Επιλογή σκύλου - απορίες περί Samoyed


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Όμως άρχισα να ψάχνω παραπάνω και για τα Samoyed... Mεγαλύτερα σκυλια, χρειαζονται πολλή περιποίηση, αλλά πάντα λάτρευα τα μεγάλα φιλικά σκυλιά όπως αυτά και τα labrador...Έχω διαβάσει ότι είναι πολύ αγαπησιάρικα και χαδιάρικα.
Οπότε η ερώτηση μου είναι η εξής, απευθύνομαι κυρίως προς αυτούς που έχουν Samoyed... Θα ήθελα να μάθω για προσωπικές εμπειρίες με αυτά τα σκυλιά.
Οποιαδήποτε πληροφορία ή ακόμα και πμ δεκτή! Ευχαριστω :)
΄

Καλησπέρα και καλώς ήλθες!

Είχα την τύχη να έχω δυο αξιολάτρευτα Samoyed από το 2000 μέχρι τον Αύγουστο του 2016.
Η δική μου εμπειρία συνοπτικά (ανοιχτός σε περαιτέρω ερωτήσεις - διευκρινίσεις αν το επιθυμείς) είναι η ακόλουθη

- Φιλικότατα
- Όχι για διαμέρισμα παρά μόνο κάτω από πολύ συγκεκριμένς προυποθέσεις
- Όχι απαραίτητα τόσο ''ομιλητικά'' όσο τα παρουσιάζουν
- Αντέχουν περισσότερο τα θερμά κλίματα απ' όσο τους πιστώνεται υπό ορισμένες συνθήκες όμως. Έζησα μαζί τους και στη Θεσσαλονίκη αλλά και στο τροπικό Brisbane της Αυστραλίας. Εφόσον υπάρχει περιμετρική αυλή με επιλογές και με δεδομένο ότι δεν θα τους ζητηθεί ιδιαίτερη συμμετοχή σε δραστηριότητες τους θερμούς μήνες του καλοκαιριού, τα καταφέρνουν μια χαρά.
- Θέλουν περιποίηση αλλά η τρίχα τους είναι ''εύκολη'' - μαζεύεται εύκολα σε τούφες, δεν ''καρφιτσώνεται''
- Όπως με όλα τα μη ημίαιμα οφείλεις να ερευνήσεις πολύ μεθοδικά τον εκτροφέα με τον οποίο θα συνεργασθείς. Ο πρώτος μου στην Αυστραλία χρειάσθηκε πολλή συζήτηση για την οικοδόμηση αμοιβαίας εμπιστοσύνης. Ο δεύτερος, από Αγγλία, ήταν ακόμη πιο διεξοδικός στη συνδιαλλαγή μας και ομολογώ ότι χρειάσθηκε ιδιαίτερη προσπάθεια πριν την ευόδωση της συνεργασίας μας. Άξιζε τον κόπο και αυτό θα το αντιληφθείς σε βάθος χρόνου.

Κλείνοντας να τονίσω ότι, αν και τώρα έχω δυο γλυκύτατες μαλαμουτίνες, στο μέλλον πάλι Samoyed θα παίξει!

Καλή τύχη!
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Όταν πας στον εκτροφέα (ανεξαρτήτως φυλής), να του πεις αυτό που το σκυλάκι θα αλωνίζει παρέα με τα άλλα σκυλάκια των συμφοιτητών σου, όσο εσύ παρακολουθείς τα μαθήματα...Αυτός θα σου βρει το κατάλληλο κουτάβι...
Υγ. "Εύγε";;;!!! Σοβαρά τώρα;
 
  • Like
Reactions: sea-mol


doom_o

Member
11 Φεβρουαρίου 2017
12
4
27
Όταν πας στον εκτροφέα (ανεξαρτήτως φυλής), να του πεις αυτό που το σκυλάκι θα αλωνίζει παρέα με τα άλλα σκυλάκια των συμφοιτητών σου, όσο εσύ παρακολουθείς τα μαθήματα...Αυτός θα σου βρει το κατάλληλο κουτάβι...
Υγ. "Εύγε";;;!!! Σοβαρά τώρα;
Εννοείται πως δεν θέλω να το εχω στη σχολη και να το αφήνω μόνο του να αλωνίζει γύρω. Σε περιπτώσεις οπου θα πρεπει να μείνω όλη μερα στη σχολη, τοτε εννοώ οτι δεν υπάρχει προβλημα αν θέλω να το πάρω μαζί μου και ναι, εννοείται υπό επίβλεψη, δεν θα το αφήνω να πηγαίνει οπου θέλει. Αυτο που εννοώ ελεύθερο ειναι οτι εμεις είμαστε "ιδιαίτερη" σχολη, οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν θεμα, ακομα και αν εχεις το σκυλί μαζί σου, μεσα στις αίθουσες και επειδη σπουδάζω αρχιτεκτονική, ουσιαστικά εχουμε μεγάλους χώρους για να δουλευουμε και οχι κλασικές μικρές κλειστές αίθουσες. Δηλαδή δεν θα χρειάζεται να το εχω αναγκαστικά αγκαλιά ή σε κανένα κλουβάκι μην τυχόν και πει κανενας τιποτα. και ετσι και αλλιως στο τελευταίο έτος θα εχω λιγότερα μαθήματα... Στον εξωτερικό χώρο ωστόσο υπάρχει πολυ πράσινο όποτε εκει δεν νομιζω να υπάρχει θεμα αν θέλω να το αφήσω να παίξει με αλλα σκυλιά. Τελος παντων, μην βγάζετε συμπεράσματα απλα και μονο επειδη δεν γράφω την ιστορία της ζωής μου απο το πρώτο ποστ...
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Εννοείται πως δεν θέλω να το εχω στη σχολη και να το αφήνω μόνο του να αλωνίζει γύρω. Σε περιπτώσεις οπου θα πρεπει να μείνω όλη μερα στη σχολη, τοτε εννοώ οτι δεν υπάρχει προβλημα αν θέλω να το πάρω μαζί μου και ναι, εννοείται υπό επίβλεψη, δεν θα το αφήνω να πηγαίνει οπου θέλει. Αυτο που εννοώ ελεύθερο ειναι οτι εμεις είμαστε "ιδιαίτερη" σχολη, οι περισσότεροι καθηγητές δεν έχουν θεμα, ακομα και αν εχεις το σκυλί μαζί σου, μεσα στις αίθουσες και επειδη σπουδάζω αρχιτεκτονική, ουσιαστικά εχουμε μεγάλους χώρους για να δουλευουμε και οχι κλασικές μικρές κλειστές αίθουσες. Δηλαδή δεν θα χρειάζεται να το εχω αναγκαστικά αγκαλιά ή σε κανένα κλουβάκι μην τυχόν και πει κανενας τιποτα. και ετσι και αλλιως στο τελευταίο έτος θα εχω λιγότερα μαθήματα... Στον εξωτερικό χώρο ωστόσο υπάρχει πολυ πράσινο όποτε εκει δεν νομιζω να υπάρχει θεμα αν θέλω να το αφήσω να παίξει με αλλα σκυλιά. Τελος παντων, μην βγάζετε συμπεράσματα απλα και μονο επειδη δεν γράφω την ιστορία της ζωής μου απο το πρώτο ποστ...
Τιποτα δεν "εννοειται"...
ειδικα οταν στο αρχικο σου post γραφεις συγκεκριμενα:
θα μπορώ να παιρνω τον σκύλο στη σχολή μου, ακόμα και να τον αφήνω ελεύθερο εκεί, ανεξαρτήτως μεγέθους (ναι, πολλοί φοιτητές το κάνουν αυτό στη σχολή)
και τωρα που υποτιθεται το διευκρινισες, παλι τα ιδια λες, οτι δεν θα υπαρχει θεμα να τον αφησεις να παιξει με τα αλλα σκυλια...δεν διευκρινιζεις ομως:εσυ στην αιθουσα και το σκυλι αμολυτο στο παρκο της "ιδιαιτερης" σχολης; γιατι εγω αυτο καταλαβαινω οτι θα κανεις οταν θα παιρνεις το σκυλι στην σχολη, αλλα θα τυχει να εχεις μαθημα με καποιον απο τους καθηγητες που δεν δεχονται σκυλια στην αιθουσα.
τελικα πως πρεπει να βγαζουμε συμπερασμα; με βαση αυτα που γραφεις, με βαση αυτα που μπορει να εχεις στο μυαλο σου αλλα δεν τα γραφεις, ή με βαση αυτα που πρεπει να φανταστουμε εμεις;
 


doom_o

Member
11 Φεβρουαρίου 2017
12
4
27
Τιποτα δεν "εννοειται"...
ειδικα οταν στο αρχικο σου post γραφεις συγκεκριμενα:

και τωρα που υποτιθεται το διευκρινισες, παλι τα ιδια λες, οτι δεν θα υπαρχει θεμα να τον αφησεις να παιξει με τα αλλα σκυλια...δεν διευκρινιζεις ομως:εσυ στην αιθουσα και το σκυλι αμολυτο στο παρκο της "ιδιαιτερης" σχολης; γιατι εγω αυτο καταλαβαινω οτι θα κανεις οταν θα παιρνεις το σκυλι στην σχολη, αλλα θα τυχει να εχεις μαθημα με καποιον απο τους καθηγητες που δεν δεχονται σκυλια στην αιθουσα.
τελικα πως πρεπει να βγαζουμε συμπερασμα; με βαση αυτα που γραφεις, με βαση αυτα που μπορει να εχεις στο μυαλο σου αλλα δεν τα γραφεις, ή με βαση αυτα που πρεπει να φανταστουμε εμεις;
Μονο του δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήνω και να πεθάνω απο το άγχος που δεν θα ξερω που ειναι και τι κανει ή σε περίπτωση που γινει κατι. ειδικα εξω οπου θα μπορει να παει οπου θέλει, να φάει ο,τι θέλει κτλ, το "υπό επίβλεψη" ισχυει και στην περίπτωση του πάρκου, επρεπε να το αναφέρω παλι για να μην γίνουν παρεξηγησεις, δεν ειμαι και τοσο ανεύθυνη. Νομιζω ξεκαθάρισα ομως τι εννοούσα, και αναφερόμουν κυρίως στις αίθουσες και το γεγονός οτι δεν θα χρειάζεται να το εχω σε κλουβί ας πούμε, σε περίπτωση που καποιος εχει προβλημα ή πει κατι. Και επαναλαμβάνω οτι δεν εχω σκοπό να το κανω αυτο, μονο σε περιπτώσεις οπου υπάρχει μεγάλη ανάγκη, καθώς στο τελευταίο έτος θα εχω μονο δυο μαθήματα εκτος απο το ερευνητικό και την διπλωματική αργοτερα και γενικα δεν θα χρειάζεται να ειμαι όλη μερα στη σχολη. Αλλα θεώρησα οτι χρειάστηκε να το αναφέρω γιατι τους έχετε παρεξηγημένος τους περισσότερους φοιτητές και θα αρχίζατε τα "τι θα κανεις οταν εχεις μαθημα στη σχολή" και τα σχετικα. :)
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Tο τι θα κανεις οσο εχεις μαθημα στην σχολη ειναι αντιστοιχο με οτι κανουμε οσοι εργαζομαστε.
Το "υπο επιβλεψη" στο παρκο για τις ωρες που εσυ θα εχεις μαθημα και παλι δεν το καταλαβαινω πως το εννοεις. Τελος παντων για να μην το κουραζω, κατα την γνωμη μου ειναι προτιμοτερο να αφηνεις το σκυλι σου στο σπιτι, τις ωρες που θα πρεπει να εισαι στην σχολη. Εσυ πρεπει να κρινεις αν οι ωρες που θα μπορεις να αφιερωνεις στο σκυλι, θα ειναι αρκετες για την ομαλη σας συμβιωση. Και δεν υπαρχει καμια προκαταληψη με τους φοιτητες. Απλα οι περισσοτεροι παρασυρονται απο την επιθυμια για αποκτηση σκυλου και τον ενθουσιασμο της ηλικιας, παραβλεποντας τις δυσκολιες που μπορει να συναντησουν στην ζωη τους και στα αμεσως επομενα χρονια των σπουδων τους.
 


doom_o

Member
11 Φεβρουαρίου 2017
12
4
27
Λαθος μου και παλι, δεν το εκανα ξεκαθαρο, αλλα για το παρκο εννοουσα στα διαλλειματα, μετα το μαθημα, κτλ, επρεπε να το κανω πιο σαφες. Γενικα το εχω σκεφτει αρκετα το θεμα, γιατι ηθελα απο μικρή σκυλι αλλα εννοειται σε μικρη ηλικια δεν μπορεις να συνειδητοποιησεις την ευθυνη. Τωρα ειμαι στο τρίτο ετος, αλλά επειδή είδα τους ρυθμους τους δικους μου και της σχολης, ηξερα οτι ουτε στο πρώτο ή στο δεύτερο ετος θα μπορουσα να ανταποκριθω στις αναγκες ενος τετοιου κατοικιδιου, του χρονου ισως λειπω στο εξωτερικο κιολας για μερικους μηνες, οποτε καπως έτσι κατεληξα να περιμενω μερικά χρόνια για να γινει πιο ομαλη η κατασταση. Πιστευω οτι θα μπορω να του αφιερωνω αρκετες ωρες και θα ασχολουμαι μαζι του οποτε δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προβλημα απο αυτη την αποψη ή να μενει μόνο του για πολλες ωρες!
 


Δημητρα_kme

Well-Known Member
4 Ιανουαρίου 2017
998
1.409
Θα σ ελεγα να κανεις μια βολτα απο τις φιλοζωικες και επιμενω δεν θα το μετανιωσεις.. Ετσι μια βολτα απλα εστω κ σαν εμπειρια!! Ποσα κουταβακια μαζευονται εκει μικρα μεγαλα ή ποσες φορες κοιταμε ενα σκυλακι κ ειναι ερωτας με την πρωτη ματια!! Βλεπω οτι δε θες κατι πολυ συγκεκριμενο (περα απ τ μη φωνακλαδικο που θα το καταλαβεις κατευθειαν και στην φιλοζωικη) εισαι κ φοιτηρια (που το περασα για τα καλα και το καταλαβαινω- η μητερα μου βεβαια μ εδινε χρηματα εγω δεν ψηνομουν να τα παιρνω ετσι ευκολα) οποτε αυτα τα 1000κατι € του εκτροφειου κανε τα κατι αλλο για σενα η το μελλοντικο σου σκυλακο..η ενα ταξιδι φοιτητικο οτιδηποτε!! δεν χρειαζεται να περνουμε ρατσες αναγκαστικα δλδ μονο και μονο για να ειναι ρατσα εκτος αν χρειαζομαστε πραγματικα κατι πολυ συγκεκριμενο..ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση:):D(y)
 


doom_o

Member
11 Φεβρουαρίου 2017
12
4
27
Θα σ ελεγα να κανεις μια βολτα απο τις φιλοζωικες και επιμενω δεν θα το μετανιωσεις.. Ετσι μια βολτα απλα εστω κ σαν εμπειρια!! Ποσα κουταβακια μαζευονται εκει μικρα μεγαλα ή ποσες φορες κοιταμε ενα σκυλακι κ ειναι ερωτας με την πρωτη ματια!! Βλεπω οτι δε θες κατι πολυ συγκεκριμενο (περα απ τ μη φωνακλαδικο που θα το καταλαβεις κατευθειαν και στην φιλοζωικη) εισαι κ φοιτηρια (που το περασα για τα καλα και το καταλαβαινω- η μητερα μου βεβαια μ εδινε χρηματα εγω δεν ψηνομουν να τα παιρνω ετσι ευκολα) οποτε αυτα τα 1000κατι € του εκτροφειου κανε τα κατι αλλο για σενα η το μελλοντικο σου σκυλακο..η ενα ταξιδι φοιτητικο οτιδηποτε!! δεν χρειαζεται να περνουμε ρατσες αναγκαστικα δλδ μονο και μονο για να ειναι ρατσα εκτος αν χρειαζομαστε πραγματικα κατι πολυ συγκεκριμενο..ευχομαι να παρεις την καλυτερη αποφαση:):D(y)
Ναι, το εχω υπ'οψιν και αυτο και σιγουρα θέλω να περάσω μια βόλτα κάποια στιγμη :D Δεν το κανω ακομα ομως για να μην ερωτευτώ κανένα σκυλακι και δεν ξερω τι να κανω μετα χαχα :p Γενικα ναι, θέλω κυρίως να μην ειναι πολυ ζωηρό και φωνακλαδικο και να αντέχει να ζει σε διαμέρισμα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Λοιπόν καλώς ήρθες και σίγουρα αν η επιλογή σου είναι ένα Samoyed σε ενημερώνω πως έχει συγγένεια περισσότερο με τα βόρεια σκυλιά όπως Alaskan malamute, Siberian Hasky και λοιπές βόρειες ράτσες! Παραπάνω διάβασα κάποιες απόψεις που δεν ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα! Δεν ξέρω για ποιο λόγο λέμε πράγματα από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε και χωρίς παρεξήγηση!

Τα Samoyed κατά πρώτο λόγο δεν τους αρέσει η ζέστη σε αντίθεση με αυτό που διαβάζω από κάποιο χρήστη! Μπορεί να την αντιμετωπίσουν αλλά μια τέτοια ράτσα δεν της είναι αρεστή η ζέστη σε αντίθεση με το υπερβολικό κρύο! Μετά έχε υπόψη σου πως δύο φορές το χρόνο έχει τριχόπτωση πράγμα που σημαίνει πως θα πρέπει να την βουρτσίζεις τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα και για όλη του τη ζώή! Για φύλακας ούτε να το συζητάς! Είναι πολύ φιλικό με τα παιδιά και η εκπαίδευσή του είναι δύσκολη λόγο του χαρακτήρα του (ακριβώς όπως ένα μάλαμουτ η ένα χάσκι)!

Είναι πολύ παιγνιδιάρικο και πριν κλείσει τον πρώτο του χρόνο μπορεί να σου κάνει κάποιες ζημιές! Προσωπική μου άποψη και έτσι όπως μας περιγράφεις τη ζωή σου δεν νομίζω πως θα πρέπει να βάλεις στη ζωή σου αυτή τη ράτσα αν θέλεις τουλάχιστον να είναι ευτυχισμένο! Εκφράζω την προσωπική μου άποψη χωρίς παρεξήγηση! Επίσεις θα σε παραπέμψω στην παρακάτω ηλεκτρονική διεύθυνση και διάβασε περισσότερα νομίζω αξίζει!

Υ.Γ. Σε ενημερώνω επίσης πως ένα κουτάβι δεν πρέπει ποτέ να μένει μόνο του και χρειάζεται κάποια επίβλεψη! Ένα ενήλικο σκυλί δεν επιτρέπεται να μένει μόνο του παραπάνω από 5-6 ώρες την ημέρα!

http://www.dogscity.gr/σκύλος/σαμογιέντ/

Και μιας και μιλάμε για Samoyed σου παραθέτω και μια φωτό μιας φίλης μου που το δικό της ζευγάρωσε με ένα της ιδιας ράτσας και έκανε (δεν θυμάμαι πόσα κουτάβια) αλλά εγώ λάτρεψα αυτό παρακάτω:


Την λένε Niki και είναι ένα γλυκό Samoyed
151...Niki... (2).jpg
 
Last edited:
  • Like
Reactions: doom_o


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Λοιπόν καλώς ήρθες και σίγουρα αν η επιλογή σου είναι ένα Samoyed σε ενημερώνω πως έχει συγγένεια περισσότερο με τα βόρεια σκυλιά όπως Alaskan malamute, Siberian Hasky και λοιπές βόρειες ράτσες! Παραπάνω διάβασα κάποιες απόψεις που δεν ανταποκρίνονται με την πραγματικότητα! Δεν ξέρω για ποιο λόγο λέμε πράγματα από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε και χωρίς παρεξήγηση!
Σε ποιες αποψεις αναφερεσαι ; Απαντησεις-αποψεις για τη φυλη εδωσαν κυριως 2 πρωην κατοχοι Σαμογεντ και εγω (σε καμμια περιπτωση δεν θεωρω εαυτον γνωστη,απλα εχω κανει μια α' ερευνα για τη φυλη).Η μονη σου ενσταση ειναι για τον θερμο τοπο διαμονης και την αδυναμια της φυλης να προσαρμοστει σε αυτον ή εχεις ενστασεις και για αλλες αποψεις που διατυπωθηκαν ;
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
@Beyond Wonderland
Φίλε μου η φίλη μου δεν ανέφερα συγκεκριμένο όνομα χρήστη απλά αναφέρθηκα στο θέμα του κατάλληλου περιβάλλοντος και ιδανική θερμοκρασία που μπορεί ένα Samoyed να ζει! Μια αναφορά έγινε από κάποιο χρήστη αλλά εγώ το γενίκευσα για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις! Πρέπει να ξέρουμε πράγματα για τα σκυλιά και ιδιαίτερα για κάποιες ξεχωριστές ράτσες γιατί είναι άδικο να λέμε πράγματα τα οποία δεν ισχύουν! Δεν λέω επιβιώνει ένα Samoyed ένα Malamute ένα Hasky στην ζέστη την αντιμετωπίζουν αλλά δεν είναι ότι καλύτερο για αυτές τις ράτσες! Επίσης αυτές οι ράτσες είναι γεμάτες ενέργεια που πρέπει να "κάψουν" και πρέπει καθημερινά να ασκούνται, να τρέχουν! Αναρωτιέμαι το καλοκαίρι στην Ελλάδα που γνωρίζεις της υψηλές θερμοκρασίες που έχει ένας που γνωρίζει αυτές τις ράτσες αποφεύγει την έξοδο του σκυλιού κατά την διάρκεια της μέρας εκτός από της πρώτες πρωινές ώρες και αργά το βράδυ και δεν είναι καθόλου τυχαίο πως πρέπει να το βρέχουμε με νερό δυο τρείς φορές τη μέρα! Για πες μου θα μπορεί να ασκείτε κάτω από τέτοια ζέστη;

Υ.Γ.
Πολλές φορές για να μην πω το 90% επιλέγουμε μια ράτσα από την εξωτερική του ομορφιά αγνοώντας πολλές φορές σε ποιες θερμοκρασίες μπορεί να ζήσει άνετα!

Με φιλική πάντα διάθεση κι αγάπη για δίποδους και τετράποδους φίλους
 


Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Συμφωνω με αυτα που λες αλλα η παγια αποψη μου ειναι πως εμεις οι ανθρωποι πρεπει να προσαρμοζομαστε στις ιδιαιτεροτητες και στις αναγκες των σκυλων μας,και οχι το αντιθετο.Για αυτον τον λογο,ευτυχως,υπαρχει ενα ευρυ φασμα φυλων.Αυτο που πρεπει να κανει ο υποψηφιος σκυλογονιος ειναι να διαβασει και να δει ειτε ποιες φυλες μπορουν να ανταποκριθουν στην καθημερινοτητα του ειτε να ειναι ο ιδιος ετοιμος να την προσαρμοσει αναλογα στις αναγκες του σκυλου.Φυσικα αυτο θα ηταν το ιδανικο,η μεση λυση βρισκεται καπου μεταξυ του να εξυπηρετουμε τις αναγκες του σκυλου χωρις υιοθετουμε εγωιστικες συμπεριφορες,ειτε αναφορικα με την αποκτηση του σκυλου,ειτε με την συμβιωση μας μαζι του.
 
Last edited:


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
Συμφωνω με αυτα που λες αλλα η παγια αποψη μου ειναι πως εμεις οι ανθρωποι πρεπει να προσαρμοζομαστε στις ιδιαιτεροτητες και στις αναγκες των σκυλων μας,και οχι το αντιθετο.Για αυτον τον λογο,ευτυχως,υπαρχει ενα ευρυ φασμα φυλων.Αυτο που πρεπει να κανει ο υποψηφιος σκυλογονιος ειναι να διαβασει και να δει ειτε ποιες φυλες μπορουν να ανταποκριθουν στην καθημερινοτητα του ειτε να ειναι ο ιδιος ετοιμος να την προσαρμοσει αναλογα στις αναγκες του σκυλου.Φυσικα αυτο θα ηταν το ιδανικο,η μεση λυση βρισκεται καπου μεταξυ του να εξυπηρετουμε τις αναγκες του σκυλου χωρις υιοθετουμε εγωιστικες συμπεριφορες,ειτε αναφορικα με την αποκτηση του σκυλου,ειτε με την συμβιωση μας μαζι του.
Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω φίλε μου @Beyond Wonderland πως πριν επιλέξουμε ένα νέο κουτάβι θα πρέπει να μελετήσουμε τι θέλουμε εμείς κατά πρώτο και τη υπάρχει στην συνέχεια! Εκείνο που θα πρότεινα λοιπόν στην doom_o είναι να σκεφτεί καλά να διαβάσει περισσότερα και κυρίως πρέπει να γνωρίζει πως ένας τεράποδος φίλος σαν ένα Samoyed και όχι μόνο έχει και απαιτήσεις από εμάς προκειμένου να γίνει ένα καλός ευτυχισμένος ενήλικας και πιστός σύντροφος και πρέπει να βρεί την χρυσή τομή προκειμένου να είναι και εκείνη καλά και ο σκύλος που θα επιλέξει χαρούμενος και ευτυχισμένος!

Με φιλική πάντα διάθεση!!!
 
  • Like
Reactions: Beyond Wonderland


doom_o

Member
11 Φεβρουαρίου 2017
12
4
27
Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω φίλε μου @Beyond Wonderland πως πριν επιλέξουμε ένα νέο κουτάβι θα πρέπει να μελετήσουμε τι θέλουμε εμείς κατά πρώτο και τη υπάρχει στην συνέχεια! Εκείνο που θα πρότεινα λοιπόν στην doom_o είναι να σκεφτεί καλά να διαβάσει περισσότερα και κυρίως πρέπει να γνωρίζει πως ένας τεράποδος φίλος σαν ένα Samoyed και όχι μόνο έχει και απαιτήσεις από εμάς προκειμένου να γίνει ένα καλός ευτυχισμένος ενήλικας και πιστός σύντροφος και πρέπει να βρεί την χρυσή τομή προκειμένου να είναι και εκείνη καλά και ο σκύλος που θα επιλέξει χαρούμενος και ευτυχισμένος!

Με φιλική πάντα διάθεση!!!
Nαι ακριβως, και εγω συμφωνω μαζι σας, εμεις πρεπει να προσαρμοζομαστε στις αναγκες του. Και απ'ό,τι καταλαβαινω, μιας και ζω σε πόλη που έχει αρκετή ζέστη το καλοκαίρι και το διαμέρισμά μου είναι ζεστό, ακόμα και το χειμώνα, ένα τέτοιο σκυλί νομίζω ότι θα υπέφερε. Οπότε προς το παρόν ξεχνάω αυτή την επιλογή (ίσως στο μακρινό μέλλον αν οι συνθήκες είναι ιδανικές :p ) και προσανατολίζομαι προς ένα King Charles ή σε κάποιο που θα βρω από φιλοζωική. Το μόνο που με προβληματίζει με κάποιο σκυλάκι από καταφύγιο είναι ότι πιθανόν να μην ξέρω πως θα είναι ο χαρακτήρας του, ειδικά αν είναι ήδη ενήλικο και έχει διαμορφωθεί ο χαρακτήρας του κατά κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου. Δηλαδή αυτό που εννοώ είναι ότι αν πάρεις ένα καθαρόαιμο, πάνω κάτω ξέρεις αρκετά πράγματα για το πώς θα είναι ο χαρακτήρας του και πώς θα συμπεριφέρεται. Πάντως εχω διαβάσει ιστορίες αλλά ξέρω και από άλλα άτομα ακόμα και αν υπάρχουν προβληματα, πχ το σκυλί φοβάται να σε εμπιστευτεί, με τον καιρο και με αγαπη ολα αλλαζουν..!
 


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
@doom_o
Πραγματικά δεν ήθελα να σε αποθαρρύνω για την επιλογή σου! Διαβάζοντας περισσότερες πληροφορίες βρήκα κάτι που ίσως να ταιριάζει με σένα! Βέβαια όλα τα σκυλιά έχουν τις απαιτήσεις τους αλλά νομίζω πως ένα Beagle θα προσαρμοζόταν μια χαρά στο χώρο σου και στην ζωή σου! Ένα Beagle είναι πανέξυπνο, υπάκουο και μαθαίνει εύκολα! Έτσι για την ιστορία σου καταθέτω ένα βιντεάκι με ένα Beagle!


και ακόμα ένα και αυτό το Beagle θεωρείται μέλος της KLM
 
Last edited:
  • Like
Reactions: doom_o


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα beagle όμως έχουν τρομερή ενέργεια, είναι πολύ ενεργητικά σκυλιά μιας και είναι ιχνηλάτες και θέλει πολλή εκτόνωση, και βόλτες σε χώρους όπου θα μπορεί να χρησιμοποιεί τη μύτη του. Αν δεν θες ένα τόσο ενεργητικό σκύλο που θα είναι με τη μύτη κάτω καλύτερα να τα αποφύγεις. Σε κάθε περίπτωση, το καλύτερο είναι για τη φυλή που ενδιαφέρεσαι να βρεις εκτροφείς και να μιλήσεις μαζί τους, για να σου πουν ιδιαιτερότητες κλπ και να μπορέσεις να καταλήξεις. Ή πας φιλοζωική και βρίσκεις ένα κουτάβι ή ενήλικο που κάποιο σίγουρα θα σου κάνει κλικ. Αγάπη έχουν όλα άπειρη να δώσουν. Όσο για το χαρακτήρα του ημίαιμου, αυτή είναι η μαγεία τους. Έχουν πολλές όψεις αλλά μια χαρά πλάθονται :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και μιας και μιλάμε για Samoyed σου παραθέτω και μια φωτό μιας φίλης μου που το δικό της ζευγάρωσε με ένα της ιδιας ράτσας και έκανε (δεν θυμάμαι πόσα κουτάβια) αλλά εγώ λάτρεψα αυτό παρακάτω:


Την λένε Niki και είναι ένα γλυκό Samoyed
Και να, πως με μερικά όμορφα λόγια, και μια (ομολογουμένως όμορφη) φωτογραφία μπορεί να πλασαριστεί, ωραιοποιηθεί και να παρουσιαστεί το BYBing (και να μην ανοίξει και ρουθούνι, ε!)
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Και να, πως με μερικά όμορφα λόγια, και μια (ομολογουμένως όμορφη) φωτογραφία μπορεί να πλασαριστεί, ωραιοποιηθεί και να παρουσιαστεί το BYBing (και να μην ανοίξει και ρουθούνι, ε!)
με φιλικη διαθεση παντα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.795
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π