Barf vs Ξηρά τροφή..??


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Berna Φυσικά και το παράδειγμα με τα βατόμουρα από το Έβερεστ ήταν υπερβολικό. Στην ουσία άλλο ήθελα να καυτηριασω το οποίο το γράφω στο τέλος του παραδείγματος.
Για την κατάσταση της υγείας του σκύλου μου δεν βγάζω τα συμπεράσματα από το λαμπερό τρίχωμα και την ενέργεια που εχει, αλλά από τις εξετάσεις που κατά καιρούς γίνονται.
Όσο για το αν μαδάει φυσικά και μαδάει αλλά μόνο τις περιόδους που αλλάζει τρίχωμα. Αυτό οφείλεται κατά κύριο λόγο στην διατροφή. Παλιότερα μαδούσε όλο το χρόνο. Πάντως όπου να ναι θα αρχίσει να μαδάει και τότε πίστεψε με ένα απλό καθημερινό χτένισμα δεν κάνει τίποτα. Το μόνο αποτελεσματικό είναι καθημερινο χτένισμα με τα δάκτυλα στην βολτα όπου βγάζει ποοολυ τρίχα.
 
  • Like
Reactions: noni_papa


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Αμαν με αυτόν τον σκύλο στη φύση. Σκύλος χωρίς ανθρωπο δεν θα υπήρχε, και ο λύκος στη φύση ζει 6 χρόνια κατά μέσο όρο.
Φαντάσου πόσο θα ζούσε αν έτρωγε συμπυκνωμένο αλεύρι...εχμ κροκέτες ! :)

O λύκος στη φύση μπορεί να ζει 6 χρόνια, οχι γιατί είναι κακής ποιότητας η τροφή που τρώει (εμπιστεύομαι τη φύση περισσότερο απο τον άνθρωπο), αλλά γιατί έχει να αντιμετωπίσει ασθένειες, τραυματισμούς, έλλειψη τροφής πολλές φορές, ανταγωνισμό, ανθρώπους, κλπ, κλπ.
Οπότε η σύγκριση όσο αφορά το προσδόκιμο ζωής μεταξύ σκύλου και λύκου, δεν μπορεί να γίνει αμιγώς εξετάζοντας την διατροφή του.

Εξάλλου λύκοι σε αιχμαλωσία ζούν πολύ περισσότερο απο τα 6 χρόνια, εξακολουθώντας να τρώνε αυτό που θέλει η φύση τους κι οχι κροκέτες.Αυτό που έχει εξαλειφτεί και τους βοηθάει να ζήσουν περισσότερο, είναι όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες που προανέφερα.
 
  • Like
Reactions: Elrandir


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μπορεις να δωσεις μερικα παραδειγματα "superfoods" που τα θεωρεις φυσιολογικα/αποδεκτα; Δε ζηταω να γραψεις ολο το βιβλιο προφανως :D 5-6 πραγματα που ο @manolo θεωρεις οτι θα τα εβρισκε υπερβολες
Στο βιβλίο δεν τα ονομάζουν "superfoods" αλλά "functional foods". Εγώ πχ δίνω: blueberries, λάδι καρύδας, λάδι σωλομού, κουρκουμά, σπιρουλίνα. Ο λόγος που τα δίνω είναι κυρίως το θέμα αρθρίτιδας του σκύλου μου, ο οποίος είχε προβλήματα και πριν χτυπηθεί από αυτοκίνητο πριν 1.5 χρόνο. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι κινείται μια χαρά και καλύτερα από πολλά σκυλιά που έχουν πολύ μικρότερο πρόβλημα απ' αυτόν. Ο άλλος λόγος που δίνω είναι οι αντιοξειδωτικά. Δεν δίνω τίποτα φάρμακα (αντιφλεγμονώδη κλπ).

Φαντάσου πόσο θα ζούσε αν έτρωγε συμπυκνωμένο αλεύρι...εχμ κροκέτες ! :)

O λύκος στη φύση μπορεί να ζει 6 χρόνια, οχι γιατί είναι κακής ποιότητας η τροφή που τρώει (εμπιστεύομαι τη φύση περισσότερο απο τον άνθρωπο), αλλά γιατί έχει να αντιμετωπίσει ασθένειες, τραυματισμούς, έλλειψη τροφής πολλές φορές, ανταγωνισμό, ανθρώπους, κλπ, κλπ.
Οπότε η σύγκριση όσο αφορά το προσδόκιμο ζωής μεταξύ σκύλου και λύκου, δεν μπορεί να γίνει αμιγώς εξετάζοντας την διατροφή του.

Εξάλλου λύκοι σε αιχμαλωσία ζούν πολύ περισσότερο απο τα 6 χρόνια, εξακολουθώντας να τρώνε αυτό που θέλει η φύση τους κι οχι κροκέτες.Αυτό που έχει εξαλειφτεί και τους βοηθάει να ζήσουν περισσότερο, είναι όλοι οι υπόλοιποι παράγοντες που προανέφερα.
Εδώ δεν είναι το θέμα κροκετών αλλά των "superfoods" που ο λύκος δεν τα τρώει στη φύση.
Το γενετικό υλικό που έχουν σήμερα οι λύκοι, όπου και να ζουν, είναι μακράν καλύτερο και πιο υγιές από το γενετικό υλικό των σκύλων μας, ειδικά κάποιων φιλών. Δεν θα μπω στη συγκεκριμένη συζήτηση. Για μένα σκύλος και λύκος δεν έχουν καμία σχέση μιας και οι λύκοι σπανίως αρρωσταίνουν από τις αρρώστιες που μαστιζουν τα σκυλιά μας σήμερα. Και επειδή η επιστήμη δείχνει πως η διατροφή παίζει ένα μεγάλο ρόλο στην ποιότητα και τη διάρκεια της ζωής και ακόμα πως θα συμπεριφερθούν τα γονίδια ενός οργανισμού, και θα δείξει στο μέλλον και πολλά περισσότερα, για μένα είναι πολύ σημαντικό κομμάτι φροντίδας του σκύλου μου τον οποίο θα ήθελα να έχω δίπλα μου όσο περισσότερο γίνεται...
 
  • Like
Reactions: noni_papa


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Αν κι ειμαι υπερ της μπαρφ. ψαχνομαι για τον γεροαλπεν καιρο.. θα ηθελα να σχολιασω πεντε πραγματα γιατι νομιζω οτι πολλες φορες αρκετοι απο εμας στην προσπαθεια μας για το καλυτερο των σκυλιων μας ανοιγουμε ενα τσουβαλι κι τα τσουβαλιαζουμε ολα...

@Lamprini4pet θα σχολιασω το δικο σου, χωρις καθολου υφος, απλα την γνωμη μου σου λεω , (γιατι πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγείται)

Ολοι οι κτηνιατροι μου φορτωναν το σκυλι με πανακριβες ξηρες τροφες ειδικες για γαστρεντεριτιδα και ειχα φτασει στο σημειο να δινω 80 ευρω για το 12 κιλο που αντεχε 22 μερες . 1ον υπαρχουν κι πιο φθηνες. 2ον προβιοτικα ειχες δοκιμασει?3ον δεν στις φορτωναν ..τις αγοραζες... ο γιατρος μου μου ειπε για ΗΑ, του ειπα οκ θα δω τι θα κανω.. κι ψαχτηκα κι βρηκα αλλη. Θελω να σου πω οτι επειδη προτεινει καποια ο γιατρος δεν παει να πει οτι πρεπει να την παρεις.. μπορεις να βρεις ''γεννοσιμη'' :)

Επειτα απο ψαξιμο και την βεβαιωση (τι εννοεις βεβαιωση?) της barfhome.gr το σκυλι μου πεταει και ειναι πιο υγιες απο ποτε απο την επομενη κι ολας μερα <--<< αυτο οσο κι αν θελω δεν μπορω να το πιστεψω. αντε το πολυ να σφηξαν τα κακακια Μαλιστα οι ανθρωποι ορκιστηκαν πως αν απο την επομενη μερα χρησης της τροφης Barf το σκυλι μου ξανακανει διαρροια θα μου επιστρεψουν τα χρηματα μου πισω. Φυσικα και δεν χρειαστηκε. Εκ τοτε ταιζω και τα 4 σκυλια μου Barf , μαλιστα το νεοτερο μελος 10 μηνων σημερα τρωει barf απο 3 μηνων και ειναι τελειος !

