Summit 10 grain free


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Καλησπέρα

Κοιτάω για την summit 10 grain free τροφή για τη μικρή (κάνε κορσο 13 μηνών) και θα ήθελα την άποψη σας και αν την εχει δοκιμάσει κάποιος.


http://www.unimarkpetfood.com/en/pet-food-spain/summit10-grain-free

Περιγραφή

Συστατικά: φρέσκο κοτόπουλο 40%, γεύμα κοτόπουλου 25%, αφυδατωμένη πατάτα 20%, πτηνάλευρο, ρεβίθια, προϊόν υδρόλυσης συκωτιού από κοτόπουλο 5%, μαγιά, πούλπα από κιχώριο, πρωτεΐνη πατάτας, ιχθυέλαια, χλωριούχο νάτριο, πολυφωσφορικό νάτριο 0,3%,χλωριούχο κάλιο, ινουλίνη, μαννα-ολιγοσακχαρίτες, γιούκα.

Ανάλυση συστατικών: Πρωτεΐνη 26%, Λιπαρά 16%, EPA&DHA 2,55mg, Ίνες 3,5%, Τέφρα 8%, Ασβέστιο 1,35%, Φώσφορο 0,95%

ΠΡΟΣΘΕΤΑ:
Διατροφικά : Βιταμίνη Α 18.000 UI / Kg, βιταμίνη D3 1800 UI / kg, βιταμίνη Ε 250 mg / kg, Βιταμίνη C 100 mg / kg, Βιοτίνη 3.4 mg / kg, Σιδήρου (μονοϋδρική Θειικός σίδηρος) 68 mg / kg. Ιώδιο (ιωδιούχο κάλιο) 3,2 mg / kg. Χαλκός (χαλκός πενταϋδρίτου θειικού) 9 mg / kg. Μαγγάνιο (μονοένυδρο θειικό μαγγάνιο) 6,8 mg / kg. Ψευδάργυρος (οξείδιο του ψευδαργύρου) 135 mg / kg. Το σελήνιο (σεληνιώδες νάτριο) 0.1 mg / kg. L-καρνιτίνη 70 mg / kg. Ταυρίνη 30 mg / kg.

Τεχνολογική: Αντιοξειδωτικά: πλούσια σε τοκοφερόλες εκχυλίσματα φυσικής προέλευσης

Και το ψάρι.

Περιγραφή
Συστατικά: φρέσκο σολομός 40%, γεύμα σολομού 25%, αφυδατωμένη πατάτα 20%, πρωτεΐνη πατάτας, έλαια και λίπη, αφυδατωμένος σολομός 5%, μαγιά, πούλπα από κιχώριο, χλωριούχο νάτριο, πολυφωσφορικό νάτριο 0,3%,χλωριούχο κάλιο, ινουλίνη, τζίντζερ, μαννα-ολιγοσακχαρίτες, γιούκα.

Ανάλυση συστατικών: Πρωτεΐνη 27%, Λιπαρά 16%, EPA&DHA 2,55mg, Ίνες 2,75%, Τέφρα 7%, Ασβέστιο 1,1%, Φώσφορο 0,85%

ΠΡΟΣΘΕΤΑ:
Διατροφικά : Βιταμίνη Α 18.000 UI / Kg, βιταμίνη D3 1800 UI / kg, βιταμίνη Ε 250 mg / kg, Βιταμίνη C 100 mg / kg, Βιοτίνη 3.4 mg / kg, Σιδήρου (μονοϋδρική Θειικός σίδηρος) 68 mg / kg. Ιώδιο (ιωδιούχο κάλιο) 3,2 mg / kg. Χαλκός (χαλκός πενταϋδρίτου θειικού) 9 mg / kg. Μαγγάνιο (μονοένυδρο θειικό μαγγάνιο) 6,8 mg / kg. Ψευδάργυρος (οξείδιο του ψευδαργύρου) 135 mg / kg. Το σελήνιο (σεληνιώδες νάτριο) 0.1 mg / kg. L-καρνιτίνη 70 mg / kg. Ταυρίνη 30 mg / kg.

Τεχνολογική: Αντιοξειδωτικά: πλούσια σε τοκοφερόλες εκχυλίσματα φυσικής προέλευσης.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Φοβερή ανάλυση δεν μπορώ να κάνω, απλά μια παρένθεση, όπου "meal" δεν είναι γεύμα αλλά άλευρο.
Πολλά λεφτά :eek:
Αν τη δοκιμάσεις τελικά πες μας εντυπώσεις.
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Φοβερή ανάλυση δεν μπορώ να κάνω, απλά μια παρένθεση, όπου "meal" δεν είναι γεύμα αλλά άλευρο.
Πολλά λεφτά :eek:
Αν τη δοκιμάσεις τελικά πες μας εντυπώσεις.
Σαν φρέσκο κρέας νομίζω ότι και οι σούπερ ντουπερ είναι στα ίδια επίπεδα.... Σαν σύνολο κρέατος κ λοιπών συστατικών δεν ξέρω
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σαν συστατικα μου φαινεται καλη , γλυκοζαμινες , χονδροιτινες κλπ δεν ειδα και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι ενω εχει πολυ κρεας μεσα εχει μετρια επιπεδα πρωτεινης που παει να πει οτι δεν ειναι πολυ καλη η ποιοτητα του κρεατος μαλλον. Η τιμη ειναι σχετικα λογικη για grain free τροφη
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Σαν συστατικα μου φαινεται καλη , γλυκοζαμινες , χονδροιτινες κλπ δεν ειδα και αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι ενω εχει πολυ κρεας μεσα εχει μετρια επιπεδα πρωτεινης που παει να πει οτι δεν ειναι πολυ καλη η ποιοτητα του κρεατος μαλλον. Η τιμη ειναι σχετικα λογικη για grain free τροφη
Αυτο το παρατήρησα κ εγώ. Έτσι κ αλλιώς παίζω χάπια για χοντρό-γλυκο.

Σαν μόνο κοτόπουλο ποσο θα έπρεπε ;
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Τι εννοείς; Το σκετο κρεας κοτοπουλο ποσο πρωτεινη εχει;
Χονδρικά από 17% έως 22%. Εξαρτάται από το κομμάτι και το πόσο πέτσα έχει

Εννοείται ότι μιλάμε για ωμό κρέας
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η διαφορά στην πρωτεΐνη δεν είναι επειδή συνήθως στη σύνθεση αναφέρεται αφυδατωμένο το κρέας; Μου φαίνεται λογικό να έχει άλλο ποσοστό πρωτεΐνης ένα κιλό κρέας νωπό από ένα κιλό κρέας αφυδατωμένο.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Μα ειναι λογικο , ωμο κοτοπουλο εχει (χωρις κοκαλα , πετσες κλπ) 20%-22% εχοντας 70%-73% υγρασια και αφυδατωμενο εχει 40%-55% πρωτεινη αναλογα τι ποσοστο υγρασιας εχει αφαιρεθει.

Αλλα γινεται να εχεις 40% φρεσκο και 30% αφυδατωμενο και τελικη πρωτεινη μονο 26%? Αν ηταν καλη ποιοτητα θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 28% πρωτεινη , το 26% ειναι λιγο
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Μα ειναι λογικο , ωμο κοτοπουλο εχει (χωρις κοκαλα , πετσες κλπ) 20%-22% εχοντας 70%-73% υγρασια και αφυδατωμενο εχει 40%-55% πρωτεινη αναλογα τι ποσοστο υγρασιας εχει αφαιρεθει.

Αλλα γινεται να εχεις 40% φρεσκο και 30% αφυδατωμενο και τελικη πρωτεινη μονο 26%? Αν ηταν καλη ποιοτητα θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 28% πρωτεινη , το 26% ειναι λιγο
OK, τωρα καταλαβα τι εννοεις... αυτή ηταν η ερωτηση μου..ποσο θα επρεπε λογικα να εχει.

Απορια βεβαια εχω όταν η ACANA Poultry εχει 29% με φρεσκο κρεας πολυ λιγοτερο!!

( Γεύμα κοτόπουλου (25%), νιφάδες βρώμης (23%), φρέσκο κρέας κοτόπουλου (5%), φρέσκα εντόσθια κοτόπουλου (συκώτι, καρδιά, νεφρό) (5%), ολόκληρες κόκκινες φακές, ολόκληρος πράσινος αρακάς, ολόκληρες πράσινες φακές, φρέσκο κρέας γαλοπούλας (4%), φρέσκα ολόκληρα αυγά (4%), λίπος κοτόπουλου (4%), ολόκληρα ρεβίθια,ολόκληρος κίτρινος αρακάς, ολόκληρη βρώμη, έλαιο ρέγγας (3%), αποξηραμένο άλφα-άλφα, φυτικές ίνες από φακές, αποξηραμένα καφέ φύκια, φρέσκια κολοκύθα, φρέσκια κίτρινη κολοκύθα, φρέσκα δαυκία, φρέσκο πράσινο kale, φρέσκο σπανάκι, φρέσκα καρότα,φρέσκα μήλα Red Delicious, φρέσκα αχλάδια Bartlett, freeze-dried συκώτι κοτόπουλου (0.1%), αλάτι, φρέσκα κράνμπερι, φρέσκα βατόμουρα, ρίζα πικραλίδας, ρίζα κουρκουμά,γάλα γαϊδουράγκαθου,ρίζα κολλιτσίδας, λεβάντα, ρίζα μολόχας, καρποί τριανταφυλλιάς. )
 










Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Γενικα θεωρω καλες grain free τροφες την Acana και τη Naturea (σιγουρα υπάρχουν και αλλες που δεν τις γνωρίζω)
 


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Γενικα θεωρω καλες grain free τροφες την Acana και τη Naturea (σιγουρα υπάρχουν και αλλες που δεν τις γνωρίζω)
Acana wild prairie δινω αλλα με τη νεα παρτιδα αλλαζει η πρωτεινη σε 35% για αυτό ψαχνω για άλλη...Naturea την ξερω και την σκέφτομαι αυτή... Η αληθεια είναι ότι την summit δεν την ηξερα και μου την προτεινε καποιος που εχει κανε κορσο και τη δινει...το οποιο είναι και εκθεσιακο, αγωνες κτλ (εκτος αν δινει κατι άλλο...)
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για μεγαλοσωμες φυλες οπως το κανε δεν χρειαζεται τοσο πολυ πρωτεινη (μαξ μεχρι 31%) και λίπος (μαξ μεχρι 19%). Εγω στο ροτ μου 7 μηνων δινω Naturea Atlantica , Wetlands Duck και μωλις πηρα και ενα σακι Regional να τη δοκιμασω και αυτη αργοτερα.

Ιδανικα τα μεγαλοσωμα σκυλια θελουν 28%-30% πρωτεινη και 15%-18% λιπος και πολυ γλυκοζαμινη , χονδροητινη και MSM

Αφου δινεις Acana θα σου προτεινα την Adult large breed , εξαιρετικος κωδικος
 
Last edited:


Fotokios

Member
19 Μαϊου 2016
14
0
46
Atlantica εχει 28 και η regional 31.5
Αλλα και παλι με μπερδευουν γιατι και η regional το φρεσκο κρεας είναι πολύ μικρο και ολο αλευρα.

Για τη παπια, την ανακατεύεις ή αλλαζεις κάθε μηνα?
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Τα αλευρα εχουν πολυ περισσοτερη πρωτεινη από το φρεσκο αν παρουμε το φρεσκο και το αφυδατωσουμε ειναι αλευρο. Εδωσα 1,5 σακι παπια και μετα αρχησα να προσθετω λιγο σολομο και τωρα θα δοσω 3 σακια σολομο και μετα σταδιακα κοτοπουλο , δηλαδη θα κανω rotation 2-3 σακια αλλαγη να λαμβανει απο ολα τα συστατικα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3