Η γνωριμία μας με την Malassezia κι τον υποθειροειδισμό


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Καλησπέρα..
Αυτο το θεμα ειναι κι ο βασικο λογος που εκανα το μεγαλο comeboack στο φορουμ.
Ταλαιπωρηθηκαμε 2 χρονια μεχρι να βρουμε λυση σε αυτη την κολαση δερματικων που πεσαμε.
Απο την αρχη λοιπον....
Σε ηλικια 3 χρονων κι κατι , αρχισε ο αλπενακος να ξυνετε μεχρι που ματωνε, εκανε Spot στην πλατη του κι το τριχωμα του εβγαζε ενα πραγμα σαν πυτιριδα.
Πηγαμε στον γιατρο μου ειπε οτι ειναι αλλεργικος στα ακαραια κι οτι εχει σμυγματοροια.
Πηραμε advocate κι ενα σαμπουν κλινικο κι περασε....
....μετα απο 2 μηνες παλι τα ιδια...αυτη την φορα υπηρχε κι μια παχυνση στο δερμα κι πολυ γλειψιμο...
παλι στο γιατρο...παλι η ιδια αγωγη....αλλα αυτη τη φορα απλα φρεναρε κι δεν μεγαλωσε το προβλημα..
Γνωριζωντας οτι τα δερματικα στα σκυλια απαιτουν χρονο...εδωσα χρονο στην θεραπεια... σε ενα εξαμηνο γινεται το μεγαλο μπαμ... η παχυνση εγινε ακομα πιο μεγαλη κι πιο εντονη...
Λεω κατσε να παρω μια δευτερη γνωμη, παω σε ενα γιατρο φημησμενο στα δερματικα στην πετρουπολη..

-καλησπερα σας
-60€ ειναι σταφυλοκοκκος κι θα παρει για 1 μηνα αντιβιωση aqmentin 650
(αναφερω τα λεφτα οχι για το ποσο...για τον αλπεν εχω δωσει ασυληπτα λεφτα, αλλα με ενοχλει να με βλεπουν σαν πορτοφολι με ποδια)

Περνουμε λοιπον για 1 μηνα. οκ το προβλημα περιοριστηκε καπως.. αλλα οχι τελειως... ξανα παμε

-καλησπερα.!
-Καλησπερα, 60€ αλλο 1 μηνα αντιβιωση ...

Μηνα στον μηνα 60αρι στο 60αρι,,, aqmentin Στο aqmentin το προβλημα οχι απλα δεν μικρηνε αλλα μετα το 6 μηνο μεγαλωνε κιολας...
παω ξανα απο τον παιχτη κι μου λεει
-καλησπερα
-καλησπερα 60€ δωσε 1000αρα..

1000αρα.... δηλαδη μην τον χασω απο δερματικα να τον χασω απο κατεστραμενα νεφρα...1 6μηνο 650αρα κι τωρα 1000αρα
.........
κι απλα ξανα παω στον 1ο γιατρο μου. (που ειναι κι ο γιατρος που τον παρακολουθει απο κουταβι)
του λεω τι εχει παιχτει...
μου λεει να κανουμε εξεταση για καλαζαρ (ειχαμε κανει Snaptest στην αρχη)...παγωσε το αιμα μου....
μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα καθομουν σε αναμενα καρβουνα...
σκεφτομουν τα χειροτερα...κι βγαινει αρνητικο...ωπ?
κι τωρα τι? γιατι δεν γινεται καλα...?
Μου λεε μαλλον εχει θυροειδη....
βαραμε μια TSH... βγαινει λοιπον οτι εχει υποθειροειδισμό κι ξεκιναμε medithirox 175mg 2 πρωι - 2 βραδυ...
καναμε κι μπανακια θεραπευτικα... κι σιγα σιγα γινοταν καλυτερα...

μετα απο 6 μηνες παλι τα ιδια...παλι εξαρση...
αποφασιζω να παω παλι σε αλλον στην ελευσινα που μου ειπαν οτι ειναι καλος...
αυτος ηταν ενα διμηνο χαμενο...οσο ηταν αυτος γνωστης αλλο τοσο εγω ημουν πιλοτος...

εν το μεταξυ ολο αυτο το διαστημα.. λογο του μαγαζιου μου. εχω δωσει οτι τροφη εχει σχεση με δερματικα,
Purina HA, DRM, Royal Dermacomfort , Σολωμους , σαρδελες, αγριες παπιες , φαλαινες κι οτι αλλο ειναι για το τριχωμα.... απο ΟΟΟΟΟλες αυτες μια μικρη βελτιωση ειδα με την Tonus Sensitive, τωρα πως γινεται να δουλευει η tonus κι οχι η pro plan sensitive δεν ξερω..

κι φτανουμε στο πριν απο 2 μηνες...
Ο σκυλος πλεον βρομοκοπαει δεν καθεσαι διπλα του ουτε για αστειο... οπου κατσει γλυφεται σαν μανιακος... κι ξεκιναει να χανει τριχωμα γυρω απο τα ματια...
απο το ξυσιμο ματωνε..δεν εκλεινε ματι ολο το βραδυ. καθε μερα σφουγγαριζα το σπιτι ανοιγα παραθυρα μες το καταχειμωνο να ξεμυρισει κι ολα αυτα τα ωραια...

Σηκωνομαι ενα πρωι κι λεω Η ολα Η τιποτα...
τον περνω αγκαλια κι φευγουμε για γιατρο Νεο που θα εδινε λυση... παμε σε μια κλινικη που ειχα ακουσει τα καλυτερα απο σοβαρους σκυλαδες στην Kombo Vet στου αγιους αναργυρους. Εκει λοιπον γνωριζω τον Γιωργο κι τον Δημητρη.... Πεσανε σαν μανιακοι πανω απο τον σκυλο μου....

Η λυση...

ξεκινησαμε με apoquel για 2 εβδομαδες + μπανια με malaseb κι ενα της tafarm για τον κνησμο
Αντιβιωση Dalacin 500 για 2 εβδομαδες
κι τωρα πλεον μονο μπανια καθε εβδομαδα σιγα σιγα θα το αραιωσουμε κι αλλο.
Ανεβηκε η δοση του T4 σε 1 Χ175 + 1 Χ200 πρωι βραδυ
Σε καθε επισκεψη περναμε δειγμα Τ4 Κι ''πλακακια'' απο τα δερματικα του...για να βλεπουμε τι γινεται...

Το προβλημα.
Ο Αλπεν παρουσιασε προβλημα στον θυροειδη. εγω αργησα να το καταλαβω, κι ο μοναδικος γιατρος που καταλαβε οτι εχει θυροειδη (μεχρι να βρω τα παιδια απο την KomboVet) ειχε λιγες γνωσεις πανω στο θεμα...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να κανει σταφυλλοκο , σμυγματοροιες, Spot κι το βασικο να ξεφυγει ο Μυκητας malassezia απο τον ελεγχο.... κι μας χωρευε στο ταψι ολο αυτο τον καιρο...

Πλεον ο Αλπεναρας ο μουσουδαρας εχει γεμισει τριχα εκτος απο λιγα σημεια που βγαζουν κι αυτα... σταματησε να βρομοκοπαει.. κι εχει ανεβει η διαθεση του πολυ..

Σορυ για το Σεντονι...αλλα 2 χρονια εχω περασει οδυσσεια με τα δερματικα του Αλπεν...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Περαστικά στον Αλπέναρο!

Πολύ ταλαιπωρία και για εσένα και για τον σκύλο, αλλά ευτυχώς βγάλατε άκρη. Πολλές φορές στο forum, στον δρόμο, σε συζητήσεις με αποκαλούν καχύποπτη (ως κακεντρεχή) για τις απόψεις μου για τους κτηνιάτρους, αλλά δυστυχώς μου έχουν τύχει τόσα κουφά που δύσκολα εμπιστεύομαι, αν δεν πάρω τριτοτέταρτη γνώμη.
Δεν θα επεκταθώ γιατί θα βγω off, αλλά οι περισσότεροι πήραν το πτυχίο το 80 ή το 90 ξέρω 'γω, και δεν το ψάξανε περαιτέρω ποτέ.
Να φανταστείς, τώρα που επέστρεψα στην πόλη μου και πήγα σε κτηνίατρο εδώ, έπαθε σοκ λέει με τις γνώσεις μου και μου είπε να πηγαίνω βόλτες από εκεί να κάνουμε συζητήσεις γιατί δεν έχει ξαναδεί άνθρωπο με τόσες γνώσεις στο θέμα σκύλος...Και σιγά τις γνώσεις λέω εγώ, απλά αυτό δείχνει το επίπεδο του μέσου ιδιοκτήτη και φυσικά σε αυτό ανταποκρίνονται οι γιατροί.

Anyway, το σχόλιο πάει 60 ευρώ και 3 λιχουδιές προμήθεια από τον Άλπεν θέλω για τα περαστικά :ROFLMAO:
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Καλημερα! Αρα για να καταλαβω τα δερματικα ηταν λογω θυροειδη;;ή αυτο ισχυει για σταφυλλοκοκο συγκεκριμενα; μεχρι τωρα ηξερα οτι σκυλια που παρουσιαζουν ευαισθητο δερμα (κολλανε ευκολα μυκητες κτλ) συνηθως εχουν θεμα αλλεργιας (σαλιο ψυλλων, τροφικη ή περιβαλλοντος) ή αρκετες φορες ενδοπαρασιτα.. εχει κ ο σκυλος μου μια ευαισθησια (δεν χανει τριχωμα πουθενα, μονο κατι σαν κυκλακια απο ξηροδερμια τα οποια αμα τα ξυσει σιγα σιγα θα γινουν κιτρινα -οχι αιμα ή κοκκινισμα). Του κανω πολυ συχνα μπανια με φαρμακευτικο σαμπουν κ βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα αλλα αρχιζω να το καταλαβαινω οτι δεν θα φυγει ποτε.. (ο δικος μου κτηνιατρος δεν δινει ευκολα αντιβιωτικα περα απο σοβαρους λογους κ σε αυτη την περιπτωση δεν δινει - ειναι κ κουταβι λεει υπαρχει κατι αλλα επηρεαζει το συκωτι)
 
  • Like
Reactions: bat-iris


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Πωπω τι εφιάλτη περάσατε.
Και πόσο του στάθηκες του σκύλου σου.
Είναι τυχερός ο Αλπενάκος που έχει τέτοιο άνθρωπο...και μη μου πείτε γιατί δηλαδή άλλοι τι θα κάνανε γιατί προσπαθείστε να οπτικοποιήσετε λίγο την περιγραφή, τη μυρωδιά, τα χρήματα, και θα βρείτε την απάντηση μόνοι σας.

Επίσης το θέμα είναι πολύ χρήσιμο και θα μπορούσε να γλυτώσει από πολύ ψάξιμο κάποιον άλλον που θα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Περαστικά στον Αλπέναρο!

Πολύ ταλαιπωρία και για εσένα και για τον σκύλο, αλλά ευτυχώς βγάλατε άκρη. Πολλές φορές στο forum, στον δρόμο, σε συζητήσεις με αποκαλούν καχύποπτη (ως κακεντρεχή) για τις απόψεις μου για τους κτηνιάτρους, αλλά δυστυχώς μου έχουν τύχει τόσα κουφά που δύσκολα εμπιστεύομαι, αν δεν πάρω τριτοτέταρτη γνώμη.
Δεν θα επεκταθώ γιατί θα βγω off, αλλά οι περισσότεροι πήραν το πτυχίο το 80 ή το 90 ξέρω 'γω, και δεν το ψάξανε περαιτέρω ποτέ.
Να φανταστείς, τώρα που επέστρεψα στην πόλη μου και πήγα σε κτηνίατρο εδώ, έπαθε σοκ λέει με τις γνώσεις μου και μου είπε να πηγαίνω βόλτες από εκεί να κάνουμε συζητήσεις γιατί δεν έχει ξαναδεί άνθρωπο με τόσες γνώσεις στο θέμα σκύλος...Και σιγά τις γνώσεις λέω εγώ, απλά αυτό δείχνει το επίπεδο του μέσου ιδιοκτήτη και φυσικά σε αυτό ανταποκρίνονται οι γιατροί.

Anyway, το σχόλιο πάει 60 ευρώ και 3 λιχουδιές προμήθεια από τον Άλπεν θέλω για τα περαστικά :ROFLMAO:
Στον γιατρο που δεν αναφερω καν που πηγα στην ελευσινα.. με το που μπηκαμε μου λεει ειναι δεδοδεκτικη.. του λεω κανε τεστ. μου λεει δεν χρειαζεται.. εγω ξερω...!
Ξεραδια ξερεις... ευχαριστω πολυ να στε καλα αλλα μαλλον εχω ξεχασει το θερμοσιφωνα ανοιχτο κι πρεπει να φυγω....

Καλημερα! Αρα για να καταλαβω τα δερματικα ηταν λογω θυροειδη;;ή αυτο ισχυει για σταφυλλοκοκο συγκεκριμενα; μεχρι τωρα ηξερα οτι σκυλια που παρουσιαζουν ευαισθητο δερμα (κολλανε ευκολα μυκητες κτλ) συνηθως εχουν θεμα αλλεργιας (σαλιο ψυλλων, τροφικη ή περιβαλλοντος) ή αρκετες φορες ενδοπαρασιτα.. εχει κ ο σκυλος μου μια ευαισθησια (δεν χανει τριχωμα πουθενα, μονο κατι σαν κυκλακια απο ξηροδερμια τα οποια αμα τα ξυσει σιγα σιγα θα γινουν κιτρινα -οχι αιμα ή κοκκινισμα). Του κανω πολυ συχνα μπανια με φαρμακευτικο σαμπουν κ βλεπω πολυ καλα αποτελεσματα αλλα αρχιζω να το καταλαβαινω οτι δεν θα φυγει ποτε.. (ο δικος μου κτηνιατρος δεν δινει ευκολα αντιβιωτικα περα απο σοβαρους λογους κ σε αυτη την περιπτωση δεν δινει - ειναι κ κουταβι λεει υπαρχει κατι αλλα επηρεαζει το συκωτι)
Αυτα τα κιτρινα πρεπει να ειναι σμιγμα λογικα. μην τα αφηνεις γιατι απο το ξυσε ξυσε θα ματωσει.. καλα κανει κι τον μπανιαρεις. Το ολο προβλημα ηταν ο θυροειδης, οταν πεφτει το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου... του τα σκαει οπου ειναι πιο αδυναμος..δερματικα εμενα μου τα εβγαλε ολα..για αυτο κανεις δεν μπορουσε να βγαλει ακρη.
Κι για να μην αδικω τον πρωτο γιατρο μου.. ο καημενο σωστα το βρηκα το θεμα. απλα ηθελε λιγο δουλεια στην δοση του Τ4

Πωπω τι εφιάλτη περάσατε.
Και πόσο του στάθηκες του σκύλου σου.
Είναι τυχερός ο Αλπενάκος που έχει τέτοιο άνθρωπο...και μη μου πείτε γιατί δηλαδή άλλοι τι θα κάνανε γιατί προσπαθείστε να οπτικοποιήσετε λίγο την περιγραφή, τη μυρωδιά, τα χρήματα, και θα βρείτε την απάντηση μόνοι σας.

