ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε εμεις και τα σκυλακια μας! Δημιουργησα αυτο το θεμα σχετικα με ενα προβλημα που εχει η Αριουλα μου στο συκωτι το οποιο το ανακαλυψα προ 2μηνου απο προληπτικες εξετασεις. Για μια συντομη περιγραφη λοιπον, το σκυλακι μου ειναι 8 ετων και 9 μηνων, το εχω στην κατοχη μου 1,5 χρονο, πριν απο αυτο το ειχε η γιαγια μου για κανα χρονο και απο την ηλικια των 6 και πριν δυστηχως δεν ξερω ουτε που βρισκοταν ουτε αν ειχε ιδιοκτητες. Πριν 2 μηνες λοιπον πηγα στον γιατρο για να κανω τον ετησιο ελεγχο καλαζαρ ( ο οποιος ηταν αρνητικος). Μαζι με αυτο εκανα και μια γενικη αιματος ( που βγηκε πολυ καλη) και ο γιατρος μου συστησε και βιοχημικη λογω ηλικιας. Φυσικα και συμφωνησα μιας και θα ηταν η πρωτη φορα που θα της εκανα και ηθελα να δω που βρισκεται. Ολες οι τιμες ηταν πολυ καλες περα απο την Sgpt- Alt που με οριο το 90 ηταν 656. Ο γιατρος με πηρε κατευθειαν και μου ειπε να παω για υπερηχο. Μου ειπε οτι στην καλυτερη περιπτωση συζηταμε για καποια αντιδραση του συκωτιου λογω διατροφης χωρις να δειξει κατι ο υπερηχος αλλιως για κανα καρκινακι. Στον υπερηχο που καναμε δυστηχως φανηκαν περιμετρικες αλλοιωσεις στο συκωτι και ο γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει καποιο νοημα το χειρουργειο ( γιατι επειδη ειναι περιμετρικα προφανως δεν μπορει να το αφαιρεσει ολο) ουτε υπαρχει λογος να κανουμε βιοψια καθως θα ταλαιπωρηθει το ζωο και ειτε καλοηθεια βγει ειτε κακοηθεια ο τροπος αντιμετωπισης ειναι ο ιδιος οποτε αν την κανω την βιοψια θα ειναι για να μαθω εγω και μονο τι ειναι χωρις καποιο αλλο οφελος. Μου ειπε επισης οτι πολλα σκυλακια αναρρωνουν εντελως με συντηριτικη θεραπεια και διατροφη και με εστειλε σπιτι με ενα συμπληρωμα διατροφης για το συκωτι( hepatiale forte) και ειδικη κλινικη διαιτια (ειτε l/d hills ειτε hepatic). Δοκιμασα για καποιες μερες την hills ομως το σκυλακι μου δεν την ηθελε με τιποτα εμενε εντελως νηστικο και δεν μπορουσα να βλεπω το μπαλακι μου νωχελικο και στεναχωρημενο. Πηρα λοιπον τον γιατρο τον ενημερωσα και μου ειπε να ξεκινησω Brit Care Sensitive που ειναι αρκετα light και ελαφρυα (βεβαια δεν ειναι ειδικη για συκωτι) αλλα εχουν δει αρκετα ζωακια να πηγαινουν καλα και με αυτη. Την εδινα λοιπον ανελλιπως καθε μερα χωρις να τρωει τιποτα αλλο και παιρνοντας το συμπληρωμα για 2 μηνες και παω στον γιατρο πιο αισιοδοξη απο ποτε. Στον επανελεγχο του υπερηχογραφηματος μου ειπε οτι βλεπει ενα κομματι να πηγαινει καλυτερα και ενα χειροτερα και οτι σε γενικες γραμμες το βλεπει καλυτερα. Την επομενη μερα ομως που βγηκαν οι βιοχημικες παροτι η alt ειχε πεσει απο 656 στο 499 η sap εμφανιζεται 2566 ενω πριν 2 μηνες ηταν μολις 49 και μεσα στα ορια. Μου συστησε να της ξεκινησω prenozol κορτιζονη των 5 μισο πρωι μισο βραδυ μονο κλινικη τροφη για το συκωτι να συνεχισω το συμπληρωμα και επανελεγχο σε 1 μηνα. Και ιδου οι αποριες μου. 1) πως γινεται να υπηρχε τετοια αυξηση σε περιοδο 2 μηνων ενω εδινα συμπληρωμα και ειδικο φαι. 2) οι εξετασεις του ηταν σχετικα καλυτερες πριν παρει οποιοδηποτε φαρμακο (δεν λεω οτι η alt 656 ειναι καλη αλλα και alt ανεβασμενη και sap ειδικα τοσο μου φαινεται χειροτερα.) 2) υπαρχει καποια περιπτωση να εγινε κατι λαθος με την τελευταια εξεταση π.χ επειδη το ζωο ετρεμε και φοβοταν και δυσκολευοταν να πιασει φλεβα να εγινε εκει κανα περιεργο? 4) εχει κανεις παρομοια εμπειρια με τροφη της brit η αυτο το συμπληρωμα? Οποιαδηποτε σχετικη εμπειρια η αποψη θα με βοηθησει πολυ. Εννοειται ετοιμαζομαι να παω και σε αλλον γιατρο για γνωμη. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και ελπιζω να μην σας κουρασα με το κατεβατο μου!!
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλή σου μέρα.

Εύχομαι περαστικά στο σκυλάκι σου και αγύριστα. Δυστυχώς δεν μπορώ να λύσω τις περισσότερες απορίες σου (μιας και δεν μου έχει τύχει παρόμοιο περιστατικό), παρά μόνον 2 συν μια συμβουλή :)

Έχω ταΐσει την συγκεκριμένη τροφή της Brit σε σκυλιά μου (και άλλους κωδικούς της ίδιας εταιρίας επίσης). Για τα σκυλιά μου δεν ήταν ΌΤΙ καλύτερο έδωσα ποτέ, όμως, ήμουν αρκετά ευχαριστημένη. Βέβαια, δεν υπήρχε κάποιο σοβαρό θέμα υγείας, θα έλεγα πως είναι αξιόλογη τροφή αλλά σίγουρα έχεις και άλλες εξίσου καλές και ακόμα καλύτερες επιλογές. Θα επέμενα με τροφή ειδική για την περίπτωση σας, αντί για sensitive.

Τώρα για την πιθανότητα να έγινε λάθος στην εξέταση, προσωπικά αμφιβάλλω. Ναι μπορεί να συμβεί (έχω ακούσει κάτι τέτοιο για άνθρωπο), αλλά οι πιθανότητες είναι ελάχιστες. Τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν μπορώ να σου τα απαντήσω.

Μια συμβουλή, μόνο. Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον κτηνίατρο σου και πόσο εμπιστοσύνη έχεις. Πάντως, όταν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα, καλό είναι να παίρνουμε γνώμη και από δεύτερο και τρίτο κ.ο.κ. επαγγελματία. Κάποιον που θα μας δώσει σίγουρη απάντηση για το πρόβλημα, αλλά και την θεραπεία του. Για αυτό, πάρε τις εξετάσεις "παραμάσχαλα" και βρες κάποιους καλούς γιατρούς στην περιοχή σου, να πάρεις και άλλες γνώμες, πριν κάνεις το οτιδήποτε.

Ενημέρωσε μας, αν θέλεις, για την εξέλιξη και σου εύχομαι ολόψυχα να λυθεί το πρόβλημα, σύντομα!
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Μπορώ να σου πω για το:
2) υπαρχει καποια περιπτωση να εγινε κατι λαθος με την τελευταια εξεταση π.χ επειδη το ζωο ετρεμε και φοβοταν και δυσκολευοταν να πιασει φλεβα να εγινε εκει κανα περιεργο?

Nαι, υπάρχει περίπτωση. Σηκωμένες τιμές σε συκώτι παρουσιάζουν τα σκυλιά για πολλούς λόγους, ένας εκ των οποίων και το σοκ (π.χ. σκυλιά χτυπημένα).
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Orpheas

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2017
87
150
Uppsala/Sweden
@Sofouli
"Μια συμβουλή, μόνο. Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τον κτηνίατρο σου και πόσο εμπιστοσύνη έχεις. Πάντως, όταν πρόκειται για σοβαρό πρόβλημα, καλό είναι να παίρνουμε γνώμη και από δεύτερο και τρίτο κ.ο.κ. επαγγελματία. Κάποιον που θα μας δώσει σίγουρη απάντηση για το πρόβλημα, αλλά και την θεραπεία του. Για αυτό, πάρε τις εξετάσεις "παραμάσχαλα" και βρες κάποιους καλούς γιατρούς στην περιοχή σου, να πάρεις και άλλες γνώμες, πριν κάνεις το οτιδήποτε."

Συμφωνώ απολύτος με το παραπάνω!!! Έτσι πρέπει να ενεργούμε σε σοβαρά περιστατικά πριν προχωρήσουμε σε παραπέρα ενέργειες!!!
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Γεια σας και παλι και σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας. Με τον γιατρο μου εχω λιγο περιεργη σχεση. Βασικα απλα το σκυλακι πηγαινε εκει απο οταν ηταν με την γιαγια μου και παρεμενεινε. Δεν μπορω να πω οτι ειμαι δυσαρεστημενη μαζι της ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση σιγουρα θα αναζητησω και αλλη γνωμη.Σχετικα με την brit πριν δωσω τη Sensitive της εδινα την senior με την οποια ημουν αρκετα ευχαριστημενη. Την ετρωγε με πολυ ορεξη και γενικα την εβλεπα πιο χαρουμενη απο ποτε εκεινη την περιοδο. Δυστηχως ομως λογω του ιστορικου του παιδιου που δεν το γνωριζω δεν ξερω αν προυπηρχε προβλημα στο συκωτι η οχι. Σχετικα με την εξεταση που αναφερω δεν θα το σκεφτομουν αν δεν μου φαινοταν τοσο εξωφρενικη η αυξηση σε 2 μηνες (απο 49 sap 2566) συν οτι τον εβλεπα να τρυπαει το πισω ποδι να προσπαθει να πιασει φλεβα το σκυλακι να χτυπιεται, εν τελει να μην πιανει και να πηγαινει στο μπροστα. Και επειδη και οι 2 τιμες που τσεκαρε ηταν πολυ υψηλες και δεν κοιταξε κατι αλλο εκει εξεταζω την περιπτωση μηπως εγινε καποιο λαθος. Σκεφτομουν στον αλλο γιατρο που θα παω για να τις δει να ζητησω επαναληπτικη για αυτες τις 2 τιμες για να ειμαι σιγουρη. Εννοειται θα σας ενημερωνω! Ευχαριστω πολυ και παλι για τις απαντησεις και για τον χρονο σας.
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπερα και παλι απο μενα. Επισκεφθηκα λοιπον και δευτερο γιατρο για το θεμα του συκωτιου και σας παραθετω τα παρακατω. 1) πρωτος γιατρος που την κοιταξε λεει οτι δεν αποκλειει την περιπτωση κακοηθειας, δευτερος γιατρος μου λεει οτι δεν πιστευει οτι ειναι καρκινος αλλα μια φλεγμονη του συκωτιου. Μου λεει οτι σε περιπτωση καρκινου δεν θα ειχε πεσει η alt και να μην με απασχολει τοσο η sap που ανεβηκε. 2) Πρωτος γιατρος του λεω υπαρχει περιπτωση η sap να ανεβηκε επειδη τρομοκρατηθηκε το ζωντανο? Μου απανταει κατηγορηματικα οχι. Δευτερος γιατρος στην ιδια ερωτηση, μου λεει ναι μπορει να εγινε. Αφου στον 2ο γιατρο εδειξα ολες τις αιματολογικες και τους υπερηχους ( που δεν μπορεσε να δει καθως ηταν κουνημενοι και μου ειπε οτι δεν υπαρχει εκθεση απο κατω) μου εκανε συσταση να παω να κανω εναν υπερηχο σε μια κλινικη και να κανω εξεταση χολικων οξεων (την οποια ο πρωτος γιατρος δεν μου συστησε καν-= δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο αυτο απλα αναφερω ολα τα γεγονοτα). Τελος και οι 2 συμφωνουν με την αγωγη η οποια ειναι prenozol των 5 πρωι βραδυ LD hills τροφη ,συμπληρωμα hepatiale και επαναξεταση σε 30 μερες! Αυτα απο μενα. Τι πιστευετε να παρω και μια 3η γνωμη τωρα η να περιμενω για την επομενη επανεξεταση??? Ευχαριστω για τον χρονο σας!!
 




Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Καλησπερα και παλι. Ελπιζω να ειστε εσεις και τα σκυλακια σας ολοι καλα! Εχω νεα απο τον γιατρο που ειναι πολυ δυσαρεστα. Παροτι ακολουθησα αυστηρα τις εντολες του γιατρου και εδινα καθε μερα κλινικη διατροφη, φαρμακο και κορτιζονη πρωι- βραδυ οι επαναληπτικες εξετασεις που βγηκαν χθες εδειξαν επιπλεον αυξηση των τιμων φωσφαταση απο 2566-7263 και alt απο 499-700. Ο γιατρος μου ειπε οτι μιλαμε για κακοηθη νεοπλασια πλεον και ηπατικη ανεπαρκεια και οτι δεν μπορει να γινει τιποτα απο μεριας μου, το μονο που μπορω να κανω ειναι να συνεχισω αυτα που δινω και οτι το προσδοκιμο ζωης πλεον ειναι γυρω στον 1 χρονο. Η αληθεια ειναι οτι το σκυλακι μου συγκριτικα με πριν λιγο καιρο εχει πεσει λιγο σε διαθεση ( χωρις ομως να μην ειναι καλη η ποιοτητα της ζωης του) και αυτο που με ανησυχησε (αλλα ο γιατρος δεν φανηκε να ανησυχησε καθολου) ειναι που μολις σε 3 μηνες εχασε ενα κιλο. Παλαιοτερα της ειχα κανει διαιτα για ενα χρονο για να χασει 800 γραμμαρια και τωρα σε 3 μηνες χωρις διαιτα να χανει ενα κιλο μου φαινεται πολυ. Βεβαια η αληθεια ειναι οτι δεν τρωει αυτη την τροφη με ιδιαιτερη ορεξη και γενικα ενω θελει να φαει (κανονικο φαι) την τροφη της δεν τη τρωει ολοκληρη. Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι 1) σκεφτομαι να παω και σε ενα αλλο εργαστηριο και να επαναλαβω τις εξετασεις( δεν ειναι οτι πιστευω οτι θα εχει καποια μεγαλη διαφορα η οτιδηποτε) απλα θελω να αποκλεισω την περιπτωση λαθους εργαστηριου. 2) σκεφτομαι με τις νεες εξετασεις να παω και σε αλλον γιατρο να δω αν εχει κατι να μου προτεινει. Η γιατρος μου λεει οτι δεν μπορει να γινει χειρουργειο η καποια θεραπεια και οτι η βιοψια θα γινει μονο αν θελω εγω να μαθω τι τυπους καρκινου ειναι και την εξελιξη του χωρις να μπορω να προσφερω καποια ουσιαστικη βοηθεια στο ζωο. Αν ξερει καποιος οτιδηποτε που θα μπορουσε να βοηθησει την κατασταση μου θα ημου ευγνωμον. Ευχαριστω εκ των προτερων.
 


Athinakio

Active Member
15 Φεβρουαρίου 2017
25
3
33
Επισης εαν καποιος εχει να μου συστησει καποιον καλο γιατρο για τετοιες περιπτωσεις θα με βοηθουσε πολυ γιατι δυστηχως δεν ξερω και πολλους κτηνιατρους.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3