Η πρώτη μου εμπειρία από σκύλο.


Rebel08

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
9
5
26
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Λέγομαι Σίμος και είμαι 20 χρονών φοιτητής, και εδώ και 5 μέρες έχω υιοθετήσει ένα κουταβάκι ημίαιμο από την φιλοζωική.

Εδώ και αρκετούς μήνες σκεφτόμουν να πάρω ένα σκυλάκι και αφού το συζήτησα με γονείς αλλά και με φίλους φοιτητές που έχουν και αυτοί σκύλο πήρα απόφαση να υιοθετήσω την μικρή μου Verdi.

H verdi είναι 4,5 μηνών και τολμώ να πω πως είναι σχετικά υπάκουη όταν είμαι μπροστά.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι πρώτον πως δεν τα κάνει στην βόλτα της και επιδιώκει να τα κάνει στην πάνα της την οποία την έχω στο μπαλκόνι αλλά όποτε απουσιάζω αναγκαστικά το μπαλκόνι κλείνει και φέρνω την πάνα της μέσα, και δεύτερον και βασικότερον είναι ότι όταν πηγαίνω για ύπνο κλαίει υπερβολικά και θέλει να έρχεται μαζί μου. Όποτε φεύγω το σπίτι είναι άνω κάτω ακόμα και αν νωρίτερα έχει πάει την βόλτα της και έχει κουραστεί για αυτό όταν φεύγω την δένω στο τραπέζι όπου έχει πρόσβαση στο νερό της το κρεβάτι της και την πάνα της.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό που κάνω αλλά δεν έχω άλλη επιλογή γιατί το σπίτι μου είναι μικρό και θέλω να μάθει ότι ο χώρος της είναι το κρεβατάκι της.

Αρχικά θέλω να επιδιώξω να μάθει να μην τα κάνει στην πάνα της και να κρατιέται μέχρι να βγούμε έξω, η κτηνίατρος της μου είπε ότι ως 5 μηνών μπορεί να συγκρατείτε μερικώς για κάποιες ώρες αλλά εδώ και 2-3 μέρες που βγαίνουμε βόλτα κανονικά (έχει περάσει τύφο νωρίτερα) δεν κάνει τίποτα.

Κατά δεύτερον θέλω να μάθει πως όταν είμαι στο δωμάτιο μου και κοιμάμαι να μην φοβάται και να μην ξυπνάει όλη την γειτονιά.

Το δεύτερο δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το πετύχω.

Οποιαδήποτε ιδέα ή συμβουλή θα με υποχρέωνε.
 

Attachments

  • Like
Reactions: Allendog and spyv


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Μπράβο σου για την υιοθεσία της Verdi. Γλύκα είναι :love:

Δώσε χρόνο στον εαυτό σου, να διαβάσεις πρώτα, όσο περισσότερα θέματα μπορείς.
Εχουν συζητηθεί όλα σου τα "προβλήματα" πολλάκις και σίγουρα θα βρεις πολλές απαντήσεις (y)

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλώς ήρθες στο κόσμο των κουταβιών!
Τα κουταβάκια όπως όλα τα μωρά όλων των ειδών θέλουν την μαμά τους. Και όταν αυτή δεν είναι εκεί θέλουν οποιονδήποτε τους φροντίζει σαν την μαμά τους. Και αυτό είσαι εσύ για εκείνη για αυτό και κλαίει που δεν κοιμάται δίπλα σου. Αν δεν θέλεις να έχεις και στο μέλλον τον σκύλο στο δωμάτιο το βράδυ καλά κάνεις κι επιμένεις, όχι όμως με δέσιμο, αλλά βρες ένα πάρκο για σκύλους και περιόρισε την εκεί. Το κλάμα θα συνεχιστεί για λίγο καιρό ακόμη, δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Όσον αφορά το ότι δεν κάνει τσίσα έξω, δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσιολογικό για ένα κουτάβι. Για αρκετό διάστημα θα έχεις αυτό το πρόβλημα, επέμεινε στις βόλτες μεγάλης διάρκειας και όταν τα κάνει έξω κάνε σαν να κερδίσαμε το πανευρωπαϊκό, άλλωστε δεν βλέπω να το ξανακερδίζουμε οπότε εκτόνωσε την ενέργεια σου εκεί.
Γενικά θα ταλαιπωρηθείς λίγο στην αρχή, εξήγησε στους γείτονες ότι έχεις ένα καινούριο κουτάβι και ότι θα πρέπει να δείξουν κι εκείνοι λίγη υπομονή.
Και κάνε αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πο΄λλές απαντήσεις και πολλε΄ς λύσεις στα προβλήματα σου.
 


Rebel08

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
9
5
26
όχι όμως με δέσιμο, αλλά βρες ένα πάρκο για σκύλους και περιόρισε την εκεί. Το κλάμα θα συνεχιστεί για λίγο καιρό ακόμη, δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Το καλό είναι ότι οι γείτονες μου μέχρι στιγμής την έχουν λατρέψει μιας και είναι ιδιαίτερα φιλική με όποιον περνάει έξω από το μπαλκόνι, όμως πάλι έχω συνηθίσει να κοιμάμαι μετά τις 2 το βράδυ επομένως με το κλάμα της νιώθω πολύ αμήχανα.

Και εγώ στεναχωριέμαι λίγο όταν την δένω για αυτό η κτηνίατρος μου είπε πως η καλύτερη λύση είναι να της πάρω ένα crate και να της το παρουσιάσω έτσι ώστε να το αγαπήσει, αλλά αυτές τις 5 μέρες έχω διαθέσει πολλά χρήματα για αυτήν επομένως μέχρι τις 2 του μήνα που ξαναμπαίνει το μηνιάτικο μου δεν μπορώ να αγοράσω και θα πρέπει αναγκαστικά όταν απουσιάζω να μένει δεμένη. Επίσης το βράδυ εκεί όπου την έχω μπορεί να έχει οπτική επαφή μαζί μου μιας και δεν κλείνω την πόρτα του δωματίου μου, αλλά έκανα το λάθος την πρώτη μέρα να την ανεβάσω στο κρεβάτι υποκύπτοντας στον εκβιασμό των κλαμάτων της και προφανώς το αντιλήφθηκε. Η κτηνίατρος μου είπε επίσης πως κακώς δεν την έχω αφήσει πολύ μόνη της και μου πρότεινε να φεύγω σε ώρες αιχμής όπου και να κλάψει δεν θα ενοχλήσει κανέναν.

Με το crate όμως έχω τον εξής προβληματισμό, έστω ότι της το παίρνω και της μαθαίνω να κάθετε εκεί, αναγκαστικά όσο λείπω δεν θα μάθει να κάνει και τις ανάγκες της μέσα εκεί, μιας και δεν μπορεί να κρατηθεί για πολλές ώρες?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Το καλό είναι ότι οι γείτονες μου μέχρι στιγμής την έχουν λατρέψει μιας και είναι ιδιαίτερα φιλική με όποιον περνάει έξω από το μπαλκόνι, όμως πάλι έχω συνηθίσει να κοιμάμαι μετά τις 2 το βράδυ επομένως με το κλάμα της νιώθω πολύ αμήχανα.

Και εγώ στεναχωριέμαι λίγο όταν την δένω για αυτό η κτηνίατρος μου είπε πως η καλύτερη λύση είναι να της πάρω ένα crate και να της το παρουσιάσω έτσι ώστε να το αγαπήσει, αλλά αυτές τις 5 μέρες έχω διαθέσει πολλά χρήματα για αυτήν επομένως μέχρι τις 2 του μήνα που ξαναμπαίνει το μηνιάτικο μου δεν μπορώ να αγοράσω και θα πρέπει αναγκαστικά όταν απουσιάζω να μένει δεμένη. Επίσης το βράδυ εκεί όπου την έχω μπορεί να έχει οπτική επαφή μαζί μου μιας και δεν κλείνω την πόρτα του δωματίου μου, αλλά έκανα το λάθος την πρώτη μέρα να την ανεβάσω στο κρεβάτι υποκύπτοντας στον εκβιασμό των κλαμάτων της και προφανώς το αντιλήφθηκε. Η κτηνίατρος μου είπε επίσης πως κακώς δεν την έχω αφήσει πολύ μόνη της και μου πρότεινε να φεύγω σε ώρες αιχμής όπου και να κλάψει δεν θα ενοχλήσει κανέναν.

Με το crate όμως έχω τον εξής προβληματισμό, έστω ότι της το παίρνω και της μαθαίνω να κάθετε εκεί, αναγκαστικά όσο λείπω δεν θα μάθει να κάνει και τις ανάγκες της μέσα εκεί, μιας και δεν μπορεί να κρατηθεί για πολλές ώρες?
Άλλο κρέιτ άλλο πάρκο.
Το κρέιτ είναι κλουβί που χωράει ο σκύλος ίσα ίσα να σηκωθεί και να γυρίσει και αν, το πάρκο είναι για να μπει μέσα και πάνα και νερό και φαί, αν και θα σου λεγα να αποφύγεις φαί και νερό το βράδυ, για τον περιορισμό του ΄κουταβιού.

Βασικά το κρέιτ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για εκμάθηση τουαλέτας, ψάξτο λίγο έχει αμέτρητα θέματα στο φόρουμ.

Το ότι την ανέβασες στο κρεββάτι ήταν μέγα λάθος γιατί ώσπου να το ξεχάσει θα το επιδιώκει με κλάματα. Γενικά πρέπει να είσα ισυνεπής, θα πάρεις κάποιες αποφάσεις για την συμβίωση σας και θα της τηρήσεις αλλιώς μη περιμένεις να σε ακούει και να συνηθίζει γρήγορα. Θέλει συνέπεια και υπομονή.
Όσο για το ξενύχτι σου, προπονήσου για πολύ αργότερα στη ζωή σου που ίσως θα έχεις μωρό. Το κουτάβι σου αξίζει μερικές θυσίες μέχρι να τα βρείτε, μην παραπονιέσαι.
 
  • Like
Reactions: Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Το καλό είναι ότι οι γείτονες μου μέχρι στιγμής την έχουν λατρέψει μιας και είναι ιδιαίτερα φιλική με όποιον περνάει έξω από το μπαλκόνι,
Χμμμμ...όποιος δηλαδή, περνάει από το μπαλκόνι σας, έχει πρόσβαση στον σκύλο; Με εσένα παρόντα πάντα, ελπίζω εννοείς ε;
 
  • Like
Reactions: Johnkokk


Rebel08

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
9
5
26
Χμμμμ...όποιος δηλαδή, περνάει από το μπαλκόνι σας, έχει πρόσβαση στον σκύλο; Με εσένα παρόντα πάντα, ελπίζω εννοείς ε;
Ναι δυστυχώς αυτό είναι το μεγαλύτερο ελάττωμα του σπιτιού, γιατί όταν φεύγω δεν μπορώ να αφήσω ανοιχτά, μένω σε ισόγειο και το μπαλκόνι μου είναι ακριβώς δίπλα από την είσοδο της οικοδομής.
 






mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Εντάξει τότε.
Πάντα υπό το άγρυπνο μάτι σου.
Δεν φαντάζεσαι πόσα άσχημα μπορεί να συμβούν, μέχρι να ανοιγοκλείσεις τα βλέφαρα.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γενικά καλά το πας. Η προσαρμογή είναι πάντα δύσκολη , διαφορετικοί ρυθμοί πλέον, η ευθύνη ενός άλλου πλάσματος, οι αυπνίες :sleep::p , όλα αυτά φέρνουν έναν εκνευρισμό αλλά θα δεις ότι σύντομα θα βρεις τις άκρες σου. Το φόρουμ θα σε βοηθήσει πολύ.
 


Rebel08

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
9
5
26
Δεν ξέρω αν το πάω καλά, πάντως, δεδομένου ότι είναι σχεδόν 5 μηνών και την έχω 6 ημέρες σε πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να περιμένω αποτέλεσμα? Ξέρω ότι δεν πρέπει να βιάζομαι όμως θέλω οπωσδήποτε μέχρι το πάσχα που θα είμαι στο πατρικό μου και θα είναι ένα μεγάλο τεστ (διότι οι γονείς μου είχαν αρκετές επιφυλάξεις) να μπορώ να συνεννοούμαι μαζί της και να έχω λύσει το βασικό θέμα της τουαλέτας. Συγνώμη αν γίνομαι λίγο κουραστικός απλά επειδή αναλογίζομαι το μέγεθος της ευθύνης μου, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να περάσει όσο δυνατόν γρηγορότερα το στάδιο της προσαρμογής και να αρχίζω να περνάω ποιοτικές στιγμές μαζί της.
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Μπορείς κάθε δύο ώρες να την βγάζεις έξω μέχρι να κάνει πιπί της; Και μόλις τα κάνει λες πολλά μπράβο μες στη χαρά, δίνεις και καμιά λιχουδίτσα... Αυτό το κάθε δύο ώρες ισχύει και για τη νύχτα, υπόψιν. Υπομονή, συνέπεια και όλα θα γίνουν. Α, και ξανακάντο μόλις πάτε στο πατρικό σου, θα είστε σε άγνωστο περιβάλλον και ακόμα δε θα έχει γενικεύσει το πού θα κάνει την τουαλέτα της.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Spyros-Akita

Well-Known Member
13 Αυγούστου 2016
356
783
25
Καλησπέρα φίλε Και Καλώς ηρθες!!!
Μην βιάζεσαι...Οι ποιοτικές στιγμές, είναι απόρροια δουλειάς και υπομονης..
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Καλα το πας, υπομονη και αν καταφερεις να δεθεις με το σκυλι, ολα θα φτιαξουν πολυ συντομα...
Αυτο με τις βολτες ανα 2 ωρες για τις αναγκες του, το κρινω υπερβολικο σε αυτη την ηλικια. Προσπαθησε να παρακολουθησεις τα ωραρια του σκυλιου και θα τις βρεις τις ωρες της τουαλετας. Για το crate και το λαθος που εκανες με το κρεβατι, στα ειπαν και οι αλλοι.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν ξέρω αν το πάω καλά, πάντως, δεδομένου ότι είναι σχεδόν 5 μηνών και την έχω 6 ημέρες σε πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να περιμένω αποτέλεσμα? Ξέρω ότι δεν πρέπει να βιάζομαι όμως θέλω οπωσδήποτε μέχρι το πάσχα που θα είμαι στο πατρικό μου και θα είναι ένα μεγάλο τεστ (διότι οι γονείς μου είχαν αρκετές επιφυλάξεις) να μπορώ να συνεννοούμαι μαζί της και να έχω λύσει το βασικό θέμα της τουαλέτας. Συγνώμη αν γίνομαι λίγο κουραστικός απλά επειδή αναλογίζομαι το μέγεθος της ευθύνης μου, θέλω να κάνω ότι μπορώ για να περάσει όσο δυνατόν γρηγορότερα το στάδιο της προσαρμογής και να αρχίζω να περνάω ποιοτικές στιγμές μαζί της.
Για σύνελθε λίγο φίλε μου και στο λέω πολύ φιλικά...Το κουτάβι δεν έχει κανένα τεστ να περάσιε όλα στο μυαλό σου είναι. Πιθανότατα μεχρι το πάσχα να έχει λυθεί το θέμα της τουαλέτας μπορεί και όχι.
Οι ποιοτικές στιγμές με τον σκύλο μας ξεκινάνε από το πρώτο δευτερόλεπτο της συμβίωσης μαζί του όχι όταν μάθει να κατουράει έξω...που το άκουσες αυτό.
Ηρέμησε και στάσου στο ύψος των περιστάσεων, είσαι ανυπόμονος πολύ και το ποστ σου αυτό είναι απογοητευτικό ... Το στάδιο της προσαρμογής θα περάσει όταν είναι έτοιμος ο σκύλος όχι κατόπι παραγγελίας.
 
  • Like
Reactions: cygor and mareco


Rebel08

Member
22 Φεβρουαρίου 2017
9
5
26
Για σύνελθε λίγο φίλε μου και στο λέω πολύ φιλικά...Το κουτάβι δεν έχει κανένα τεστ να περάσιε όλα στο μυαλό σου είναι. Πιθανότατα μεχρι το πάσχα να έχει λυθεί το θέμα της τουαλέτας μπορεί και όχι.
Οι ποιοτικές στιγμές με τον σκύλο μας ξεκινάνε από το πρώτο δευτερόλεπτο της συμβίωσης μαζί του όχι όταν μάθει να κατουράει έξω...που το άκουσες αυτό.
Ηρέμησε και στάσου στο ύψος των περιστάσεων, είσαι ανυπόμονος πολύ και το ποστ σου αυτό είναι απογοητευτικό ... Το στάδιο της προσαρμογής θα περάσει όταν είναι έτοιμος ο σκύλος όχι κατόπι παραγγελίας.

Νομίζω παρεξήγησες τα γραφόμενα μου, ουσιαστικά το τεστ το περνάω εγώ όχι το κουτάβι, από αυτά που έχω διαβάσει και εδώ και γενικότερα στο διαδίκτυο αλλά και με τις συμβουλές της κτηνιάτρου της, έχω καταλάβει ότι με συνέπεια και υπομονή σε ένα διάστημα 2 μηνών είναι αρκετά πιθανό να γίνει ένα σημαντικό βήμα και μπορώ να την εμπιστεύομαι. Είναι σημαντική η στιγμή που θα πάμε στο πατρικό μου και θα γίνει η πρώτη επαφή με τους γονείς μου και θέλω σε αυτούς στους δύο μήνες να την βοηθήσω όσο περισσότερο να αισθάνεται ασφάλεια μαζί μου και να έχει έναν τρόπο επικοινωνίας.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Νομίζω παρεξήγησες τα γραφόμενα μου, ουσιαστικά το τεστ το περνάω εγώ όχι το κουτάβι, από αυτά που έχω διαβάσει και εδώ και γενικότερα στο διαδίκτυο αλλά και με τις συμβουλές της κτηνιάτρου της, έχω καταλάβει ότι με συνέπεια και υπομονή σε ένα διάστημα 2 μηνών είναι αρκετά πιθανό να γίνει ένα σημαντικό βήμα και μπορώ να την εμπιστεύομαι. Είναι σημαντική η στιγμή που θα πάμε στο πατρικό μου και θα γίνει η πρώτη επαφή με τους γονείς μου και θέλω σε αυτούς στους δύο μήνες να την βοηθήσω όσο περισσότερο να αισθάνεται ασφάλεια μαζί μου και να έχει έναν τρόπο επικοινωνίας.
Μακάρι να σε παρεξήγησα, δεν τρεχει τίποτα.
Χαλάρωσε. Τίποτα δεν θα αλλάξει αν είσαι τόσο αγχωμένος. Ο σκύλος δεν θα γίνει καλύτερος, το αντίθετο. Οι γονείς σου μήπως να καταλάβουν ότι πρόκειται για κουτάβι;
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Ενταξει το παιδι δεν νομιζω οτι εχει χεστει και πανω του απλα θελει να κανει και κουβεντα φανταζομαι ως νεο μελος..Θα τα καταφερεις καλε εννοειται.. καλα και να γινει κανενα ατυχημα στους γονεις επισης δεν θα παθει κανενας τιποτα ολοι θα συνεχισουν να ζουν φυσιολογικα.:D Εχεις το δικο σου σπιτι και την δικη σ ζωη ολες οι πλευρες οφειλουν να σεβονται. Πηρες μια υπευθυνη αποφαση και θα ειστε πλεον μαζι και στα καλα και στα δυσκολα.Μια χαρα θα παει(y)
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Καλως ήλθες φίλε μου με την Verdi! Δεν θα μπορούσα να πω περισσότερα από τους προηγούμενους φίλους και εύστοχος ο σχολιασμός του Spyros-Akita! Αν και έχω κι εγώ ένα κουτάβι περπατάει πιά στον πέμπτο μήνα περιττό να σου πω πως αισθανόμουν μια βιασύνη να μάθει βασικά πράγματα και το κυριότερο το θέμα "τουαλέτα"! Βέβαια εμείς το ξεπεράσαμε αυτό και εκπαιδευόμαστε σε άλλα πραγματάκια! Το βέβαιο είναι πως μην περιμένεις θαύματα από την πρώτη στιγμή, (είναι ακόμα μπεμπάκι),δώσε της το χρόνο να καταλάβει που βρίσκεται και σιγά σιγά θα αρχίσει να ερευνά το σπίτι σου! Το ότι θα στην κάνει μια και δύο και ισως περισσότερες φορές να κάνει το "πιπί" μέσα στο σπίτι αυτό είναι το μόνο σίγουρο αλλά και πάλι στο λέω με βεβαιότητα πως με λίγη προσπάθεια θα μάθει με τον καιρό! Εκείνο που πρέπει να μάθεις και που εφάρμοσα κι εγώ είναι να δεί κανείς τις ώρες που γευματίζει και αφοδεύει η κάνει πιπί! Μέσα σε λίγες μέρες θα καταλάβεις και θα μπορέσεις να υποψιαστείς πότε είναι η ώρα να την βγάλεις έξω! Αν την βγάλεις έξω και κάνει πιπί στο επιθυμητό σημείο τότε μια λιχουδιά για επιβεβαίωση με ένα χάδι και ένα "μπράβο κορίτσι μου" θα ήταν θετική κίνηση!!! Επίσης σημαντικό είναι να μην της φωνάζεις όταν κάνει την αταξία αλλά να την επιβραβεύεις πάντα σε κάτι θετικό! Αυτά φίλε μου να είσαι καλά και εσύ και η Verdi και έχε υπομονή, υπομονή και πάλι υπομονή!
 
  • Like
Reactions: Rebel08 and mareco


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf