Βοήθεια διάρροια.


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Καλησπέρα. Εχω ένα Τζακ ρασελ 3 χρόνων και 2 μήνες τωρα εχει διάρροια. Ξεκίνησε ξαφνικά να κανεο διάρροια με λόγο αίμα. Έτρωγε κανονικά ξηρή τροφή και τσιμπάγε λίγο απο όλα στο σπίτι. Ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα. Προσέχαμε τι τσιμπαγε. Κάναμε εξετάσεις αίματος οι οποίες μας κόστισαν 300€ και όλα ήταν σούπερ. Δεν βρέθηκε κατι εκει. Μας έδωσε ο κτηνίατρος μια εξειδικευμένη τροφή που δεν έκανε δουλεια. Ύστερα μας ειπε να δώσουμε μια αντιβίωση "MERIAL STOMORGYL" η οποία στον πρώτο μήνα δεν έκανε δουλεια Ουτε κ τωρα. Έπειτα δίναμε μονο ρύζι κ κοτοποπουλο. Άρχισε να κάνει εμετό το ρύζι. Μας έδωσε ακόμη πιο εξειδικευμένη τροφή "Gemma di mare" με πρωτεΐνη απο ψάρι. Λύση ακόμη δεν εχει βρεθεί, με το κοτόπουλο ειναι ελάχιστα πιο στεραια Αλλα κ πάλι ειανι διάρροια. Ανυσηχω παρά πολυ. Ο κτηνίατρος προτείνει πάλι να αλλάξουμε τροφή η να κανουμε εξετάσεις αλλεργίας. Δυστυχώς οικονομικά δεν θα τα καταφέρω αν ειναι πάλι τόσο ακριβή η εξέταση. Δεν ξερω τι να κανω. Μένω σε νησί και οι κτηνίατροι ειναι ελάχιστοι. Μπορεί να βοηθήσει κανείς ; σας ευχαριστώ.
 






Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Τι ποσότητες σε ρύζι τροφή έδινες;
Πόσες μέρες γίνετε αυτό;
2 μήνες διάρροια. Έγιναν εξετάσεις εματος όπως γραφω κ ειπε ο κτηνίατρος κοτόπουλο βραστό με ρύζι. Ήταν όλο μαζι μια μικρή χούφτα όσο μας είχε πει. Στην αρχή δεν είχε πρόβλημα. Μετά ειπε να ξεκινήσουμε την τροφή π γραφω πάνω δεν έκανε δουλεια και συνεχίσαμε κοτόπουλο με ρύζι κ κάνει εμετό το ρύζι το οποίο το σταμάτησα στην δεύτερη μέρα. Τωρα μονο κοτόπουλο δεν κάνει εμετό Αλλα εχει ακόμα διάρροια.
 




Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Μας πήρε ήδη 300€ όπως σΑς είπα και αίματος κάναμε και κοπρανων.
Ειπε να κανουμε Γιά αλλεργίες. Αν δεν βρεθεί λύση θα πληρώσω τι να κανω. Μας ειναι πολυ δύσκολο γιατί ειναι πολλα τα λεφτά.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Οι εξετάσεις κοπράνων που σου είπε το μέλος πιο πάνω είναι πιο ειδικευμένες. Κάνε τον κόπο να ρωτήσεις αν τις συμπεριέλαβε ο κτηνίατρος.
Επίσης αν πρόκειται για αλλεργία, υπάρχουν κάποιες κλινικές τροφές ειδικά σχεδιασμένες υποτίθεται, που δεν περιέχουν αλλεργιογόνες ουσίες. Μπορείς λοιπόν να πειραματιστείς σε πρώτη φάση με αυτές πριν προχωρήσεις σε τέτοιου είδους εξέταση που απο όσο ξέρω είναι είναι ακριβούτσικη.
Ενα άλλο βήμα είναι να το ψάξετε μόνοι σας, δλδ ξεκινώντας κάποια κλινική υποαλλεργική για κάποιο διάστημα (θα τα πείτε με το γιατρό αυτά) και σιγά σιγά να εισάγετε μεμονωμένα είδη τροφών προκειμένου να φανεί τι το ενοχλεί.
Τσέκαρε όμως αν έγιναν οι συγκεκριμένες εξετάσεις που προαναφέρθηκαν προτού ψάξεις πιθανές αλλεργίες.

ΥΓ: για να γίνω πιο κατανοητή, αναφέρομαι στις τροφές με υδρολυμένη πρωτείνη (άν το λέω σωστά) και όχι σε απλές εναλλακτικές με ψάρι αντί για κρέας πχ
 
Last edited:


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Οι εξετάσεις κοπράνων που σου είπε το μέλος πιο πάνω είναι πιο ειδικευμένες. Κάνε τον κόπο να ρωτήσεις αν τις συμπεριέλαβε ο κτηνίατρος.
Επίσης αν πρόκειται για αλλεργία, υπάρχουν κάποιες κλινικές τροφές ειδικά σχεδιασμένες υποτίθεται, που δεν περιέχουν αλλεργιογόνες ουσίες. Μπορείς λοιπόν να πειραματιστείς σε πρώτη φάση με αυτές πριν προχωρήσεις σε τέτοιου είδους εξέταση που απο όσο ξέρω είναι είναι ακριβούτσικη.
Ενα άλλο βήμα είναι να το ψάξετε μόνοι σας, δλδ ξεκινώντας κάποια κλινική υποαλλεργική για κάποιο διάστημα (θα τα πείτε με το γιατρό αυτά) και σιγά σιγά να εισάγετε μεμονωμένα είδη τροφών προκειμένου να φανεί τι το ενοχλεί.
Τσέκαρε όμως αν έγιναν οι συγκεκριμένες εξετάσεις που προαναφέρθηκαν προτού ψάξεις πιθανές αλλεργίες.

ΥΓ: για να γίνω πιο κατανοητή, αναφέρομαι στις τροφές με υδρολυμένη πρωτείνη (άν το λέω σωστά) και όχι σε απλές εναλλακτικές με ψάρι αντί για κρέας πχ
Σας ευχαριστώ οκους για το ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο κ πάλι για τις εξετασεισ και ίσως παμε στην άλλη τροφή π μας λέει. Θα κανω οτι μπορώ. Ευτυχώς δεν εχει χάσει ακόμη κάποια κιλα. Μονο 100γραμ.
 


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Σας ευχαριστώ οκους για το ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο κ πάλι για τις εξετασεισ και ίσως παμε στην άλλη τροφή π μας λέει. Θα κανω οτι μπορώ. Ευτυχώς δεν εχει χάσει ακόμη κάποια κιλα. Μονο 100γραμ.
IMG_4901.JPG
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
ισως κολιτιδα εχει ο σκυλος, εγω ειχα βρει λυση με augmentin και αλλαξα τροφη σε happy dog neuseeland, οχι στρες εντονο και σε μερικες μερες ο σκυλος πεταγε, βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και καθε γιατρος αξιολογει και κρινει διαφορετικα
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Κάνε κάτι γρήγορα 2 μήνες το σκυλί έτσι θα έχει γονατίσει. Πόσα κιλά έχει χάσει; Νηστεία στο νερό του κάνατε τις πρώτες μέρες; Δεν μπορεί να σου πει κανείς σίγουρα κάτι πρέπει να βρει γιατρός τι γίνετε αλλά δύο μήνες είναι πάρα πολύ. Καταλαβαίνω τα οικονομικά αλλά το σκυλί ταλαιπωρείτε θα κάνεις τα κουμάντα σου και θα τα καταφέρεις.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Σας ευχαριστώ οκους για το ενδιαφέρον. Θα ρωτήσω τον κτηνίατρο κ πάλι για τις εξετασεισ και ίσως παμε στην άλλη τροφή π μας λέει. Θα κανω οτι μπορώ. Ευτυχώς δεν εχει χάσει ακόμη κάποια κιλα. Μονο 100γραμ.
Αν δεν εχει χασει κιλα με τοση διαρροια μηπως να μειωνατε την ποσοτητα της τροφης? Μαλλον αποροφα ο,τι χρειαζεται και πετα το περιτο (Λεω εγω χωρις να γνωριζω και πολλα). Τη δικια μου αν την παραταισω κανει μαλακα κοπρανα και διαρροια καμια φορα αν φαει λιγοτερο σκληρα και πιο λιγα
 
Last edited:


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Αν δεν εχει χασει κιλα με τοση διαρροια μηπως να μειωνατε την ποσοτητα της τροφης? Μαλλον αποροφα ο,τι χρειαζεται και πετα το περιτο (Λεω εγω χωρις να γνωριζω και πολλα). Τη δικια μου αν την παραταισω κανει μαλακα κοπρανα και διαρροια καμια φορα αν φαει λιγοτερο σκληρα και πιο λιγα
Καλημέρα. Μας εχει δώσει ένα κουτάκι να μετράμε την ποσότητα του φαγητού. Όποτε δεν νομίζω να ειναι αυτό το πρόβλημα. :(
 


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
Κάνε κάτι γρήγορα 2 μήνες το σκυλί έτσι θα έχει γονατίσει. Πόσα κιλά έχει χάσει; Νηστεία στο νερό του κάνατε τις πρώτες μέρες; Δεν μπορεί να σου πει κανείς σίγουρα κάτι πρέπει να βρει γιατρός τι γίνετε αλλά δύο μήνες είναι πάρα πολύ. Καταλαβαίνω τα οικονομικά αλλά το σκυλί ταλαιπωρείτε θα κάνεις τα κουμάντα σου και θα τα καταφέρεις.
Καλημέρα. Δεν εχει χάσει κιλά μονο 100 γραμ. Ο κτηνίατρος λέει να μην ανησυχούμε θα βρεθεί τπ πρόβλημα. Θα παμε σε υπό αλλεργική τροφή. Αν δεν βρεθεί κατι αυτές τις μέρες , θα πληρώσω.
 


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
ισως κολιτιδα εχει ο σκυλος, εγω ειχα βρει λυση με augmentin και αλλαξα τροφη σε happy dog neuseeland, οχι στρες εντονο και σε μερικες μερες ο σκυλος πεταγε, βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και καθε γιατρος αξιολογει και κρινει διαφορετικα
Θα το ψάξω και αυτό σας ευχαριστώ.
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
@Zenia. Jack r

Αγαπητή φίλη χωρίς να γνωρίζω το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον τετράποδο φίλο σου μακάρι να γνώριζα το πρόβλημα προκειμένου να μπορούσα κάπου να βοηθήσω και όχι μόνο εγώ αλλά είμαι σίγουρος πως και οι περισσότεροι στον εδώ χώρο! Εκείνο όμως που θέλω να σου επισημάνω είναι πως η ξηρή τροφή που δίνεις υποθέτω δύο φορές την ημέρα (πρωί και βράδυ) πρέπει για το σκυλί να είναι αυτή και να τρώει ανάλογα τα κιλά που έχει το σκυλί σου!

Να σου υπενθυμίσω αν και το γνωρίζεις πως σε πολλές συσκευασίες γράφει τα κιλά και το πόσο πρέπει να φάει ένα σκυλί και τίποτε άλλο ως συμπλήρωμα γιατί δεν κατανοώ τη εννοείς με το "τσίμπαγε από όλα στο σπίτι"! Τα συστατικά και αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός ενός σκυλιού τα έχει η σκληρή τροφή! Επίσεις εύχομαι να μην του δίνεις κόκκαλα! Αυτά ως μια παρατήρηση με όλη την αγάπη και την φιλική διάθεση που έχω σε ανθρώπους και ζώα!!! Προσωπικά 2 ώρες μέτά την πρωινή βόλτα και αφού γευματίσει δίνω ένα ολόκληρο καθαρισμένο και πλυμένο καλά ένα καροτάκι που τις αρέσει πολύ και τις δροσίζει τα ούλα (μιας και μου αλλάζει δόντια και την ενοχλούν) και αυτό είναι όλο!

Υ.Γ. Η απάντηση που δίνω παραπάνω δεν έχει καμία σχέση με την ασθένεια του σκυλιού σου αλλά θεώρησα πως έπρεπε να απαντήσω σχετικά με αυτό που γράφεις:
"Έτρωγε κανονικά ξηρή τροφή και τσιμπάγε λίγο απο όλα στο σπίτι."
 


Zenia. Jack r

Member
19 Φεβρουαρίου 2017
10
0
29
@Zenia. Jack r

Αγαπητή φίλη χωρίς να γνωρίζω το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στον τετράποδο φίλο σου μακάρι να γνώριζα το πρόβλημα προκειμένου να μπορούσα κάπου να βοηθήσω και όχι μόνο εγώ αλλά είμαι σίγουρος πως και οι περισσότεροι στον εδώ χώρο! Εκείνο όμως που θέλω να σου επισημάνω είναι πως η ξηρή τροφή που δίνεις υποθέτω δύο φορές την ημέρα (πρωί και βράδυ) πρέπει για το σκυλί να είναι αυτή και να τρώει ανάλογα τα κιλά που έχει το σκυλί σου!

Να σου υπενθυμίσω αν και το γνωρίζεις πως σε πολλές συσκευασίες γράφει τα κιλά και το πόσο πρέπει να φάει ένα σκυλί και τίποτε άλλο ως συμπλήρωμα γιατί δεν κατανοώ τη εννοείς με το "τσίμπαγε από όλα στο σπίτι"! Τα συστατικά και αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός ενός σκυλιού τα έχει η σκληρή τροφή! Επίσεις εύχομαι να μην του δίνεις κόκκαλα! Αυτά ως μια παρατήρηση με όλη την αγάπη και την φιλική διάθεση που έχω σε ανθρώπους και ζώα!!! Προσωπικά 2 ώρες μέτά την πρωινή βόλτα και αφού γευματίσει δίνω ένα ολόκληρο καθαρισμένο και πλυμένο καλά ένα καροτάκι που τις αρέσει πολύ και τις δροσίζει τα ούλα (μιας και μου αλλάζει δόντια και την ενοχλούν) και αυτό είναι όλο!

Υ.Γ. Η απάντηση που δίνω παραπάνω δεν έχει καμία σχέση με την ασθένεια του σκυλιού σου αλλά θεώρησα πως έπρεπε να απαντήσω σχετικά με αυτό που γράφεις:
"Έτρωγε κανονικά ξηρή τροφή και τσιμπάγε λίγο απο όλα στο σπίτι."
Ευχαριστώ παρά πολυ για τπ ενδιαφέρον σας. Δίναμε πρωι βράδυ κανονικά το φαγητό της το οποίο έτρωγε. Τσιμπαγε εννοώ λίγο βραστό κοτόπουλο, καμία φορά κανένα λαχανικό όπως και καρότο. Εχω διαβάσει όλα αυτά που απαγορεύονται αυστηρώς στα σκυλιά. Και εννοείται δεν εχω δώσει ποτέ κόκκαλο. Τσιμπαγε εννοώ πως δεν έτρωγε αυστηρά μονο ξηρή τροφή. Έτυχαν φορές π έκλεψε φαγητό (γλυκό ήταν) π δεν πρόλαβε να το φάει όλο μια δαγκωνιά. Αυτό κ μονο εννοώ. Ήθελα να δώσω έμφαση πως δεν υπήρχε κανένα διατροφικό πρόβλημα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.466
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma