AMBROSIA GRAIN-FREE DOG GROWTH CHICKEN & FRESH FISH


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δε μπορω να σου απαντησω, καθως το καθε σκυλι ειναι διαφορετικος οργανισμος. Εγω συμπερασματικα θα ελεγα οτι στον δικο μου δεν εκατσε καλα η Ambrosia, με κυριο χαρακτηριστικο την κακη αφομοιωση της τροφης, κατι που φαινοταν και στην ποσοτητα των κοπρανων και στα κιλα του κουταβιου.
 
  • Like
Reactions: PantelisCocker


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Το δικο μου κουταβι την βαρεθηκε σε λιγοτερο απο ενα μηνα.
Ωπα, ωπα σύντεκνε και βάστα δύο λεπτά. Ζητάω συγγνώμη από τους υπόλοιπους για το οφ τοπικ. @Haris Drazen, ή κάπου έχασα επεισόδια, ή κάτι χρωστάς...
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Ωπα, ωπα σύντεκνε και βάστα δύο λεπτά. Ζητάω συγγνώμη από τους υπόλοιπους για το οφ τοπικ. @Haris Drazen, ή κάπου έχασα επεισόδια, ή κάτι χρωστάς...
Όντως off topic...;)
Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει πάντως...:)
 


Μου συνέστησαν την Ambrosia για το κουτάβι-Westie, αρχικά σε συνδυασμό με κονσέρβα Hills και εν συνεχεία μόνη της.
Στην αρχή άφηνε αρκετή, μετά όμως την έτρωγε μάλλον ευχάριστα.
Σφιχτούτσικα κόπρανα, αλλά -μάλλον- αντιστρόφως ανάλογη "ποσότητα" από εκείνη, της τροφής που κατανάλωνε!
Με την ProPlan τα πάει πολύ καλύτερα (σφιχτότερα -και λιγότερα- κόπρανα).
Πάντως, έμεινα ευχαριστημένη με την Ambrosia, αλλά είναι -ακόμη- σχετικά δυσεύρετη και, μια που του αρέσει η ProPlan, δεν βρίσκω λόγο να τη διακόψω και να επανέλθω, προς το παρόν.
 




PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Εμείς πάντως μετά από 6 μήνες ambrosia, πάμε για αλλαγή. Ο μικρός έχει φτάσει 12 κιλά, έχει αναπτυχθεί καλά και το τρίχωμά του καλό, αλλά πολλά κακά, βρωμερά κακά και όχι πάντα σφιχτά. Επίσης η αναπνοή του δεν είναι και ό,τι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί και αυτό για κουτάβι δεν είναι και πολύ καλό... Επίσης αυτό που είδα εγώ είναι ότι ακόμα και βάσει της προτεινόμενης δοσολογίας να πας, είναι πολύ μεγάλη η ποσότητα που απαιτείται με αποτέλεσμα για ένα κουτάβι να αγοράζω 15κιλα σχεδόν κάθε μήνα!
Σκέφτομαι να πάω σε κάτι πιο οικονομικό και να δοκιμάσουμε και μία αλλαγή... Είμαι μεταξύ Belcando, Happy Dog, Naturea και Josera... Τί λέτε; Επίσης τί διαφορά έχουν οι junior από τις puppy; Ο δικός μου όπως προανέφερα είναι 6 μηνών. Πρέπει να περάσει στη junior ή μένουμε στην puppy μέχρι να κλείσει χρόνο;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Εγω μονο naturea naturals puppy (αυτη με το λίγο ρύζι οχι την Grain free, 58,5 ευρω τα 12 κιλά) εχω δοκιμασει, μια χαρα μας εκατσε, πολυ ικανοποιημένοι σε όλα, αλλα ειναι και πως θα ταιριαξει στο καθε σκυλακι. Αλλα γενικα να πας απο Αmbrosia Grain Free σε Josera ή happy Dog δε θα το εκανα, έχουν μέσα τευτλα, καλαμπόκια,καλαμποκαλευρα, ρύζι μου φαίνεται οτι πεφτεις πολυ ποιότητα. Και το καλαμποκι δε ξέρω εγω το αποφευγω και στον προηγούμενο και σε αυτον τον σκύλο μου, δε καθισε καλα. Kαι τα τευτλα δε προσφερουν κατι, υδατανθρακες, ζαχαρα. Πήγαινε τουλάχιστον σε μια Low grain χωρις πληθωρα δημητριακών.

Για την αναπνοη τωρα μπορεί να φταιει και η αλλαγη δοντιών, ειναι σε τετοια ηλικια είπες. Εχω παρατηρησει οτι μέρες που πεφτουν δόντια όσο να ναι εχει μια λιγο παραξενη οσμη.
 
Last edited:


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Έχεις δίκιο για την ποιότητα, απλώς είναι λίγο ασύμφορη ρε γαμώτο... 65 ευρώ το μήνα για 12 κιλά σκύλο... Όταν φτάσει τα 18 πού θα φτάσουμε; Στην προηγούμενη σκυλίτσα μου που ήταν 35 κιλά δε μου έβγαινε πάνω από 80 ευρώ το μήνα και της έδινα και Acana... Άλλες εποχές τότε...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Έχεις δίκιο για την ποιότητα, απλώς είναι λίγο ασύμφορη ρε γαμώτο... 65 ευρώ το μήνα για 12 κιλά σκύλο... Όταν φτάσει τα 18 πού θα φτάσουμε; Στην προηγούμενη σκυλίτσα μου που ήταν 35 κιλά δε μου έβγαινε πάνω από 80 ευρώ το μήνα και της έδινα και Acana... Άλλες εποχές τότε...
Μου φαινεται λιγος ο καιρος. Εγω δινω naturea, για 14 κιλα σε ηλικια 5 μηνων βγαινει περιπου 320 γραμμαρια. Βγαινει 40 μερες περιπου το τσουβαλι. Γενικα οταν μεγαλωνουν δεν αυξανει η τροφη αν προσεξεις στα feeding chart. Ισως το αντιθετο. Γιατι ως κουταβια εχουν μεγαλύτερη αναγκη τροφης επειδη αυξανονται γρηγορα. π.χ. δες το διαγραμμα της δικης μου τροφης. Ειτε ειναι 10 κιλα στους 4 μηνες ειτε 20 κιλα στους 12 βγαινει το ιδιο. Και σε άλλες τροφές το ιδιο ψιλοσυμβαίνει. Μη φανταστεις οτι θα φτασει να τρωει ποτε τεραστιες ποσοτητες, ειδικά το δικό σου, που είναι μικρομεσαίου τελικου μεγεθους.

Επίσης βεβαιωσου οτι δινεις σωστη ποσοτητα, πολλες τροφες γραφουν ποσοτητα ανα κιλα τελικου αναμενόμενου βαρους, και συχνα μπερδευεται ο κοσμος.
 

Attachments

Last edited:
  • Like
Reactions: PantelisCocker


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Μου φαινεται λιγος ο καιρος. Εγω δινω naturea, για 14 κιλα σε ηλικια 5 μηνων βγαινει περιπου 320 γραμμαρια. Βγαινει 40 μερες περιπου το τσουβαλι. Γενικα οταν μεγαλωνουν δεν αυξανει η τροφη αν προσεξεις στα feeding chart. Ισως το αντιθετο. Γιατι ως κουταβια εχουν μεγαλύτερη αναγκη τροφης επειδη αυξανονται γρηγορα. π.χ. δες το διαγραμμα της δικης μου τροφης. Ειτε ειναι 10 κιλα στους 4 μηνες ειτε 20 κιλα στους 12 βγαινει το ιδιο. Και σε άλλες τροφές το ιδιο ψιλοσυμβαίνει. Μη φανταστεις οτι θα φτασει να τρωει ποτε τεραστιες ποσοτητες, ειδικά το δικό σου, που είναι μικρομεσαίου τελικου μεγεθους.

Επίσης βεβαιωσου οτι δινεις σωστη ποσοτητα, πολλες τροφες γραφουν ποσοτητα ανα κιλα τελικου αναμενόμενου βαρους, και συχνα μπερδευεται ο κοσμος.
Ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω! Λέω να δοκιμάσω με τον μικρό μου τη Belcando γιατί με την προηγούμενη σκυλίτσα μου που την έτρωγε για ένα διάστημα είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Ο μόνος λόγος που την είχα πάει στην Acana, ήταν γιατί μαδούσε πολύ γενικά με όλες τις τροφές και με την Pacifica είχαμε δει μια μικρή βελτίωση.
 


PantelisCocker

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2016
86
68
40
Γυρίσαμε σε Belcando. Δεύτερη μέρα σήμερα, ανακατεμένη με την παλιά, αλλά μου φαίνεται θα έχουμε πρόβλημα. Μου κάνει διάρροιες γαμώτο...
 
  • Like
Reactions: DORIS


kalantz

New Member
13 Οκτωβρίου 2022
1
0
49
Καλημέρα

Καινούργιος στο forum. Σας βρήκα ψάχνοντας πληροφορίες για την Ambrosia όντας αρκετά προβληματισμένος με τη συγκεκριμένη μάρκα και θέλοντας να μοιραστώ την προσωπική μου εμπειρία.

Ο Λεωνίδας (ο σκύλος μου) είναι ένα Griffon 5 ετών και για αρκετά χρόνια μέχρι περίπου και τo πρώτο τρίμηνο του 2022 του έδινα την καναδική Nutram (γυρω στα 60€/11,4kg), την οποία εισήγαγε το PetCity και θεωρείται μια από τις πολύ καλές Grain Free τροφές. Γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την συγκεκριμένη τροφή, την έτρωγε πάντα με ευχαρίστηση, τα κόπρανά του, το τρίχωμά του, η μυρωδιά του και γενικότερα η υγεία του έδειχναν αψογα. Μέχρι που το PetCity σταμάτησε να την εισάγει.

Σε αναζήτηση νέας Grain Free τροφής με γνώμονα το όσο γίνεται πιο χαμηλό κόστος, αλλά έχοντας διαβάσει και κάποιες θετικές αξιολογήσεις, κατέληξα στην Ambrosia και συγκεκριμένα στον κωδικό Chicken & Veggies. Από τις πρώτες κιόλας μέρες με τη νέα τροφή, το σκυλί άρχισε να μυρίζει πολύ άσχημα, τόσο στο σώμα του, όσο και στην αναπνοή του. Αρχικά δεν το συνδύασα με τη νέα τροφή. Προβληματιστηκα όμως. Πήγαμε μέχρι και στο γιατρό για εξετάσεις (ο οποίος γνωρίζοντας τον Λεωνίδα καλά, αμέσως σχολίασε το έντονο "φαινόμενο"), αλλά δεν βρέθηκε κάτι που να δικαιολογεί την τόσο άσχημη μυρωδιά.

Συνέχισα να του δίνω Ambrosia για διάστημα περίπου 8 μηνών. Η μυρωδιά, ακόμα και το καλοκαίρι που τα παράθυρα του σπιτιού ήταν μονίμως ανοικτά, παρέμενε έντονη. Μέχρι που πριν μερικές μέρες αποφάσισα να πάω σε Acana Adult (Κοτόπουλο), την οποία ήθελα να αποφύγω όλα αυτά τα χρόνια λόγω κόστους. Ξεκίνησα να του τη δίνω αμέσως ανακατεμένη με την Ambrosia. Αρχικά περισσότερη Ambrosia - λιγότερη Acana για να συνηθίσει στην αλλαγή. Σταδιακά άρχισα να παρατηρώ πως η μυρωδιά άρχισε να υποχωρεί. Τώρα είμαστε στο 50%-50% μέχρι να τελειώσει η Ambrosia, και η μυρωδιά έχει υποχωρήσει πλήρως.

Πλέον έχω βεβαιωθεί 100% πως έφταιγε η Ambrosia. Επίσης έχοντας δει πολλές ποιότητες τροφών στη ζωή μου (ως ιδιοκτήτης PetShop στο παρελθόν), δεν μου φάνηκε ποτέ ιδιαίτερα ποιοτική, τόσο σε εμφάνιση, όσο και σε υφή. Δεν ξέρω αν το προβλημα ήταν ο συγκεκριμένος κωδικός που περιέχει αυξημένη ποσότητα λαχανικών, αλλά δεν θα πειραματιζόμουν ξανά, ούτε με άλλο κωδικό απ' τη συγκεκριμένη μάρκα.

Επίσης, από οικονομικής απόψεως, δεν είναι και τόσο φθηνή όσο φαίνεται. Και εξηγούμαι:
Ο Λεωνίδας (παίζει μεταξύ 22-24kg), με τη Nutram έπρεπε να τρώει γύρω στα 200gr/ημέρα. Με την Ambrosia αντίστοιχα έπρεπε να τρώει γύρω στα 300gr/ημέρα. Tα 11,6 κιλά της Nutram κρατούσαν γύρω στις 60 μέρες (200gr/ημέρα) ενώ το 12κιλο της Ambrosia κρατούσε περίπου 40 μέρες (300gr/ημέρα). Πρακτικά η Nutram μου κόστιζε 1€/ημέρα (60€/60ημέρες), ενώ η Ambrosia μου κοστίζε 1,4€/ημέρα (56€/40μέρες), 40% πιο ακριβά από τη Nutram. Η Acana που πάλι προτείνει γύρω στα 200gr/ημέρα και λογικά θα βγάλει 60 μέρες θα μου κοστίζει 1.29€/ημέρα (77,5€/60μέρες), πάλι πιο φθηνά από την δήθεν "οικονομική" Ambrosia. Οι υπολογισμοί είναι χονδρικοί αλλά πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

Καλό είναι λοιπόν να μην συγκρίνουμε μόνο τις τιμές στις συσκευασίες αντίστοιχων κιλών, αλλά να διαβάζουμε και τους πίνακες με τις διατροφικές οδηγίες. Η Ambrosia είναι τελικά και πιο ακριβή σε σύγκριση με τις -κατά κοινή ομολογία- καλύτερες τροφές της αγοράς, αλλά και αμφιβόλου ποιότητας (κατ' εμέ).
 


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
359
246
dog-place.blogspot.com
παλια εδινα εναλλαξ ambrosia και naturea στα δικα μου και δεν ειχαμε θεμα. τους τελευταιους 9 μηνες δινω μαγειρευτο κι εχουν τριχωμα βελουδο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.603
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3