Αστάθεια - παρακαλώ βοηθήστε


marnik

Member
23 Φεβρουαρίου 2017
6
13
53
Γεια σας παιδιά,

Ήμουν μέλος παλιότερα, ξαναγράφτηκα τώρα με κακή αφορμή. Συγχωρέστε που δεν πάω πρώτα από τα "Νέα Μέλη" κλπ αλλά πραγματικά επείγομαι για την όποια βοήθεια.
Έχω ένα Γερμανικό Ποιμενικό 7μισυ χρονών. Μένω σε μονοκατοικία και ο σκύλος μένει έξω (ελεύθερος στο χωράφι). Πριν από περίπου 20 μέρες συνέβη το εξής: Του έβαλα να φάει και αυτός ξεκίνησε να τρώει χωρίς εντολή (πάντα με περιμένει να του δώσω εντολή να φάει, από μικρός το έχει μάθει και το τηρεί σχεδόν πάντα. Το θέλω για να μην τρώει από ξένους). Τότε εγώ τον κλώτσησα ελαφρά στα καπούλια (μη φρικάρετε, δεν ήταν κλωτσιά, περισσότερο σπρώξιμο με το πόδι, το οποίο είναι μη αξιολογήσιμο, ο σκύλος δεν είχε ποτέ τέτοια θέματα). Σταματάει να τρώει και εγώ τον μαλώνω με τις λέξεις που χρησιμοποιώ πάντα: "Τι είναι αυτά?" και με το χέρι μου να το κουνάω ερωτηματικά. Τότε αυτός αγρίεψε και έκανε να με δαγκώσει στο χέρι, το οποίο πρόλαβα και το τράβηξα (αν και έβγαλε λίγο αίμα, με πήρε ξώφαλτσα), με την φωνή μου (εεπ) αυτός σταμάτησε, εγώ τον κοίταξα άγρια, του έδωσα μερικές εντολές για να καταλάβει ότι δεν φοβήθηκα και ότι ακόμα εγώ είμαι ο αρχηγός, του πήρα το φαγητό και πήγα μέσα (μετά από καμιά ώρα τον τάισα). Είχα μείνει άναυδος γιατί ΠΟΤΕ δεν είχε δείξει όλα αυτά τα χρόνια τέτοια τάση, με λάτρευε και εμένα και την γυναίκα μου και τα παιδιά μου και σε καμία περίπτωση δεν ήταν τσαμπουκάς. Την επόμενη το πρωί πήγαινα δουλειά και με παίρνει η γυναίκα μου τηλέφωνο ότι ο σκύλος την δάγκωσε! Είχε βγει στην βεράντα και τον χάιδεψε και εκεί που του έλεγε γλυκόλογα (είχε σταματήσει να τον χαϊδεύει) ξαφνικά και απροειδοποίητα της άρπαξε το χέρι (για τα καλά)! Μιλάμε για ένα σκύλο που έχει μεγαλώσει μαζί μας, που θα έβαζα και τα δύο μου χέρια στη φωτιά ότι δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να έκανε κάτι τέτοιο.
Ο λόγος που γράφω σε αυτήν την ενότητα και όχι στην ενότητα για συμπεριφορά είναι ο ακόλουθος:
Ο σκύλος πριν το συμβάν για περίπου 15 -20 μέρες έδειχνε απόμακρος. Δεν έκανε τις ίδιες χαρές όπως συνήθως όταν μπαίναμε στο σπίτι από την δουλειά, έδειχνε κάπως. Μάλιστα μου είχε πει η γυναίκα μου ότι ο σκύλος κάτι έχει και να τον πάω στον κτηνίατρο, λόγω δουλειάς το είχα αμελήσει. Την επόμενη που δάγκωσε την γυναίκα μου τον πήγα στην κτηνίατρο για εξετάσεις (γιατί λέω, δεν γίνεται, ο σκύλος κάτι σοβαρό έχει, αλλιώς δεν εξηγείται). Οι εξετάσεις ήταν όλες καλές (αίματος και ζωτικά). Του έκανε και ακτινογραφία στα ισχία και στην κοιλιά, αλλά ήταν καθαρές (μια ελαφριά δυσπλασία στο πίσω αριστερό αλλά όχι σε βαθμό που θα δικαιολογούσε ακραία αντίδραση λόγω πόνου). (Μιλάμε για σκύλο που μετά από χτύπημα πέρυσι που του είχε γίνει ενδομυϊκή ένεση που κατά τον κτηνίατρο θα τον πονούσε πολύ και με είχε ρωτήσει μήπως να του βάζαμε φίμωτρο, και εγώ τον χάιδευα στο κεφάλι και ούτε που κούνησε ο καϋμένος (χωρίς φίμωτρο).
Τον σκύλο τον περιόρισα μετά το συμβάν στο μισό οικόπεδο (για να μην γίνει καμία στραβή με τα παιδιά μου) αλλά και πάλι ελεύθερος σε πολύ μεγάλο χώρο.
Ο σκύλος όμως από την μέρα που δάγκωσε την γυναίκα μου χειροτερεύει κάθε μέρα δραματικά! Το δεξί του πόδι τον κούτσαινε λίγο (αρθρίτιδα) αλλά τώρα κάθε μέρα ο σκύλος κατέρρεε και περισσότερο. Στην αρχή παρουσίασε μια ελαφριά αστάθεια (μου φάνηκε ότι μια δυο φορές σαν να παραπάτησε/τρέκλισε), αλλά αυτό που μου φάνηκε τότε, έγινε ο κανόνας μέρα με την μέρα. Ο σκύλος παρουσιάζει τρομερή αστάθεια, σαν να μην ελέγχει καλά τα πόδια του, ακόμα και εν στάσει μπορεί να παραπατήσει (εκεί που σκύβει και τρώει για παράδειγμα). Όρεξη για φαγητό έχει (αν και έχει χάσει βάρος παρόλο που τρώει κανονικότατα), αλλά η κίνησή του είναι τραγική. Ο καϋμένος περπατάει και μπαλαντζάρει, τρεκλίζει και παραπατάει. Είναι κατηφής και δεν κάνει χαρές και μερικές φορές κάθεται ακίνητος σαν να μην ξέρει τι να κάνει (την περισσότερη μέρα είναι ξαπλωμένος και όταν σηκώνεται πάει αργά και με αστάθεια). Ξέχασα να πω ότι οι εξετάσεις έδειξαν ίχνος καλαζαρ 1/100 το οποίο μου είπε η κτηνίατρος είναι μη αξιολογήσιμο για την ώρα (θα επαναλάβουμε σε 2-3 μήνες, αν και δεν βλέπω να ζει ως τότε. Η κτηνίατρος και εγώ σκεφτήκαμε τον όγκο στο κεφάλι αλλά αυτό θα φανεί μόνο από αξονική (δεν είναι εύκολο να την κάνω εδώ στα Χανιά). Ο όγκος θα μπορούσε να δικαιολογήσει την επιθετική συμπεριφορά και φυσικά και την έντονη αστάθεια.
Δεν ξέρω τι να κάνω... Μετά το δάγκωμα είχα πάρει απόφαση ότι δεν θα τον αφήσω να ξαναέχει επαφή με τα παιδιά καθώς η εμπιστοσύνη χάθηκε και το ρίσκο είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το πάρω. Αλλά τον λυπάμαι έτσι που είναι τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω να τον βοηθήσω. Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα θα βοηθούσε.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για το σεντόνι
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα.

Δεν καταλαβαίνω τι βοήθεια ζητάς από το φόρουμ. Ακόμα και να σου αραδιάσουμε 5-10 υποθετικές ασθένειες που πιθανώς να προκαλούσαν αυτά τα συμπτώματα, τι θα άλλαζε;
Δεν είμαστε κτηνίατροι, αλλά ακόμα και να ήμασταν, διάγνωση εξ αποστάσεως, δεν γίνεται!

Πήγαινε το σκυλί σε έναν (και δύο και τρεις) κτηνιάτρους, κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις, για να βρεις τι το προκαλεί. Έχε μαζί σου αυτές που κάνατε ήδη, θα προχωρήσετε σε περαιτέρω που θα κρίνει ο γιατρός.

Με το να κάθεσαι άπραγος, απλά συμμετέχεις στην ταλαιπωρία και ίσως και στον αργό θάνατο του φίλου σου, που όπως λες, για τόσα χρόνια σας συντρόφευε.

Αυτό μόνο μπορείς να κάνεις για να τον βοηθήσεις, να βρεις δηλαδή την αιτία και να την θεραπεύσετε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι... "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"... :cautious:
 
  • Like
Reactions: GRDANE


marnik

Member
23 Φεβρουαρίου 2017
6
13
53
Καλημέρα.

Δεν καταλαβαίνω τι βοήθεια ζητάς από το φόρουμ. Ακόμα και να σου αραδιάσουμε 5-10 υποθετικές ασθένειες που πιθανώς να προκαλούσαν αυτά τα συμπτώματα, τι θα άλλαζε;
Δεν είμαστε κτηνίατροι, αλλά ακόμα και να ήμασταν, διάγνωση εξ αποστάσεως, δεν γίνεται!

Πήγαινε το σκυλί σε έναν (και δύο και τρεις) κτηνιάτρους, κάνε τις απαραίτητες εξετάσεις, για να βρεις τι το προκαλεί. Έχε μαζί σου αυτές που κάνατε ήδη, θα προχωρήσετε σε περαιτέρω που θα κρίνει ο γιατρός.

Με το να κάθεσαι άπραγος, απλά συμμετέχεις στην ταλαιπωρία και ίσως και στον αργό θάνατο του φίλου σου, που όπως λες, για τόσα χρόνια σας συντρόφευε.

Αυτό μόνο μπορείς να κάνεις για να τον βοηθήσεις, να βρεις δηλαδή την αιτία και να την θεραπεύσετε.

Όλα τα υπόλοιπα είναι... "άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε"... :cautious:
Δεν ζητάω διάγνωση εξ αποστάσεως, καμμιά ιδέα ψάχνω, ίσως κάποιος να είχε παρόμοια εμπειρία. Άλλωστε αυτό δεν είναι τα φορουμ? Ανταλλαγή αποψεων κ εμπειριών? Τότε καταργείστε την ενότητα Υγεία κ ασθένειες αφού δεν είστε κτηνίατροι, καταργείστε κ την Εκπαίδευση κ συμπεριφορά αφού δεν είστε εκπαιδευτές κ κρατήστε μόνο αυτές που λέτε πώς περάσατε. Καλά που μου θύμισες γιατί είχα φύγει από το φόρουμ. Καλή συνέχεια
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ειχα δει παρομοιο περιστατικο στο κτηνιατρειο που δουλευα κ ηταν ογκος στον εγκεφαλο. Καλα χωρις απαραιτητα να εχετε το ιδιο, αξονικη δεν γινεται να του κανεις με τιποτα; σαν νευρολογικο φαινεται χωρις να ειμαι ειδικος βεβαια..
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Ψαχτον μηπως επαθε καποιο εγκεφαλικο. συνηθως τετοιες περιεργες συμπεριφορες κι ασταθειες κρυβουν προβλημα. για ογκο δεν νομιζω γιατι φανταζομαι οτι θα ποναγε το σκυλι κι θα το καταλαβαινες.. Γιατρος δεν ειμαι αλλα ψαχτου το κεφαλακι του καλου κακου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
@marnik [πες και το παλιό σου] δυστυχώς αν δεν γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις, και σωστή διάγνωση, θα περπατάς στα τυφλά.
Η θα πάρεις 2-3 γνώμες ακόμη αν γίνεται, έτσι για να πεις ότι το έκανες, ή θα προγραμματίσεις αξονική/μαγνητική, στην Αθήνα. Η ηλικία του σκύλου είναι καλή και ελπίζω το ίδιο και η φυσική του κατάσταση, για να αντέξει ειδικές εξετάσεις και αγωγές. Από εσένα και την τσέπη σου βέβαια εξαρτάται, το πως θα πορευθείς.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.635
7.744
Δυστυχώς κι εγώ νομίζω με την λογική και όχι με γνώσεις που κατέχω ότι όλα τα γεγονότα συνδέονται , δεν είναι δηλαδή καθόλου τυχαίο που η κλωτσιά σου τον αγρίεψε και που την επόμενη ημέρα δάγκωσε για πρώτη φορά στη ζωή του την γυναίκα σου με το γεγονός ότι ο σκύλος δεν είναι καλά στην υγεία του.
Πιστεύω ότι ο κτηνίατρος που τον είδε δεν αξιολόγησε κάτι σοβαρό. Θα πρέπει να συνεχίσεις να το ψάχνεις ιατρικά, κάτι συμβαίνει.
Να λάβεις υποψη σου ότι είναι πολύ πιθανό ο σκύλος εκτός του ότι δεν αισθάνεται καλά να πονάει πολύ κιόλας. Τα δύο αυτά πράγματα αλλάζουν εντελώς τον χαρακτήρα και τις αντιδράσεις ενός ζώου.
 
  • Like
Reactions: elverg


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Σπονδυλική στήλη κοιτάξατε?
Χίλια δύο μπορεί να είναι - θέλει εξονυχιστικό ψάξιμο.
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Επίσης επειδή το σκυλάκι φαίνεται οτι πονάει θα σου ελεγα οτι καλά κάνεις και δε το εμπιστεύεσαι με τα παιδιά σου... :( Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλά φύλαγε τα ρούχα σου δεν λένε??
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Δεν ζητάω διάγνωση εξ αποστάσεως, καμμιά ιδέα ψάχνω, ίσως κάποιος να είχε παρόμοια εμπειρία. Άλλωστε αυτό δεν είναι τα φορουμ? Ανταλλαγή αποψεων κ εμπειριών? Τότε καταργείστε την ενότητα Υγεία κ ασθένειες αφού δεν είστε κτηνίατροι, καταργείστε κ την Εκπαίδευση κ συμπεριφορά αφού δεν είστε εκπαιδευτές κ κρατήστε μόνο αυτές που λέτε πώς περάσατε. Καλά που μου θύμισες γιατί είχα φύγει από το φόρουμ. Καλή συνέχεια
Εσύ έγραψες "δεν το βλέπω να ζει μέχρι τότε" και δεν είδα πουθενά να γράφεις οτι έχεις σκοπό να κάνεις παραπάνω εξετάσεις. Άρα τι ζητας, αν όχι διάγνωση εξ αποστάσεως; Αν έλεγες πως προγραμματισες εξετάσεις απλά μέχρι τότε το ψάχνεις θα ειχα διαφορετική προσέγγιση.

Το φόρουμ δεν είναι δικό μου, ένα απλό μέλος είμαι που λέω την γνώμη μου, δεν σου απαγορεψα να ανοίξεις θέμα να ρωτήσεις, ουτε τέτοιο δικαίωμα έχω ούτε και τέτοιο σκοπό/απόψεις.
 


marnik

Member
23 Φεβρουαρίου 2017
6
13
53
@mareco: δεν θυμόμουν το παλιό user name και μες στην βιασύνη μου δεν το έψαξα. Τώρα έκανα σχετική αναζήτηση στο φόρουμ και το βρήκα :) mariosn).

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά κανόνια αξονική την Τρίτη ή Τετάρτη. Ελπίζω μέχρι τότε να μην έχω δυσάρεστα
 












jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Σαν συσκευη καμμια , σαν ιδιοκτητη συσκευης...
Δηλαδη περνω τηλ πχ στην Βιοιατρικη κι λεω γεια σας θελω μια αξονικη για τον σκυλο μου? κι μου λενε οκ?
Αν συμβαινει αυτο οντως... βγαζω το καπελο στους τυπους που κανουν αυτες τις εξετασεις
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Ναι, φυσικά. Τι διαφορές νομίζεις ότι έχουν;
Έλα και τον πήγες σε ανθρώπινο τομογράφο. Ποιος θα κάνει τη νάρκωση? Ποιος θα διαβάσει αυτά που δείχνει η αξονική και ποιος θα τον τοποθετήσει όπως πρέπει?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Έλα και τον πήγες σε ανθρώπινο τομογράφο. Ποιος θα κάνει τη νάρκωση? Ποιος θα διαβάσει αυτά που δείχνει η αξονική και ποιος θα τον τοποθετήσει όπως πρέπει?
Ο κτηνίατρος , έχω κάνει εγώ το 2002 , είχα πάει με τον κτηνίατρο μου που τον νάρκωσε και μετά ήταν στον δωμάτιο και έλεγε τι θέλει στον άλλον
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Δεν μαρεσει..
απαυτα που διαβαζω για καποια μορφη εγγεφαλιτιδας μου κανει και δυστυχως σαυτες τις περιπτωσεις ειναι στενα τα περιθωρια...οσο τρωει ειναι καλα, αλλα φοβαμαι και η ορεξη μπορει να χαθει τις επομενες ημερες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3