Καλός εκπαιδευτής, κόστος;


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
εν τελη δεν προτεινε κανεις καποιον που να εχει σιγουρα αποτελεσματα? εγω πχ. πηρα ενα τηλ σημερα την κ-9 national μου ειπε ενα κοστος 350ε για την βασικη εκπαιδευση.. ειναι πολλα? την γνωριζουμε σαν σχολη? εχει να προτείνει καποιος κατι καλυτερο?
 




Teo1979

Active Member
2 Απριλίου 2016
31
18
45
εν τελη δεν προτεινε κανεις καποιον που να εχει σιγουρα αποτελεσματα? εγω πχ. πηρα ενα τηλ σημερα την κ-9 national μου ειπε ενα κοστος 350ε για την βασικη εκπαιδευση.. ειναι πολλα? την γνωριζουμε σαν σχολη? εχει να προτείνει καποιος κατι καλυτερο?
350 ευρο για κατ οίκον?
 






13 Μαϊου 2016
44
63
39
Αθήνα
εν τελη δεν προτεινε κανεις καποιον που να εχει σιγουρα αποτελεσματα? εγω πχ. πηρα ενα τηλ σημερα την κ-9 national μου ειπε ενα κοστος 350ε για την βασικη εκπαιδευση.. ειναι πολλα? την γνωριζουμε σαν σχολη? εχει να προτείνει καποιος κατι καλυτερο?
Εγώ είχα ακούσει για βασική υπακοή ακριβώς τα διπλά!!!
 




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Η βασικη υπακοη εχει ενα κοστος απο 300ε εως και 800ε αναλογα τη μεθοδολογια εκπαιδευσης (κατ'οικον , το αφηνεις εκει , πας εκπαιδευτηριο κλπ) , το σκυλο και το χειριστη του και εννοειται και απο το ποσα λειπουν και απο τον εκπαιδευτη...
 


13 Μαϊου 2016
44
63
39
Αθήνα
Η βασικη υπακοη εχει ενα κοστος απο 300ε εως και 800ε αναλογα τη μεθοδολογια εκπαιδευσης (κατ'οικον , το αφηνεις εκει , πας εκπαιδευτηριο κλπ) , το σκυλο και το χειριστη του και εννοειται και απο το ποσα λειπουν και απο τον εκπαιδευτη...

Η απόκλιση μου φαίνεται τεράστια! Δεν θέλω να την αφήσω γιατί από όσα μου έχουν πει φίλοι, γυρνώντας χάνεται το 50%. Εκεί σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον ακούει τον εκπαιδευτή κι έρχεται πίσω και δεν χαμπαριάζει τίποτα. Άσε που δεν έχω κανένα λύκο για να θέλω παπάδες, ένα χαζοκοκόνι είναι:p:p:p:p
Θέλω να μάθει 5 πράματα και για δική της ασφάλεια, εγώ κι έτσι να μείνει μ´ενοχλεί. Να μην τραβάει συνέχεια γιατι θα την ξεχεριάσω στο τελος, να μην φαει ποτε τιποτα απο κατω κλπ. Δεν μ´ενδιαφέρει να πουλήσω μούρη με τρελές εντολές, με το κοκόνι θα με πάρουν για χαζή...:LOL::LOL::LOL:
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Οι αποκλησεις ειναι τεραστιες (και πολλες φορες διχως λογο), ουτε εγω μπορεσα να την αφησω για εκπαιδευση (δεν μπορουσα απλα να την αποχωρηστω για 1 μηνα :p ) , προσεξε που θα πας ασχετα αν εχεις κοκκονι η μαγαλο δανο
 


13 Μαϊου 2016
44
63
39
Αθήνα
Οι αποκλησεις ειναι τεραστιες (και πολλες φορες διχως λογο), ουτε εγω μπορεσα να την αφησω για εκπαιδευση (δεν μπορουσα απλα να την αποχωρηστω για 1 μηνα :p ) , προσεξε που θα πας ασχετα αν εχεις κοκκονι η μαγαλο δανο
Τελικά εσύ τί έκανες;; Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 






kyriakos55

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2013
49
43
30
Κέρκυρα
Για εμένα χωρίς να έχω εμπειρία 2 πραγματα παίζουν ρόλο( δίχως να είμαι απόλυτος στην αποψη μου). 1. Ο εκπαιδευτής και 2. το αφεντικό. Είτε είσαι παρόν είτε απών απο την εκπαιδευση για εμένα δεν παιζει ρόλο. Οι σκύλοι για ατομα με ειδικες ανάγκες π.χ. εκπαιδευονται απο εκπαιδευτες και παραδίδονται με το κλειδί στο χέρι όπως αναφερθηκε απο όσα γνωριζω. Αλλωστε ενα ατομο με αναπηρίες είναι πολύ δυσκολο να παίξει με ένα σκύλο και να εκπαιδευτει παρέα με αυτό όταν απο μόνος του δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα βασικά. Το μόνο που ίσως φέρει αποτελέσμα με την παρουσία του ιδιοκτήτη είναι γτ μέσα απο τον χρόνο της εκπαιδευσης ο σκύλος θα δέθει με τον ιδιοκτήτη. Τα σκυλιά όλα αυτα που ζητάμε για εμενα τα βλέπουν σαν αγκαρίες και ο μόνος λόγος που εκτελούν είναι για την ικανοποιήση του αφεντικού τους.
 
  • Like
Reactions: Sofouli


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Πολύ καιρό; Είσαι ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα;
Εχουμε κανει 5 μαθηματα , τις βασικες εντολες της ξερει απο 2,5 μηνων περιπου , ειμαι ευχαριστημενος μεχρι στιγμης να φανταστεις στο 5ο μαθημα αρχησε να εκτελει μαζι κατσε κατω κλπ και χωρις να κραταω το λουρι ειναι εξυπνη η σκυλα πολυ. Μολις τελιωσουμε τη ΒΥ θα κανουμε και εκπαιδευση φυλαξης χωρου και επιθεσης μονο κατοπην εντολης για ννα ειναι κοινωνηκη οπως ειναι τωρα εξω απο το σπιτι και να επιτεθει μοναχα οταν χρειαστει.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Για εμένα χωρίς να έχω εμπειρία 2 πραγματα παίζουν ρόλο( δίχως να είμαι απόλυτος στην αποψη μου). 1. Ο εκπαιδευτής και 2. το αφεντικό. Είτε είσαι παρόν είτε απών απο την εκπαιδευση για εμένα δεν παιζει ρόλο. Οι σκύλοι για ατομα με ειδικες ανάγκες π.χ. εκπαιδευονται απο εκπαιδευτες και παραδίδονται με το κλειδί στο χέρι όπως αναφερθηκε απο όσα γνωριζω. Αλλωστε ενα ατομο με αναπηρίες είναι πολύ δυσκολο να παίξει με ένα σκύλο και να εκπαιδευτει παρέα με αυτό όταν απο μόνος του δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα βασικά. Το μόνο που ίσως φέρει αποτελέσμα με την παρουσία του ιδιοκτήτη είναι γτ μέσα απο τον χρόνο της εκπαιδευσης ο σκύλος θα δέθει με τον ιδιοκτήτη. Τα σκυλιά όλα αυτα που ζητάμε για εμενα τα βλέπουν σαν αγκαρίες και ο μόνος λόγος που εκτελούν είναι για την ικανοποιήση του αφεντικού τους.
Ο σκυλος εκτελει πρωτα για να παρει αυτος κατι , το δεσημο ερχεται νομιζω μετα στη ζωη του με την συμβιωση με τον ανθρωπο
 




kyriakos55

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2013
49
43
30
Κέρκυρα
Ο σκυλος εκτελει πρωτα για να παρει αυτος κατι , το δεσημο ερχεται νομιζω μετα στη ζωη του με την συμβιωση με τον ανθρωπο
Σωστά απλώς ο σκύλος θεωρω πως αυτο που τον απασχολει πιο εντονα ειναι η κοινωνικότητα. Φαι αν δεν του δωσουμε εμεις θα ψαξει να βρει μόνος του μα στα σκουπιδια μα θα πηδηξει πανω στο τραπεζι και θα πιασει κατι ξεχασμενο να φαι. Αυτο που δεν θα μπορεσει να βρει είναι η συντροφια απο ένα αφεντικο. Και με αυτη την λογική εγω πιστευω οτι όσα δεν εκτελουν υπαρχει προβλημα με την σχέση που υπαρχει μεταξυ ιδιοκτητη και αφεντικου. Το φαι ειναι ενα επιπλεον κινητρο. Μιλαω παντα για απλα πραγματα που μαθαινουν στην ΒΥ.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Στη ΒΥ θα μαθεις τις εντολες με φαγητο και παιχνιδι στην αρχη , μεσα απο αυτο θα μαθει , η δικια μου πχ το κατω ενω το ξερει δεν το γουσταρει και πολυ και το κανει πιο ευκολα αν δει φαγητο ή καποιο παιχνιδι γιατι ξερει οτι θα το κανει σαν αγκαρια και μετα ισως παρει κατι. Βεβαια πολλες φορες μου λεει ο εκπαιδευτης οτι αν σε γραφει και αρνειται να εκτελεσει εκει ερχεται και η διορθωση (πχ την πιεζω κατω) για να μαθει οτι οταν κατι δεν γινεται με το καλο γινεται με το το "αγριο" βεβαια ολες αυτες οι προσσεγγησεις διαφερουν απο σκυλο σε σκυλο συμφωνα με το χαρακτηρα του καθενος. Γενικα ο σκυλος πιστευω οτι πρεπει να συνδυασει την εκπαιδευση με κατι θετικο του στυλ δουλευω και ανταμειβωμαι , η συχνοτητα των απολαβων μειωνονται σταδιακα με το χρονο
 


kyriakos55

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2013
49
43
30
Κέρκυρα
Σίγουρα έχεις δίκιο. Εσύ αναφέρεσαι ακόμη στο στάδιο της εκπαίδευσης. Έπειτα απο 5 χρόνια όμως νομίζω πως δεν θα είσαι με μεζεδακια στο χέρι για να κάτσει ο σκύλος κάτω κάθε φορα που του το ζητας. Πλέον θα έχει μάθει την εντολή και θα την εκτελεί. Μένουμε λοιπόν στο σταδίο του οτι ο σκύλος ξέρει την εντολή και την εκτελεί κανονικά οταν του το ζητάς. Έαν έρθω εγώ και σε επισκευτώ αν ζητήσω απο τον σκύλο σου να κάτσει θα με γραψει. ο σκύλος εκτέλει και υπακούει μόνο σε όσους νιωθει οικειους. Και με αυτό προσπαθώ να εξηγήσω οτι αν παρείς απο τον εκπαιδευτή τον σκύλο και την επόμενη μέρα σε εσένα δεν εκτελει τα όσα έμαθε ειναι γιατί εσύ δεν του έχεις αφιερώσει τον απαιτουμενο χρόνο για να σε νιώσει οικοίο. Δυσκολο να εξηγήσω αυτό που θέλω να πω. Πάντως δεν διαφωνώ σε κατι μαζί σου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki