Δυσπλασια


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Παντως για την ιστορια , ο γιατρος της σκυλας μου (ειναι ενας απο αυτους που εβαλα παραπανω και ειδικος σε θεματα δυσπλασιας) μου ειχε πει χαρακτηριστικα "ο,τι και να κανεις εσυ , ο,τι συμπληρωμα και ο,τι προσοχη να δειξεις αν το εχει στα γονιδια θα σου βγαλει δυσπλασια το σκυλι". Απλα η συνθηκες ζωης παιζουν ενα σχετικα μικρο παραγοντα σε σχεση με το dna απο ο,τι καταλαβα.
εννοειται οτι τα γονιδια ειναι ο χαρτης πανω στον οποιον γραφεται ολη η ζωη ενος οργανισμου...το βαρος, το υψος, ο χαρακτηρας, η δυσπλασια , κτλ...απλα ενδεχομενως να επηρεασεις σε ενα ποσοστο προς το καλυτερο ή το χειροτερο το ποσο θα εκδηλωθει στην πραξη.

Οπως εχω νιώσει στο πετσί μου , συμβαίνει κα;ι στιις καλυτερες οικογένειες ;) δεν ειναι απαραιτητο οι γονεις να είναι c ήd.
φυσικα παιζει και αυτο το σεναριο, μιλαμε για απειρους συνδυασμους χρωμοσωματων,οποτε θα κατσει και η στραβη,μαθηματικα...αλλιως θα ζευγαρωνες μονο Α και δεν θα ξαναεβγαινε ποτε κουταβι με δυσπλασια...απλα το να βγει απο το Α ενα σκυλι με Ε νομιζω οτι ειναι σπανιο...

ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΕΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙΣ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ.Ποσο μαλλον D kai E και τα δυο μου σκυλια με ΕΠΙΣΗΜΕΣ εξετασεις εχουν Α/Α και μεγαλωσαν σε ΔΡΟΜΟ ΑΝΕΒΕΝΑΝ ΣΚΑΛΕΣ και σε ΜΑΡΜΑΡΟ
απ'οτι εχω διαβασει δεν συμφωνω...δεν ειπα οτι το σκυλι που ειναι Α γεννετικα θα σου βγαλει κανενα D επειδη το ζοριζεις, αλλα μια ζημια μπορει να την προκαλεσεις στο σκυλι...εκει εχω καταληξει εγω...οποτε ακομα και με Α, προσεχεις για να (μην) εχεις. Γνωμη μου...

Παντως θα ηθελα να μαθω αν το σκυλι του θεματοθετη ειναι απο εκτροφειο...μονο αυτο...
 
  • Like
Reactions: zenio


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Γνωριζω οτι βοηθαει πολυ το κολυμπι γιατι δυναμωνει τους μυες χωρις να καταπονει τις αρθρωσεις αλλα φυσικα ρωτα κτηνιατρους κτλ.. νομιζω υπαρχουν και κεντρα με πισινες που μπορεις να πας;; αλλα δεν ξερω και που μενεις βεβαια..

Για τις δυσπλασιες ξερω απο τον κτηνιατρο οτι γινεται ολοι οι προγονοι να ειχαν A στο πεντιγκρι και ο σκυλος να βγηκε με C. Εκει δηλαδη πραγματικα τι να κανει ο εκτροφεας (εχω δει τετοια πεντιγκρι δηλαδη). Ωστοσο τετοια δυσπλασια δημιουργειται κ απο χτυπημα πχ.. βεβαια αλλο C (που καποιοι εκτροφεις το εχουν και για εκτροφη-σε αυτο εχω ερωτηματικο αν ειναι σωστο ή οχι) και αλλο Ε.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@Haris Drazen μιλαμε για δυσπλασία D και Ε... Προφανώς με τα χρονια θα γίνουν χειρότερα.
Οπως εγραψα το Α να γινει Β οκ που και το Β ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Εδω μιλαμε για ενα σκύλο 11 μηνών...
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Dimi_21
προσωπικα, για τα Ροτβαιλερ παντα μιλωντας, με 6 εκτροφεις που μιλησα κανεις δεν μου ειπε "το κουταβι που θα σου δωσω δεν υπαρχει περιπτωση να σου βγει με δυσπλασια" ωστοσο ολοι εχουν επισημες εξετασεις και προσεχουν τι ζευγαρωνουν. Και ξερω περιπτωσεις που τους εχουν βγει και δυσπλασιες.

Απο εκει κ περα η προσωπικη μου αποψη ειναι περιπου οντως αυτη και χοντρικα νομιζω συμφωνουμε ολοι

απ'οτι εχω διαβασει δεν συμφωνω...δεν ειπα οτι το σκυλι που ειναι Α γεννετικα θα σου βγαλει κανενα D επειδη το ζοριζεις, αλλα μια ζημια μπορει να την προκαλεσεις στο σκυλι...εκει εχω καταληξει εγω...οποτε ακομα και με Α, προσεχεις για να (μην) εχεις. Γνωμη μου...

Παντως θα ηθελα να μαθω αν το σκυλι του θεματοθετη ειναι απο εκτροφειο...μονο αυτο...
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
Παντως ο σκυλος μοιαζει για εκτροφη που εχει σκοπο το τελειο :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::notworthy::notworthy:
Ρε φιλε το βρισκεις αστειο...;πηγαινε κ σχολιααε καπου αλλου !!!αντε μην ακουσεις καμια βαρια!
 


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
:( πραγματικά λυπάμαι :( έχουμε εναν ιδιοκτήτη που αντιμετωπιζει ένα μεγαλο προβλημα στον σκυλο του, και ψαχνετε για να καλυτερευση την ζωη του.
Η αντιμετωπιση απο εμας ? ποιος ζευγαρωσε , απο που είναι και διαφορες θεωρείες συνομοσίας.
Η δυσπλασία δεν είναι προνόμιο των κακών ζευγαρωμάτων, και οποιος εκτροφέας φυλης που έχει θεμα, πει οτι αυτος δεν εχει θεμα καια δεν εχει βγαλει κουτάβια δυσπλαστικά απλως λεει ψεματα (εργασιακος ή μορφολογικός ).
και για να σε προλαβω @Dimi_21 δεν απαντάω μονο σε εσένα και δεν απαντάω μονο για αυτό το θεμα.
Ναι κ επειδη εχω κουραστει να διαβαζω το πως ηρθε η δυσπλασια κ ποιος φταει πως το διαγραφω το θεμα γιατι εκτος επο κανενα δυο οι αλλοι λεγαμε οτι να ναι!αν
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
και όχι φίλε μου το θέμα πρέπει να μείνει αν κι έχει κι άλλα ανάλογα θέματα...
πέρα από τις συμβουλές που δόθηκαν καλό είναι να υπάρχουν και τα υπόλοιπα... όχι τόσο για σένα όσο για τον "επόμενο " που θα το διαβάσει πριν....
 


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Καλησπέρα φίλε μου , εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να βρεθεί μια φόρμουλα για να υποφέρει όσο το δυνατόν λιγότερο η κούκλα σου , έχω κ εγώ Γ.Π σχεδόν στην ηλικία του δικού σου κ μόνο στην ιδεα να περνούσε αυτά που περνάει η δίκη σου , με λούζει κρύος ιδρώτας !! Η συμβουλή μου θα ήταν να προχωρήσεις επεμβατικά τουλάχιστον την πιο φτηνή επέμβαση κ να ακολουθήσεις τις οδηγίες στη συνέχεια !! Πέρα από τον πόνο σου , θα ήταν καλό να αναφέρεις κ το εκτροφείο που πήρες το σκυλο σου , ώστε να ληφθούν μέτρα από πιθανόν νέους υποψήφιους αγοραστές , με σκοπό να μην έρθουν στην κατάσταση που είσαι εσυ τώρα , ουσιαστικά τους προστατεύεις !! Πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο να μην διαγράψεις το θέμα σου κ να συνεχίσεις να ενημερώνεις , θα βοηθήσεις κ θα βοηθηθεις !!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
@ripper2.1 αν ο σκύλος εχει ακτινολογικη εικονα προχωρημενης οστεοαρθριτιδας λογω δυσπλασιας.
οι επιλογες ειναι :
ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ¨οπως ολικη αρθροπλαστικη κατ ισχιον η εκτομη κεφαλης μηριαιου(ανακουφιστικη μεθοδος μονο).
H πρώτη επιλογή είναι είναι πολύ ακριβή και εχει ρίσκο και μετά μεγάλη προσοχή στην αποκατάσταση.
Η δευτερη επιλογή είναι μόνο ανακουφιστική και στα μεγαλόσωμα σκυλιά συνήθως γίνεται μονο στο ένα πόδι και το αφήνουν για όταν έχουν ζορίσει τα πραγματα.
Καποιοι γιατροι καθαρίζουν τα ισχύα απο τα οστεόφυτα και ο σκυλος νιωθει καλυτερα για καποιο διαστημα μεχρι να ξαναδημιουργηθουν.
Υπάρχει ΄΄ενας κτηνίατρος που κανει ενα ειδικο πρωτοκολλο ενεσεων με πολυ καλα αποτελεσματα αλλά όταν είχα μιλησει μαζί του και του είχα στειλει τις ακτίνες και του ειχα περιγραψει την κτάσταση του ντρεντ μου ειε πει προς τιμη του οτι δεν ειναι θεραπευτική μεθοδος αλλα ανακουφιστικη και να ξαναμιλησουμε όταν ο σκυλος εχει καθημερινους πονους, αυτος τοτε ηθελε να φερει στην Ελλαδα (μπορεί να εχει φερει ) μια αλλη μεθοδο που στην αμερικη εχει πολυ καλα αποτελεσματα στην οποια χορηγούν ειδικουςαυξητικους παραγοντες που απομονωνουν απο το ιδιο το αιμα του ζωου.
Παντως όλοι οι γιατροι που είχα μιλησει, απο την στιγμη δεν μπορουσα / ηθελα να προχωρήσω σε ολικη αρθροπλαστική μου είχαν προτείνη χαμηλό βαρος , να προσπαθησω να του φτιαξω οσο καλυερη μπορουσα μυικη μαζα χωρις να καταπονήσω τις αρθρώσεις του και αναλογα πως ια παει να δω και τις ανακουφιστικές μεθόδους όταν και αν χρειαστουν.
Για τις περιπτώσεις που ο σκυλος δεν είχε οστεοαρθριτιδα, υπήρχαν αρκετές λυσεις αρκετά οικονομικές και με μικρό ρίσκο. Αλλα δεν ασχοληθηκα μαζι τους γιατι εμεις ειχαμε οστεαθριτιδα απο 4,5 μηνων
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο να μην διαγράψεις το θέμα σου κ να συνεχίσεις να ενημερώνεις , θα βοηθήσεις κ θα βοηθηθεις !!
εγω @Labros το δηλωσα απο την πρωτη στιγμη οτι δεν εχω την εμπειρια να σε βοηθησω στο προβλημα σου. Ομως συμφωνω απολυτα με οσους σου εγραψαν οτι και το θεμα σου πρεπει να παραμεινει και εσυ να μας ενημερωνεις (αν σου βγαινει φυσικα,δε μπορει να σε υποχρεωσει κανεις), αλλα και να μας δωσεις πληροφοριες για τον τροπο αποκτησης (στο εχω ζητησει κι εγω αυτο). Σε καθε περιπτωση θα βγουν χρησιμα συμπερασματα και οπως πολυ σωστα ανεφερε ο @ripper2.1 ολο και κατι θα κερδισεις, αλλα σιγουρα θα προσφερεις γνωση και σε οσους τριτους διαβασουν το θεμα σου...αυτος ειναι ο σκοπος του φορουμ, μοιραζεσαι το προβλημα σου, στο οποιο ολο και καποιο εμπειρο μελος θα σε βοηθησει (οπως και εγινε), αλλα μεσα απο αυτη την διαδικασια μαθαινουμε και οι υπολοιποι χρησιμα πραγματα...
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
@ISKENDER μιλαμε για δυσπλασια D kai E.
Να ηταν για Α και να τον ζορισες και να εγινε B ok, και το Β μια χαρα ειναι!θες και C και το C Κομπλε ειναι αν και δεν ειναι και σωστο να μπει αναπαραγωγη.Αλλα D και Ε? Οχι φιλε ΟΧΙ
@zenio δλδ εδω τι γραφω εγω?
Και που ειπα εγω οτι αν τα σκυλια που μπαινουν για ζευγαρωμα
απ'οτι εχω διαβασει δεν συμφωνω...δεν ειπα οτι το σκυλι που ειναι Α γεννετικα θα σου βγαλει κανενα D επειδη το ζοριζεις, αλλα μια ζημια μπορει να την προκαλεσεις στο σκυλι...εκει εχω καταληξει εγω...οποτε ακομα και με Α, προσεχεις για να (μην) εχεις. Γνωμη μου...

Παντως θα ηθελα να μαθω αν το σκυλι του θεματοθετη ειναι απο εκτροφειο...μονο αυτο...
@zenio δλδ εδω τι γραφω εγω?
Και που ειπα εγω οτι αν τα σκυλια που μπαινουν για ζευγαρωμα και δεν εχουν δυσπλασια,δεν μπορουν να βγαλουν σκυλια με δυσπλασια?
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Ρε φιλε το βρισκεις αστειο...;πηγαινε κ σχολιααε καπου αλλου !!!αντε μην ακουσεις καμια βαρια!
Οχι δεν το βρισκω αστειο,και για αυτο τους ζαλιζω τα @@ σε ολους οσους ξερω να πανε να κανουν εξετασεις δυσπλασιας.
Αν ειναι απο εκτροφειο να υπερασπιστω εσενα θελω,φυσικα και εχει σημασια απο που ηρθε η δυσπλασια.
 






george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δυσπλασία D?

Αυτός που ζευγάρωσε τους γονείς του σκύλου σου πρέπει να είχε μυαλό όσο...η μηριαία κεφαλή!

Ο γιατρός πως σε συμβούλεψε να προχωρήσετε?

Η κλινική εικόνα του ζώου πως είναι?
Eλα τωρα για να σου βγαλει Ε πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι τουλάχιστον C το οποίο ακόμα και με ψιλάφιση φαίνεται, και φυσικά και οι γονείς πονάνε (βάλτε μου τα γυαλάμπορούμε να δουμε με εξεταση DNA κατι ενδεικτικό για δυσπασίες;;;;; )
Σε ποιο φυσιολογικές περιπτώσεις με διατροφή και άσκηση αντιμετωπίζεται οκ (χρειάζεσαι μύς για να υποστηρίζουν τουλ αυτοί τον σκύλο)
Στο εξωφρενικό D και E ΄το σκυλί εχει τόσο χάλια ποιότητα ζωής που νόμιζα οτι το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
Εχεις μιλήσει με γιατρούς;
sorry, αλλα απο ποτε παιζουν ρολο μονο οι γονεις??
η δυσπλασια αλλα και αλλες κληρονομικες ασθενειες μπορουν να εμφανιστουν μετα απο αρκετες γενιες και ας ειναι οι γονεις "πεντακαθαροι".

παρα πολλα σκυλια εχουν δυσπλασια αλλα οι ιδιοκτητες τους δεν το γνωριζουν γιατι ποτε δεν εχουν κανει ακτινολογιες και δεν παρουσιαζουν κλινικα συμπτωματα.
το οτι δεν κουτσαινει ενα σκυλι ή οτι τρεχει κ πηδαει ανετα, δεν σημαινει οτι δεν εχει δυσπλασια.


εννοειται οτι τα γονιδια ειναι ο χαρτης πανω στον οποιον γραφεται ολη η ζωη ενος οργανισμου...το βαρος, το υψος, ο χαρακτηρας, η δυσπλασια , κτλ...απλα ενδεχομενως να επηρεασεις σε ενα ποσοστο προς το καλυτερο ή το χειροτερο το ποσο θα εκδηλωθει στην πραξη.


φυσικα παιζει και αυτο το σεναριο, μιλαμε για απειρους συνδυασμους χρωμοσωματων,οποτε θα κατσει και η στραβη,μαθηματικα...αλλιως θα ζευγαρωνες μονο Α και δεν θα ξαναεβγαινε ποτε κουταβι με δυσπλασια...απλα το να βγει απο το Α ενα σκυλι με Ε νομιζω οτι ειναι σπανιο...


απ'οτι εχω διαβασει δεν συμφωνω...δεν ειπα οτι το σκυλι που ειναι Α γεννετικα θα σου βγαλει κανενα D επειδη το ζοριζεις, αλλα μια ζημια μπορει να την προκαλεσεις στο σκυλι...εκει εχω καταληξει εγω...οποτε ακομα και με Α, προσεχεις για να (μην) εχεις. Γνωμη μου...

Παντως θα ηθελα να μαθω αν το σκυλι του θεματοθετη ειναι απο εκτροφειο...μονο αυτο...
μεγαλα εκτροφεια του εξωτερικου μεγαλωνουν τα σκυλια τους σε πλακακια, τα αφηνουν να χοροπηδανε, να σκαρφαλωνουν κ οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
αυτοι ομως ειναι "σιγουροι" για την εκτροφη τους!
ενω οι δικοι μας οι "μεγαλοι" εκτροφεις σε βαζουν εξαρχης στο τρικακι να μην "βηξει" το σκυλι για να καλυψουν τον κ... τους! για να σου πουν μετα "φιλε, εγω σου ειπα το σκυλι να μην παταει σε πλακακι, να μην πηδαει στο αυτοκινητο, να μην να μην να μην...".
το αποτελεσμα ειναι να μεγαλωνουμε τα σκυλια μας μεσα σε μια γυαλα και στο τελος να μην μπορουν να πηδηξουν, να μην μπορουν να ανεβοκατεβουν μια σκαλα.

στην πραγματικοτητα ομως υπαρχουν χιλιαδες σκυλια που κανουν ολα αυτα τα μην αλλα ειναι πεντακαθαρα, γιατι πολυ απλα ενα σκυλι που ειναι Α δεν προκειται να γινει ποτε D και E. (εξαιρουνται περιπτωσεις που το σκυλι ειχε καποιο ατυχημα)

ps. εχω δει βιντεο απο γνωστο εκτροφειο οπου κουταβι 3-4 μηνων ανεβαινε σχεδον καθετη σκαλα, ξερετε απο αυτες τις φορητες που εχουμε στα σπιτια, με τα μικρα τα σκαλια.
μην το δει αυτο ομως κανενας Ελληνας εκτροφεας, θα φρικαρει...


@Labros το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις εναν καλο γιατρο. οι διαφορες "συμβουλες" απο το forum δεν προκειται να σε βοηθησουν στην πραγματικοτητα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Υπάρχει εκτροφέας που δίνει εγγύηση πως όλα τα κουτάβια του θα είναι ελεύθερα δυσπλασίας; Το "μόνο" που μπορεί να κάνει ένας εκτροφέας είναι να βγάλει ακτηνογραφία στους γεννήτορες (και επειδή αυτό άρχισε να γίνεται πρόσφατα πολλές φορές δεν γνωρίζουμε αν οι πρόγονοι ήταν ελεύθεροι δυσπλασίας), να σου πει να προσέχεις τα σκαλοπάτια και τα πλακάκια μέχρι να μεγαλώσει και να κάνει και το σταυρό του.

Τώρα στο θέμα μας, εγώ προσωπικά εάν ο σκύλος πονάει θα επέλεγα την επέμβαση FHO. Ναι μεν η άρθροση "αλλάζει" αλλά ο σκύλος θα ζήσει μια φυσιολογική ζωή χωρίς πόνο. Αυτό που θέλει προσοχή μετά την επέμβαση είναι να τηρηθεί η μυϊκή μάζα (κολύμπη, φυσιοθεραπείες). Είναι νέος ο σκύλος πιστεύω πως θα πάνε όλα ομαλά. Με την THR έχω διαβάσει πως θέλει πολύ προσοχή μετά την επέμβαση και μερικές φορές συμβαίνει και με όλη την προσοχή να βγει το "ισχύο" και στο τέλος καταλήγεις στη FHO.

Καλή δύναμη...
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Υπάρχει εκτροφέας που δίνει εγγύηση πως όλα τα κουτάβια του θα είναι ελεύθερα δυσπλασίας; Το "μόνο" που μπορεί να κάνει ένας εκτροφέας είναι να βγάλει ακτηνογραφία στους γεννήτορες (και επειδή αυτό άρχισε να γίνεται πρόσφατα πολλές φορές δεν γνωρίζουμε αν οι πρόγονοι ήταν ελεύθεροι δυσπλασίας), να σου πει να προσέχεις τα σκαλοπάτια και τα πλακάκια μέχρι να μεγαλώσει και να κάνει και το σταυρό του.

Τώρα στο θέμα μας, εγώ προσωπικά εάν ο σκύλος πονάει θα επέλεγα την επέμβαση FHO. Ναι μεν η άρθροση "αλλάζει" αλλά ο σκύλος θα ζήσει μια φυσιολογική ζωή χωρίς πόνο. Αυτό που θέλει προσοχή μετά την επέμβαση είναι να τηρηθεί η μυϊκή μάζα (κολύμπη, φυσιοθεραπείες). Είναι νέος ο σκύλος πιστεύω πως θα πάνε όλα ομαλά. Με την THR έχω διαβάσει πως θέλει πολύ προσοχή μετά την επέμβαση και μερικές φορές συμβαίνει και με όλη την προσοχή να βγει το "ισχύο" και στο τέλος καταλήγεις στη FHO.

Καλή δύναμη...
προσφατα???
πως το οριζεις το προσφατα?? γιατι σιγουρα ακτινογραφιες εβγαζαν (με επισημα αποτελεσματα κτλ) τουλαχιστον απο την δεκατετια του 80. ειδικα αν μιλαμε για ισχιο, στον αγκωνα αργησαν λιγακι.

και να το ξαναπουμε αλλη μια φορα... οι γεννητορες απο μονοι τους δεν λενε τιποτα, οι οποιοι πχ. μπορει να ειναι Β και να δωσουν Α. (τελειως θεωρητικο παραδειγμα)
μην μενουμε μονο στην πρωτη γενια αλλα να κοιταμε κ τι ερχεται απο 3 και 5 γενιες πισω.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Υπάρχει εκτροφέας που δίνει εγγύηση πως όλα τα κουτάβια του θα είναι ελεύθερα δυσπλασίας; Το "μόνο" που μπορεί να κάνει ένας εκτροφέας είναι να βγάλει ακτηνογραφία στους γεννήτορες (και επειδή αυτό άρχισε να γίνεται πρόσφατα πολλές φορές δεν γνωρίζουμε αν οι πρόγονοι ήταν ελεύθεροι δυσπλασίας), να σου πει να προσέχεις τα σκαλοπάτια και τα πλακάκια μέχρι να μεγαλώσει και να κάνει και το σταυρό του..
Να εγγυηθει οτι ολα θα ειναι ελευθερα οχι,δεν ειναι θεος.Να σου δωσει εγγυηση ομως μεχρι 24 μηνων κουταβι για να δεις αν εχει και τοτε χτυπα ξυλο πχ να σου επιστρεψει τα λεφτα υπαρχει.

Εχουν παρει τα προσεχε μην χτυπησει το σκυλι (λογικο κουταβακι ειναι),και το εχουν κανει προσεχε για να μην βγαλει δυσπλασια...
Αλλα γιατι να μην το κανουν οταν ακομα και οι ιδιοκτητες το εχουν σαν σκεπτικο....

Το αν προσεξεις μην χτυπησει το σκυλι δεν ειναι κατι που πρεπει να σου πει,αλιμονο αν παρεις ενα ζωντανο πλασμα και να μην το προσεξεις...

Αρα @Berna ας αφησουν το σταυρο και την βοηθεια του θεου,να προσεχουν τις γραμμες τους και τι σκυλια ζευγαρωνουν.Και αν χτυπα ξυλο τους βγει κατι λαθος να ειναι σωστοι και να αναλαβουν τις ευθυνες,
 
  • Like
Reactions: kok and george_gs


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Να εγγυηθει οτι ολα θα ειναι ελευθερα οχι,δεν ειναι θεος.Να σου δωσει εγγυηση ομως μεχρι 24 μηνων κουταβι για να δεις αν εχει και τοτε χτυπα ξυλο πχ να σου επιστρεψει τα λεφτα υπαρχει.

Εχουν παρει τα προσεχε μην χτυπησει το σκυλι (λογικο κουταβακι ειναι),και το εχουν κανει προσεχε για να μην βγαλει δυσπλασια...
Αλλα γιατι να μην το κανουν οταν ακομα και οι ιδιοκτητες το εχουν σαν σκεπτικο....

Το αν προσεξεις μην χτυπησει το σκυλι δεν ειναι κατι που πρεπει να σου πει,αλιμονο αν παρεις ενα ζωντανο πλασμα και να μην το προσεξεις...

Αρα @Berna ας αφησουν το σταυρο και την βοηθεια του θεου,να προσεχουν τις γραμμες τους και τι σκυλια ζευγαρωνουν.Και αν χτυπα ξυλο τους βγει κατι λαθος να ειναι σωστοι και να αναλαβουν τις ευθυνες,
ΣΩΣΤΟ!
φταιμε κ εμεις οι ιδιοκτητες που αποδεχομαστε αυτη την κατασταση.
που αποδεχομαστε απλως ενα σετ απο ακτινογραφιες κ ενα προσεχε που κ πως θα μεγαλωσει το σκυλι.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Το "μόνο" που μπορεί να κάνει ένας εκτροφέας είναι να βγάλει ακτηνογραφία στους γεννήτορες (και επειδή αυτό άρχισε να γίνεται πρόσφατα πολλές φορές δεν γνωρίζουμε αν οι πρόγονοι ήταν ελεύθεροι δυσπλασίας), να σου πει να προσέχεις τα σκαλοπάτια και τα πλακάκια μέχρι να μεγαλώσει και να κάνει και το σταυρό του.
.
Αυτο ειναι ενα επικιδυνο μηνυμα για οσους μπαινουν και διαβαζουν τι πρεπει να κανει ενας εκτροφεας.
Δεν ειχες αυτη την προθεση αλλα οκ
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf