Γειά χαρά [γερμανικός ποιμενικός]




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εσύ δεν έχεις επαφή με γάτα, γι'αυτό το λες. Ότι και να κάνεις, προσωρινή λύση είναι. Η γάτα παίρνει τις αποφάσεις. Είναι το Α στην ιεραρχία, όπως και να το χειριστείς. (Η δική μου θα κατουρούσε και το κρεββάτι, έτσι για την εκδίκηση με αυτό που λες)
 




Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Γέλασα πολύ που νομίζεις ότι θα σήκωνες τη γάτα (αλώβητη)! :)
Αν της έλεγα "φωλια" και "μεινε" και "μπράβο το καλό κορίτσι" και έδινα και λιχουδιά;;;;ούτε τότε;;;;

Ρε @manolo τόση δουλειά έχεις ρίξει με τον Ερμή δεν μπορεί να χεις αφήσει τη γάτα ανεκπαιδευτη...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Η γάτα είναι πάντα μα πάντα Ο άρχοντας, Ο αρχηγός του σπιτιού :p Η θέση της στην ιεραρχία (στο μυαλό και στη συμπεριφορά της) είναι στην κορυφή και είναι αδιαμφίσβητη :ROFLMAO::ROFLMAO: (ίνφο: ο μόνος του οποίου τη θέση δεν διανοήθηκε ποτέ να αμφισβητήσει η δικιά μου ήταν του γάτου μας λολ. Τυχαίο; :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:)

@Μάρθα & Σίλβα και μπριζόλα να της έδειχνες και φρέσκια σαρδέλα, αν δεν θέλει δεν θα κάτσει :ROFLMAO::ROFLMAO:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ρε @manolo τόση δουλειά έχεις ρίξει με τον Ερμή δεν μπορεί να χεις αφήσει τη γάτα ανεκπαιδευτη...
Με τον Ερμή όντως έχω ρίξει πολύ δουλειά και μου αρέσει. Με το γατί η αλήθεια είναι πως δεν το έχω κάνει. Μάλλον δεν το έχω με τις γάτες.
Πάντως το γατί είναι εύκολο θα έλεγα και σε συνδυασμό με τον Ερμή που είναι ο πιο προσαρμόσιμος σκύλος που έχω δει, δεν έχουμε προβλήματα. Όταν έφερα το γατί στο σπίτι ο Ερμής ήθελε να το εξαφανίσει (όπως όλες τις γάτες), μετά από μία ώρα ήταν στον ίδιο χώρο μαζί χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι πολύ ανεκτικός με το γατί και δεν έχει πρόβλημα ακόμα και να του παραχωρήσει το κρεβάτι του. Μόλις κατάλαβε ότι είναι δικό μας το δέχτηκε και το ανέχεται και δεν έχει ίχνος ζήλιας.
Στην μεταξύ τους σχέση δεν παρεβαινω και τους αφήνω να τα βρίσκουν μονα τους. Ίσως επειδή ξέρω τον χαρακτήρα του ερμη.
Ότι και να γράψω για τον Ερμή είναι λίγο.
Ο τέλειος σκύλος για μένα.
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.557
5.969
Πειραιάς
Με τον Ερμή όντως έχω ρίξει πολύ δουλειά και μου αρέσει. Με το γατί η αλήθεια είναι πως δεν το έχω κάνει. Μάλλον δεν το έχω με τις γάτες.
Πάντως το γατί είναι εύκολο θα έλεγα και σε συνδυασμό με τον Ερμή που είναι ο πιο προσαρμόσιμος σκύλος που έχω δει, δεν έχουμε προβλήματα.
manolo, σε ποιο ποσοστο πιστευεις οτι οφειλεται αυτος ο χαρακτηρας του σε σενα; και αναλογα, σε ποιο ποσοστο στην εκτροφη του ή οτιδηποτε αλλο (περιβαλλον, τυχη, εμπειριες κ.α.);
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Νομίζω πως είναι συνδιασμός πραγμάτων και καταστάσεων. Από την 1η στιγμή που τον είδα υπήρχε ένα δέσιμο που δυσκολεύομαι να το περιγράψω.
Όταν πήγα να δω 1η φορά τα κουτάβια (35 ημερων) από την 1η στιγμη ήρθε ο Ερμής και χώθηκε ανάμεσα στα πόδια μου και ροκανιζε τα κορδόνια των παπουτσιών μου. 2 ώρες ήμουν και παρατηρουσα τα κουτάβια. Δεν ξεκόλλησε στιγμή από πάνω μου. Ήταν 5. 4 αρσενικά και ένα θηλυκό. Εγώ ήθελα αρσενικό. Από τα 4 ο ερμης ήταν το 3ο. Τα 2 πρώτα ήταν πολύ πιο μεγαλόσωμα σε σχέση με τα υπόλοιπα και φαίνονταν ότι θα γίνουν σκυλαροι. Το 1ο θα το κρατούσε ο εκτροφέας οπότε δεν επαιζε(από τα υπόλοιπα μπορούσα να διαλέξω οποίο ήθελα) και η λογική έλεγε να πάρω το δεύτερο. Αλλά ο τσογλανος με κερδισε και τελικά επέλεξα αυτόν. Μέχρι να τον πάρω είδα τα κουτάβια άλλες 2 φορές. Ο Ερμής ξανά κολλημένος πάνω μου.
Τελικά τον πήρα και από την 1η στιγμή ούτε έκλαψε ούτε τίποτα. Απλά με κοιτούσε στα μάτια.
Τις 2 πρώτες εβδομάδες δεν τον αποχωρηστικα ούτε λεπτό. Τον έπαιρνα μαζί μου και στην δουλειά. Μέχρι που κινδυνεψα να με απολύσουν. Ασχολήθηκα πάρα πολύ μαζί του, υπήρξε δέσιμο από την πρώτη ματιά και σε συνδιασμό με τον χαρακτήρα του είναι αυτός που είναι.
Είναι ο τέλειος σκύλος για μενα, σε τέτοιο βαθμό που πιθανόν να μην ξαναπάρω σκύλο γιατί θα είναι για πάντα μέτρο σύγκρισης που θα είναι εις βάρος οποδηποτε μελλοντικού σκύλου μου.
Από όταν ήμουν παιδακι ειχα εντυπωσιάστει με τα γπ (τότε τα ηξερα ως λυκόσκυλα) μου είχε κολλήσει από τότε να παρω ένα και όταν το έκανα πράξη πολλά χρόνια αργότερα μετάνιωσα που δεν το έκανα νωρίτερα.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
.
Είναι ο τέλειος σκύλος για μενα, σε τέτοιο βαθμό που πιθανόν να μην ξαναπάρω σκύλο γιατί θα είναι για πάντα μέτρο σύγκρισης που θα είναι εις βάρος οποδηποτε μελλοντικού σκύλου μου.
Συνέχεια σκέφτομαι κ λέω το ίδιο ακριβώς πράγμα....ωραίο συναίσθημα δεν είναι;;;;Η πληρότητα που σου δίνει ο σκύλος σου...Να έχεις Αυτό που ονειρευόσουν πάντα...
Κ πως να το αποχωριστεί κανείς;;;;Κ Ποιο αλλο να συγκριθεί μαζί του.....
Ααααχχχχχ......

Να ειστε καλά και οι δύο...Κ η αφεντικινα σας...
 
  • Like
Reactions: jimboGS and manolo




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Είναι ο τέλειος σκύλος για μενα, σε τέτοιο βαθμό που πιθανόν να μην ξαναπάρω σκύλο γιατί θα είναι για πάντα μέτρο σύγκρισης που θα είναι εις βάρος οποδηποτε μελλοντικού σκύλου μου.
Να μην σκέφτεσαι έτσι. Είναι άδικο. Και για τον επόμενο εν δυνάμει σκύλο σου, και για σένα. Είσαι ένας εξαιρετικός ιδιοκτήτης και είναι αμαρτία, να μην προσφέρεις σε όλη σου την ζωή, την ευλογία αυτή και στον εαυτό σου και σε ένα [ή και περισσότερα κατά προτίμηση] πλάσματα. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Και στο λέω εγώ. Και ξέρω ότι καταλαβαίνεις, γιατί σου τονίζω το "εγώ". Οταν έχεις έναν Σωτηράκη, νοιώθεις ότι έχεις το τέλειο. Το τέλειο όμως, έχει τελικά, διάφορες μορφές. Αξίζει να τις ανακαλύψεις. Και ελπίζω ότι κάποτε, θα με θυμηθείς :)
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@mareco
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Όσο για το αν θα ξαναπάρω σκύλο μετά τον ερμη, θέλω να πιστεύω πως είναι πρόωρο να το σκέφτομαι. Καλά να ναι το αγόρι μου ελπίζω πως θα έχουμε ακόμα μία δεκαετία κοινής συμβίωσης.
Η αλήθεια πάντως είναι πως κάποιος που έχει μάθει να ζει με σκύλο δύσκολα θα μείνει μεγάλο διάστημα χωρίς.
Πάντως όπως το βλέπω τώρα ο επόμενος σκύλος μου είτε μετά τον Ερμή είτε και μαζί με τον Ερμή δεν θα τον αγοράσω, ούτε καν από φιλοζωική. Κατευθείαν από τον δρόμο. Εννοείται πως δεν έχω μετανιώσει που αγόρασα τον Ερμή (το αντίθετο) απλά τις απαιτήσεις μου από τον σκύλο μου μπορεί άνετα να τις καλύψει ένας ημίαιμος και δεν έχω λόγο να ξανααγορασω. Ο Ερμής (τα γπ δηλαδή) ήταν ένα απωθημενο που είχα από παιδάκι το οποίο και εκπληρώθηκε.
Το μόνο μου κριτήριο θα είναι να με κοιτάζει όπως ο Ερμής.

Να γράψω και 2 λόγια για το γατί.
Τις τελευταίες 2 ημέρες δεν ήταν και στα καλύτερα του. Ειδικά χθες. Σήμερα το πήγε φίλη μου σε κτηνίατρο γιατί εγώ δεν προλαβαινα και το γατί έχει ίωση και ωτίτιδα.
Αυτές τις μέρες μεχρι να πάρει τα πάνω του θα το κρατήσει η φίλη μου που έχει και εμπειρία με τις γάτες.
Εγώ τελικά δεν το χω με τα γατια από ότι φαίνεται. Τον τελευταίο χρόνο έχω μαζέψει 4 νεογέννητα από τα σκουπίδια και μόνο το ένα έζησε και αυτό γιατί βρήκα να το δώσω έγκαιρα.
Ελπίζω να γίνει καλά και μόλις πάρει τα πάνω του θα το ξαναφερω σπίτι.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
(y)(y)(y)
Μπραβο @manolo! Βοηθας να ειναι αξιοπιστο το πορισμα της ερευνας μου :p στο θεμα με το τι εχει αλλαξει!! :ROFLMAO:

Το πως σε κοιταει ο σκυλος εχει να κανει κυριως με το ποιος εισαι.

Περαστικα στο γατι.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Η αλήθεια πάντως είναι πως κάποιος που έχει μάθει να ζει με σκύλο δύσκολα θα μείνει μεγάλο διάστημα χωρίς.
Ε ναι!

Πάντως όπως το βλέπω τώρα ο επόμενος σκύλος μου είτε μετά τον Ερμή είτε και μαζί με τον Ερμή δεν θα τον αγοράσω, ούτε καν από φιλοζωική. Κατευθείαν από τον δρόμο.
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία επί τούτου. Απλώς είπα να μην επεκτείνω περισσότερο την σκέψη μου, στο προηγούμενο ποστ :)

...τις απαιτήσεις μου από τον σκύλο μου μπορεί άνετα να τις καλύψει ένας ημίαιμος και δεν έχω λόγο να ξανααγορασω.
(y)(y)(y)

Το μόνο μου κριτήριο θα είναι να με κοιτάζει όπως ο Ερμής.
Θα το αντιπαρέλθεις κι αυτό με τον καιρό. Κάθε βλέμμα, έχει την γλύκα του :love:

Θα στο γράψω τώρα, γνωρίζοντας ότι θα αντιδράσεις, αλλά δεν πειράζει...θα έρθει η μέρα, που θα το θυμηθείς. Αν βρεις στον δρόμο σου, βλέμμα που θα σε τραβήξει, μην το προσπεράσεις θεωρόντας, ότι θα ζημιώσεις την σχέση σου, με την μοναδική σου σκυλοαγάπη. Θα την πας απλώς, σε άλλη διάσταση ;):barefoot:
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Ναι δεν διαφωνώ. Άλλωστε κατά καιρούς μου έχουν τύχει σκυλιά που μου πέρασε από το μυαλό να τα κρατήσω.
Μέχρι στιγμής έχει επικρατήσει η φωνή της λογικής και δεν το έκανα για πρακτικούς λόγους. Εννοείται οπότε βλέπω σκύλο με πρόβλημα (συνήθως κουτάβια) τα μαζεύω αλλά τα δίνω.
Το να ζημιώσω την σχέση μου με τον Ερμή φέρνοντας άλλο σκύλο δεν το σκέφτομαι. Δεν τίθεται θέμα. Κατά καιρούς έχω φιλοξενήσει σκυλιά (σε κάποιες περιπτώσεις πολλές μέρες). Η σχέση μου με τον Ερμή δεν κλονίζεται με τίποτα. Εδώ γάτα του έφερα στο σπίτι.
Άλλωστε ξέρεις πολύ καλά πως αυτά δεν έρχονται βάση σχεδιασμού, απλά τυχαίνουν. Όποτε αφήνω προς το παρόν τις οποίες σκέψεις μέχρι να τύχει και απολαμβάνω τον σκυλαρο μου.:)
 
  • Like
Reactions: mareco


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Σήμερα παρέλαβα το γατι μετά από μεγάλη περιπέτεια που πέρασε.
Να γράψω και 2 λόγια για το γατί.
Τις τελευταίες 2 ημέρες δεν ήταν και στα καλύτερα του. Ειδικά χθες. Σήμερα το πήγε φίλη μου σε κτηνίατρο γιατί εγώ δεν προλαβαινα και το γατί έχει ίωση και ωτίτιδα.
Αυτές τις μέρες μεχρι να πάρει τα πάνω του θα το κρατήσει η φίλη μου που έχει και εμπειρία με τις γάτες.
Ελπίζω να γίνει καλά και μόλις πάρει τα πάνω του θα το ξαναφερω σπίτι.
Εκτός από την ίωση και την ωτίτιδα που πέρασε και δεν μπορούσε να συνέλθει, ήταν και έγκυος. Νόμιζα πως ήταν τεσσάρων, πέντε μηνών και σχεδίαζα κάποια στιγμή στο μέλλον να το στειρωσω. Αλλά το τσουλακι ακόμα δεν βγήκε από το αυγό του και πρόλαβε και κουτουποθηκε.
Το καταλάβαμε όταν απέβαλε 1 μετά από την αγωγή και είχε και άλλα 2. Στειρωθηκε, πήρε τα πάνω του και σήμερα ήρθε ξανά σπίτι.
Ο Ερμής το δέχτηκε με χαρά και του παραχώρησε και το κρεβάτι του και κοιμάται στο πάτωμα.
PHOTO_20170306_001753-1305x979.jpg
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Αρσενικό δεν ήταν καλέ;;;
Σιδερένια! Και πλέον μάτια μόνο για τον φτεροποδαρο θεό
 
  • Like
Reactions: manolo


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Αρσενικό δεν ήταν καλέ;;;
Σιδερένια! Και πλέον μάτια μόνο για τον φτεροποδαρο θεό
Τόσο όμορφος κοριτσαρος αρσενικός;;;;;
Θα παρεξηγηθεί και δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα :D
 
  • Like
Reactions: mareco




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3