Επίσης το θέμα είναι πολύ χρήσιμο και θα μπορούσε να γλυτώσει από πολύ ψάξιμο κάποιον άλλον που θα αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.
Η μυρωδια εχει φωλιασει στην μυτη μου. μερικες φορες ακομα νομιζω οτι την μυριζω.
Για τα λεφτα αν κι παμπλουτος μεγαλοιδιοκτητης ειδων αλιειας- πετσοπ απο το δεκεμβριο καπνιζω ηλεκτρονικο γιατι κατι που δεν ανεφερα... τα μπανια καθε 4 μερες τα κανει σε γκρουμερ για να ειμαι σιγουρος για την εφαρμογη της θεραπειας.
πολυ πολυ πολυ χοντρα ο αλπεν τα 5,5 χρονια που τον εχω μου εχει φαει πανω απο 6000€ λιγο τα χειρουργια στο ποδι...λιγο τα δερματικα... λιγο τα πριν κι τα μετα απο τις θεραπειες... λιγο το ενα λιγο το αλλο...
αλλα να σου πω κατι...τα ξαναδινα ολα..ολα μεχρι το τελευταιο ευρω για να εχω εναν τετοιο σκυλο διπλα μου..... για πολλους κι διαφορους λογους... μην βγω οφτοπικ..
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Περαστικα και αγυριστα
πλακα πλακα εχω και εγω 2-3 τετοια υποπτα σημαδια που δυο διαφορετικοι γιατροι μου εχουν δωσει θεαραπεια για ενα μηνα με αντιβιωση aqmentin 650,καθαρισμο με hibitane scrub και μετα κρεμα celestoderm.Ειμαι στην 2 εβδομαδα και τον βλεπω να καλυτερευει.
Εχεις καμια φωτο να βαλεις?
 
  • Like
Reactions: mareco


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Περαστικα και αγυριστα
πλακα πλακα εχω και εγω 2-3 τετοια υποπτα σημαδια που δυο διαφορετικοι γιατροι μου εχουν δωσει θεαραπεια για ενα μηνα με αντιβιωση aqmentin 650,καθαρισμο με hibitane scrub και μετα κρεμα celestoderm.Ειμαι στην 2 εβδομαδα και τον βλεπω να καλυτερευει.
Εχεις καμια φωτο να βαλεις?
που στα εχει βγαλει τα σημαδια? εχεις φωτο απο τα σημαδια? την Aqmentin ποιος γιατρος στην εδωσε? στειλε πμ αν δεν θες να απαντησεις εδω. το Hibitan ειναι απο τις καλες λυσεις,
Φωτο απο οταν ειχε τα σημαδια δεν εχω ... πονουσε η καρδια μου να τον βλεπω οχι να τον βγαλω κι φωτο. αλλα αν θες μπορω να σου βγαλω απο ενα τελευταιο κομματι που εχει τωρα
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
αλλα να σου πω κατι...τα ξαναδινα ολα..ολα μεχρι το τελευταιο ευρω για να εχω εναν τετοιο σκυλο διπλα μου..... για πολλους κι διαφορους λογους... μην βγω οφτοπικ..
Δεν χρειάζεται να βγεις οφ τοπικ. Πήγαινε στο θέμα του και ανάλυσε το ! Δεν χορταίνουμε να διαβάζουμε κάτι τέτοια :love::love:
 
  • Like
Reactions: Sofouli and Orilis






jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ενημερωνω την κατασταση.

Μετα απο μια εξαρση που ειχε ο μυκητας σε λαιμο κι μασχαλες , ακολουθήσαμε κι αντιμυκιτιακη αγωγη απο το στομα, Sporanox για ενα μηνα κι kenakomb αλοιφη τοπικα για 7 μερες, τα μπανια ξαναπηγαν στα 2 την εβδομαδα.. βγαλαμε κι τον πνιχτη γιατι ηταν στην περιοχη του λαιμο οποτε ερεθιζε με την τριβη το ηδη ταλαιπωρημενο δερμα. τωρα κυκλοφορει με στυθολουρο ο κονιορδος...καμαρωτος καμαρωτος...

Μετα απο 2 μερες αγωγη ειδα μια μικρη διαφορα προς το καλο...