Καλησπέρα σας είμαι ο Μαξ (ΕΠ??? )


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
Είμαι ο Παναγιώτης. Εδώ και περίπου ένα μήνα μπήκε στη ζωή μας ο Μαξ σμαιλι (Σωλομοντια λύση το όνομα καθώς ο μεγάλος μου γιος ήθελε να τον βγάλουμε Μαξ και ο μικρός Σμαιλι) για συντομία Μαξ.
Ήμαστε 4 μηνών περίπου ύψος κοντά στους 50 πόντους και βάρος υπολογίζω περίπου 11-12 κιλά.
Μοιάζει πολύ με ΕΠ και προσωπικά μου θύμιζει πάρα πολύ τον Πύρρο του μέλους sea mol με μόνη διαφορά την ουρά. Η δική μας έχει περίπου τα 2/3 του κανονικού μήκους και δεν κάνει θυσσανο. Δεν έχει κοπεί έτσι γεννήθηκε αυτός και τα υπόλοιπα 8 από τα 10 αδέρφια του.
Το τρίχωμα μας έχει διπλό μανδύα με το εσωτερικό να είναι πιο "μαλακό" και το εξωτερικό πιο "σκληρό".
Σαν χαρακτήρας είναι πολύ ενεργητικός αν μπορούσε θα ήταν όλη την μέρα βόλτα. Του αρέσουν τα χάδια και η επαφή. Ακόμα δαγκώνουμε αρκετά (δοντάκια) και δεν ακούμε με την πρώτη. Τρελαινομαστε για παιχνίδι αλλά ενώ έχουμε όλα τα κλασσικά παιχνίδια σχοινιά, μπαλάκια κλπ το αγαπημένο είναι τα πλαστικά μεγάλα πλαστικά μπουκάλια, οπότε πρέπει συνέχει να τον προσέχω μην σχίσει κανένα και κοπεί.
Στην βόλτα σχετικά υπακούει και δεν τραβαει, μυρίζει συνέχει και παρατηρεί τα πάντα στο οπτικό και "ακουστικο" του πεδίο.
Με άλλα σκυλιά είμαστε φιλικοί και θέλουμε να παίξουμε εκτός από τα πολύ κινητικά και απότομα σκυλιά που είμαστε επιφυλακτική και μαζεμένοι.
Έχουμε ξεκινήσει λίγο εκπαίδευση κυρίως στη βόλτα και στην συμπεριφορά εντός του σπιτιού αλλά όχι πολύ έντονα (από τον επόμενο μήνα θα τον ζορίσω).
Ζημιές θα έλεγα ότι δεν έχει κάνει στο σπίτι γιατί μόνο 2 φορές που κάτι έκανε ουσιαστικά εφταιγα εγώ που τον είχα αφήσει αρκετή ώρα χωρίς κάποιο ερέθισμα και βαρέθηκε.
Τροφη ξεκινήσαμε με Meradog pure puppy αλλά την αλλάζω με josera γιατί η μισή είναι ρύζι.
Οποία συμβουλή ευπρόσδεκτη.
Καλώς σας βρήκα καλό Πάσχα με υγεία πάνω από όλα.


IMG_20170408_121453.jpg IMG_20170408_121456.jpg IMG_20170325_112410.jpg
 


ΤLilith

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2016
153
362
Αθήνα
Να τον χαίρεστε τον "γελαστό" σας Μάξ!! Να έχετε πολλές υπέροχες στιγμές μαζί :)
Α, και καλωσήρθατε :D
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Να τον χαίρεστε τον "γελαστό" σας Μάξ!! Να έχετε πολλές υπέροχες στιγμές μαζί :)
Α, και καλωσήρθατε :D
Καλώς σας βρήκαμε και ευχαριστούμε για τις ευχές σας (y)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να χαίρεσαι και τους τρεις σου γιούς!
Αφού έχει πάρει το μάτι σου, τον @sea-mol και τον Πύρρο του, ίσως έχεις προσέξει, την συνήθη μας πρώτη ερώτηση... που τον βρήκατε τον Μαξ; Εύχομαι από φιλοζωική, ή να περιφέρεται μοναχός στους δρόμους.

Να σας ζήσει ο μικρός και πολύ προσοχή με τα παιδιά.
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Καλώς ήρθες στο φόρουμ :)

Να χαίρεσαι και τους τρεις σου γιούς!
Αφού έχει πάρει το μάτι σου, τον @sea-mol και τον Πύρρο του, ίσως έχεις προσέξει, την συνήθη μας πρώτη ερώτηση... που τον βρήκατε τον Μαξ; Εύχομαι από φιλοζωική, ή να περιφέρεται μοναχός στους δρόμους.

Να σας ζήσει ο μικρός και πολύ προσοχή με τα παιδιά.
Καλημέρα,
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας και ανταποδίδω. Καλό Πάσχα και να έχουμε όλοι μας πάνω από όλα υγεία.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έψαχνα για σύντροφο σκύλο. Μια μέρα στην δουλειά ένας φίλος έφερε κάποια έντυπα που είχε φτιάξει με φωτογραφίες κούταβιων. Τα κουτάβια ήταν της σκύλας του πατέρα του. Η εγκυμοσύνη ήταν κατά λάθος. Τα έντυπα τα είχε φτιάξει στην προσπάθεια του να βρει κατάλληλα σπίτια για τα μικρά. Αρχικά θέλησα απλά να τον βοηθήσω στην προσπάθεια του να βρει σπίτια αλλά καμια φορά τα πράγματα δεν γίνονται όπως τα περιμένεις. Μου κόλλησε στο μυαλό η φωτογραφία του Μαξ και δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Σχεδόν σαν να με διάλεξε εκείνος και όχι εγώ αυτόν αισθάνομαι και φανταστητε ότι με αντικειμενικά κριτήρια δεν ήταν και ο πιο όμορφος.
Να πω εδώ ότι δεν υπήρξε καμία οικονομική συναλλαγή ούτε καν υποψία αναφοράς.
Σχετικά με τα παιδιά ναι προσέχω πολύ και ουσιαστικά κάνουμε διπλή εκπαίδευση. Μια για τον Μαξ υπακοή, τουαλέτα κλπ και μια με τα παιδιά σχετικά με τον χειρισμό του σκύλου, τι σημαίνει να έχεις σκύλο ευθύνη καθαριότητα, φροντίδα κλπ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Ok @banned79 στο εξής θα μάθεις μέσα στο φόρουμ, ότι εγκυμοσύνη κατά λάθος, δεν υφίσταται. Δεν είναι θέμα, οικονομικής συναλλαγής. Είναι θέμα, ηθικής. Ακόμη και στην χειρότερη συγκειρία ever, που το κακό θα συμβεί, δεν πρέπει να έρχονται στον κόσμο τα κουτάβια. Υπάρχουν ήδη, χιλιάδες στα αζήτητα, που περιμένουν να αποκτήσουν κι αυτά, μια ευκαιρία στην ζωή.

Ελπίζω, τα δικά σου παιδιά, αυτό να διδαχθούν από εσένα :)
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Ok @banned79 στο εξής θα μάθεις μέσα στο φόρουμ, ότι εγκυμοσύνη κατά λάθος, δεν υφίσταται. Δεν είναι θέμα, οικονομικής συναλλαγής. Είναι θέμα, ηθικής. Ακόμη και στην χειρότερη συγκειρία ever, που το κακό θα συμβεί, δεν πρέπει να έρχονται στον κόσμο τα κουτάβια. Υπάρχουν ήδη, χιλιάδες στα αζήτητα, που περιμένουν να αποκτήσουν κι αυτά, μια ευκαιρία στην ζωή.

Ελπίζω, τα δικά σου παιδιά, αυτό να διδαχθούν από εσένα :)
Καλημέρα,
Συμφωνώ εν μέρη με αυτά που λέτε. Πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνεται στείρωση στα ζωάκια μας αφού τους προσφέρει και καλύτερη ποιότητα ζωής. Διαφωνώ όμως στο κομμάτι της έκτρωσης. Νομίζω ότι αν για κάποιο λόγο έχει γίνει η εγκυμοσύνη, καλό θα ήταν να γεννηθούν τα μικρά και μετά να γίνει η στείρωση. Εννοείται βέβαια να γίνουν και οι κατάλληλες ενέργειες έτσι ώστε να βρεθούν οι κατάλληλες οικογένειες για τα κουτάβια. Βέβαια όλα αυτά εξαρτώνται από την παιδεία του καθενός ( κατά την γνώμη μου η έλλειψη της είναι η ρίζα όλων των προβλημάτων μας).
Προς Θεού δεν θέλω να σας θίξω ούτε λέω ότι έχω απολύτως δίκιο, απλά αυτή είναι η άποψη μου.
Στα του Μαξ τώρα. Όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία μας επηρεάζει. Το πρωί η βόλτα είναι διαδικαστικου χαρακτήρα, ενώ το βραδάκι που δροσίζει γίνεται χαμός. Αρχίσαμε να αλλάζουμε δόντια ( έπεσαν τα 2 πρώτα ) και επειδή ποναμε δαγκώνουμε λίγο παραπάνω. Από την άλλη κόψαμε την σεξουαλικη παρενόχληση χα0χαχα (το καβαλημα).
Στο θέμα της ανάπτυξης έχει πραγματικά μεγαλώσει αρκετά άλλος σκύλος. Είχαμε ζυγιστεί στις 4 του μηνός στα 10 κιλά εχθές η ζυγαριά έδειξε 13.400 ( Με επιφύλαξη τα νούμερα γιατί μιλάμε για διαφορετικές ζυγαριές αλλά και η δεύτερη είναι ηλεκτρονική και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία της θα την αλλάξω με την πρώτη ευκαιρία και θα ξαναζυγισω).
Δεν μου φαίνεται παχύς αλλά σε 2 εβδομάδες 3+ κιλά δεν είναι πολλά; Από συμπληρώματα δίνω μόνο ασβέστιο της vetiq το kalsium plus που περιέχει επίσης Ε, D3, A βιταμίνες και φώσφορο. Σκάλες γενικά δεν ανεβοκατεβαινουμε, αγκαλιά μονό , αν και καμιά φορά την κοπανάει και κατεβαίνει μόνος του.
 
  • Like
Reactions: Scalpel


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Καταρχας καλως ηρθες εσυ κ ο μαγκακος σου!

Εχες σκεφτει την λυση της μπαρφ (ωμη διατροφη)? οικονομικοτερα θα σου ερχεται κ ΣΙΓΟΥΡΑ πιο υγιεινα
Ιδιως τωρα που ειναι ακομα μικρος,θα ενισχυθει σημαντικα ο οργανισμος του στους κρσιμους αυτους μηνες
50 ποντους στο κεφαλι ή στους ωμους?
Στους ωμους ειναι το σωστοτερο
Σε ρωταω γιατι τα 12κιλα μου ακουγονται λιγα αν οι 50 ποντοι ειναι στους ωμους.
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Καταρχας καλως ηρθες εσυ κ ο μαγκακος σου!

Εχες σκεφτει την λυση της μπαρφ (ωμη διατροφη)? οικονομικοτερα θα σου ερχεται κ ΣΙΓΟΥΡΑ πιο υγιεινα
Ιδιως τωρα που ειναι ακομα μικρος,θα ενισχυθει σημαντικα ο οργανισμος του στους κρσιμους αυτους μηνες
50 ποντους στο κεφαλι ή στους ωμους?
Στους ωμους ειναι το σωστοτερο
Σε ρωταω γιατι τα 12κιλα μου ακουγονται λιγα αν οι 50 ποντοι ειναι στους ωμους.
Καλημέρα καλώς σας βρήκα,
Εχθές που ζυγιστηκαμε είμαστε μάλλον στα 13.4 κιλά με επιφύλαξη ( αν θες διάβασε το προηγούμενο μυνημα μου). Μέτρηση περίπου στον ώμο 45 έως 55 πόντους γιατί απλά δεν μένει ακίνητος δευτερόλεπτο και πάει να αρπάξει ότι δοκίμασα για να τον μετρήσω μέτρο, μεζούρα, ξύλο κλπ. Σαν εικόνα πάντως φαίνεται κανονικός αν και λόγω τριχωματος μπορεί να ξεγελάει.
Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω barf αλλά όταν έχω ήδη πιάσει τον μικρό μου γιό μπουκωμένο με την ξηρά... Καταλαβαίνεις. Επίσης λόγω παιδιών και καθαριότητας συν ότι ανεβαίνει και η θερμοκρασία την φοβάμαι λίγο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Το συμπλήρωμα γιατί το δίνεις; Το σύστησε γιατρός;
Το αν είναι παχύς ή όχι, συνήθως το καταλαβαίνουμε με το μάτι και με την αφή. Οχι με την ζυγαριά. Πρέπει να μπορείς να διακρίνεις μέση και να ψηλαφίζεις χωρίς πίεση, τα πλευρά του. Καλό είναι να μην είναι πολύ βαρύς μεγαλώνοντας, για να μην επιβαρύνεται ο σκελετός του. Με ύψος/φάρδος/μήκος κλπ, εγώ τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα ποτέ, στα σκυλιά μου. Δεν βλέπω την χρησιμότητα :)
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Το συμπλήρωμα γιατί το δίνεις; Το σύστησε γιατρός;
Το αν είναι παχύς ή όχι, συνήθως το καταλαβαίνουμε με το μάτι και με την αφή. Οχι με την ζυγαριά. Πρέπει να μπορείς να διακρίνεις μέση και να ψηλαφίζεις χωρίς πίεση, τα πλευρά του. Καλό είναι να μην είναι πολύ βαρύς μεγαλώνοντας, για να μην επιβαρύνεται ο σκελετός του. Με ύψος/φάρδος/μήκος κλπ, εγώ τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα ποτέ, στα σκυλιά μου. Δεν βλέπω την χρησιμότητα :)
Καλημέρα,
ναι το σύστησε ο γιατρός που πήγαμε. Ακριβώς όπως λες είναι, διακρίνεται κανονικά η μέση και τα πλευρά τα νιώθεις όταν τον χαϊδεύεις. Τώρα για το ύψος κλπ για να δώσω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του Μαξ.
Το βάρος του δείχνει να το διαχειρίζεται υπέρ άνετα τρέχει πηδαει και από αντοχή και ενέργεια στα κόκκινα. Πιο πολύ αγχώνομαι αν πρέπει να τον αφήνω να τρέχει και να πηδαει τόσο πολύ γιατί είναι στην ανάπτυξη.
 
  • Like
Reactions: mareco


lostresam

Well-Known Member
12 Σεπτεμβρίου 2016
428
422
29
Καλημέρα καλώς σας βρήκα,
Εχθές που ζυγιστηκαμε είμαστε μάλλον στα 13.4 κιλά με επιφύλαξη ( αν θες διάβασε το προηγούμενο μυνημα μου). Μέτρηση περίπου στον ώμο 45 έως 55 πόντους γιατί απλά δεν μένει ακίνητος δευτερόλεπτο και πάει να αρπάξει ότι δοκίμασα για να τον μετρήσω μέτρο, μεζούρα, ξύλο κλπ. Σαν εικόνα πάντως φαίνεται κανονικός αν και λόγω τριχωματος μπορεί να ξεγελάει.
Θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω barf αλλά όταν έχω ήδη πιάσει τον μικρό μου γιό μπουκωμένο με την ξηρά... Καταλαβαίνεις. Επίσης λόγω παιδιών και καθαριότητας συν ότι ανεβαίνει και η θερμοκρασία την φοβάμαι λίγο.
Κοιτα την μπαρφ οπως οποιαδηποτε αλλη τροφη στο σκυλο μου δεν την αφηνουμε ωρες στο πιατακι κ οποτε θελει τρωει.Το καλυτερο ειναι σε 1 ή 2 γευματα να του τη δινεις.Αν δεν την φαει μεσα σε 10 λεπτα το πολυ, ψυγειο ή σακουλα αν μιλαμε για ξηρα.Στην αρχη θα "πεινασει" αν ειναι περιεργος μετα ομως θα μαθει οτι τη ταδε ωρα εχει μασα οχι ολη τη μερα.
Aυτο οχι μονο βοηθαει για περιπτωσεις σαν την δικη σου που εχεις παιδια,αλλα κ γενικοτερα στον σκυλο του βαζουμε προγραμμα-ρουτινα κ θετουμε κανονες,συν οτι μπορεις να ξερεις ακριβως ποτε εχει φαει ωστε να αποφευχθει η συστροφη στομαχου που ειναι πιο συνηθες στα μεγαλωσομα σκυλια
Δεν ξερω βεβαια πως ειναι ο δικος σου,αν ειναι ευκολος στο φαι κ λαιμαργος
Εμενα μεσα σε 4 μιλισεκοντ το εχει γυαλισει το πιατο του :p
Για τη ζεστη που λες,αν τηρησεις τα παραπανω δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα,για αυτο υπαρχουν τα ψυγεια :)
Για καθαριοτητα που λες,παλι κατ εμε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα,στην περιπτωση σου που δεν διαθετεις πολυ χρονο,ετσι κ αλλιως ετοιμη μπαρφ θα αγορασεις στο σακουλακι της,δεν θα χρειαστει να κοψεις εσυ κρεατα κτλ
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Καλημέρα σας ,
Αργήσαμε λίγο να γράψουμε αλλά είμαστε ακόμα εδώ .
Το πρόγραμμα μας πλέον έχει παγιωθεί σε 4+βόλτες την ημέρα , χρονικής διάρκειας πάνω από μισή ώρα η κάθε μία και σίγουρα μία της μιας ώρας και πάνω . Είμαστε δηλαδή τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα έξω.
Η εκπαίδευση θα έλεγα ότι πάει μέτρια κυρίως γιατί δεν έχω εγώ πολύ χρόνο .
Έχει μάθει το κάτσε , άστο ,μη κλπ και ήμαστε στην φάση που προσπαθώ να εκτελεί πάντα. Συνήθως δεν θα εκτελέσει όταν τον τσιτωσει κάτι πχ δει καμία γάτα και θέλει να πάει να παίξει .
Με τα άλλα σκυλιά γενικά τα πάμε καλά και σχεδόν πάντα θέλουμε να παίξουμε εκτός από τα πολύ μεγαλύτερα από εμάς που τα κοιτάμε με σχετική δυσπιστία . Α και τον αδερφό του που από το κλασσικό παιχνίδι το γυρνάμε σε πόλεμο αρπαγματα κλπ δεν ξέρω αν είναι κουταβοσυμπεριφορα ή αν είναι κάτι που θα πρέπει να το κόψω (μήπως είναι και οι δύο κυριαρχικοι;;;) .
Την άλλη εβδομάδα πάμε για το επόμενο εμβόλιο μας . Εδώ ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Σκέφτομαι να του κάνω και κάποιες προληπτικές εξετάσεις αίματος . Ποιές να κάνω; Σίγουρα λέω το ασβέστιο για να τσεκαρουμε επειδή παίρνει το συμπλήρωμα αλλά τί άλλο;ff411f2c9232c8f1f93eceba24d9984d9f629f40.jpg ddd7603d6bbc849abc377b331cf1834c629c29bd.jpg e6373430d8b1dca2dc6353732a63e88751ce759c.jpg 6744c82e07db86fbbdd925fbe61b68e8b8849731.jpg
 




banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Μήπως είναι πολλές οι ώρες βόλτας για ένα κουτάβι;
Το ζητάει μόνος του αλλά για να είμαι ειλικρινής σήμερα θα περάσω μία βόλτα από τον κτηνίατρο για να δει το πόδι του επειδή κάτι πάτησε στην βόλτα και θα τον ρωτήσω γιατί μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση . Θέλω να τον ρωτήσω και για τις σκάλες και τα άλματα που κάνει όταν δεν τον προλαβαίνω .
 


banned79

Member
14 Απριλίου 2017
13
27
44
Καλημέρα,
Περάσαμε από τον κτηνίατρο την Δευτέρα γιατί εκτός από όλα τα άλλα χτύπησε το πόδι του ο Μαξ την Κυριακή αργά το βράδυ . Ούτε κατάλαβα πώς έγινε . Ξαφνικά εκεί που καθόμουν σπίτι άκουσα έντονα κλάματα και βρίσκω τον Μαξ ξαπλωμένο να κλαίει . Δύο τρία λεπτά ήταν ξαπλωμένος και μετά όταν σηκώθηκε κουτσαινε αρκετά . Επειδή έκανε τα τρελλα του ( κατοσταρια από την μία άκρη του σπιτιού στην άλλη ) πιθανολογω ότι η κάπου γλυστρησε και έσκασε με το πόδι κάπου ή το στραμπουληξε . Ευτυχώς όλα καλά ο κτηνίατρος έλεγξε και τα 4 πόδια και είμαστε εντάξει .
Η πλάκα είναι ότι ότι στην βόλτα κουτσαίνει οπότε το θυμάται χαχαχα .
Μια ερώτηση ρε παιδιά. Ρώτησα τον κτηνίατρο για προληπτικές αιματολογικές την άλλη εβδομάδα που είναι να κάνουμε εμβόλιο και μου είπε ότι είναι νωρίς μόλις κλείσει τον χρόνο . Δεν μου ακούγεται λογικό . Δηλαδή αν χτυπά ξύλο έχει κάτι θα πρέπει να περιμένω τα συμπτώματα;;
Τελικά νομίζω ότι πολλοί λίγοι κτηνίατροι πρέπει να είναι όντως καλοί . Εδώ δεν έχουν ούτε ειδίκευση οι περισσότεροι . Ένας γιατρός για γάτες, σκυλιά , πουλιά , τρωκτικά κλπ όταν και μόνο οι διαφορετικές φυλές τον σκύλων έχουν τόσες διάφορες και ανάγκες σε ιατρικό επίπεδο .
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Οι εξετάσεις που πρέπει να κάνεις στο σκύλο σου ειναι γενική αίματος, βιοχημικές, τίτλος ερλίχειας, τίτλος λεϊσμανίασης (τονίζω τον τίτλο και οχι σναπ τεστ). Αυτά 2 φορές τον χρόνο, μέσα ή τέλη άνοιξης και αρχές χειμώνα.
Οπότε θα σου πρότεινα να μη περιμένεις να κλείσει χρόνο γιατί το τσιμπούρι ή το κουνούπι τσιμπάνε και κουτάβια!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.877
Σε 4 μηνών σκυλάκι, πράγματι δεν έχουν νόημα όλες αυτές οι εξετάσεις.
Υποτίθεται ότι είναι ένας υγιέστατος οργανισμός, που μόλις έχει αρχίσει να κυκλοφορεί στον δρόμο.
Αν παρόλα αυτά και ο μη γένοιτο, έχει κολλήσει κάτι, δεν θα έχει δείξει ακόμη έτσι κι αλλιώς. Θέλει να περάσουν μήνες, οπότε πράγματι, γύρω στον χρόνο και πάνω, θα το ξανασυζητήσετε. Εκτός φυσικά, αν δεις κάποια συμπτώματα, που σου φανούν αδικαιολόγητα.
Στο δια ταύτα, μην αφορίζεις έναν επαγγελματία, χωρίς λόγο.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.226
7.771
4 μηνων οντως ειναι νωρίς. Εγω υπολογίζω να του κάνω περίπου τον Οκτωβριο ( θα ειναι 1ο μηνων) , μετα απο τους κρίσιμους καλοκαιρινούς μήνες. Δεν θα είναι πιο πιθανό τότε να προλαβουμε αν εχει γίνει κάποιο κακό? Μου φαίνεται πολυ να περιμένω να παέι 1-1.5 εφόσον θα έχει περάσει καλοκαίρι με τόσους κινδύνους και μια μεγάλη περίοδος μετά. Σε σκυλάκι της οικογένειας προλαβαμε ερλιχίωση σε πολυ αρχικο σταδιο (ηταν μονο 6-7 μηνων) κάνωντας τις τυπικές εξετάσεις αρχες οκτωβρη, οπότε είμαι ίσως επηρεασμένη και απο αυτη την εμπειρία.

Υ.Γ. το λουρακι αυτο το μαυρο με τις κιτρινοκοκκινες ριγες απο τα Jumbo προσεχε το, ανοιγει για πλακα.
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Κι ο Άιζακ ερλίχεια 4-4.5 μηνών έπαθε -κάναμε τις εξετάσεις λόγω περίεργων συμπτωμάτων, Απρίλης ή Μάης ήτανε. Βιοχημικές δεν θα έκανα να πω την αλήθεια αν δεν έβλεπα κάτι, αλλά μια απλή αιματολογική γιατί όχι;