Δάγκωσε το "αφεντικό" του, για έξι ράμματα, δεν αντέχουμε άλλο και χρειαζόμαστε βοήθεια.


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.629
7.738
Κι εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τρολ. Αλλά ακόμη κι αν είναι δεν πιστεύω ότι είναι απίθανη μια τέτοια ιστορία.
Είχα επιθετικό σκύλο, όχι μόνιμα, όταν έπρεπε να της δώσουμε τις πρώτες βοήθειες, όταν αρρώστησε, πέταγε δόντια και δεν μπορούσε κανείς να την βοηθήσει. Υπάρχουν τέτοια περιστατικά.
Το ζητούμενο είναι όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο αντί να αλληλοκατηγοριέται η ομάδα , να συνεργαστεί και να μην αφήσει τον τρόμο να την καταβάλλει.
 


Spiroth

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
18
47
36
Καλημέρα σας,

Θα ήθελα κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους, ειδίκα όσους βοηθήσατε σε αυτό το θέμα αλλά και για τα προσωπικά σας μηνύματα, αλλά ακόμα και αυτούς που θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι εδώ μέσα (κρίνοντας από τα λεγόμενά τους αυτές τις δύο μέρες) δίπλα σε τόσους ανθρώπους που πραγματικά με βοήθησαν σε μία δύσκολη περίοδο της ζωής μου.
Ένα μέλος του forum (δεν ξέρω αν θες να σε αναφέρω δημόσια αλλά σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τόσο πολύ), με οδήγησε στον Κύριο Γιώργο Ψάλλα, ο οποίος αν και πλέον κάνει μόνο κατ'οίκον εκπαιδεύσεις όπως μου είπε, ήταν και η αρχή για να επανέλθει η ηρεμία.

Με οδήγησε σε έναν άνθρωπο και μου είπε να τον ξαναπάρω και να του πω τι μου είπε. Αυτός ο άνθρωπος με στρέσαρε περισσότερο και μου έδειξε ότι δεν τον ενδιέφερε πολύ, και μετά όταν ξαναπήρα τον Κύριο Ψάλλα, μου σύστησε κάποιον άλλο Κύριο τον οποίο αν και δεν τον ήξερε προσωπικά μου είπε ότι είναι ξακουστός, έχει τρομερό όνομα 37 χρόνια στον χώρο, είναι οικογενειακή "επιχείρηση", και τα καλύτερα τέλος πάντων.

Ψάχνοντας πανικόβλητος εκείνο το βράδυ, είδα διάφορα reviews (όλα 5/5 αστεράκια), και μέσα στα reviews βρήκα έναν γνωστό, ίδια σειρά στο στρατό. Τον πήρα λοιπόν και του τα είπα, και μου είπε πως είχαν ένα σκυλί αγρίμι, και 3 χρόνια τώρα είναι αρνάκι και ότι έκανα την καλύτερη επιλογή.

Η μητέρα μου, πήρε πληροφορίες στον χώρο εργασίας της και κάποιος άνθρωπος που έχει εκτροφείο σκυλάκων της είπε ότι ο συγκεκριμένος Κύριος και η επιχείρηση του είναι η καλύτερη στην Ελλάδα, και έχει τρομερές εγκαταστάσεις.

Εγώ τέλος πάντων φοβόμουν ακόμα να εμπιστευτώ τόσο εύκολα, έκλεισα ραντεβού να έρθει, αλλά όταν ήρθε μου έφυγαν όλοι οι φόβοι.
Τα συζητήσαμε, με έβαλε να του πω ΌΛΗ την ιστορία του σκυλιού, όλα τα περιστατικά, τις συνήθειες του, να του δείξω τα παιχνιδάκια του, και ποιο είναι το αγαπημένο του, μου είπε διάφορα, πχ του έλεγα περιστατικά και μου απάνταγε τι έκανε μετά ο σκύλος πριν του το πω, μέτα βάλαμε μέσα τον σκύλο και να μην σας τα πολυλέω, ο κύριος περπάτησε μόνο και ο σκύλος έβαλε την ουρά στα σκέλια και έκανε σαν κουτάβι. ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ.

Μου δίνει ο Κύριος το κολλάρο, και μου λέει βάλτο. Λέω "ορίστε"? Μου λέει μην φοβάσαι καθόλου εγώ είμαι εδώ. Πάω να το βάλω, και μου λέει λάθος θέση σώματος. Γυρνάω όπως μου λέει, και ο σκύλος έκατσε ακίνητος και του έβαλα το κολλάρο. Την Κυριακή το πρωί ήταν στην τσίτα και μου αγρίευε.

Τέλος πάντων, υπογράψαμε συμβόλαιο, με καθυσήχασε, τον πήρε, έχουμε 24ωρη επικοινωνία, όποτε θέλω έχω καινούρια φωτό από το προσωπικό του κινητό και facebook, livestream επικοινωνία, θα εκπαιδευτεί για 15-25 μέρες το σκυλάκι, θα έχει στοίβο και τεράστιους χώρους για να ασκηθεί, μαγειρευτό φαγητό όπως εδώ, 24ωρη προσοχή, και κτηνιατρική προσοχή, θα τον στειρώσουμε στο τέλος της εκπαίδευσης, θα έχει και άλλα σκυλάκια για κοινωνικοποίηση, θα είναι σε θερμενόμενο χώρο, θα πηγαίνω να το βλέπω, και μετά θα πρέπει να εκπαιδευτώ εγώ μαζί με το σκυλάκι.

Ψάχνω σπιτάκι, και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Με καθυσήχασε ειλικρινά πολύ, και μου είπε ότι πεστεύει πως είναι μία ήπια περίπτωση, ο σκύλος είναι λίγο "φοβιτσιάρης" (χέστης όπως τον λέω εγώ), μου είπε πιθανούς λόγους που πηγάζουν από την τοκετοομάδα, και ότι μόνο μέσα στο σπίτι τον παίρνει να το παίξει άντρας γιατί μας έχει από κάτω. Και όντως στην βόλτα δεν κάνει ποτέ τίποτα. (ακόμα και με κάποια αρσενικά που δεν συμπαθιέται και αγριεύουν, αυτός άμα του γαυγίσει άγρια ο άλλος, έρχεται και κρύβεται πίσω από μένα, ενώ αν είμαστε σπίτι και περάσει από κάτω ο άλλος σκύλος, ο δικός μου βγαίνει στο μπαλκόνι και του γαυγίζει γεμάτος μαγκιά).

Για να μην μακρυγορώ και να τελειώνω τα "Σαίξπηρ/Χιτσκοκ/whatever"...

Ευχαριστώ πολύ, εσάς που με βοηθήσατε, ακόμα και εσάς που είστε εγωκεντρικοί και δεν καταλαβαίνετε ότι κάποιες στιγμές στην ζωή σου σε ξεπερνάνε, όσο χαζές καταστάσεις και αν τις βλέπετε απο έξω.

Σας ευχαριστώ όλους.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.629
7.738
Χαίρομαι για την έκβαση αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ και να μη γράψω την καφρίλα μου όπως είπε και η φίλτατη @betty coltrane ..
Χέστη είπε ο εκπαιδευτής μόνο τον σκύλο ; :p:eek::censored:
Χαίρομαι που τελείωσε η ταλαιπωρία του ζώου, μπορείς να γράψεις τον σούπερ εκπαιδευτή εδώ, επιτρέπεται.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.624
19.844
Ψάχνω σπιτάκι, και ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Θα τον δώσετε δηλαδή τελικά; Δεν έχω καταλάβει.

Και βεβαίως, καλό θα ήταν, να αναφέρεις σε ποιόν εκπαιδευτή κατέληξες, προς μελλοντική χρήση, από κάποιον άλλον, που θα ψάχνει.
 


Spiroth

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
18
47
36
Χαίρομαι για την έκβαση αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ και να μη γράψω την καφρίλα μου όπως είπε και η φίλτατη @betty coltrane ..
Χέστη είπε ο εκπαιδευτής μόνο τον σκύλο ; :p:eek::censored:
Χαίρομαι που τελείωσε η ταλαιπωρία του ζώου, μπορείς να γράψεις τον σούπερ εκπαιδευτή εδώ, επιτρέπεται.
Η αλήθεια είναι ότι όπως παραδέχτηκα και εγώ, είχαμε οξύνει την κατάσταση και εμείς, αλλά θορυβηθήκαμε πολύ, και δεν μπορούσα να το ρισκάρω, αν π.χ. δάγκωνε την μητέρα μου όπως τον πατέρα μου, θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα διότι έχει θέμα με τα αιμοπετάλια της και τέλος πάντων θα ήταν άσχημη η κατάσταση.

Αν έμενα μόνος μου, θα τα έβγαζα πολύ πιο "ήρεμα" πέρα, ούτε έξω θα έβγαινε ο σκύλος, ούτε τίποτα. Άσχετα αν θα φοβόμουν κι εγώ με τις αγριάδες.

Επιτρέπεται όντως? Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να τον αναφέρω αφού τελειώσει η όλη διαδικασία για να έχω πλήρης εντυπώσεις?
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ε φιλε δεν παιζεσαι ειλικρινα. Λοιπον εγω το εγωκεντρικο γουρουνι απλα θα σου πω οτι με βαση τα οσα λες και εχεις τελειωσει και στρατο και εισαι ολοκληρος μαντραχαλος... εκανες σαν γκομενιτσα! η κοπελα απο θεσσαλονικη που την δαγκωσε το ροτβαιλερ της πριν λιγες μερες δεν εκανε ετσι.... το οτι αυτα που γραφεις και με τον τροπο που τα γραφεις φαινονται μυθιστορημα δεν με κανει εγωκεντρικο. καχυποπτο με κανει με καθε εναν περιεργο που κανει ενα λογαριασμο και του αρεσει η μυθοπλασια και το γραψιμο. Ευχομαι πλεον να εισαι καλα και συ και το σκυλι σας και να μην ξανατρομοκρατηθεις ετσι...

(Αν ενοχλειται καποιος που μιλαω ξεκαθαρα και ειλικρινα ας ζητησει και μπαν δεν με πειραζει μετα απο τοσο τρομο που περασα σε αυτο το θεμα!)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.629
7.738
Επιτρέπεται όντως? Μήπως θα ήταν πιο φρόνιμο να τον αναφέρω αφού τελειώσει η όλη διαδικασία για να έχω πλήρης εντυπώσεις?
'Οτι θεωρείς εσύ πιο συνετό.
 


Spiroth

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
18
47
36
Θα τον δώσετε δηλαδή τελικά; Δεν έχω καταλάβει.

Και βεβαίως, καλό θα ήταν, να αναφέρεις σε ποιόν εκπαιδευτή κατέληξες, προς μελλοντική χρήση, από κάποιον άλλον, που θα ψάχνει.
Ναι θα τον κρατήσω, εκτός αν μετά την εκπαίδευση, πάω εκεί και θέλει να με φάει και με έχει μισήσει που τον έδωσα.

Άλλωστε κανείς δεν θα τον αγαπήσει ποτέ όπως εγώ.
 


theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ναι θα τον κρατήσω, εκτός αν μετά την εκπαίδευση, πάω εκεί και θέλει να με φάει και με έχει μισήσει που τον έδωσα.

Άλλωστε κανείς δεν θα τον αγαπήσει ποτέ όπως εγώ.
φωτο απτο τερας θα δουμε ???? γιατι εχω γινει ο κακος του φορουμ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.624
19.844
Σπιτάκι, ψάχνεις για σένα, για να μετακομίσεις δηλαδή.
Εντάξει...συνεννοηθήκαμε (y)

Εγώ λέω, να μας πεις ποιός εκπαιδευτής είναι, τώρα, γιατί ως είθιστε στο φόρουμ, μέλη σαν εσένα, μόλις εκτονώσουν το κατ'επείγον του προβλήματός τους, μας κουνάν το μαντήλι και μένουμε τελικά με την απορία :rolleyes:
 




theokets

Well-Known Member
10 Απριλίου 2016
252
1.138
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
You wish...πόσα ένσημα έχεις γατάκι;

Φωτό όμως ναι, κι εγώ θα ήθελα να δω :)
καλα ειπαμε μην βαρας! θα πεσω να τσιμπησω μερικες καμψεις !
αλλα ουτε το οτι εχει αποφυγει τοσες ερωτησεις μου σας φαινεται περιεργο ?
σαν εμενα δεν θα το αγαπησει κανεις... αγαπημενη μου Ιουλιεττα... μπλα μπλα
 






Spiroth

Member
18 Φεβρουαρίου 2017
18
47
36
Σπιτάκι, ψάχνεις για σένα, για να μετακομίσεις δηλαδή.
Εντάξει...συνεννοηθήκαμε (y)

Εγώ λέω, να μας πεις ποιός εκπαιδευτής είναι, τώρα, γιατί ως είθιστε στο φόρουμ, μέλη σαν εσένα, μόλις
εκτονώσουν το κατ'επείγον του προβλήματός τους, μας κουνάν το μαντήλι και μένουμε τελικά με την απορία :rolleyes:
Ναι σπίτι ψάχνω για μένα. Ειδικά τωρα που κέρδισα λίγο χρόνο να μην βρω και ότι να ναι.

Αυτος είναι ο Σκυλακος.

DSC_0236.JPG


Αφού επιμένετε, ο εκπαιδευτής είναι ο Κύριος Ιωαννίδης, Clever Canin, στην Αυλώνα.
Ελπίζω να είναι όσο καλός μου έδωσε την εντύπωση ότι είναι.
 










l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.629
7.738
Όπως και να έχει, επειδή εγώ σε πιστεύω, άλλωστε οι κακές γλώσσες με λένε και γλυκούλα και ευκολόπιστη :p , να πω ότι πέρα από την υστερία που σας συνεπήρε χαίρομαι που οδηγηθήκατε σε αυτή τη λύση.
 
  • Like
Reactions: agathe


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.095
Μηνύματα
895.465
Μέλη
19.910
Νεότερο μέλος
MochiandEmma