Χρόνος ψησίματος κρεατικών


emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
Καλημέρα σε όλους:),

Μια πολύ σύντομη ερώτηση! Πόση ώρα πρέπει να μαγειρεύω τα κρεατικά του για να μην χάνονται οι βιταμίνες τους; Κοτόπουλο (βρασμένο), χοιρινό (ψημένο), αρνί και τα λαχανικά (κολοκύθι, καρότο κλπ). Και το ψάρι;
Δεν τρώει πλέον την ξηρά τροφή καθόλου εύκολα (6 μηνών είναι στην ανάπτυξη) και αναγκάζομαι να του μαγειρεύω για να μην μένει νηστικός.
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλημέρα.

Όπως πολύ σωστά είπε το mareco, καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να τρώει την ξηρά του. Προφανώς το σκυλί, δοκίμασε τα μαγειρευτά και τώρα σου λέει σιγά μην φάω αυτή την μ@κακία. Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι στο παρελθόν με πολύ εκλεκτικό στο φαΐ σκυλάκι, θέλει λίγο υπομονή, αλλά πίστεψε με ο σκύλος δεν θα κάτσει να πεθάνει από την πείνα, θα φάει ότι βρει.

Για να το κάνεις επιτυχώς αυτό, και αν όντως αποφασίσεις να ταΐσεις ξηρά, τότε πρέπει να κόψεις όλα τα μεζεδάκια για λίγες μέρες. Αν δεν την τρώει την παίρνεις πίσω και την ξανά έχεις διαθέσιμη μετά από ώρα. Ούτως ώστε να καταλάβει, πως δεν τρώει όποτε θέλει και εάν δεν φάει, έχασε την ευκαιρία του. Σε 2-3 μέρες θα τρώει κανονικά (εμένα μου είχε πάρει τότε, 5 μέρες αφαγίας, σε ενήλικο σκύλο).

Τι ξηρά δίνεις; Να επιλέξεις μια καλή τροφή, γιατί η ξηρά είναι σωστή επιλογή όταν είναι ποιοτική, αν δίνεις κακής ποιότητας είναι σαν να δίνεις ζυμάρι. Αν όντως θέλεις να το γυρίσεις σε μαγειρευτό, χρησιμοποίησε την αναζήτηση, θα βρεις πολλά θέματα πάνω σε αυτό που ψάχνεις!
 




emma13

Active Member
28 Δεκεμβρίου 2016
30
6
6 μηνών; Και αντί να βρεις τρόπους να τρώει την ξηρά του, ψάχνεις συνταγές του Πετρετζίκη; :D
Καλημέρα.

Όπως πολύ σωστά είπε το mareco, καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεις τρόπο να τρώει την ξηρά του. Προφανώς το σκυλί, δοκίμασε τα μαγειρευτά και τώρα σου λέει σιγά μην φάω αυτή την μ@κακία. Την έχω πατήσει κι εγώ έτσι στο παρελθόν με πολύ εκλεκτικό στο φαΐ σκυλάκι, θέλει λίγο υπομονή, αλλά πίστεψε με ο σκύλος δεν θα κάτσει να πεθάνει από την πείνα, θα φάει ότι βρει.

Για να το κάνεις επιτυχώς αυτό, και αν όντως αποφασίσεις να ταΐσεις ξηρά, τότε πρέπει να κόψεις όλα τα μεζεδάκια για λίγες μέρες. Αν δεν την τρώει την παίρνεις πίσω και την ξανά έχεις διαθέσιμη μετά από ώρα. Ούτως ώστε να καταλάβει, πως δεν τρώει όποτε θέλει και εάν δεν φάει, έχασε την ευκαιρία του. Σε 2-3 μέρες θα τρώει κανονικά (εμένα μου είχε πάρει τότε, 5 μέρες αφαγίας, σε ενήλικο σκύλο).

Τι ξηρά δίνεις; Να επιλέξεις μια καλή τροφή, γιατί η ξηρά είναι σωστή επιλογή όταν είναι ποιοτική, αν δίνεις κακής ποιότητας είναι σαν να δίνεις ζυμάρι. Αν όντως θέλεις να το γυρίσεις σε μαγειρευτό, χρησιμοποίησε την αναζήτηση, θα βρεις πολλά θέματα πάνω σε αυτό που ψάχνεις!
Καλημέρα και πάλι!
Έχει δοκιμάσει Αcana grain free με αρνί και δεν του άρεσε, και τώρα Βelcando grain free με πουλερικά(ούτε αυτή του αρέσει). Στο ενδιάμεσο έτρωγε χύμα belcando και του άρεσε. (την άλλαξα γιατί μου είπε ο γιατρός να μην τρώει χύμα τροφή). Ο καθένας έχει την άποψή του για τις τροφές. Άλλοι λένε μόνο ξηρά τροφή. Άλλοι λένε barf και σωθήκαμε, άλλοι λένε όχι στις σκυλοτροφές! Έχασα τον γάτο μου από πρόβλημα στα νεφρά (μιλάμε για παλαιότερα)και ο κτηνίατρος έλεγε ότι χαλάνε τα νεφρά με ξηρά τροφή και κονσέρβες. Από τότε έλεγα αν θα πάρω σκύλο ή γάτα ξανά, να μην του δίνω κάθε μέρα σκυλίσια τροφή. Ξέρω ότι οι απόψεις διίστανται. Και οι κτηνίατροι θέλουν να πουλάν τις τροφές που τους συμφέρει γιατί βγάζουν χρήματα. Επίσης πολλοί λένε οτι η ξηρά τροφή ακτινοβολείται. Πιο αθώα δεν είναι η κατσαρόλα μου;
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Σίγουρα είναι καλύτερη λύση, και ακόμα καλύτερη είναι η μπαρφ. Θέλει όμως μελέτη το θέμα μαγειρικής για το σκύλο, μιας και δεν είναι απλά δίνω λίγο κοτόπουλο και λίγο ρύζι και τελειώσαμε. Πρέπει να καλύπτεις τις ανάγκες του για ασβέστιο, βιταμίνες κλπ. Όπως σου είπε και η @Sofouli , πήγαινε στην αναζήτηση και ψάξε και για μαγειρευτό και για μπαρφ (ειδικά στο τελευταίο θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες που μπορείς να τις αξιοποιήσεις και στο μαγειρευτό). Υπάρχουν και βιβλία που μπορούν να σου δώσουν συνταγές για μαγειρευτό για το σκύλο.
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
http://www.dogforum.gr/community/threads/barf-συνοπτικά-για-αρχάριους.18966/

Ριξε μια ματια κ εδω μεσα για barf.. μελος εχει ανεβασει κ μια ωραια φωτο αλλα τωρα δεν με βοηθαει η αναζητηση.. αν το πας σε μαγειρευτο η μπαρφ οντως καλο ειναι να παρεις μια ιδεα τι πρεπει να παιρνει καθημερινα ο σκυλος (ενταξει πανω κατω.. ουτε εμεις περνουμε οτι χρειαζομαστε καθερινα.. βεβαια εμεις το κανουμε συνειδητα ενω ο σκυλος εχει μονο την δικη μας βοηθεια(n))
 

Attachments



cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
κοιτα, εγω θα σου προτεινα το δικο σου κρεας medium-rare και του σκυλου ωμο...
αν φοβασαι για σαλμονελες με το κοτοπουλο δυο λυσεις
1) βαζεις νερο να βραζει μολις κοχλασει ριχνεις το κοτοπουλο και κρατας χρονο 00:59 δευτερα
2) το κοβεις κυβους οτι μεγεθος θες και το βουτας σε ξυδι για κανα δεκαλεπτο, το βγαζεις και το δινεις
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Συμπαθατε με...
Εχω την εντυπωση οτι το σκυλί δεν μπορει να "κολλήσει" σαλμονελα ετσι κ αλλιώς λογω του "κοντου" πεπτικου του...δεν προλαβαινει δλδ το μικροβιο να αναπτυχθεί ακομη κ εαν υπαρχει.
Για εμας υπαρχει φόβος αμα παμε κ τριβομαστε μετα ( u know,γλωσσοφιλα κ ετσι) μαζι του.
Τωρα,μπορει να κανω κ λαθος γιατι πανε καποια χρονια που ασχολήθηκα,αλλα κατι τετοιο θυμαμαι κ αυτο δλδ τηρώ κιολας...
Ας με διορθωσει καποιος αν ειναι!

Τώρα οσον αφορα το μαγειρεμα,εγω μαγειρευω κανονικα,όπως για μας δλδ,απλα ξεκοκκαλιζω τα κρεατα,κοβω πολυ μικρα ή λυωνω τελείως τα λαχανικα,δεν χρησιμοποιω αλατια/μπαχαρια,κ προσθετω (καμια φορα) στο τελος κ λιγο μηλοξυδο (σε μας δε θα το κανα αυτο) κ φυσικα αποφευγω οτι δεν κανει (βλεπε κρεμμύδι πχ)...
απο κ περα τα φρουτα,το γιαουρτακι (πρόβειο),το αυγουλακι,το ψαρι (αμα βρω μικρο ωμο)...αα κ μια φορα τη βδομαδα (καμια φορα κ πιο πολυ) λιγο ωμο,κυρίως για τα κοκκαλα,για τα δοντια της ναναι καθαρα
Δλδ...ουτε εμεις παιρνουμε οτι χρειαζομαστε σε ενα γεύμα μονο,σωστα?πρεπει να υπαρχει ποικιλια (στα ενδεδειγμένα παντα)

Αλλα καλο ειναι να μαθει να τρωει τα παντα,πες οτι τυχαινει μια στραβη,ξεμενεις κατι,να τρωει κ την ξηρα,να τρωει κ το ωμο
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κατά καιρούς αποσύρονται ξηρές τροφές απ' την αγορά λόγω σαλμονέλας. Οπότε όποιος έχει το φόβο πως ο σκύλος του θα κολλήσει σαλμονέλα, ας αποφεύγει και τις ξηρές τροφές.
Να κολλήσει ο σκύλος σαλμονέλα είναι πάρα πολύ δύσκολο (αν και δεν μπορώ να πω πως δεν σημβαίνει ειδικά αν το ανοσοποιητικό είναι αδύναμο), αλλά ο άνθρωπος μπορεί να κολλήσει εύκολα οπότε προσοχή στην υγιηνή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.793
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf