The old man still got it!


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Είχαμε 2 μέρες αργία και 2 όμορφες μέρες. Την Τετάρτη λοιπόν αποφάσισα να πάμε μια βόλτα μέχρι το κέντρο, πράγμα που είχαμε να κάνουμε πάνω από ένα χρόνο, μετά το ατύχημα και το πρόβλημα που είχε με το πόδι μετά την επέμβαση στο δεξί ισχύο.

Περπατήσαμε στα πάρκα που ήταν στο δρόμο μας και συναντηθήκαμε με τη φίλη μου και το σκυλάκι της.
Είχα βέβαια και μπακ-απ στην περίπτοση που θα κουραζόταν, πράγμα που δεν έγινε, γιατί απλά είναι Cookie Monster.

Και ακόμα πιο σημαντικό είναι πως δεν είχε καμία επίπτοση μετά τη βόλτα, ήταν μια χαρά.











Κάναμε κι ένα διάλλειμα για καφέ να ξεκουραστούμε λίγο.



Είχα γράψει πριν μερικούς μήνες πως τα 6 χιλιόμετρα τα τρώει για λάχανο... Και τα 12 χιλιόμετρα λοιπόν τα τρώει για λάχανο. Είμαι πολύ χαρούμενη που, ώντας σκύλος που σε μερικούς μήνες θα κλείσει τα 11 και που του συνέβη αυτό που του συνέβη έχει ακόμα και δυνάμεις και θέληση να ζει τη ζωή του στο φουλ :)
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Καλά είστε απιθανοι όπως πάντα!
Τρέχετε και μαζί; Επίσης να πούμε εδώ ότι το σύνηθες είναι σκύλος εγχειρισμένος να μην πρέπει να ζορίζεται μετά από ορθοπεδικές επεμβάσεις και ότι ο Κούκης αποτελεί εξαίρεση καθώς ήταν ιδιαίτερα γυμνασμένος και πριν και ενδεχομένως εκεί οφείλεται και η καταπληκτική του πορεία.
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ναι, έχουμε τρέξει και μαζί στο δασάκι μας που ήταν περίπου 2 χιλιόμετρα, αφού πήρα πρώτα το οκ από τη φυσιοθεραπεύτρια. Για το υπόλοιπο τρέξιμο που κάνω δυστυχώς δεν μπορεί να με ακολουθεί γιατί εγώ κάνω προπονήσεις για να τρέχω 21 χιλιόμετρο και οι προπονήσεις μου είναι είτε πολύ γρήγορο τρέξιμο με λιγότερα χιλιόμετρα ή πιο χαλαρό τρέξιμο από 10-18 χιλιόμετρα.

Το θέμα με το εγχειρησμένο πόδι του είναι πλέον καθαρά νευρολογικό (το σέρνει λίγο), κατά τ' άλλα δεν έδειξε να πονάει ούτε στο ένα ούτε στο άλλο ισχύο στην τελευταία εξέταση (πριν 1 μήνα). Οι μυς στο ένα και στο άλλο πόδι είναι σχεδόν ίδιοι, μεγάλη πρόοδος από πέρισυ που στο δεξί είχα ατροφήσει τελείως.

Η διάρκεια της βόλτας αυξανόταν σταδιακά, και ποτέ δεν τον πίεσα πάνω στο θέμα. Αν τον έβλεπα ότι δεν αντέχει θα γυρίζαμε πίσω. Υπάρχουν πράγματα που αποφεύγω γιατί φοβάμαι μην τραυματιστεί, όπως πχ το τρέξιμο για το μπαλάκι, ειδικά όταν είναι άλλα σκυλιά γύρω γιατί τον πιάνει η τρέλα του και τρέχει σαν τρελός.

Εμένα προσωπικά με λυπεί το γεγονός ότι πολλοί σηκώνουν τα χέρια τους ψηλά όταν ο σκύλος τραυματίζεται ή ξεκινάει να έχει αρθριτικά, και βγάζουν το σκύλο βόλτα γύρω στο τετράγωνο. Επειδή ασχολούμαι με τον αθλητισμό από παιδί γνωρίζω από τραυματισμούς και για τους περισσότερους (όχι όλους βέβαια) τραυματισμούς είναι πολύ σημαντικό να συνεχίσεις να κινείσαι. Ετσι είναι και με τα σκυλιά, αν σταματήσουν να κινούνται ατροφούν οι μυς, δεν υπάρχει πια τίποτα να κρατήσει την άρθρωση η οποία έχει αδυναμώσει και σιγά σιγά αλλά σίγουρα ο σκύλος γίνεται χειρότερα. Πρόσφατα διάβασα κάτι με το οποίο συμφωνώ απόλυτα, και αυτό είναι πως τα γέρικα σκυλιά χρειάζονται τη βόλτα τους περισσότερο απ' τα νέα σκυλιά. Η βόλτα βέβαια διαφέρει στην έντασή της αλλά οι μυς δουλεύουν, οι αρθρώσεις κινούνται, ο σκύλος μένει φιτ.

Η φυσιοθεραπεύτρια του Κούκη είχε πει πολλές φορές πως απ' όλα τα λαμπ που έχει αυτή τη στιγμή για φυσιοθεραπεία ο Κούκης είναι στην καλύτερη φόρμα, και βεβαίως τα υπόλοιπα δεν τα χτύπησε αυτοκίνητο...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Σχετικά, να αναφέρω ένα απλό παράδειγμα από προσωπική εμπειρία. Οταν ξεκίνησα να τρέχω είχα μεγάλο θέμα με τα γόνατα τα οποία με πονούσαν μέχρι το βαθμό να μην μπορώ να τα λυγίσω να κατέβω τα σκαλοπάτια. Το είπα λοιπόν στον προπονητή μου ο οποίος μου είπε πως οι μυς μου γύρω από τα γόνατα είναι αδύναμοι και πως όταν δυναμώσουν με τρέξιμο και ασκήσεις θα περάσει.

Ετσι κι έγινε. :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα μαζί σου, θεωρητικά βέβαια μόνο αφού δυστυχώς δεν ακολουθώ το παράδειγμα σου και δεν γυμνάζομαι, ωστόσο πιστεύω κι εγώ ότι όσο δυναμώνουν με φυσικό τρόπο και χωρίς τρελή πίεση οι μύες αλλά και όργανα όπως πνεύμονες, τόσο σε καλύτερη κατάσταση ερχόμαστε. Πριν ξεκινήσω τις βόλτες με του σκύλους μου ήμουν ένα άτομο που μετά από 200 μέτρα περπατήματος κουραζόμουν. Είχα επίσης πόνους στα πόδια, και όλα αυτά λύθηκαν όταν άρχισα να περπατάω πολύ.

Ο λόγος που έγραψα το προηγούμενο ποστ είναι μη διαβάζει κανείς βαρεμένος και ζορίσει το σκύλο του, αλλιώς συμφωνώ 100%.
 
  • Like
Reactions: Berna and takisft


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Εννοείται οι καταστάσεις διαφέρουν, ούτε είναι καλό για ένα άτομο που δεν γυμναζόταν να πάει να περπατήσει/τρέξει 12 χλμ ή να πάει στο γυμναστήριο να σηκώνει βάρη 2 ώρες. Ολα σταδιακά και με μέτρο. Δεν είναι καλό να μην μπορείς να κουνηθείς 10 μέρες μετά. Και δεν οφελεί σε τίποτα. Μας έριξε κατσάδα ο προπονητής μας πριν μερικές μέρες, η άσκηση ήταν να τρέχουμε για 5 λεπτά, αγνοήσαμε αυτό που μας είπε και τα τρέξαμε υπερβολικά γρήγορα, κυνδηνέψαμε να τραυματιστούμε και επίσης δεν κάναμε απολύτως τίποτα με αυτό όσον αφορά την καλυτέρεψη της φόρμας, οπότε ξεσκιστήκαμε τσάμπα!

Επίσης, αν υπάρχουν και άλλα θέματα υγείας πρέπει να τα λάβουμε υπ' όψιν, πχ ένας γέρικος σκύλος μπορεί να έχει και άλλα θέματα για τα οποία θα έκανε κακό να τον ξεποδαριάσουμε. Ο Κούκης ευτυχώς δεν έχει κανένα θέμα υγείας. Η εγχείρηση είχε γίνει πριν από ενάμιση χρόνο, οπότε και απ' αυτήν την άποψη δεν υπάρχει θέμα, η επέμβαση δεν είναι καθόλου φρέσκια.

Πρέπει να έχουμε πολλά πράγματα στο νου, να ακούμε το σκύλο μας, το γιατρό μας, τον προπονητή μας... και την απλή λογική :)
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.640
7.749
Ας κάνω λοιπον και μια αδιάκριτη ερώτηση που μου ήρθε καθώς απολάμβανα τις φωτογραφίες; Ο Κούκης τι γλώσσα μιλάει; Καταλαβαίνει ελληνικά ή αν τύχει και γνωριστούμε θα χρειαστεί διερμηνέας ; :love::unsure:
 
  • Like
Reactions: Berna


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.703
3.861
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ας κάνω λοιπον και μια αδιάκριτη ερώτηση που μου ήρθε καθώς απολάμβανα τις φωτογραφίες; Ο Κούκης τι γλώσσα μιλάει; Καταλαβαίνει ελληνικά ή αν τύχει και γνωριστούμε θα χρειαστεί διερμηνέας ; :love::unsure:
Χαχα ο Κούκης λοιπόν καταλαβαίνει και Σερβικά και Ελληνικά :) Ο πατέρας μου τον μάθαινε Ελληνικά κι εγώ Σερβικά :LOL: Οπότε αν γνωριστούμε δεν θα έχετε πρόβλημα να συννενοηθείτε (ειδικά αν κρατάς μπαλάκι) :love:
 
  • Like
Reactions: Orilis and l.Kyveli