ειναι κατι το σοβαρο αρκει να ειναι ασφαλη.
 
  • Like
Reactions: mareco


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Λιγη ταλαιπωρια δεν ειναι κατι το σοβαρο αρκει να ειναι ασφαλη.
Koίτα όλα σχετικά είναι, ο σκύλος δεν βιώνει την ταλαιπωρία όπως ο άνθρωπος, σημασία έχει για εμένα η ταλαιπωρία να είναι λιγοτερη από την διασκέδαση και να πέρασαν και καλά στα γυρίσματα.Σε μιά ταινία και οι άνθρωποι ταλαιπωρούνται αφάνταστα, οι ηθοποιοί ιδιαίτερα , η διαφορά είναι ότι γίνεται με την συγκατάθεση τους. Σίγουρα σαν ταινία είναι πρωτότυπη γιατί δείχνει με ρεαλισμό σκυλίσιες ζωές κοντά στους ανθρώπους και σίγουρα ακόμη και άνθρωποι χωρίς την δικιά μας πετριά θα συγκινηθούν με την ταινία.
 
  • Like
Reactions: mareco


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Βέβαια έχω ένα θέμα και δεν μπορώ να δω ταινίες με σκύλους χωρίς να κλαίω με μαύρο δάκρυ, άλλο και τούτο..
Οσες φορες και αν τη δεις ομως..... Δε πα να ξερεις τι θα γινει, δεν αλλαζει και πολυ την κατασταση..... Με μερικες μονο που θα τις σκεφτω... (να ανησυχω;;;:censored::censored::censored::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:).
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Καλε ουτε να πω το στορυ δεν προλαβαινω...
Προχθες είχε το μαρλευ...με το που το βλεπω,κουτάβι ηταν ακόμα, τα εμπηξα...αφου στο τελος πεθαινει να μην κλαψω;;;;

Στο a dog's purpose παντως τοσες φορες που πεθανε πωπω....καταμαυρισα βρε παιδι μου....
 
  • Like
Reactions: vasgial


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να σου πω την αλήθεια δεν με συγκίνησε που πέθαινε γιατί
ξαναζωντάνευε!!! Η τελευταία ζωή με συγκίνησε απίστευτα και με έκανε να σκέφτομαι και τους δικούς μου σκύλους πολύ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf