Κακη επιρροη,μα τοσο συγκινητικη..


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Μια πανεμορφη ιστορια..Που παρα το γεγονος οτι επεδρασε αρνητικα στην διαδοση της φυλης,αγγιξε την καρδια μας.
 
  • Like
Reactions: spyv


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Δεν έχω μπορέσει να δω την ταινία, γενικά δεν μπορώ να δω ταινίες με ζώα που υποφέρουν...Αλλά αναρωτιέμαι πίσω από όλη αυτή την ιστορία κρύβεται μια δόση αλήθειας;
 
  • Like
Reactions: Estranged




noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
γιατι εδρασε ανητικα για την διαδοση της φυλης?
Γιατί ξαφνικά όλοι έμαθαν τα ακίτα και πολλοί έσπευσαν να αγοράσουν μένοντας σε εξωτερικά γνωρίσματα (και επηρεασμένοι από το σκύλο-πρωταγωνιστή της ταινίας) χωρίς να κάτσουν πολλοί απο αυτούς να μάθουν για το χαρακτήρα τους και για το αν μπορούν να ανταπεξέλθουν. Φαντάζομαι ότι ίσως η αυξημένη ζήτηση να έκανε τους εκτροφείς και λιγότερο επιλεκτικούς όσον αφορά στην εύρεση γεννητόρων αλλά για αυτό θα εκφέρουν άποψη πιο έμπειρα μέλη του φόρουμ.
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Δεν έχω μπορέσει να δω την ταινία, γενικά δεν μπορώ να δω ταινίες με ζώα που υποφέρουν...Αλλά αναρωτιέμαι πίσω από όλη αυτή την ιστορία κρύβεται μια δόση αλήθειας;
Έχω δει φωτογραφίες από τν εποχή κ έχω ακούσει ότι είναι πραγματικό γεγονός. Αν θυμάμαι καλά τς φωτογραφίες τς είχα δει στους τίτλους τέλους τς πρωτότυπης ιαπωνικής ταινίας. Καλά κάνεις όμως κ αποφεύγεις ν τη δεις, πολύ κλάμα
 


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
@sake Τα ακιτα,είναι αρκετά ιδιόρρυθμα σκυλιά και στα χέρια κάποιου ο οποίος δεν γνωρίζει τα αρνητικά Τους,τα οποία δεν προβάλλονται φυσικά από την ταινία,μπορεί να εξελιχθεί σε επικίνδυνο σκύλο.
@noni_papa Πιστεύω η ταινία δεν επηρέασε την δουλειά των εκτροφέων, καθώς οι περισσότεροι που είδαν την ταινία,έσπευσαν να πάρουν σκύλο με τον πιο εύκολο τρόπο...ιδιωτες,πετ σοπ.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Δεν έχω μπορέσει να δω την ταινία, γενικά δεν μπορώ να δω ταινίες με ζώα που υποφέρουν...Αλλά αναρωτιέμαι πίσω από όλη αυτή την ιστορία κρύβεται μια δόση αλήθειας;
Κατά την γνώμη μου κρύβεται μεγάλη δόση αλήθειας. Η πίστη που μπορεί να τρεφει ένα ακιτα προς το αφεντικό του,το οποίο σέβεται,είναι κυριολεκτικά συγκινητική...
 


Ektorakos1

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2017
78
167
51
Και εγώ πάντως ήθελα ακίτα όταν είδα την ταινία... την έχω δει 25 φορές και κλαίω κάθε φορά , υπέροχη ιστορία !
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@sake Τα ακιτα,είναι αρκετά ιδιόρρυθμα σκυλιά και στα χέρια κάποιου ο οποίος δεν γνωρίζει τα αρνητικά Τους,τα οποία δεν προβάλλονται φυσικά από την ταινία,μπορεί να εξελιχθεί σε επικίνδυνο σκύλο.
@noni_papa Πιστεύω η ταινία δεν επηρέασε την δουλειά των εκτροφέων, καθώς οι περισσότεροι που είδαν την ταινία,έσπευσαν να πάρουν σκύλο με τον πιο εύκολο τρόπο...ιδιωτες,πετ σοπ.
Αφήστε με στον κόσμο μου :p Δεν παύω να ελπίζω :D Αλλά ναι σοβαρά τώρα, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Με αποτέλεσμα οι σκύλοι να μην τους βγαίνουν όπως ήθελαν/είχαν δει/ήλπιζαν και να κατηγορούν τη φυλή αλλά (σχεδόν) ποτέ τον εαυτό τους :( Πόσες φορές είμαστε στο ίδιο έργο θεατές :(

έντιτ: και εδώ η αληθινή ιστορία του Χάτσικο. Απ ό,τι διαβάζω, πλην ελαχίστων διαφορών, η ταινία έχει παραμείνει πιστή στην ιστορία. Ο σκυλάκος όντως περίμενε κάθε μέρα για εννιά χρόνια το αφεντικό του (αφότου το αφεντικό πέθανε) στο σταθμό του τρένου ακριβώς την ώρα που έφτανε το τρένο. Πέθανε σε ηλικία 11 χρονών και θάφτηκε δίπλα από τον ιδιοκτήτη του.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Spyros-Akita


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
@Spyros-Akita Εγω παντως πιστευω την επηρεασε καθως καλως ή κακως επρεπε/πρεπει να καλυφθει μια α' ζητηση.Αρκει να σκεφτεις πως πριν απο μερικα χρονια στις εκθεσεις δεν υπηρχαν παρα μονο λιγοστες συμμετοχες,ενω πλεον ξεπερνουν και τις 20 αν δεν κανω λαθος.Φυσικα την επηρεασε και θετικα,οχι μονο αρνητικα.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
@Spyros-Akita Εγω παντως πιστευω την επηρεασε καθως καλως ή κακως επρεπε/πρεπει να καλυφθει μια α' ζητηση.Αρκει να σκεφτεις πως πριν απο μερικα χρονια στις εκθεσεις δεν υπηρχαν παρα μονο λιγοστες συμμετοχες,ενω πλεον ξεπερνουν και τις 20 αν δεν κανω λαθος.Φυσικα την επηρεασε και θετικα,οχι μονο αρνητικα.
Δεν διαφωνώ, αν και συνεχίζω να πιστεύω πως τα εκτροφικα σκυλιά συγκριτικά με τα σκυλιά που προέρχονται απο ιδιώτες και πετ,είναι πολύ λιγότερα...!
Αντιθέτως,σαφώς και η ράτσα έγινε γνωστή και ανέβηκε η ζήτηση..!! Έβαλε και εδώ το χεράκι της η Αμερική.. Και εγώ την ράτσα των ακιτα,στην ταινία την πρωτογνώρισα.Με την μόνη διαφορά πως δεν αποφάσισα την επόμενη μέρα να πάρω και εγώ έναν τέτοιο σκύλο..
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Αφήστε με στον κόσμο μου :p Δεν παύω να ελπίζω :D Αλλά ναι σοβαρά τώρα, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Με αποτέλεσμα οι σκύλοι να μην τους βγαίνουν όπως ήθελαν/είχαν δει/ήλπιζαν και να κατηγορούν τη φυλή αλλά (σχεδόν) ποτέ τον εαυτό τους :( Πόσες φορές είμαστε στο ίδιο έργο θεατές :(

έντιτ: και εδώ η αληθινή ιστορία του Χάτσικο. Απ ό,τι διαβάζω, πλην ελαχίστων διαφορών, η ταινία έχει παραμείνει πιστή στην ιστορία. Ο σκυλάκος όντως περίμενε κάθε μέρα για εννιά χρόνια το αφεντικό του (αφότου το αφεντικό πέθανε) στο σταθμό του τρένου ακριβώς την ώρα που έφτανε το τρένο. Πέθανε σε ηλικία 11 χρονών και θάφτηκε δίπλα από τον ιδιοκτήτη του.
Υπάρχουν ποικίλες ιστορίες,άλλες λιγότερο άλλες περισσότερο δραματικές, οι οποιες προκαλούν δέος για την πίστη του τετράποδου φίλου μας..
 
  • Like
Reactions: noni_papa


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.409
6.533
Φανταστείτε λοιπόν να κατεβαίνεις στο σταθμό του Αιγάλεω και κάθε μέρα να είναι στην πλατεία λυτό και μόνο του ένα αρσενικό Ακίτα...

Να περνάς με τον σκύλο σου (στο λουρί) και να έχεις να αντιμετωπίσεις ένα αρσενικό Ακίτα ανεξέλεγκτο που δεν νομίζω να κάθετε ακούνητο άγαλμα 8-10 ώρες.

Ο σκύλος αυτός να διασχίζει μόνος δρόμους, να τρώει από τους περαστικούς και τους μαγαζάτορες, να "σημαδεύει" όπου επιθυμεί και να θεωρεί χώρο του μια δημόσια πλατεία με σταθμό τρένου (μετρό στο παράδειγμα μας)...

Άραγε τι θα λέγαμε για αυτή την περίπτωση; Ποια θα ήταν τα σχόλια μας για αυτόν τον ιδιοκτήτη σκύλου που δεν μπορεί και δεν θέλει να περιορίσει τον σκύλο του;

Μας παρουσιάζεται ένα απίστευτο δέσιμο και μια απίστευτη σχέση και ο τύπος (Ρίτσαρντ Γκιρ) δεν είχε καταφέρει να μάθει στο σκύλο ούτε το μπαλάκι να φέρνει!

Τεράστια αγάπη, αλλά στα παλιά του τα παπούτσια που ο σκύλος "βολόδερνε" όλη μέρα ανεξέλεγκτα και σίγα μη τον ένοιαζε ο κόσμος και οι άλλοι άνθρωποι (και σκύλοι).

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά... Πεθαίνει ο ανεπρόκοπος και τον σκύλο δεν σκέφτεται ούτε ένας να τον υιοθετήσει και να ασχοληθεί μαζί του ουσιαστικά, παρά τον αφήνουν αδέσποτο, να περιμένει στην πλατεία χειμώνες και καλοκαίρια μέχρι που πεθαίνει. Δηλαδή, τόση αγάπη, υπευθυνότητα και φιλοζωία δεν έχουμε ξαναδεί!

Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα (και) από αυτήν την ταινία... :D

Υ.Γ. Δεν θα αναλύσω και δεν θα αναφέρω καν άλλες λεπτομέρειες, ανακρίβειες και μύθους που αυτές οι ταινίες "Disney type" πλάθουν, αναπαράγουν και συντηρούν... και πόσο κακό κάνουν σε διάφορα επίπεδα.

Τις βλέπω πάντως... Όπως ο περαστικός που δεν μπορεί να πάρει τα μάτια του από το ατύχημα... :)
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@canis συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες και όντως η ταινία τα παρουσίαζε κάπως, με το σκύλο να περιμένει από το πρωί το αφεντικό του. Πάντως η αληθινή ιστορία έλαβε χώρα το 1923-1935 σε μια μικρή πόλη της Ιαπωνίας οπότε και οι γενικότερες συνθήκες ήταν πολύ διαφορετικές. Κίνδυνοι σίγουρα υπήρχαν αλλά μάλλον ήταν λιγότεροι. Επίσης σύμφωνα με την ιστορία, ο σκυλάκος έφευγε από το σπίτι του και πήγαινε στο σταθμό την ώρα που ερχόταν το τρένο και δεν περίμενε με τις ώρες. Λάθος; Ναι με τα μέτρα της σημερινής εποχής. Τώρα για τότε μιας και δεν είχα γεννηθεί δεν μπορώ να κρίνω. :)
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Ουτε καποιος του ειπε μπραβο που υιοθετησε ενα -στην ουσια αδεσποτο- κουταβι :rolleyes:

Η αμερικανικη εκδοχη της ταινιας δεν ειναι απολυτα πιστη στην ιαπωνικη,η οποια με την σειρα της υποθετω πως δεν ειναι απολυτα πιστη στα πραγματικα γεγονοτα,το να συγκρινουμε συμπεριφορες και πρακτικες του παρελθοντος με σημερινες καταστασεις,δεν θεωρω οτι ειναι σωστο.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
@canis ασφαλώς και η ταινία είναι στο μεγαλύτερο μέρος της προϊόν μυθοπλασίας, όπως όλες οι αμερικάνικες ταινίες ακόμη και αν έχουν στοιχεία από true story, ωστόσο κάνεις ένα λάθος να μεταφέρεις την πραγματικότητα της σημερινής εποχής στην τότε...Εκείνα τα χρόνια στις ΗΠΑ είχα διαβάσει ένα βιβλίο που δεν θυμάμαι τώρα ποιό ήταν αλλά θα το ψάξω στη βιβλιοθήκη μου το οποίο περιέγραφε μια ειδυλλιακή ζωή για οικόσιτους σκύλους που μπορεί να κοιμόντουσαν σπίτι τους το βράδυ αλλά όλη μέρα τριγυρνούσανε στην πόλη με ασφάλεια γιατί δεν μιλάμε για το παρόν, και περνούσαν πραγματικά σκυλίσια ζωή χωρίς λουριά περιορισμούς στειρώσεις κλπ..Σίγουρα θα υπήρχαν γεννητούρια αλλά τα πράγματα ήταν αλλιώς και τα κουτάβια έβρισκαν κάποιο σπίτι.
Τώρα πια γίναμε πάρα πολλοί, άνθρωποι και ζώα, για να μπορέσουμε να προσφέρουμε τέτοια ζωή στους σκύλους μας χωρίς να είμαστε ανεύθυνοι.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3