Ευτυχως που υπαρχει γιατι γλυτωσαμε απο πολλα εξοδα ιατρικων εξετασεων τα οποια πλεον επρεπε να ξεκινησουμε αξιας τουλαχιστον 500 ευρω . Οσοι δεν εχετε ταισει τα αγαπημενα σας τετραποδα ακομα barf δειτε το παρακατω link και θα καταλαβετε http://www.barfhome.gr/ofeli-barf/ Οι κτηνιατροι σιγα σιγα χανουν τις προμηθειες τους απο την πελατεια της ξηρας τροφης (επειδη εχω μαγαζι, θα σου πω το εξης... οι κτηνιατροι μας ματσουκωνουν στα φαρμακα.. οι τροφες κλαιν κερδος εχουν ετσι κι αλλιως... ειδικα κλινικες διαιτες..ειδικα στις ποσοτητες που αγοραζουν οι γιατροι) και αν σκεφτειτε ποσα χρηματα κερδιζουν απο τα προβληματα που προκαλουνται στα ζωα απο την ξηρα και τα εργαστηρια που σου χρεωνουν απιστευτα ποσα για εξετασεις . Ειδικα τα δερματολογικα προβληματα που προκαλουνται απο τις χημικες ξηρες τροφες εχουν κανει χρυσες δουλειες οι κτηνιατροι.
Εδω εχεις ανοιξει το τσουβαλακι κι τους εχεις βαλει ολους μεσα... δεν ξερω σε ποιους επεσες..εχω πεσει κι εγω σε κατι τομαρια με ολη την σημασια της λεξεως.. ωστοσο δεν ειναι τα πραγματα ετσι οπως τα λες . υπαρχουν εξερετοι επαγγελματιες στον χωρο τους

Προσωπικα προμηθευομαι την τροφη απο την Barfhome.gr η οποια χρησιμοποιει τις τροφες τις εταιριας Α & D NATURAL PET FOOD η οποια απ οτι δηλωνει ειναι οι εγκαταστασεις της ειναι υγειονομικα ελεγχομενες , χρησιμοποιει μεθοδους και διαδικασιες συμφωνα με τους οργανισμους ISO και ΗΑΑSP Πριν ανοιξω το μαγαζι δουλευα σε 3Pl τσιγαρων με ISO HAASP Κι ολα αυτα τα φουμαρα.. το βραδυ τα αρουρια καναν παρτυ.. κι ηταν τσιγαρα...οχι φαι μπορει η εταιρεια που λες να ειναι οι πιο καθαροι τους κοσμου... κι μαγκια τους που εχουν ISO μην ψαρωνεις ομως.. και ολα τα προιοντα φερουν ειδικο κωδικο αριθμο εγκρισης απο τη διευθυνση Αγροτικης και κτηνιατρικης πολιτικης του Υπουργειου Αγροτικης Αναπτυξης.
Προσωπικα επειδη κυκλοφορους πολλα σκευασματα και πολλοι παραγωγοι Barf τελευταια προτιμω αυτον με τα περισσοτερα πιστοποιητικα. Μαλιστα το FROZEN YOGURT που παιρνω απο τους ιδιους για τα σκυλουνια μου "4" στον αριθμο προερχεται το γαλα απο την εταιρεια ΟΛΥΜΠΟΣ
εχω διαβασει και επικινδυνα σκυεασματα που εχουν βγει στο εμποριο απο διαφορους επιτηδειους σε αυτους πολυ μεγαλη προσοχη... εχουν φυγει σκυλι σε μια εβδομαδα.. στην περιοχη μου εχουμε 4 περιστατικα εννοειτε πως οι ιδιοκτητες των σκυλων ακομα ισχυριζονται οτι δεν εφταιγε αυτη η γιαλατζι μπαρφ. Τουλαχιστον σε αυτο το σημειο προτιμησα να εχουν πιστοποιησεις.
Αν υποθέσουμε ότι η μπαρφ προσομοιώνει τη διατροφή στη φύση, που τα έβρισκε τα super foods ο σκύλος στη φύση;
@vrmode Απο το φαρμακειο του δασους κυρια μου... :) :) :)
 


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Να ρωτήσω και εγώ η άσχετη κάτι; Υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να αρίσει κανείς μπαρφ; Επίσης παίζουν ρόλο τα κιλά; Δηλαδή ενα μικρόσωμο μπορεί να αρχίσει μπαρφ ή μονο τα σχετικά μεγαλόσωμα;
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Να ρωτήσω και εγώ η άσχετη κάτι; Υπάρχει κατάλληλη ηλικία για να αρίσει κανείς μπαρφ; Επίσης παίζουν ρόλο τα κιλά; Δηλαδή ενα μικρόσωμο μπορεί να αρχίσει μπαρφ ή μονο τα σχετικά μεγαλόσωμα;
Το μεγεθος δεν παιζει ρολο.. τωρα για την ηλικια θα σε γελασω. εγω δεν θα εδινα παντως σε μωρο κουταβι. μετα τους 3-4 μηνες να εχει κανει το πρωτο γενικο ''Service'' εμβολεια κτλπ..
 
  • Like
Reactions: LactLove


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Το μεγεθος δεν παιζει ρολο.. τωρα για την ηλικια θα σε γελασω. εγω δεν θα εδινα παντως σε μωρο κουταβι. μετα τους 3-4 μηνες να εχει κανει το πρωτο γενικο ''Service'' εμβολεια κτλπ..
Αααα ωρια ευχαριστώ!! Να ρωτήσω κάτι άλλο; Επειδή δεν έχω χρόνο να μαγειρεύω αξίζει να της πάρω έτοιμη; Η καλύτερη κροκέτες όπως τώρα;
 






LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Barf μπορεί να ξεκινήσει όταν σταματήσει να πίνει γάλα :D Το μέγεθος δεν έχει καμία σχέση. Γιατί να πάρεις έτοιμη; Φτιάξε μόνη σου γεύματα.
Δυστυχώς δεν προλαβαίνω καθόλου να μαγειρέψω, και εγώ απ έξω τρωω τις περισσότερες μέρες γι αυτό ρώτησα αν αξίζει να πάρω έτοιμη η οχι
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Η barf εξ'ορισμού δεν μαγειρευεται. B.A.R.F. είναι τα αρχικά των λέξεων biologically appropriate raw food
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Βάλε στην αναζήτηση και ψάξε και διάβασε λιγάκι. Μέσα στο παρόν φόρουμ έχει πολύ, πολύ, πάρα πολύ υλικό για το συγκεκριμένο τρόπο διατροφής. Δεν έχει κανένα νόημα να το συζητήσουμε από την αρχή. Όταν λέμε ωμό, εννοούμε ωμό. Αυτό που λες εσύ δεν ονομάζεται barf. Μπορεί να είναι κάποιο είδος μικτής διατροφής, δεν ξέρω και τι ακριβώς εννοείς ούτε πως το έχεις στο μυαλό σου. Έχει αρκετά θέματα κάποια για αρχάριους και κάποια με λεπτομέρεια της λεπτομέρειας. Και σε καποια θέματα προτείνεται και βιβλιογραφία
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
@LactLove στην barf δινεις ωμο φαι στο σκυλο. Να σου πω το απλουστευμενο μοντελο που ακολουθουν οσοι ξεκινανε δειλα δειλα barf. Πας κρεοπωλειο και παιρνεις καμποσα κιλα πλαταρι και μπουτι κοτοπουλο και καποια γραμμαρια εντοσθια. (το καμποσα ειναι αναλογα το μεγεθος του σκυλου, οπως και το καποια για τα εντοσθια) και μετα ψωνιζεις και τα απαραιτητα λαχανικα. Τα λαχανικα τα βαζεις στο μπλεντερ να γινουν πολτος και ανακατευεις και λιγο λαδακι μεσα στο πολτο και μπορεις να τα βαλεις σε ενα ταπερ στο ψυγειο αν φτιαξεις ποσοτητα για μια βδομαδα. Το κρεας με τα εντοσθια το μεριδοποιεις σε σακουλακια polybag και μπαινει καταψυξη. Καθε μερα ξεπαγωνεις μια μεριδα απο βραδις και σερβιρεις το πρωι. οποτε τρωει κρεας+εντοσθια και πολτο και ειναι ολα ωμα. Χοντρικα αυτο ειναι η barf στο πιο απλουστευμενο μοντελο. Απο κει και περα μπορεις να βαλεις κι αλλες ποικιλιες κρεατων, οπως παπια,γαλοπουλα,μοσχαρι,αρνι,λαγο. Δεν Δινουμε ποτε χοιρινο ωμο!
Απο κει και περα δινουμε και τα λεγομενα υποκαταστατα η super foods τα οποια ειναι πολλα και καθενα με διαφορετικες ιδιοτητες αλλα σε γενικες γραμμες τα πιο κοινοτυπα ειναι ο κουρκουμας,λαδι καρυδας,κεφιρ,λιναροσπορο κοπανιστο, σποροι τσια,σουσαμι,γκοτζιμπερυ,μελι χανουκα, αλφα-αλφα food grade, και διατομικη γη food grade.
τωρα εχω ξεχασει σιγουρα μερικα, αλλα στο φορουμ εχει μεγαλη θεματολογια περι barf θα βρεις πολυ υλικο για διαβασμα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


LactLove

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
109
95
29
Θεσσαλονίκη
Αααα ωραια ευχαριστώ πολύ!!!! Για τις πληροφορίες λάδι καρύδας έχουμε πάντα στο σπίτι!!! Απ ότι διάβασα μπορείς να δώσεις και λάδι σολομου; Δίνω στην γάτα μου κάθε μέρα 2-3 φσιτ απο το μπουκαλάκι με σπρευ!!!
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Επίσης τα superfood δεν τα δίνεις όλα μαζί. Και αν θυμάμαι καλά, στην αρχή για λίγες μέρες δινεις μόνο κρέας, και μετά αρχίζεις να προσθέτεις ένα-ένα τα λοιπά υλικά (εντόσθια, διάφορα λαχανικά) αφήνοντας να περάσουν λίγες μέρες για να σιγουρευτείς ότι το καινούριο υλικό δεν πειράζει το σκύλο σου. Αν κάνω λάθος, να με διορθώσουν οι ειδικοί (y):)
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Παιδιά, ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Τι γνώμη έχετε για ξηρές τροφές συμπληρωματικές για BARF? Αυτές εδώ τις χρησιμοποιεί κάποιος? https://www.eshopkatoikidio.gr/ksira-trofi-belcando-mix-it-grain-free-b.a.r.f-3kgr.html
http://4pet.gr/el/trainer-fitness-3/1647-trainer-fitness-3-mini-adult-vegetal.html

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να τους δίνω ωμό κρέας και εντόσθια μαζί με τέτοια τροφή για να παίρνουν τα άλλα απαραίτητα στοιχεία.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Επίσης τα superfood δεν τα δίνεις όλα μαζί. Και αν θυμάμαι καλά, στην αρχή για λίγες μέρες δινεις μόνο κρέας, και μετά αρχίζεις να προσθέτεις ένα-ένα τα λοιπά υλικά (εντόσθια, διάφορα λαχανικά) αφήνοντας να περάσουν λίγες μέρες για να σιγουρευτείς ότι το καινούριο υλικό δεν πειράζει το σκύλο σου. Αν κάνω λάθος, να με διορθώσουν οι ειδικοί (y):)
Στην αρχη ξεκινας με κρεας, καλυτερα μπουτι που εχει πιο πολυ ψαχνο απο το πλαταρι. το δινεις σκετο...χωρις λαχανικα η εντοσθια..για 3-4 μερες...μετα προσθετεις σιγα σιγα λαχανικα 1-2 την φορα...πχ καροτο και κολοκυθακι η καροτο και λαχανο η καροτο και αντιδι η καροτο και μαρουλι και με τον καιρο δινεις εναλαξ λαχανικα η κρατας μια βαση και εμπλουτιζεις. αυτα για 3-5μερες παλι και μετα ενσωματωνεις και τα εντοσθια. Τελος τα superfoods, μια ποικιλια για 2-3 μερες μετα αλλη κτλπ. Ξερω ακουγεται μπακαλιστικο αλλα οσο θα δοκιμαζεις θα βρεις ενα μπουσουλα.
 


Giannis_Rottie

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2013
1.207
1.243
Brakhami,Athens,Greece
Η συγκεκριμενη με πρωτο συστατικο 43% πατατα, κοινως υδατανθρακα...εγω δεν θα την προτιμουσα. Η αλλη η belcando ου ειναι και grain free φαινεται καλυτερη επιλογη.
Αλλα καλυτερα να πει καποιος που να χει δοκιμασει και οχι απλα θεωρητικη προσεγγιση.
 
  • Like
Reactions: LactLove


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Παιδιά, ρωτάω εδώ για να μην ανοίγω καινούριο θέμα. Τι γνώμη έχετε για ξηρές τροφές συμπληρωματικές για BARF? Αυτές εδώ τις χρησιμοποιεί κάποιος? https://www.eshopkatoikidio.gr/ksira-trofi-belcando-mix-it-grain-free-b.a.r.f-3kgr.html
http://4pet.gr/el/trainer-fitness-3/1647-trainer-fitness-3-mini-adult-vegetal.html

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να τους δίνω ωμό κρέας και εντόσθια μαζί με τέτοια τροφή για να παίρνουν τα άλλα απαραίτητα στοιχεία.
H barf ειναι ολοκληρωμενη διατροφη.Εχει και βιταμινες και ιχνοστοιχεια.
Για ποιο λογο εφοσον του δινεις και φρεσκα λαχανικα να του δινεις και ξηρα λαχανικων?
Σκετη ζαχαρη ειναι ειναι ολες grain free και μη.
Ξεκινα μονο τη μπαρφ και μαζι με τα εντοσθια (5-10%)προσθεσε καποια λαχανικα (15-30%)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf